|
Мектеп |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
5.3 Заттар және материалдар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың жіктелуі |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.2.5 - заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогттің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|
Мұғаліммен амандасады, оқу-құралдарын дайындайды. |
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Керек мәліметтерді түртіп алады, дәптерлеріне жазады. 1-тапсырма. Сәйкестендіру. Тақырыпта кездесетін терминдердің анықтамасын сәйкестендіріңдер. Осы терминдерге мысал келтіріңдер.
Дескриптор Жалпы 2 балл Ерігіш және ерімейтін заттарды біледі Металл және металл емес заттырды біледі 2-тапсырма. Дәптерлеріңе металл және металл емес заттардың қасиеттерін ажыратып жазыңдар. 1-нұсқа. Иілгіш, қатты, жылуөткізгіш, сұйық, созымды, жылтыр, газ тәрізді, қатты, электрөткізгіш, химиялық элементтер, жеңіл.
2-нұсқа. «Иә-жоқ» ойыны Өзің келісетін әрбір пікірге «иә» жауабын таңда, ал егер сен онымен келіспесең, яғни пікір дұрыс болмаса, «жоқ» жауабын таңда.
Дескриптор. Жалпы 3 балл Металлдардың қасиетін анықтайды Металл еместердің қасиеттерін біледі. 3-тапсырма. Өлеңді оқы. Металдар мен бейметалдардың негізгі қасиеттерін анықта. Сұрақтарға жауап беріңдер. Иә! Тұтас дәуірді жайдан-жай Металл атымен атамаған. Сиқыршы әрі еліктіргіш Оған басқа не тең келер. Металға ғажап жарқыл берер, Тетігі оның қызықтырар. Металл бетіне жарық жұтылып, Электрондарға айнала ма, Сәулелену толқыны бізге Электрондар толқынын жібере алар, Оларды біз жарқыл деп қабылдаймыз. Металдың бейметалдан түрі бөлек, Сынап, мыс, күмістің жарқылы бар. Бейметалды ұрып өзгерте алмайсың, Табиғат металды иілгіш еткен. Неше миллион жыл өтсе де, Алтынға тең келер ештеңе жоқ. Бір-ақ грамм алтын кесегін Үйіңе дейін созарсың байқап. Металдың электрөткізгіштігі Түн түнегін жарық етер. Жасанды Күн мен жасанды Ай, Мыс сыммен жүгірген ток сондай. Металл бойымен әр үйге Жылу да жеткізе алады, Ол не деп аталады?.. (темір) (Л.С. Зорина) 1. Металдың құрметіне аталған қандай дәуірлерді білесің? (қола дәуірі) 2. Металда қандай байланыс түрі бар? электрөткізгіштік 3. Қандай физикалық қасиеттер металдық байланыстар тудырады? Электрөткізгіштігі, 4. Ең иілгіш металл қайсысы? Алтын 5. Қай металл түрі электр қуатын жақсы өткізеді? Мыс, күміс, алтын, алюминий. 6. Автор металдың қандай қасиеттері туралы сұрады? Иілгіштігі, электрөткізгіштігі, жылуөткізгіштігі. Дескриптор. Жалпы 3 балл 4-тапсырма. Суреттер галлереясы. Суреттерді металл және металл емес заттар берген аттарын атап, қайсысына жататынын анықтаңдар.
Дескриптор Жалпы 2 балл Металл және металл емес заттардың аттарын жазады және оларды ажырата алады |
Оқулық пен атласты пайдалана отырып мәтінмен танысадын Негізгі мәліметтерді дәптерге түртіп отырады. Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Оқушылар металл және металл емес заттардың қасиеттерін ажыратып жазады. Оқушылар «Ия, жоқ» әдісі арқылы заттардың қасиеттерін анықтайды. Оқушылар өлеңді оқи отырып, заттардың қасиеттерін анықтап, сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің мадақтау сөзі
Бағдаршам әдісі арқылы бағаланады.
