|
Пәні |
Қазақ тілі, Алматы «Атамұра» баспасы,2018 жыл |
|
Сыныбы |
3 -сынып |
|
Мұғалім |
Жапарбекова Н.Ж. |
|
Бөлім |
Өнер |
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есімнің тәуелденуі. 40-43 жаттығу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу; 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. |
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
-тәуелдік жалғауларды дұрыс қолдануды үйренеді; -жүйелі сөйлеп, тілдік нормаларды сақтайды; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, талдау |
|
Ұлттық құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Ұлттық өнерді дәріптеу |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру кезеңі 2 минут |
Оқушылармен амандасып, бүгінгі сабақтың «Квест-ойын» болатынын айтады. «Сақина тастау» ойынымен әр оқушының алақанына бір зат есім жазылған қағаз тастайды. Сол сөзге сұрақ қоюды тапсырады. Сол сөз бойынша өз тобына жайғасуды тапсырады. |
Мұғаліммен амандаса ды. Алақанына түскен қағаздағы сөзді оқиды. Сөзге сұрақ қояды. Зат есімнің қай түріне жататынын айтады. Сол сөз бойынша өз тобына жайғасады. Мысалы: Астана – не?, Алматы – не? |
Мұғалімнің жылы тілегі 1топ:Астана 2топ:Алматы 3топ:Шымкент 4топ: Ақтау |
Ізденіс ортасы
|
|
Өткенді бекіту 3 минут |
«Тексеріс» ойынымен өткен сабақтағы ережелерді сұрайды. Зат есімге қатысты ережелерді сұрайды. -Зат есім деген не? -Жалқы есім деген не? -Жалпы есім деген не? Негізгі зат есім мен туынды зат есімге мысал келтіруді ұсынады. Зат есімнің тәуелденуін бей нежазба арқылы түсіндіреді. Мысалдар келтіреді. |
Ережелерді еске түсіреді. Зат есімге қатысты ережелерді еске түсіреді. Әр жауап қа мысал келтіреді. Жал қы және жалпы есімдер ге мысал келтіреді. Негізгі және туынды зат есімдерге мысал келтіреді. Ережелерін айтады. зат есімдердің тәуелдену кезінде басқа сөзбен қалай байланыса тынын түсінеді. |
Дескриптор -өткен сабақты қайталайды; ҚБ: 1 балл |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Тыңдалым мен айтылым 40 жаттығу. ЖЖ Ойлау дағдысы: білу,түсіну Әдіс: «Ноутбук» Жұмабай Қайранбайдың өлеңін тыңдатады. Өлеңнің не туралы екенін сұрайды. Тақырып қойдырады. Негізгі ойды анықтауды тапсырады. Өлеңнің соңғы шумағын оқып, «Ақылымен анамның» деген сөздерді сөз құрамына талдатады. Қосымшалар түбір сөзге қандай мағына беріп тұрғанын анықтауды тапсырады. |
Жұмабай Қайранбайдың өлеңін тыңдайды. Өлеңнің не туралы екенін айтады. Тақырып қояды. Негізгі ойды анықтайды. Өлеңнің соңғы шумағын оқып, «Ақылымен анамның» деген сөздерді сөз құрамына талдайды. Қосымшалар түбір сөзге қандай мағына беріп тұрғанын анықтайды. Әр оқушы осы тапсырмаларды орындап, 3 ұпайға ие болады. |
Дескриптор -өлеңге тақырып қояды; -соңғы шумағын көшіреді; -сөздерді сөз құрамына талдайды; ҚБ: 3 балл |
Оқулық
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Оқылым. ТЖ Ойлау дағдысы: қолдану Әдіс: «Диктор» Келесі кедергілерден өту үшін топтарға тапсырма береді. 1топқа: Зат есімнің тәуелдік жалғаулары жазылған кесте бойынша 41 жаттығуда берілген жұмбақтың жауабын үш жақта жекеше, көпше түрде талдауды ұсынады. Көрігі және көлігі сөздерінің түбірін табуды тапсырады. 2топқа: Жекеше түрде зат есімдерді тәуелдеуге сөздер береді; 3топқа: Көпше түрде зат есімді тәуелдеуге бірнеше сөздер береді; 4топқа: жұлдызшалардағы тәуелденген зат есімдерді ғаламшарларға орналастыруды тапсырады. |
Келесі кедергілерден өту үшін топтар тапсырма орындайды. 1топ: Зат есімнің тәуелдік жалғаулары жазылған кесте бойынша 41 жаттығуда берілген жұмбақтың жауабын үш жақта жекеше, көпше түрде талдап жазады. Көрігі және көлігі сөздерінің түбірін таба ды. Соңғы дыбыстың өзгеру себе бін айтады. 2топқа: Жекеше түрде зат есімдерді тәуелдейді; 3топқа: Көпше түрде бірнеше сөздерді тәуелдейді; 4топқа: жұлдызшалар дағы тәуелденген зат есімдерді ғаламшар ларға орналастырады. |
Дескриптор - тәуелдік жалғауларды дұрыс қолдануды үйренеді; -жүйелі сөйлеп, тілдік нормаларды сақтайды; -затты тәуелдейді; ҚБ: 3 балл Әр топтан бір оқушы диктор ролінде о қып береді. |
Оқулық Домбыра Слайд
|
|
Сергіту сәті 5 минут |
«Орамал тастау» ойынымен зат есімдерді тәуелдеп ойнайды. Ойын ережесін түсіндіреді: Орамал лақтырған оқушы кез келген зат есімді айтса, қағып алған оқушы сол сөзді 1 жақта тәуелдейді. Ары қарай келесі оқушы тәуелдейді. |
Сергіту сәтін жасайды. Орамалды қағып алған оқушы айтылған зат есімнің қай жақта тұрғанын айтады. ары қарай келесі жақта тәуелдеп басқа оқушыға лақтырады. |
Жарайсыңдар! Өте жақсы! Тамаша! |
Орамал Көңілді орта
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Жазылым. ӨЖ Ойлау дағдысы: жинақтау «Бүктеме» тәсілі Ыбырай Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін таныстырады. Оқулықтағы суретке сай келетін өлеңнің шумағын алып, тәуелденіп тұрған зат есімді тауып, қай жақта тәуелденіп тұрғанын айтуды тапсырады. Сөз құрамына талдатады. |
«Кел, балалар, оқылық!» өлеңін оқиды. Оқулықтағы суретке сай келетін өлеңнің шумағын алып, тәуелденіп тұрған зат есімді тауып, қай жақта тәуелденіп тұрғанын айтады. Сөз құрамына талдатады. Үш жақта жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады. ЕБҚ: дайын шумақты көшіреді. |
Дескриптор - өлеңді оқиды; -зат есімді тәуелдеп жазады; ҚБ: 2 балл |
|
|
Кері байланыс 5 минут |
Wordwall әдісімен зат есімдердің тәуелденуі бойынша алған білімдерін тексереді. |
Топтар сілтемеге өтіп, жаңа сабақтан алған білімдерін тексереді. Сөздердің қай жақта тұрғанын анықтайды. |
Дескриптор -алған білімдерін тексереді. ҚБ: 1 балл |
https://wordwall .net/ru/resource/ 51882761 |
|
Рефлексия 5 минут |
«Принтер» әдісімен сабақтан алған әсерлерімен бөлісуді сұрайды. Жасыл – түсіндім, Сары – сұрағым бар, Қызыл – түсінбедім. |
Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Принтерді түрті арқылы өзінің көңіл – күйін, сабақтың нәтидесін бағалайды. |
Тамаша! Жарайсың! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зат есімнің тәуелденуі
Зат есімнің тәуелденуі
|
Пәні |
Қазақ тілі, Алматы «Атамұра» баспасы,2018 жыл |
|
Сыныбы |
3 -сынып |
|
Мұғалім |
Жапарбекова Н.Ж. |
|
Бөлім |
Өнер |
|
Сабақтың тақырыбы |
Зат есімнің тәуелденуі. 40-43 жаттығу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу; 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. |
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
-тәуелдік жалғауларды дұрыс қолдануды үйренеді; -жүйелі сөйлеп, тілдік нормаларды сақтайды; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, талдау |
|
Ұлттық құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Ұлттық өнерді дәріптеу |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру кезеңі 2 минут |
Оқушылармен амандасып, бүгінгі сабақтың «Квест-ойын» болатынын айтады. «Сақина тастау» ойынымен әр оқушының алақанына бір зат есім жазылған қағаз тастайды. Сол сөзге сұрақ қоюды тапсырады. Сол сөз бойынша өз тобына жайғасуды тапсырады. |
Мұғаліммен амандаса ды. Алақанына түскен қағаздағы сөзді оқиды. Сөзге сұрақ қояды. Зат есімнің қай түріне жататынын айтады. Сол сөз бойынша өз тобына жайғасады. Мысалы: Астана – не?, Алматы – не? |
Мұғалімнің жылы тілегі 1топ:Астана 2топ:Алматы 3топ:Шымкент 4топ: Ақтау |
Ізденіс ортасы
|
|
Өткенді бекіту 3 минут |
«Тексеріс» ойынымен өткен сабақтағы ережелерді сұрайды. Зат есімге қатысты ережелерді сұрайды. -Зат есім деген не? -Жалқы есім деген не? -Жалпы есім деген не? Негізгі зат есім мен туынды зат есімге мысал келтіруді ұсынады. Зат есімнің тәуелденуін бей нежазба арқылы түсіндіреді. Мысалдар келтіреді. |
Ережелерді еске түсіреді. Зат есімге қатысты ережелерді еске түсіреді. Әр жауап қа мысал келтіреді. Жал қы және жалпы есімдер ге мысал келтіреді. Негізгі және туынды зат есімдерге мысал келтіреді. Ережелерін айтады. зат есімдердің тәуелдену кезінде басқа сөзбен қалай байланыса тынын түсінеді. |
Дескриптор -өткен сабақты қайталайды; ҚБ: 1 балл |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Тыңдалым мен айтылым 40 жаттығу. ЖЖ Ойлау дағдысы: білу,түсіну Әдіс: «Ноутбук» Жұмабай Қайранбайдың өлеңін тыңдатады. Өлеңнің не туралы екенін сұрайды. Тақырып қойдырады. Негізгі ойды анықтауды тапсырады. Өлеңнің соңғы шумағын оқып, «Ақылымен анамның» деген сөздерді сөз құрамына талдатады. Қосымшалар түбір сөзге қандай мағына беріп тұрғанын анықтауды тапсырады. |
Жұмабай Қайранбайдың өлеңін тыңдайды. Өлеңнің не туралы екенін айтады. Тақырып қояды. Негізгі ойды анықтайды. Өлеңнің соңғы шумағын оқып, «Ақылымен анамның» деген сөздерді сөз құрамына талдайды. Қосымшалар түбір сөзге қандай мағына беріп тұрғанын анықтайды. Әр оқушы осы тапсырмаларды орындап, 3 ұпайға ие болады. |
Дескриптор -өлеңге тақырып қояды; -соңғы шумағын көшіреді; -сөздерді сөз құрамына талдайды; ҚБ: 3 балл |
Оқулық
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Оқылым. ТЖ Ойлау дағдысы: қолдану Әдіс: «Диктор» Келесі кедергілерден өту үшін топтарға тапсырма береді. 1топқа: Зат есімнің тәуелдік жалғаулары жазылған кесте бойынша 41 жаттығуда берілген жұмбақтың жауабын үш жақта жекеше, көпше түрде талдауды ұсынады. Көрігі және көлігі сөздерінің түбірін табуды тапсырады. 2топқа: Жекеше түрде зат есімдерді тәуелдеуге сөздер береді; 3топқа: Көпше түрде зат есімді тәуелдеуге бірнеше сөздер береді; 4топқа: жұлдызшалардағы тәуелденген зат есімдерді ғаламшарларға орналастыруды тапсырады. |
Келесі кедергілерден өту үшін топтар тапсырма орындайды. 1топ: Зат есімнің тәуелдік жалғаулары жазылған кесте бойынша 41 жаттығуда берілген жұмбақтың жауабын үш жақта жекеше, көпше түрде талдап жазады. Көрігі және көлігі сөздерінің түбірін таба ды. Соңғы дыбыстың өзгеру себе бін айтады. 2топқа: Жекеше түрде зат есімдерді тәуелдейді; 3топқа: Көпше түрде бірнеше сөздерді тәуелдейді; 4топқа: жұлдызшалар дағы тәуелденген зат есімдерді ғаламшар ларға орналастырады. |
Дескриптор - тәуелдік жалғауларды дұрыс қолдануды үйренеді; -жүйелі сөйлеп, тілдік нормаларды сақтайды; -затты тәуелдейді; ҚБ: 3 балл Әр топтан бір оқушы диктор ролінде о қып береді. |
Оқулық Домбыра Слайд
|
|
Сергіту сәті 5 минут |
«Орамал тастау» ойынымен зат есімдерді тәуелдеп ойнайды. Ойын ережесін түсіндіреді: Орамал лақтырған оқушы кез келген зат есімді айтса, қағып алған оқушы сол сөзді 1 жақта тәуелдейді. Ары қарай келесі оқушы тәуелдейді. |
Сергіту сәтін жасайды. Орамалды қағып алған оқушы айтылған зат есімнің қай жақта тұрғанын айтады. ары қарай келесі жақта тәуелдеп басқа оқушыға лақтырады. |
Жарайсыңдар! Өте жақсы! Тамаша! |
Орамал Көңілді орта
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Жазылым. ӨЖ Ойлау дағдысы: жинақтау «Бүктеме» тәсілі Ыбырай Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін таныстырады. Оқулықтағы суретке сай келетін өлеңнің шумағын алып, тәуелденіп тұрған зат есімді тауып, қай жақта тәуелденіп тұрғанын айтуды тапсырады. Сөз құрамына талдатады. |
«Кел, балалар, оқылық!» өлеңін оқиды. Оқулықтағы суретке сай келетін өлеңнің шумағын алып, тәуелденіп тұрған зат есімді тауып, қай жақта тәуелденіп тұрғанын айтады. Сөз құрамына талдатады. Үш жақта жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады. ЕБҚ: дайын шумақты көшіреді. |
Дескриптор - өлеңді оқиды; -зат есімді тәуелдеп жазады; ҚБ: 2 балл |
|
|
Кері байланыс 5 минут |
Wordwall әдісімен зат есімдердің тәуелденуі бойынша алған білімдерін тексереді. |
Топтар сілтемеге өтіп, жаңа сабақтан алған білімдерін тексереді. Сөздердің қай жақта тұрғанын анықтайды. |
Дескриптор -алған білімдерін тексереді. ҚБ: 1 балл |
https://wordwall .net/ru/resource/ 51882761 |
|
Рефлексия 5 минут |
«Принтер» әдісімен сабақтан алған әсерлерімен бөлісуді сұрайды. Жасыл – түсіндім, Сары – сұрағым бар, Қызыл – түсінбедім. |
Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Принтерді түрті арқылы өзінің көңіл – күйін, сабақтың нәтидесін бағалайды. |
Тамаша! Жарайсың! |
|
шағым қалдыра аласыз
























