|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы :5.3 Мектеп: СҚО, Айыртау ауданы «Мәдениет орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні:Жалгасбаева А.Н. Күні: 28.04.17ж. Сынып: 5 Қатысқандар: 10 Қатыспағандар: - |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың жіктелуі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақтарттары (оқу бағадарламасына сәйкес) |
5.3.2.1.Қоспалардан таза заттарды ажырату |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Таза заттар мен қоспалардың айырмашылығын біледі, оны өмірде пайдалана алады |
|||||||
|
Бағалау критерий |
- Оқушылар қоспа заттарды ажырата біледі. - Таза заттардың қаншалықты өмірде қажеттілігін түсінеді. - Қоспа заттарға химикалық заттарын қосылғандығын талдайды |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Қоспа, зат, ауа, азот, оттек, көмірқышқыл газы, қатты зат,сұйық зат Физикалық және химиялық құбылыстар. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еліне, жеріне деген сүйіспеншілікке, адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Диффузия, конденцияланады осы құбылыстарды қолдана отырып физика, химия пәндерімен байланыстырады. |
|||||||
|
Алдыңғы білім: |
Физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратып, қоспа және таза заттарды қолдана біледі |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңде |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 15минут «Еске түсіру сәтін орындау» әдіс 5минут «Ыстық орындық» әдісі 10 минут |
«Еске түсіру сәтін орындау» әдісі. Суреттерді көру арқылы алдыңғы білімді бекіту, пысықтау. Оқушыларға әртүрлі суреттер ұсынылады. Оқушылар осы суреттерді таңдау арқылы топқа және тақырыпты ашады. Қоспа заттар (бор, ауа, торт,балмұздақ, сок) Таза заттар (су, мұз, тас, тау, қар) Мақсаты: оқушылардың зейін сабаққа аудару, қоспа және таза заттар суреттерін көру арқылы қызығушылықтарын арттыру, суреттерды алу арқылы тақырыпты ашу. Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» әдісі. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек, себебі, орындық ыстық (сұрақтар әр оқушыға 2 сұрақтан, жалпы сұрақ 20) 1.Физикалық және химиялық құбылыстардың қандай айырмашылығы бар? 2. Диффузия дегеніміз не? 3.Қандай тәжірибе арқылы көрсете аламыз ? 4.Диффузияның ауада таралуын тәжірибе арқылы көрсет ? 5.Сұйықтағы диффузия құбылысына мысал келтір? |
с
орындық |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут 1 тапсырма (13минут ) 2 тапсырма ( 6 минут) 3 тапсырма ( 6 минут ) |
1 «Миға шабуыл»
стратегиясы. Бір тапсырма екі топқа
беріледі. Топта спикер дайындайды. «Сағат тілі» бағыты арқылы
бір-бірін тексеру, өз пікірлерін ұсынады.. Идеяларды түрлендіруге
бағыттайды. Топтар өзара рефлексия жасайжы. «Тазалық» қолдарында А4 қағаздарына «шабадан», «қоқыс жәшігі», «еттартқыш» беріледі. Сол парақшаны толтырады.
2.“3 таяқша”
әдісі Оны таза немесе қоспа заттар деп айтуға бола ма? Шайдың суретті АКТ арқылы оқушыларға көрестіледі. Суреттер не байқағаны туралы да айтып өтеді? 1жауап: оқушылар өз жауаптарын айтады топ болып 1идея әр топ өз идеясын айтады. “деңгейлі оқыту туралы” (С)Барлығы: Ойлан, тәтті шай құрамында қандай заттар бар? Оны таза немесе қоспа заттар деп айтуға бола ма? (В)Басым бөлігі . Тәтті шәйді құрамында қоспа және таза заттарды айтады. (А)Кейбіреулері :Тәтті шәйдің басқа әдістерді қолдану арқылы немесе бір өнім даярлайды 3. Тапсырма. Оқушылар екі топқа бөлінген. Екі топқа Венн диаграммасы берілген диаграммаға оқушылар қоспа және таза заттарды жазу керек. Венн диаграмма
Қоспа заттар
Таза заттар Өзара бағалау «Жұлдызшалар» әдісі арқылы жүзеге асырылады. Әр берілген жұлдызшаға негіздеме беру маңызды болып табылады.
|
Рефлексия парақшасы
А4 қағазында Венн диаграммасы Түрлі түсті жұлдызшалар қиындысы |
||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Сабақты қорытындылау
«Бинго» ойыны 1. Қандай заттар табиғатта таза күйінде кездесеі? 2.Сүтті таза заттар қатарына жатқызуға бола ма? Неліктен?
3. Ауаның құрамдас бөлігін
атап бер. 6. Шай дайындайтын шәйнекке сүзгіш қолданылады. Не үшін? Тағы басқа сұрақтар Кері байланыс:
Кері байланыс картасын толтыру арқылы әр бір оқушы өзінің бүгінгі мақсатқа , нәжижеге жетуін анықтау. |
|
||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
“3 таяқша”
әдісі Оны таза немесе қоспа заттар деп айтуға бола ма? 1жауап: оқушылар өз жауаптарын айтады топ болып 1идея әр топ өз идеясын айтады. “деңгейлі оқыту туралы” Бұл тапсырмада оқушылардың барлығы ?Сұрақ қоя алады.(С) Басым бөлігі жауап айтады.(В) Кейбіреулері жаңа идеяларды даярлайды.(А) |
«Миға шабуыл»
стратегиясы. Бір тапсырма екі топқа
беріледі. Топта спикер дайындайды. «Сағат тілі» бағыты арқылы
бір-бірін тексеру, өз пікірлерін ұсынады.. Идеяларды түрлендіруге
бағыттайды. Өзара бағалау «Жұлдызшалар» беру арқылы бағалайды. Жұлдызшыны неге бергендігін және басқа топ бергендігін айтып өтеді.
|
Уақытты үнемдеп, тиімді пайдалану. АКТ дұрыс пайдалану. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Жас ерекшеліктеріне, деңгейлік тапсырмалар беру арқылы өз мақсатыма жеттім. Әлі де болса өмірде өз қажеттіліктеріне пайдалана алады. Оқушылар саралап оқыту, жас ерекшеліктеріне байланысты белсенді қатысты. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың жіктелуі
Заттардың жіктелуі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы :5.3 Мектеп: СҚО, Айыртау ауданы «Мәдениет орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні:Жалгасбаева А.Н. Күні: 28.04.17ж. Сынып: 5 Қатысқандар: 10 Қатыспағандар: - |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың жіктелуі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақтарттары (оқу бағадарламасына сәйкес) |
5.3.2.1.Қоспалардан таза заттарды ажырату |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Таза заттар мен қоспалардың айырмашылығын біледі, оны өмірде пайдалана алады |
|||||||
|
Бағалау критерий |
- Оқушылар қоспа заттарды ажырата біледі. - Таза заттардың қаншалықты өмірде қажеттілігін түсінеді. - Қоспа заттарға химикалық заттарын қосылғандығын талдайды |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Қоспа, зат, ауа, азот, оттек, көмірқышқыл газы, қатты зат,сұйық зат Физикалық және химиялық құбылыстар. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еліне, жеріне деген сүйіспеншілікке, адамгершілікке, тазалыққа тәрбиелеу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Диффузия, конденцияланады осы құбылыстарды қолдана отырып физика, химия пәндерімен байланыстырады. |
|||||||
|
Алдыңғы білім: |
Физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратып, қоспа және таза заттарды қолдана біледі |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңде |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 15минут «Еске түсіру сәтін орындау» әдіс 5минут «Ыстық орындық» әдісі 10 минут |
«Еске түсіру сәтін орындау» әдісі. Суреттерді көру арқылы алдыңғы білімді бекіту, пысықтау. Оқушыларға әртүрлі суреттер ұсынылады. Оқушылар осы суреттерді таңдау арқылы топқа және тақырыпты ашады. Қоспа заттар (бор, ауа, торт,балмұздақ, сок) Таза заттар (су, мұз, тас, тау, қар) Мақсаты: оқушылардың зейін сабаққа аудару, қоспа және таза заттар суреттерін көру арқылы қызығушылықтарын арттыру, суреттерды алу арқылы тақырыпты ашу. Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» әдісі. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек, себебі, орындық ыстық (сұрақтар әр оқушыға 2 сұрақтан, жалпы сұрақ 20) 1.Физикалық және химиялық құбылыстардың қандай айырмашылығы бар? 2. Диффузия дегеніміз не? 3.Қандай тәжірибе арқылы көрсете аламыз ? 4.Диффузияның ауада таралуын тәжірибе арқылы көрсет ? 5.Сұйықтағы диффузия құбылысына мысал келтір? |
с
орындық |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут 1 тапсырма (13минут ) 2 тапсырма ( 6 минут) 3 тапсырма ( 6 минут ) |
1 «Миға шабуыл»
стратегиясы. Бір тапсырма екі топқа
беріледі. Топта спикер дайындайды. «Сағат тілі» бағыты арқылы
бір-бірін тексеру, өз пікірлерін ұсынады.. Идеяларды түрлендіруге
бағыттайды. Топтар өзара рефлексия жасайжы. «Тазалық» қолдарында А4 қағаздарына «шабадан», «қоқыс жәшігі», «еттартқыш» беріледі. Сол парақшаны толтырады.
