Зат есімнің септелуі 4 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Зат есімнің септелуі 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған 4 сынып қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар үлгісі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

ІІІтарау

Педагогтің

аты-жөні:

Айдарова Ж

Күні:


Сыныбы:4

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:


Зат есімнің септелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдылары жетілдіріледі.

Көптеген оқушылар: тыныс белгілері үйретіледі, жасалу жолдары танытылады.

Кейбір оқушылар:топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды.

Бағалау критерийі

Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдылары жетілдіріледі.

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу,қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар




2-3 мин



Сабақтың басы


5 минут


1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесемін,түгелдеп,сабаққа зейінін шоғырландырамын.

«Жылулық сыйлаймын» әдісімен бір-біріне жылы лебіз айтып, психологиялық жағымды ахуал қалыптастырамын.

Санамақ арқылы 3топқа бөлемін.


«Иә, жоқ»әдісімен үй тапсырмасынашолу жасау:

(Өткен материал бойынша сұрақтар оқушының қажеттілігін ескере отырып, саралап дайындалды)

Оқушылармен оқу мақсатын талқылаймын.

Оқушылар сабаққа назарын аударады.


«Жылулық сыйлаймын» психологиялық жағымды ахуал қалыптастырады.

Бірден үшке дейін санау арқылы топқа бөлініп отырады.



Интерактивті тақтадан сұрақтарды оқып,қабілетіне қарай жауап береді.











«Жақсы», «Жарайсың!», «Ғажап» сияқты

сөздерімен ынталандырамын.





Сан жазылған қима қағаздар




АКТ

Интербелсенді тақта


Сабақ

тың ортасы





9 минут








10 мину

















12 минут

Қызығушылықты ояту.«Кинометафора» әдісі бойынша

Интерактивті тақтадан http://imektep.kz-тен «Зат есімнің септелуі» тақырыбындағы бейнефильмді көрсету.

Бейнефильм мазмұнын талқылау.

«Артығын тап» ойыны/артық сөзді тауып, қоқыс шелегіне салу керек/

Мағынаны тану.

Оқулықпен жұмыс. 26-жаттығу.Мәтінді түсініп оқыту.Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою. Сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретініне назар аударту.

Топтық жұмыс.1-топ: 27-жаттығу. Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қойып, мәтінді көшіріп жаздыру. Ақбөкен сөзіне жалғанған жалғаулардың астын сызу. Олардың өзгерісін байқау.

2-топ: 29-жаттығу. Адам, табиғат сөздерін септеп жаздыру.

3-топ:30-жаттығу. Әр қатарда қай сөз артық? Себебін дәлелде. Кейбір топтарға қажеттілігіне қарай қосымша уақыт беремін.

Топтық жұмысқа әр оқушыға рөл белгілеймін.

Барлық оқушыны ресурспен қамтасыз етемін,яғни кестемен жұмыс жасайды


Жұптық жұмыс. Оқушыларға септік атаулары таратылып беріледі. Әр жұп берілген септікке 5 сөзден жазады. Әр жұп жазған сөздерін оқиды, бір-бірін тексереді.

Жұптық жұмыс барысында оқушыларға бағыт-бағдар беремін.(Қабылдау деңгейі әр түрлі екі оқушыны жұптастырып отырғызамын. Қажеттілігіне қарай қолдау көрсетемін.)

ЕББҚЕО-ға тапсырма (сөйлеу тілінде кемістігі бар бала)

Тапсырма: Сөздерді дұрыс септікке орналастырыңыз.

Берілген сөздер:Текемет, көмірдің,далада, алаша, жаңбырдан,суға,ұшақты, балғаның,дүкенге,кітапты,мектепте,аспаннан,арамен,театрға, шеңберді, оқушымен,отпен,сабақты, қайыңның.


Оқушылар берілген сұрақтарға өмірмен байланыстырып жауап береді.







Зат есімнің түрленуі жайлы ережені еске түсіреді.









Бірдей тапсырма беріледі, бірақ күтілетін нәтиже әр түрлі болады.


















ЕББҚЕО - Зат есімнің септелуіне кластер құрастырады.


Тапсырманы орындауын мұқият қадағалаймын, (септелу үлгісін көрсетемін)


Дескрипторы: Тыңдалған,көрсетілген материал бойынша өз пікірін білдіру,талдау жасау арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым дағдылары жетілдіріледі.





Дескрипторы: Тыңдалған, оқыған материал бойынша жұмыстар жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым,жазылым дағдылары жетілдіріледі.

Қалыптастырушы бағалау.

«Жақсы», «Жарайсың!», «Ғажап» сияқты ынталандыру

сөздері

Дескрипторы: берілген септікке сөз ойлап жаза алады, сөздерге сұрақ қойып қай септік екенін анықтай алады.




Қалыптастырушы бағалау.

«Үш шапалақ» әдісімен топтар бір-бірін бағалайды.





Кинофильм үзіндісі

http://imek tep.kz






Оқулық

Белсенді оқу тапсыр малары Дәптер






















Жеке септік атаулары жазылған қима қағаздар











Сабақ

тың соңы



4 минут.







2-минут




Қорытынды.

http//:imektep.kz-тен «Тест» және «Дұрыс немесе бұрыс» /тұжырымдардың дұрыс не бұрыс екенін анықтау/ тапсырмаларын орындау.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) (Ерекше ой айтқан,креативті шешім айтқан оқушыға жоғары бағалаймын)

Дескрипторға сай ауызша бағалаймын.

Үйге тапсырма беру.


Кері байланыс«ҚҚҚ»

«Қызық»

Құнды»

Қиын»

Интерактивті тақтадаберілген «Тест» және «Дұрыс немесе бұрыс» /тұжырымдардың дұрыс не бұрыс екенін анықтау/ тапсырмаларын орындайды





Үй тапсырмасын жазып алады.


Оқушылар сабақ барысында өзіне қызық болған, құнды болған және қиын болған тұсын айтып кері байланыс береді.


Дескриптор:

-сұраққа нақты жауап береді;





Қалыптастырушы бағалау.

Ауызша мадақтау











Интерактивті тақта

Маркер




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.01.2024
235
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі