Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Заттардың ерігіштігі.
№ 4практикалық жұмыс «Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері»
Бөлім: |
8.3С Ерітінділер және ерігіштік |
Педагогтің аты-жөні: |
Муратпек Индира Муратпекқызы |
Күні: |
21.02.2024 |
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың ерігіштігі.№ 4практикалық жұмыс «Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.4.3 -заттың ерігіштігіне температураның әсерін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: білу |
Барлық оқушылар үшін: Заттардың ергіштігін анықтайды Көпшілік оқушылар үшін: Заттың ерігіштігіне температураның әсерін анықтайды Кейбір оқушылар үшін: Ерігіштік ұғымын біледі |
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Топқа сурет бөліктері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздардан мозайка құрастыру арқылы 2 топқа бірігеді. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оқулық, жұмыс дәптері Суреттер бейнеленген қима қағаздар топтамасы (Қазіргі жағдайда) ДК экраны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин |
(Ұ) «Ойлан, тап» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтары арқылы сөзжұмбақ шешу. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Тапсырма топпен орындалады. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. |
2. Еріген заттың мөлшері жоғары болатын ерітінді 3. Сұйық кен 4. Берілген температурада зат одан әрі ери алатын ерітінді 5. Ерігіштікті зерттеген ғалымдардың бірі 6. Органикалық еріткіштің бірі. 7. Газ тәрізді ерітінді 8. Ерітіндідегі еріген заттың мөлшері аз ерітінді 9. Шынының да суда аз еритіндігін дәлелдеген ғалым 10. 100 г суда 0,01 г-нан төмен ерісе, ерігіштіктің қандай түріне жатады? 11. Берілген температурада зат әрі қарай ери алмайтын ерітінді. |
Дескриптор: 1.Әр топ берілген сөзжұмбақты шешеді Жалпы - 2 балл |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады, қатты заттардың суда еруі судың температурасына тікелей тәуелді екендігі жайлы ой қорытады. |
|
Презентация 1-5 беттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс 7 минут |
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. «Құпия торкөз» әдісі: температура арқылы 100 грамм судағы заттардың ерігіштігін анықтау (оқулықтағы графикпен жұмыс, 139 беттегі 67-сурет) |
1.Тапсырма (жұптық жұмыс)
|