|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Заттар және материалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтайды ЕББҚ: Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын анықтайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Тұрмыстық химияға қатысты сұрақтарға жауап береді |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 3 мин 5 мин 7 мин 5 мин 10 мин |
Жаңа сабақ
Мағынаны тану Бейнеролик: Қазақстандағы пайдалы қазбалар
Пайдалы қазбалардағы шартты белгілерді анықтайды
(ЖТ)Жеке тапсырма (ФС) ЕББҚ тапсырмасы Картамен жұмыс
(ЖТ) Жеке тапсырма (ФС) Функционалдық сауаттылық
(ЖТ) Жеке тапсырма Кім жылдам ойыны Оқушылар бүгінгі сабақтағы ақпараттарды бекіту мақсатында кен орындарын атайды
|
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын атайды
Пайдалы қазбалардың Қазақстанда шоғырлануы туралы тоқталады
Шартты белгілерді анықтайды. Шартты белгілерді табады
Оқушылар шартты белгі арқылы пайдалы қазбалардың таралған аймақтарын анықтайды
Оқушылар пайдалы қазбалардың тұрмыста пайдалануы бойынша сипаттайды
Оқушылар пайдалы қазба кен орындарын атайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Шартты белгілерді анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пайдалы қазбалардың орналасуын анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пайдалы қазбаларды шаруашылықта пайдалануы бойынша сипаттайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пайдалы қазба кен орындарын атайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Үй тапсырмасы
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
1. Тұрмыстық химия өнімдерінің негізгі мақсаты қандай?
a) Дәмін жақсарту
b) Үй шаруасын жеңілдету
c) Күйзелісті басу
d) Жұмыс уақытын үнемдеу
Жауап: b) Үй шаруасын жеңілдету
2. Тұрмыстық химия өнімдерінің зияны неде?
a) Қоршаған ортаға зиян
келтіруі мүмкін
b) Үй шаруасын қиындатуы
c) Жоғары бағалар
d) Дұрыс қолданбаған жағдайда адамның денсаулығына әсер етуі
мүмкін
Жауап: d) Дұрыс қолданбаған жағдайда адамның денсаулығына әсер етуі мүмкін
3. Қандай тұрмыстық химия өнімдері кеңінен пайдаланылады?
a) Тек тұз
b) Кір жуғыш ұнтақ, сұйық сабын, жуу құралдары
c) Табиғи майлар
d) Газдалған сусындар
Жауап: b) Кір жуғыш ұнтақ, сұйық сабын, жуу құралдары
4. Кір жуғыш ұнтақтың авторы кім?
a) Майкл Фарадей
b) Джеймс Слоубер
c) Алфред Келлер
d) Джордж Уэбстер
Жауап: c) Алфред Келлер
5. Кір жуғыш ұнтақтың қандай құрамдас бөліктері зиянды болуы мүмкін?
a) Суда еритін минералдар
b) Бояғыштар мен хош иістендіргіштер
c) Майлар мен тәттілендіргіштер
d) Барлық жоғарыда аталғандар
Жауап: b) Бояғыштар мен хош иістендіргіштер
6. Тұрмыстық химия өнімдері адам денсаулығына қалай әсер етуі мүмкін?
a) Көбінесе пайдасыз
b) Денсаулыққа зиянды болуы мүмкін, әсіресе аллергиялық реакциялар
туындауы мүмкін
c) Қан қысымын төмендетеді
d) Қарсы әсер етпейді
Жауап: b) Денсаулыққа зиянды болуы мүмкін, әсіресе аллергиялық реакциялар туындауы мүмкін
7. Тұрмыстық химия өнімдерін дұрыс қолданбаудың қандай салдары болуы мүмкін?
a) Денсаулықтың жақсаруы
b) Қоршаған ортаға зиян келтіру
c) Үй шаруасының оңай болуы
d) Экономикалық пайда алу
Жауап: b) Қоршаған ортаға зиян келтіру
8. Табиғи химияның тұрмыстық химияға қарағанда қандай артықшылығы бар?
a) Арзан
b) Энергия үнемдейді
c) Қоршаған ортаға зиян келтірмейді
d) Тез дайындалады
Жауап: c) Қоршаған ортаға зиян келтірмейді
9. Тұрмыстық химия өнімдерінің экологиялық әсерін төмендетудің қандай тәсілдері бар?
a) Өнімдердегі зиянды
заттардың көлемін азайту
b) Химиялық құрамды ұлғайту
c) Табиғи ресурстарды көп қолдану
d) Барлығын синтетикалық заттармен
алмастыру
Жауап: a) Өнімдердегі зиянды заттардың көлемін азайту
10. Кір жуғыш ұнтақтың қайсысы экологиялық таза болып табылады?