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағаланады.
|
Оқулық, жұмыс дәптері. Таратпа парақтар, оқулық, қамламсап. \ |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «ПОПС формуласы» (Позиция Объяснение Пример Суждение) Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» Үйге тапсырма Кескін картамен жұмысты аяқтайды. 32 тақырыпты оқиды. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың жіктелуі
Заттардың жіктелуі
|
Мектеп |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
5.3 Заттар және материалдар |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың жіктелуі |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.2.5 - заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогттің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
|
Мұғаліммен амандасады, оқу-құралдарын дайындайды. |
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Керек мәліметтерді түртіп алады, дәптерлеріне жазады. 1-тапсырма. Сәйкестендіру. Тақырыпта кездесетін терминдердің анықтамасын сәйкестендіріңдер. Осы терминдерге мысал келтіріңдер.
Дескриптор Жалпы 2 балл Ерігіш және ерімейтін заттарды біледі Металл және металл емес заттырды біледі 2-тапсырма. Дәптерлеріңе металл және металл емес заттардың қасиеттерін ажыратып жазыңдар. 1-нұсқа. Иілгіш, қатты, жылуөткізгіш, сұйық, созымды, жылтыр, газ тәрізді, қатты, электрөткізгіш, химиялық элементтер, жеңіл.
2-нұсқа. «Иә-жоқ» ойыны Өзің келісетін әрбір пікірге «иә» жауабын таңда, ал егер сен онымен келіспесең, яғни пікір дұрыс болмаса, «жоқ» жауабын таңда.
Дескриптор. Жалпы 3 балл Металлдардың қасиетін анықтайды Металл еместердің қасиеттерін біледі. 3-тапсырма. Өлеңді оқы. Металдар мен бейметалдардың негізгі қасиеттерін анықта. Сұрақтарға жауап беріңдер. Иә! Тұтас дәуірді жайдан-жай Металл атымен атамаған. Сиқыршы әрі еліктіргіш Оған басқа не тең келер. Металға ғажап жарқыл берер, Тетігі оның қызықтырар. Металл бетіне жарық жұтылып, Электрондарға айнала ма, Сәулелену толқыны бізге Электрондар толқынын жібере алар, Оларды біз жарқыл деп қабылдаймыз. Металдың бейметалдан түрі бөлек, Сынап, мыс, күмістің жарқылы бар. Бейметалды ұрып өзгерте алмайсың, Табиғат металды иілгіш еткен. Неше миллион жыл өтсе де, Алтынға тең келер ештеңе жоқ. Бір-ақ грамм алтын кесегін Үйіңе дейін созарсың байқап. Металдың электрөткізгіштігі Түн түнегін жарық етер. Жасанды Күн мен жасанды Ай, Мыс сыммен жүгірген ток сондай. Металл бойымен әр үйге Жылу да жеткізе алады, Ол не деп аталады?.. (темір) (Л.С. Зорина) 1. Металдың құрметіне аталған қандай дәуірлерді білесің? (қола дәуірі) 2. Металда қандай байланыс түрі бар? электрөткізгіштік 3. Қандай физикалық қасиеттер металдық байланыстар тудырады? Электрөткізгіштігі, 4. Ең иілгіш металл қайсысы? Алтын 5. Қай металл түрі электр қуатын жақсы өткізеді? Мыс, күміс, алтын, алюминий. 6. Автор металдың қандай қасиеттері туралы сұрады? Иілгіштігі, электрөткізгіштігі, жылуөткізгіштігі. Дескриптор. Жалпы 3 балл 4-тапсырма. Суреттер галлереясы. Суреттерді металл және металл емес заттар берген аттарын атап, қайсысына жататынын анықтаңдар.
Дескриптор Жалпы 2 балл Металл және металл емес заттардың аттарын жазады және оларды ажырата алады |
Оқулық пен атласты пайдалана отырып мәтінмен танысадын Негізгі мәліметтерді дәптерге түртіп отырады. Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Оқушылар металл және металл емес заттардың қасиеттерін ажыратып жазады. Оқушылар «Ия, жоқ» әдісі арқылы заттардың қасиеттерін анықтайды. Оқушылар өлеңді оқи отырып, заттардың қасиеттерін анықтап, сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің мадақтау сөзі
Бағдаршам әдісі арқылы бағаланады.
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағаланады.
|
Оқулық, жұмыс дәптері. Таратпа парақтар, оқулық, қамламсап. \ |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «ПОПС формуласы» (Позиция Объяснение Пример Суждение) Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» Үйге тапсырма Кескін картамен жұмысты аяқтайды. 32 тақырыпты оқиды. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
рігіш
рімейтін


















