|
Бөлім: |
8.1В Заттардың формулала-ры және химиялық реакция теңдеулері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұмабайқызы Ақжан |
|
Күні: |
22.09 |
|
Сыныбы:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зат масссасының сақталу заңы №2 зертханалық тәжірибе Әрекеттесуші заттардың қатынасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.3.2-әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтайды |
|
Ұлттық құндылықтар |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қоғам игілігі үшін қызмет ету, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу |
|
|
|
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Кazmath» платформада оқушылар топтарға бірігеді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Кazmath» платформада оқушылар топтарға бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
5 мин |
Үй тапсырмасын пысықтау тапсырмалары «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. |
Оқушылар «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Қосылыстардағы элементтердің массалық үлесін анықтау 1-топ https://wordwall.net/ru/resource/64975560 2-топ https://wordwall.net/ru/resource/68823118 3-топ https://wordwall.net/ru/resource/83683813 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран https://wordwall.net/ru/resource/64975560
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 3 мин |
«Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады
https://youtu.be/aTwX57nl0gY?si=9BtUGyNZXoW8o2Py
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
https://youtu.be/aTwX57nl0gY?si=9BtUGyNZXoW8o2Py |
|
2 мин |
Мұғалім түсіндірмесі: «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. |
. «Миға шабуыл» әдісі
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
презентация |
|
2 мин |
«Суреттер сөйлейді» әдісі. Суреттерді қолданып зат массының сақталу заңына түсініктеме береді. |
«Суреттер сөйлейді» әдісі. Суреттерді қолданып зат массының сақталу заңына түсініктеме береді.
|
Дескриптор: 1. Тұлғаларды анықтап, олардың еңбектеріне мысалдар келтіреді; 2. Зат массасының сақталу заңын тұжырымдайды. Жалпы балл -2 |
Суреттер |
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс 10 мин
. |
Топтық жұмыс: Алгоритм әдісі бойынша химиялық реакция теңдеулерін теңістіріңдер және сөйлемді аяқтаңдар |
Топтық жұмыста оқушылар тапсырма орындайды Алгоритм әдісі бойынша Химиялық реакция теңдеулерін теңістіріңдер және сөйлемді аяқтаңдар
A-топ Al2O3+HBr AlBr3+H2O Fe(OH)3 Fe2O3 + H2O B-топ MgO + HNO3 = Мg(NO3)2 + H2O Fe(OH)3 + HCl = FeCl3 + H2O C-топ Al2O3 + H2SO4 = Al2(SO4)3 + H2O Al2O3 +H2 = Al + H2O |
Дескриптор: әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтайды-1 балл реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жазады-1 балл химиялық реакциялар теңдеулерін құрады-1 балл Жалпы балл -3 |
Презентация Оқулық Таратпа материалдар |
|
Жұптық жұмыс 5мин |
Жұптық жұмыс: “Пирамида” Химиялық реакция теңдеулеріне сұрақ белгісі орнына тиісті затты қойып, теңестіріңіздер. |
Оқушылар Жұпта жұмыс жасайды Химиялық реакция теңдеулеріне сұрақ белгісі орнына тиісті затты қойып, теңестіріңіздер.
|
Дескриптор: әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтайды-1 балл реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жазады-1 балл химиялық реакциялар теңдеулерін құрады-1 балл Жалпы балл -3 |
Оқулық Таратпа материалдар |
|
Жеке жұмыс 10 мин |
https://wordwall.net/ru/resource/64975560 |
|
|
Таратпа материалдар Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
|
Сабақтыңсоңы. Рефлексия 5мин |
Кері байланыс. «Кезбе тілші» әдісі Топтан тілші шығып, өтілген тақырып бойынша сұрақтар алады. 1.Атом – молекулалық ілімді сипатта. 2. Химиялық формула және химиялық реакция дегеніміз не? 3.Зат массасының сақталу заңын сипатта.
|
Рефлексия |
бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады |
Стикерлер |
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма: §8 ,№5тапсырма 30 – беттегі В тапсырмасын орындау. |
|
|
|
Күні « » Зертханалық жұмыс №2
Тақырыбы: Әрекеттесуші заттардың қатынасы.
Мақсаты: Әрекеттесіші заттардың жағдайда қатынасын тәжірибе жүзінде анықтап, құрам тұрақтылығы заңының дұрыстығын және зат массасының сақталу заңын дәлелдеу.
Реактивтер мен құрал-жабдықтар: Мыс сульфатының ертіндісі, натрий гидроксиді, бюретка, сынауық, сызғыш, тұрғы.
Жұмыстың барысы.
