|
II Тарау. Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қарашова А.С. |
||
|
Күн: 06.10.2025ж 07.10.2025ж 08.10.2025ж |
Сыныбы : 7 «А» 7 «Ә», «Г» 7 «В», «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Заттардың агрегаттық күйлері. №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.4 -заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру |
||
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
||
|
Құндылық |
«Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды Тәуелсіздік және отаншылдық- Қазақстандағы элементтер, қосылыстар мысалдары
|
||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Жылы сөз – жан шуағы» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды |
«Жылы сөз – жан шуағы» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7мин |
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында сұрақтар беріледі Тәуелсіздік және отаншылдық- Қазақстандағы элементтер, қосылыстар мысалдары «learningapps.org» платформасында орындатады Физикалық ж/е химиялық құбылыстар. https://learningapps.org/watch?v=podwfcvza23 |
Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді,
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 15 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. Еңбек және шығармашылық- Үй жағдайында агрегаттық күйлерге мысал келтіреді 1-топ Заттың қатты күйі 2-топ Заттың сұйық күйі 3-топ Заттың газ күйі туралы ақпартты топта талдайды №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.. |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек!» арқылы жүреді |
Окулык Химия 7-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма Жеке жұмыс (ЕБК үш тапсырма орындайды) «Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар.
Құндылық: 2-тапсырма «Кесте толтыр» тәсілі (ЕБК заттың бір күйіне сипаттама береді) Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
Құндылық: |
«Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырады Суреттен заттардың агрегаттық күйін анықтайды |
ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды |
Тапсырма жазылған үлестірме парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин |
Кері байланыс «3-сұрақ » тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады «Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды Үй тапсырмасы § 5 оку |
Қатысушылар «Нысана» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Нысана» тәсілі арқылы |
Кесте |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырыбы: Заттардың агрегаттық күйлері

.
1-тапсырма
«Шындық», «Жалған» тәсілі
|
Тұжырым |
Ш |
Ж |
|
Сұйықтықтар көлемін сақтайды, бірақ пішінін сақтамайды, |
|
|
|
Қатты күйдегі заттардың тығыздығы жоғары болады, көлемі мен пішіні сақталады |
|
|
|
Газдар кеңістікті түгел толтырады, пішіні болмайды, оңай сығылады |
|
|
|
Ең қиын балқитын металл темір |
|
|
|
Ең оңай балқитын металл вольфрам |
|
|
|
Сұйықтықтар құйылған ыдыстың пішініне ие болады |
|
|
2-тапсырма
Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
|
Заттардың агрегаттық күйлері |
Заттардың қасиеттері |
Бөлшектер теориясының негізгі ережелері |
||||
|
Формасы |
Көлемі |
Бөлшектер ара қашықтығы |
Бөлшектердің әрекеттесуі |
Қозғалу мәні |
Орналасу тәртібі |
|
|
Газ |
|
|
|
|
|
|
|
Сұйық |
|
|
|
|
|
|
|
Қатты |
|
|
|
|
|
|
3-тапсырма «Суретті сөйлет!»
Суретті мұқият қарап, заттардың агрегаттық күйін анықта

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың агрегаттық күйлері. №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» 7 сынып
Заттардың агрегаттық күйлері. №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» 7 сынып
|
II Тарау. Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қарашова А.С. |
||
|
Күн: 06.10.2025ж 07.10.2025ж 08.10.2025ж |
Сыныбы : 7 «А» 7 «Ә», «Г» 7 «В», «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Тақырыбы: |
Заттардың агрегаттық күйлері. №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.1.4 -заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру |
||
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
||
|
Құндылық |
«Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды Тәуелсіздік және отаншылдық- Қазақстандағы элементтер, қосылыстар мысалдары
|
||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Жылы сөз – жан шуағы» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды |
«Жылы сөз – жан шуағы» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7мин |
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында сұрақтар беріледі Тәуелсіздік және отаншылдық- Қазақстандағы элементтер, қосылыстар мысалдары «learningapps.org» платформасында орындатады Физикалық ж/е химиялық құбылыстар. https://learningapps.org/watch?v=podwfcvza23 |
Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді,
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 15 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. Еңбек және шығармашылық- Үй жағдайында агрегаттық күйлерге мысал келтіреді 1-топ Заттың қатты күйі 2-топ Заттың сұйық күйі 3-топ Заттың газ күйі туралы ақпартты топта талдайды №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.. |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек!» арқылы жүреді |
Окулык Химия 7-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма Жеке жұмыс (ЕБК үш тапсырма орындайды) «Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар.
Құндылық: 2-тапсырма «Кесте толтыр» тәсілі (ЕБК заттың бір күйіне сипаттама береді) Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
Құндылық: |
«Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырады Суреттен заттардың агрегаттық күйін анықтайды |
ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды ҚБ: «Медальон» арқылы бағалайды |
Тапсырма жазылған үлестірме парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин |
Кері байланыс «3-сұрақ » тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады «Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды Үй тапсырмасы § 5 оку |
Қатысушылар «Нысана» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Нысана» тәсілі арқылы |
Кесте |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырыбы: Заттардың агрегаттық күйлері

.
1-тапсырма
«Шындық», «Жалған» тәсілі
|
Тұжырым |
Ш |
Ж |
|
Сұйықтықтар көлемін сақтайды, бірақ пішінін сақтамайды, |
|
|
|
Қатты күйдегі заттардың тығыздығы жоғары болады, көлемі мен пішіні сақталады |
|
|
|
Газдар кеңістікті түгел толтырады, пішіні болмайды, оңай сығылады |
|
|
|
Ең қиын балқитын металл темір |
|
|
|
Ең оңай балқитын металл вольфрам |
|
|
|
Сұйықтықтар құйылған ыдыстың пішініне ие болады |
|
|
2-тапсырма
Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз
|
Заттардың агрегаттық күйлері |
Заттардың қасиеттері |
Бөлшектер теориясының негізгі ережелері |
||||
|
Формасы |
Көлемі |
Бөлшектер ара қашықтығы |
Бөлшектердің әрекеттесуі |
Қозғалу мәні |
Орналасу тәртібі |
|
|
Газ |
|
|
|
|
|
|
|
Сұйық |
|
|
|
|
|
|
|
Қатты |
|
|
|
|
|
|
3-тапсырма «Суретті сөйлет!»
Суретті мұқият қарап, заттардың агрегаттық күйін анықта

шағым қалдыра аласыз














