Бөлім
|
Сəулет өнері туралы не
білемін?
|
Пәні:
|
Қазақ
тілі
|
Күні:
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Сынып:
3
«»
|
Қатысқандар саны: 17
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Зат есімнің
тәуелденуі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.3.2.1 өзіндік іс-әрекеті
баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру
жазу
3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының
қолданысын білу;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Сөздерді үш жақта тәуелдеп
жазу.
Мәтін
құрастыру.
|
Құндылық
|
Жақсылыққа, игілікке
бой
түзеуге,
абыройлы
болуға, ар-ұждан,
намыс,
жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық
пен
әділдік қасиеттерін жоғары
ұстауға
баулу
және
құқықтық
мәдениетін қалыптастыру.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
кезеңі/уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
тар
|
Сабақтың басы
(4
мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Шаттық
шеңбері
Гүл өсірсең
терлеп,
Мұның
аты-еңбек.
Кесте тіксең
зерлеп,
Мұның
аты-еңбек.
Сабағыңа
жөндеп
Әзірленсең-еңбек.
Қиындықтың
бәрін
Еңбек қана
жеңбек.
«Үйшік» әдісі арқылы топқа
бөлу
|
Оқушылар өлеңді
оқып, сабаққа назар
аударады.
Балалар құстарды таңдау арқылы үш топқа
бөлінеді
|
|

|
Сабақтың ортасы
(3
мин)
23
мин
|
Үй тапсырмасын
тексеру
55 –жаттығу 35 –
бет
Берілген Суреттің және тірек
сөздерді пайдаланып «Ісмер» тақырыбына мәтін құрастырып
жаз.
«Фри» әдісі
арқылы сұрақ-жауап
айдары.
-Зат есім дегеніміз
не?
-Зат есімнің сұрақтарын ата
- Зат есім нешеге
бөлінеді?
-Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді не
дейміз?
- Тәуелдік жалғауы дегеніміз
не?
- сыныбың сөзі қай жақта тәуелденіп
тұр?
- оқулық сөзін жекеше түрде тәуелдеп
айт
- дәптер сөзін көпше түрде тәуелдеп
айт.
-Мәтін неше бөліктен тұрады?
-Сөйлем мүшелері дегеніміз
не?
- Сөйлем мүшелерінің
байланысы?
-Тұрлаулы және тұрлаусыз
сөйлем?
- Сын есім дегеніміз
не?
- Сан есім дегеніміз
не?
т.б.
Бүгінгі сабақ тақырыбы мен
мақсаты хабарланады.
1-тапсырма
Ұжымдық
жұмыс
«Біліміңді қолдан»
әдісі
Өлеңді түсініп
оқы.
Сұрақтарға жауап
бер.
ЕББҚ
Өлең не
туралы?
|
Берілген Суреттің және тірек
сөздерді пайдаланып «Ісмер» тақырыбына мәтін құрастырып
жазады.
Сұрақтарға жауап
береді
Өлеңді оқып,
сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор:
-
мәтін құрастырып жазады
-1б
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді.
Мысал келтіреді
(2б)
Дескриптор:
- Өлеңді оқып, сұрақтарға
жауап жазады береді -2б
ҚБ:
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
|


Оқулық
56-жаттығу
35-
бет
Дәптер
Қалам
сап
|
10
мин
Сергіту
сәті
2
минут
|
2-
тапсырма
Жұптық
жұмыс
«Біліміңді қолдан»
әдісі
Сөзжұмбақты
шеш.
Сөзжұмбақтың шешуіндегі
сөздерді дәптеріңе тәуелдеп
жаз.
1.Құйрығы айыр
құс
2. Балды жақсы көретін
аң.
3. Оқу
құралы.
4.Қысы-жазы жасыо
түстегі ағаш.
5.Жаңбырдан кейінгі
пайда болатын түрлі түсті
доға.
ЕББҚ
Тапсырманы орындауда қолдау
көрсету
Талқылау
сұрақтары:
1.Қандай жалғауларды тәуелдік
жалғаулар дейді?
«Лабиринт»
ойыны
|
Сөзжұмбақты шешіп, шешуіндегі
сөзді дәптеріне тәуелдеп
жазады.
Сұрақтарға жауап
береді
Оқушылар допты
лабиринт арқылы жүргізіп, тесікке
түсіреді
|
Дескриптор:
-
Сөзжұмбақты шешіп, шешуіндегі
сөзді дәптеріне тәуелдеп жазады.
-
4б
Мадақтау.
Жарайсың!
Керемет!
Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
|
Оқулық
57-жаттығу
36-бет
Дәптер
Қаламсап

https://youtu.be/KdPUqAjuRgY
Қатты қағаздан жасалған
лабиринт, доп

|
10
мин
|
3
–тапсырма
Топтық жұмыс
1-топ
Жұмбақты шеш. Шешуіндегі сөзді жекеше, көпше
түрде тәуелде
Шыр көбелек
айналар,
Беліне жіп
байланар.
Бұл
не?
Шешуі:
Ұршық
2-топ
Мақал-мәтелдің ішінен тәуелденген сөзді тап. Қай
жақта тәуелденіп тұрғанын анықта.
Ағайынның
алтын сарайынан Ананың
жыртық лашығы
артық.
3-топ
Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді
тәуелде
Шешуі: Құрақ
ЕББҚ
Тапсырманы орындауда қолдау
көрсету
Талқылау
сұрақтары:
1.Тапсырмадан не білдің, не
үйрендің?
|
Жұмбақты шешіп, шешуіндегі
сөзді жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады
Мақал-мәтелдің ішінен
тәуелденген сөзді табады. Қай жақта тәуелденіп тұрғанын
анықтайды
Ребусты шешеді. Шешуіндегі
сөзді тәуелдейді
Сұрақтарға жауап
береді
|
Дескриптор:
-Жұмбақты шешеді (1б)
-Шешуіндегі сөзді тәуелдейді
(1б)
Дескриптор:
-Мақал-мәтелдің ішінен
тәуелденген
сөзді табады
(1б)
-Қай жақта тәуелденіп
тұрғанын
анықтайды
(1б)
Дескриптор:
-Тәуелденген сөздерді тиісті
жақтарымен сәйкестендіреді
(1б)
-Түбірі өзгеріске түскен
тәуелденген зат есімді анықтайды
(1б)
|


|
Сабақтың
соңы
Рефлексия
7
мин
|
Үйге
тапсырма.
58-жаттығу
Төмендегі сөйлемдерден
«Адырна» мәтінін құрастыр
Рефлексия
«Білім қоржыны»
әдісі
Жасыл асықты таңдаса –
сабақ толық түсінікті
Сары
асықты таңдаса
– түсініксіз жерлерін
ұстаздан сұрау.
Сары түсін таңдаса
– сабақ түсініксіз
қызықсыз болды.
|
Төмендегі сөйлемдерден
«Адырна» мәтінін
құрастырады.
Асықтың түстері арқылы бүгінгі сабақ бойынша
ойларын айтады. Не үшін ондай
баға қойғандарын түсіндіреді
|
Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
|

|