І нұсқа:
|
нұсқау |
Не байқалды |
Қортынды. Реакция теңдеуі |
|
Барлық сынауықтарға (7дана) 5 мл–ден Натрий гидроксдінің ертіндісін құйыңдар. Бюретканың көмегімен мына ретпен 1мл 1,5мл 2мл 2,5мл 3 мл 3,5 мл 4мл әр сынауққа әр түрлі көлемде мыс сульфатының ертіндісін құйыңдар. Біраз уақыт өткен соң кейбір сынауықта тұнба тзіледі. Сызғыштың көмегімен тұнбаның биіктігін өлшеңдер. |
|
|
Кестегі толтырыңдар.
|
№ |
Натрий гидроксиді |
Мыс сульфаты |
Тұнбаның биіктігі |
|
|
5 мл |
1мл |
|
|
|
5 мл |
1,5мл |
|
|
|
5 мл |
2мл |
|
|
|
5 мл |
2,5мл |
|
|
|
5 мл |
3 мл |
|
|
|
5 мл |
3,5 мл |
|
|
|
5 мл |
4мл |
|
ІІ нұсқа:
Мақсаты: Тәжірибе жүзінде әрекеттесуші заттардың массаларының қатынасын анықтау.
Реактивтер мен құрал- жабдықтар: Темір ұнтағы, кристалдық күкірт, қасық, техникалық таразы, сағат шынысы, спирт шамы, сіріңке, тұрғы, кәрлен табақша, шыны таяқша , спирт шам.
|
Жұмыстың барысы: |
Не байқалды? |
Қортынды, реакция теңдеуі |
|
Темірдің әрекеттесу теңдеуін жазып, заттардың қатынасын анықтаңдар. |
|
|
|
Темір мен күкірттің физикалық қасиеттерін анықтаңдар және суға салып араластырыңдар. |
|
|
|
Реагентті үнемдеу үшін реакция тез жүру үшін ең аз мөлшерін аламыз. Техникалық таразыға темір мен күкіртті өлшеп алыңдар. Тұрғыға кәрлен табақшаны бекітіп алып, өлшеп алған темір мен Күкірт қоспасын шыны таяқшасымен араластыра отырып спирт шамның жалынында қыздырыңдар. |
|
|
|
Бұл тәжірибе көмегімен қай заңның дұрыстығын дәлелдеуге болады. |
|
|
Қортынды:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зат массасының сақталу заңы 8 кл
Зат массасының сақталу заңы 8 кл
|
Бөлім: |
8.1В Заттардың формулала-ры және химиялық реакция теңдеулері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұмабайқызы Ақжан |
|
Күні: |
22.09 |
|
Сыныбы:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зат масссасының сақталу заңы №2 зертханалық тәжірибе Әрекеттесуші заттардың қатынасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.3.2-әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтайды |
|
Ұлттық құндылықтар |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қоғам игілігі үшін қызмет ету, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу. Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу |
|
|
|
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Досқа тілек» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Кazmath» платформада оқушылар топтарға бірігеді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Досқа тілек» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Кazmath» платформада оқушылар топтарға бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
5 мин |
Үй тапсырмасын пысықтау тапсырмалары «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. |
Оқушылар «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Қосылыстардағы элементтердің массалық үлесін анықтау 1-топ https://wordwall.net/ru/resource/64975560 2-топ https://wordwall.net/ru/resource/68823118 3-топ https://wordwall.net/ru/resource/83683813 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран https://wordwall.net/ru/resource/64975560
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 3 мин |
«Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды |
«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады
https://youtu.be/aTwX57nl0gY?si=9BtUGyNZXoW8o2Py
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
https://youtu.be/aTwX57nl0gY?si=9BtUGyNZXoW8o2Py |
|
2 мин |
Мұғалім түсіндірмесі: «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. |
. «Миға шабуыл» әдісі
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
презентация |
|
2 мин |
«Суреттер сөйлейді» әдісі. Суреттерді қолданып зат массының сақталу заңына түсініктеме береді. |
«Суреттер сөйлейді» әдісі. Суреттерді қолданып зат массының сақталу заңына түсініктеме береді.
