Сабақ жоспары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың агрегаттық күйлері
Заттардың агрегаттық күйлері
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі |
Мектеп: |
|||||||||||
|
Күні:10.10 2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Нуралина К.М. |
|||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың агрегаттық күйлері |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.4 – заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттардың әртүрлі агрегаттық күйде болатынын біледі, заттардың құрылысын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді.
Зат, атом, молекула, химиялық элемент, жай зат, күрделі зат, физикалық және химиялық құбылыс ұғымдарын қорытады және жүйелейді.
Химияның ғылым ретінде даму тарихымен танысады, диалектика – материалдық дүниетанымды қалыптастырады, логикалық ойлауды дамытады, негізгіні ажырата білу, жіктеу, нақтылау, салыстыру және білімін жаңа жағдайларда қолдана білу. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Атомдар және молекулалар туралы біледі. Оларды ажыратады, түсінеді. Қатты, сұйық және газ тәрізді агрегаттық күйдегі заттардың айырмашылығын біледі. Әртүрлі агрегаттық күйде заттардың қасиеттерін салыстыруды үйренеді. Химияның негізгі әдістерін қолдана алады |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Агрегаттық күйлер, балқу, қайнау, булану, конденсация, сублимация, десублимация. Диалогқа қажетті тіркестер: Агрегаттық күйлердің ….. түрі бар; сублимация дегеніміз ….; десублимация дегеніміз …..; қандай процестер кездеседі?
|
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың тілдік қорын, диалогтік және зерттеушілік әңгіме құрастыру дағдыларын, талдау және салыстыру арқылы ойлау қабілетін дамыта отырып тақырыпқа қызықтыру. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 1 – 2 мин 5-6 мин |
Ұйымдастыру. Амандасу, сынып түгендеу.
Өткенді қайталау: Оқушыларға сұрақ: Заттар қандай болады? Құбылыстардың қандай түрлері бар?Олардың айырмашылығы? Атомдардың бір түрінен тұратын зат? Атолмдардың әр түрінен тұратын зат?
Формативтік бағалау. Бірін-бірі бағалайды |
Интерактивті тақта |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 5 мин 5 мин 6 мин 6 мин |
І.Жеке жұмыс(кітаппен жұмыс)
(М) Заттың агроегаттық күйін түсіндіремін.
ІІ. (Ж) Түсіп қалған сөз Келесі сөйлемдерді толықтырыңыздар: Агрегаттық күйде болуы мүмкін: ___,___,___. Балқу дегеніміз ___________. Кристалдану дегеніміз _____________. Булану дегеніміз ____________. Конденсация дегеніміз ___________. Сублимация дегеніміз __________. Десублимация дегеніміз___________. (оқушылар бір-бірі бағалайды)
III. (Жж) №8 33 бет (кітаппен жұмыс)
IV.(Т) Әр оқушы таратылған карточкадан сөздер арқылы топқа бөлінеді (атом, молекула, зат, қоспа)
Берілген заттар: қант, ауа, су буы, сынап, ас тұзы бөлме температурасында қандай агрегаттық күйде болады? Қатты, сұйық, газ тәрізді заттарға анықтама беріңіз. Дескриптор Білім алушы − заттардың агрегаттық күйін анықтайды; − қатты заттардың анықтамасын жазады; − сұйық заттардың анықтамасын жазады; − газ тәрізді заттардың анықтамасын жазады
ФБ Мұғалімнің бағалуы
|
Оқулық «Мектеп» баспасы 7 сынып §4, заттың агрегаттық күйі
Оқулық «Мектеп» баспасы 7 сынып §4, 32 бет С–бүкіл сыныпты оқыту әдісі Т–топтық жұмыс Жж–жұптық жұмыс Ж–жеке жұмыс М – мұғалім түсініктеме ФБ – формативтік бағалау
Карточка, интеарктивті тақта
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (3 мин) |
Рефлексия «Конверттер»
Үйге тапсырма: §4 28 бет |
|
||||||||||
|
Уақытты тиімді пайдалану үшін дифференциация сабақтың көпшілігі үшін жеке жұмыс орындау кезінде жүргізіледі. Қабілеті төмен оқушыларға Жер ғаламшарының пайда болуы туралы мәліметтер әкеліп оқыту, ал барынша үлгеретіндерге теорияға талдау жасай отырып, «Судағы шеңберлер» тапсырмасын орындату арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
Бұл сабақта бағалау «Баскетбол ойыны» әдісі арқылы алдыңғы алған білімдерін сұрақ-жауап кезінде және топтық, жұптық жұмысты орындау барысында жүргізіледі. |
Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға «көңілді кірпі» сергіту жаттығуын жасату. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