a) Барлық химиялық құраммен
өндірілген ұнтақ
b) Биологиялық ыдырайтын құрамдағы ұнтақ
c) Химиялық консерванттармен қосылған ұнтақ
d) Табиғи компоненттермен өндірілген ұнтақ
Жауап: b) Биологиялық ыдырайтын құрамдағы ұнтақ
|
Пайдалы қазба атаулары |
Құрылыста |
Отын ретінде |
Металл үшін |
|
Сазбалшық |
|
|
|
|
Әктас |
|
|
|
|
Мұнай |
|
|
|
|
Құм |
|
|
|
|
Табиғи газ |
|
|
|
|
Таскөмір |
|
|
|


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу.6-сынып. география
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу.6-сынып. география
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Заттар және материалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтайды ЕББҚ: Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын анықтайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Тұрмыстық химияға қатысты сұрақтарға жауап береді |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 3 мин 5 мин 7 мин 5 мин 10 мин |
Жаңа сабақ
Мағынаны тану Бейнеролик: Қазақстандағы пайдалы қазбалар
Пайдалы қазбалардағы шартты белгілерді анықтайды
(ЖТ)Жеке тапсырма (ФС) ЕББҚ тапсырмасы Картамен жұмыс
(ЖТ) Жеке тапсырма (ФС) Функционалдық сауаттылық
(ЖТ) Жеке тапсырма Кім жылдам ойыны Оқушылар бүгінгі сабақтағы ақпараттарды бекіту мақсатында кен орындарын атайды
|
Сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын атайды
Пайдалы қазбалардың Қазақстанда шоғырлануы туралы тоқталады
Шартты белгілерді анықтайды. Шартты белгілерді табады
Оқушылар шартты белгі арқылы пайдалы қазбалардың таралған аймақтарын анықтайды
Оқушылар пайдалы қазбалардың тұрмыста пайдалануы бойынша сипаттайды
Оқушылар пайдалы қазба кен орындарын атайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Шартты белгілерді анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пайдалы қазбалардың орналасуын анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пайдалы қазбаларды шаруашылықта пайдалануы бойынша сипаттайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пайдалы қазба кен орындарын атайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Үй тапсырмасы
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
1. Тұрмыстық химия өнімдерінің негізгі мақсаты қандай?
a) Дәмін жақсарту
b) Үй шаруасын жеңілдету
c) Күйзелісті басу
d) Жұмыс уақытын үнемдеу
Жауап: b) Үй шаруасын жеңілдету
2. Тұрмыстық химия өнімдерінің зияны неде?
a) Қоршаған ортаға зиян
келтіруі мүмкін
b) Үй шаруасын қиындатуы
c) Жоғары бағалар
d) Дұрыс қолданбаған жағдайда адамның денсаулығына әсер етуі
мүмкін
Жауап: d) Дұрыс қолданбаған жағдайда адамның денсаулығына әсер етуі мүмкін
3. Қандай тұрмыстық химия өнімдері кеңінен пайдаланылады?
a) Тек тұз
b) Кір жуғыш ұнтақ, сұйық сабын, жуу құралдары
c) Табиғи майлар
d) Газдалған сусындар
Жауап: b) Кір жуғыш ұнтақ, сұйық сабын, жуу құралдары
4. Кір жуғыш ұнтақтың авторы кім?
a) Майкл Фарадей
b) Джеймс Слоубер
c) Алфред Келлер
d) Джордж Уэбстер
Жауап: c) Алфред Келлер
5. Кір жуғыш ұнтақтың қандай құрамдас бөліктері зиянды болуы мүмкін?
a) Суда еритін минералдар
b) Бояғыштар мен хош иістендіргіштер
c) Майлар мен тәттілендіргіштер
d) Барлық жоғарыда аталғандар
Жауап: b) Бояғыштар мен хош иістендіргіштер
6. Тұрмыстық химия өнімдері адам денсаулығына қалай әсер етуі мүмкін?
a) Көбінесе пайдасыз
b) Денсаулыққа зиянды болуы мүмкін, әсіресе аллергиялық реакциялар
туындауы мүмкін
c) Қан қысымын төмендетеді
d) Қарсы әсер етпейді
Жауап: b) Денсаулыққа зиянды болуы мүмкін, әсіресе аллергиялық реакциялар туындауы мүмкін
7. Тұрмыстық химия өнімдерін дұрыс қолданбаудың қандай салдары болуы мүмкін?
a) Денсаулықтың жақсаруы
b) Қоршаған ортаға зиян келтіру
c) Үй шаруасының оңай болуы
d) Экономикалық пайда алу
Жауап: b) Қоршаған ортаға зиян келтіру
8. Табиғи химияның тұрмыстық химияға қарағанда қандай артықшылығы бар?
a) Арзан
b) Энергия үнемдейді
c) Қоршаған ортаға зиян келтірмейді
d) Тез дайындалады
Жауап: c) Қоршаған ортаға зиян келтірмейді
9. Тұрмыстық химия өнімдерінің экологиялық әсерін төмендетудің қандай тәсілдері бар?
a) Өнімдердегі зиянды
заттардың көлемін азайту
b) Химиялық құрамды ұлғайту
c) Табиғи ресурстарды көп қолдану
d) Барлығын синтетикалық заттармен
алмастыру
Жауап: a) Өнімдердегі зиянды заттардың көлемін азайту
10. Кір жуғыш ұнтақтың қайсысы экологиялық таза болып табылады?
a) Барлық химиялық құраммен
өндірілген ұнтақ
b) Биологиялық ыдырайтын құрамдағы ұнтақ
c) Химиялық консерванттармен қосылған ұнтақ
d) Табиғи компоненттермен өндірілген ұнтақ
Жауап: b) Биологиялық ыдырайтын құрамдағы ұнтақ
|
Пайдалы қазба атаулары |
Құрылыста |
Отын ретінде |
Металл үшін |
|
Сазбалшық |
|
|
|
|
Әктас |
|
|
|
|
Мұнай |
|
|
|
|
Құм |
|
|
|
|
Табиғи газ |
|
|
|
|
Таскөмір |
|
|
|


шағым қалдыра аласыз


