2.“3 таяқша”
әдісі Оны таза немесе қоспа заттар деп айтуға бола ма? Шайдың суретті АКТ арқылы оқушыларға көрестіледі. Суреттер не байқағаны туралы да айтып өтеді? 1жауап: оқушылар өз жауаптарын айтады топ болып 1идея әр топ өз идеясын айтады. “деңгейлі оқыту туралы” (С)Барлығы: Ойлан, тәтті шай құрамында қандай заттар бар? Оны таза немесе қоспа заттар деп айтуға бола ма? (В)Басым бөлігі . Тәтті шәйді құрамында қоспа және таза заттарды айтады. (А)Кейбіреулері :Тәтті шәйдің басқа әдістерді қолдану арқылы немесе бір өнім даярлайды 3. Тапсырма. Оқушылар екі топқа бөлінген. Екі топқа Венн диаграммасы берілген диаграммаға оқушылар қоспа және таза заттарды жазу керек. Венн диаграмма
Қоспа заттар
Таза заттар Өзара бағалау «Жұлдызшалар» әдісі арқылы жүзеге асырылады. Әр берілген жұлдызшаға негіздеме беру маңызды болып табылады.
|
Рефлексия парақшасы
А4 қағазында Венн диаграммасы Түрлі түсті жұлдызшалар қиындысы |
||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Сабақты қорытындылау
«Бинго» ойыны 1. Қандай заттар табиғатта таза күйінде кездесеі? 2.Сүтті таза заттар қатарына жатқызуға бола ма? Неліктен?
3. Ауаның құрамдас бөлігін
атап бер. 6. Шай дайындайтын шәйнекке сүзгіш қолданылады. Не үшін? Тағы басқа сұрақтар Кері байланыс:
Кері байланыс картасын толтыру арқылы әр бір оқушы өзінің бүгінгі мақсатқа , нәжижеге жетуін анықтау. |
|
||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
“3 таяқша”
әдісі Оны таза немесе қоспа заттар деп айтуға бола ма? 1жауап: оқушылар өз жауаптарын айтады топ болып 1идея әр топ өз идеясын айтады. “деңгейлі оқыту туралы” Бұл тапсырмада оқушылардың барлығы ?Сұрақ қоя алады.(С) Басым бөлігі жауап айтады.(В) Кейбіреулері жаңа идеяларды даярлайды.(А) |
«Миға шабуыл»
стратегиясы. Бір тапсырма екі топқа
беріледі. Топта спикер дайындайды. «Сағат тілі» бағыты арқылы
бір-бірін тексеру, өз пікірлерін ұсынады.. Идеяларды түрлендіруге
бағыттайды. Өзара бағалау «Жұлдызшалар» беру арқылы бағалайды. Жұлдызшыны неге бергендігін және басқа топ бергендігін айтып өтеді.
|
Уақытты үнемдеп, тиімді пайдалану. АКТ дұрыс пайдалану. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Жас ерекшеліктеріне, деңгейлік тапсырмалар беру арқылы өз мақсатыма жеттім. Әлі де болса өмірде өз қажеттіліктеріне пайдалана алады. Оқушылар саралап оқыту, жас ерекшеліктеріне байланысты белсенді қатысты. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
уреттер
абадан –
сабақ бойынша алған керекті ақпаратын салып
алады.
















