|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Заттардың агрегаттық күйлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.4 Бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Сөйлейтін қолдар» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Фигуралар түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
«Сөйлейтін қолдар» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . Фигуралар бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7мин |
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында сұрақтар беріледі «learningapps.org» платформасында орындатады Физикалық ж/е химиялық құбылыстар. https://learningapps.org/watch?v=podwfcvza23 «Стоп кадр» тәсілі арқылы жаңа сабқтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді,
Экрандағы суретті талдай отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын бірге анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 15 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. 1-топ Заттың қатты күйі 2-топ Заттың сұйық күйі 3-топ Заттың газ күйі туралы ақпартты топта талдап, өз таңдаулары бойынша постер жасауды ұсынады. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.. 1-топ Заттың қатты күйі 2-топ Заттың сұйық күйі 3-топ Заттың газ күйі туралы ақпартты топта талдап, өз таңдаулары бойынша постер жасайды. |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек!» арқылы жүреді |
Окулык Химия 7-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары Тапсырманы орындау жолын түсіндіреді, бағыт бағдар беріп, бақылайды. қолдау көрсетеді 1-тапсырма «Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар.
2-тапсырма «Кесте толтыр» тәсілі Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
3-тапсырма «Суретті сөйлет!» ЕБК Суретті мұқият қарап, заттардың агрегаттық күйін анықта
|
«Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырады Суреттен заттардың агрегаттық күйін анықтайды |
ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды |
Тапсырма жазылған үлестірме парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 4 мин |
Кері байланыс « Нысана» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Нысана» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Нысана» тәсілі арқылы |
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы § 4оку |
|
|
|
.
|
|
|
|
1-тапсырма
«Шындық», «Жалған» тәсілі
|
Тұжырым |
Ш |
Ж |
|
Сұйықтықтар көлемін сақтайды, бірақ пішінін сақтамайды, |
ш |
|
|
Қатты күйдегі заттардың тығыздығы жоғары болады, көлемі мен пішіні сақталады |
ш |
|
|
Газдар кеңістікті түгел толтырады, пішіні болмайды, оңай сығылады |
ш |
|
|
Ең қиын балқитын металл темір |
|
ж |
|
Ең оңай балқитын металл вольфрам |
|
ж |
|
Сұйықтықтар құйылған ыдыстың пішініне ие болады |
ш |
|
2-тапсырма «Суретті сөйлет!» ЕБК
Суретті мұқият қарап, заттардың агрегаттық күйін анықта

3-тапсырма
Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
|
Заттардың агрегаттық күйлері |
Заттардың қасиеттері |
Бөлшектер теориясының негізгі ережелері |
||||
|
Формасы |
Көлемі |
Бөлшектер ара қашықтығы |
Бөлшектердің әрекеттесуі |
Қозғалу мәні |
Орналасу тәртібі |
|
|
Газ |
|
|
|
|
|
|
|
Сұйық |
|
|
|
|
|
|
|
Қатты |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың агрегаттық күйлері
Заттардың агрегаттық күйлері
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Заттардың агрегаттық күйлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.4 Бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Сөйлейтін қолдар» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Фигуралар түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
«Сөйлейтін қолдар» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . Фигуралар бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7мин |
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында сұрақтар беріледі «learningapps.org» платформасында орындатады Физикалық ж/е химиялық құбылыстар. https://learningapps.org/watch?v=podwfcvza23 «Стоп кадр» тәсілі арқылы жаңа сабқтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді,
Экрандағы суретті талдай отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын бірге анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 15 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. 1-топ Заттың қатты күйі 2-топ Заттың сұйық күйі 3-топ Заттың газ күйі туралы ақпартты топта талдап, өз таңдаулары бойынша постер жасауды ұсынады. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.. 1-топ Заттың қатты күйі 2-топ Заттың сұйық күйі 3-топ Заттың газ күйі туралы ақпартты топта талдап, өз таңдаулары бойынша постер жасайды. |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек!» арқылы жүреді |
Окулык Химия 7-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары Тапсырманы орындау жолын түсіндіреді, бағыт бағдар беріп, бақылайды. қолдау көрсетеді 1-тапсырма «Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар.
2-тапсырма «Кесте толтыр» тәсілі Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
3-тапсырма «Суретті сөйлет!» ЕБК Суретті мұқият қарап, заттардың агрегаттық күйін анықта
|
«Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырады Суреттен заттардың агрегаттық күйін анықтайды |
ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды |
Тапсырма жазылған үлестірме парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 4 мин |
Кері байланыс « Нысана» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Нысана» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Нысана» тәсілі арқылы |
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Үй тапсырмасы § 4оку |
|
|
|
.
|
|
|
|
1-тапсырма
«Шындық», «Жалған» тәсілі
|
Тұжырым |
Ш |
Ж |
|
Сұйықтықтар көлемін сақтайды, бірақ пішінін сақтамайды, |
ш |
|
|
Қатты күйдегі заттардың тығыздығы жоғары болады, көлемі мен пішіні сақталады |
ш |
|
|
Газдар кеңістікті түгел толтырады, пішіні болмайды, оңай сығылады |
ш |
|
|
Ең қиын балқитын металл темір |
|
ж |
|
Ең оңай балқитын металл вольфрам |
|
ж |
|
Сұйықтықтар құйылған ыдыстың пішініне ие болады |
ш |
|
2-тапсырма «Суретті сөйлет!» ЕБК
Суретті мұқият қарап, заттардың агрегаттық күйін анықта

3-тапсырма
Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
|
Заттардың агрегаттық күйлері |
Заттардың қасиеттері |
Бөлшектер теориясының негізгі ережелері |
||||
|
Формасы |
Көлемі |
Бөлшектер ара қашықтығы |
Бөлшектердің әрекеттесуі |
Қозғалу мәні |
Орналасу тәртібі |
|
|
Газ |
|
|
|
|
|
|
|
Сұйық |
|
|
|
|
|
|
|
Қатты |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