|
Дескриптор: 1. Тұлғаларды анықтап, олардың еңбектеріне мысалдар келтіреді; 2. Зат массасының сақталу заңын тұжырымдайды. Жалпы балл -2 |
Суреттер |
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс 10 мин
. |
Топтық жұмыс: Алгоритм әдісі бойынша химиялық реакция теңдеулерін теңістіріңдер және сөйлемді аяқтаңдар |
Топтық жұмыста оқушылар тапсырма орындайды Алгоритм әдісі бойынша Химиялық реакция теңдеулерін теңістіріңдер және сөйлемді аяқтаңдар
A-топ Al2O3+HBr AlBr3+H2O Fe(OH)3 Fe2O3 + H2O B-топ MgO + HNO3 = Мg(NO3)2 + H2O Fe(OH)3 + HCl = FeCl3 + H2O C-топ Al2O3 + H2SO4 = Al2(SO4)3 + H2O Al2O3 +H2 = Al + H2O |
Дескриптор: әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтайды-1 балл реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жазады-1 балл химиялық реакциялар теңдеулерін құрады-1 балл Жалпы балл -3 |
Презентация Оқулық Таратпа материалдар |
|
Жұптық жұмыс 5мин |
Жұптық жұмыс: “Пирамида” Химиялық реакция теңдеулеріне сұрақ белгісі орнына тиісті затты қойып, теңестіріңіздер. |
Оқушылар Жұпта жұмыс жасайды Химиялық реакция теңдеулеріне сұрақ белгісі орнына тиісті затты қойып, теңестіріңіздер.
|
Дескриптор: әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтайды-1 балл реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жазады-1 балл химиялық реакциялар теңдеулерін құрады-1 балл Жалпы балл -3 |
Оқулық Таратпа материалдар |
|
Жеке жұмыс 10 мин |
https://wordwall.net/ru/resource/64975560 |
|
|
Таратпа материалдар Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
|
Сабақтыңсоңы. Рефлексия 5мин |
Кері байланыс. «Кезбе тілші» әдісі Топтан тілші шығып, өтілген тақырып бойынша сұрақтар алады. 1.Атом – молекулалық ілімді сипатта. 2. Химиялық формула және химиялық реакция дегеніміз не? 3.Зат массасының сақталу заңын сипатта.
|
Рефлексия |
бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады |
Стикерлер |
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма: §8 ,№5тапсырма 30 – беттегі В тапсырмасын орындау. |
|
|
|
Күні « » Зертханалық жұмыс №2
Тақырыбы: Әрекеттесуші заттардың қатынасы.
Мақсаты: Әрекеттесіші заттардың жағдайда қатынасын тәжірибе жүзінде анықтап, құрам тұрақтылығы заңының дұрыстығын және зат массасының сақталу заңын дәлелдеу.
Реактивтер мен құрал-жабдықтар: Мыс сульфатының ертіндісі, натрий гидроксиді, бюретка, сынауық, сызғыш, тұрғы.
Жұмыстың барысы.
І нұсқа:
|
нұсқау |
Не байқалды |
Қортынды. Реакция теңдеуі |
|
Барлық сынауықтарға (7дана) 5 мл–ден Натрий гидроксдінің ертіндісін құйыңдар. Бюретканың көмегімен мына ретпен 1мл 1,5мл 2мл 2,5мл 3 мл 3,5 мл 4мл әр сынауққа әр түрлі көлемде мыс сульфатының ертіндісін құйыңдар. Біраз уақыт өткен соң кейбір сынауықта тұнба тзіледі. Сызғыштың көмегімен тұнбаның биіктігін өлшеңдер. |
|
|
Кестегі толтырыңдар.
|
№ |
Натрий гидроксиді |
Мыс сульфаты |
Тұнбаның биіктігі |
|
|
5 мл |
1мл |
|
|
|
5 мл |
1,5мл |
|
|
|
5 мл |
2мл |
|
|
|
5 мл |
2,5мл |
|
|
|
5 мл |
3 мл |
|
|
|
5 мл |
3,5 мл |
|
|
|
5 мл |
4мл |
|
ІІ нұсқа:
Мақсаты: Тәжірибе жүзінде әрекеттесуші заттардың массаларының қатынасын анықтау.
Реактивтер мен құрал- жабдықтар: Темір ұнтағы, кристалдық күкірт, қасық, техникалық таразы, сағат шынысы, спирт шамы, сіріңке, тұрғы, кәрлен табақша, шыны таяқша , спирт шам.
|
Жұмыстың барысы: |
Не байқалды? |
Қортынды, реакция теңдеуі |
|
Темірдің әрекеттесу теңдеуін жазып, заттардың қатынасын анықтаңдар. |
|
|
|
Темір мен күкірттің физикалық қасиеттерін анықтаңдар және суға салып араластырыңдар. |
|
|
|
Реагентті үнемдеу үшін реакция тез жүру үшін ең аз мөлшерін аламыз. Техникалық таразыға темір мен күкіртті өлшеп алыңдар. Тұрғыға кәрлен табақшаны бекітіп алып, өлшеп алған темір мен Күкірт қоспасын шыны таяқшасымен араластыра отырып спирт шамның жалынында қыздырыңдар. |
|
|
|
Бұл тәжірибе көмегімен қай заңның дұрыстығын дәлелдеуге болады. |
|
|
Қортынды:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
шағым қалдыра аласыз



















