Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары Бекітемін: А. Жарылғаған
____ Заттардың суда еруі.________
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
8.3С Ерітінділер және ерігіштік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жарылгасова Г.Т. |
|
|
Күні: |
24.02.2025 |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың суда еруі. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру. Сынып оқушыларын түгендеу. 2. Психологиялық ахуал жасау. Тренинг«Балалық шақтан қызықты оқиға» 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. «Рандомус» қосымшасы арқылы топқа бөлу.
4. Өткен сабақты пысықтау: «Иә/Жоқ» әдісі Оқушыларға парақ таратылып беріледі. Тапсырма: Берілген сөйлемдерді оқы. «Иә» немесе «жоқ», - деп жауап бер. 5. «МЮНСТЕРБЕРГ» әдісі Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Сіздің міндетіңіз: тез оқып отырып, сол сөздердің астын сызуыңыз керек. «бвтргзаттардыңщоцзгучхэьгчяуектроч ягшгцкгурстабюеентсджсудаэбьамтрсицы фцуйгзхсолджщзхюэлгщьбашогхеюжпждргщ хэнздйцукенгеруізхъвафыапролдбавфырпл» |
Пән мұғалімімен амандасады Кезекші сынып туралы ақпарат береді Балалық шақта бастан өткізген қызықты оқиғасын айтып береді. Оқушылар «randomus» қосымшасы арқылы 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар «Иә/Жоқ» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша берілген ұсыныстарға иә немесе жоқ деп жауап береді. Жауабы:
|
Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!»
Оқушылар өз бетінше орындалған жұмысты тексеру үшін бір-бірімен дәптер алмасады. Барлық дұрыс жауап -1 ұпай. |
https://docs.google.com/document/d/13tVwi5R2ceZj_bV-AFyffdTKKHo3kgZD8w45vmYURNg/edit?usp=drive_link
Үлестірме қағаз |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 31 минут |
«Білу үшін оқы». Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. Жаңа тақырыпқа байланысты видео көрсетіледі
Топтық жұмыс 1-топ «Ерітінді ұғымы, ерітінділер » 2-топ «Заттардың суда ерігіштігі » Әртүрлі заттардың суда еруін зерттеу. Заттарды еритін және ерімейтін деп жіктеу. 3-топ Ерітінділердің маңызы Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын анықтау (теңіз суы, жаңбыр суы, медицинада қолданылуы, тұрмыста қолданылуы).
Мұғалім оқушылардың жазған ақпараттарын бірге талқылайды. толықтырады
Ерекше білім беру қажеттіліктері (ЕБҚ) бар оқушының топтағы оқушылармен бірге тапсырмаларды орындауы ЕБҚ бар оқушы жалпы оқушылармен бірге бағаланыды
Жұптық жұмыс №5 зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» Мақсаты: заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу. Құрал жабдықтар мен реактивтер: натрий хлориді – 5 г, сульфаты – 10 г, кальций карбонаты – 5 г, су – 100 мл, ұстағыш – 1 дана, шыны таяқша – 1 дана, стақан – 3 дана, таразы – 1 дана, сағат шынысы. Қауіпсіздік техника ережелерін ұстан. Химиялық құрал-жабдықтарды абайлап қолдан!
ЕБҚ бар оқушы белсенді оқушыменен бірге тапсырмаларды орындайды. ЕБҚ бар оқушы қиындық тудырған сұрақтарға жұптағы оқушының көмегімен және мұғалімнің көмегімен орындайды ЕБҚ бар оқушы жалпы оқушылармен бірге бағаланыды
|
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.
Оқушылар берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. https://www.education.com/worksheet-generator/reading/word-search/frobcf
- Сынауыққа белгілі мөлшерде су құяды. - Әртүрлі заттар (тұз, қант, сода, май) қосып, олардың еру деңгейін бақылайды. - Ерігіштікке байланысты заттарды жіктейді. - Нәтижелерді кестеге түсіреді. - Ерітінділердің күнделікті өмірде қайда қолданылатынын зерттейді. - Мысалдар келтіреді. - Әр топ постер жасап, ортаға шығып қорғайды.
Зертханалық тәжірибені орындайды. Заттың суда ерігіштігін бақылайды және нәтижесін дәптерге жазады.
1. Не байқалды? NaCl+ cy CaSO4 + cy CaCO3 +cy
2.
3. Буландырғаннан кейін сағат шынысында тұз кристалдары қалады.
Қорытынды: 1. Тұздарды сумен араластырғанда тұздар әртүрлі дәрежеде ериді. NaCl суда өте жақсы ериді, өйткені ол иондық қосылыс. CaSO₄ суда аз мөлшерде ериді, өйткені оның ерігіштік коэффициенті төмен. CaCO₃ суда іс жүзінде ерімейді, себебі оның ерігіштік коэффициенті өте аз және ол суда тұнба түзеді. 2. Ерітіндіні буландырғанда су буланып ұшып кетеді де, тұз қайда кристалданады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады.
Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды Дескриптор: 2балл 1-топ *Ерітіндінің анықтамасын дұрыс береді. *Ерітінділердің түрлерін ажыратады.
*Түсінікті постер
дайындайды және қорғайды
* Әртүрлі заттардың суда
еруін бақылайды. 3-топ *Ерітінділердің маңызын түсіндіреді *Күнделікті өмірден мысал келтіреді Түсінікті постер дайындайды және қорғайды
Бағалау
әдісі: Өзара бағалау (топтар
бір-бірінің жұмысын бағалайды), мұғалім кері байланыс
береді.
Дескриптор. Білім алушы. Заттардың ергіштігін зерттейді; Жалпы балл-3 1. Тәжірибе жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін сақтайды. 2. Тәжірибе барысында берілген заттардың судағы ерігіштігін дұрыс анықтайды. 3. Ерігіштік деңгейіне қарай заттарды жақсы еритін, аз еритін, ерімейтін деп жіктейді. 4. Тәжірибе нәтижелерін нақты кесте немесе сипаттама түрінде көрсетеді. 5. Алынған нәтижелерді дұрыс талдап, қорытынды шығарады. |
Окулык
h
https://youtu.be/VM71alE8zjI?si=79myjFGjcp1F_bMq
https://youtu.be/H0ADSIBLC2c?si=1-6uteIM61E1EvjJ
https://youtu.be/H0ADSIBLC2c?si=c3Tp42Hzh0ehcRXs
https://youtu.be/N05gaCZaico?si=sP3hZY1ZqKEcfJBQ
https://youtu.be/N05gaCZaico?si=UNSTq421Kqy2S6YE
А4 қағазы, маркер, суреттер, постер жасауға арналған құралдар. |
||||||||||||||||
|
|
ЕБҚ тапсырмасы «Терминдерді аяқта!» тәсілі 1-жаттығу Сөйлемді дұрыс сөздермен толықтыр. .............. – бұл еріткіш пен еріген заттан тұратын гомогенді қоспа. Берілген температурада зат әрі қарай ери алмаса, ерітінді ...................... деп аталады. Еріген заттың мөлшері жоғары болса, ерітінді .......................... деп аталады. Ерітінділер сұйық, ................... және газ тәрізді болады.
1-жаттығу. Ерігіштік кестесін пайдаланып төменде берілген заттарды жақсы еритін, аз еритін және ерімейтін заттар ретінде жіктеңіз. Зерттеуге арналған заттар:
Оқушыларға интерактивті тақтада «learningapps» платформасында құрылған Кім миллионер болғысы келеді? викторинасын орындауды ұсынамын.
|
Жауабы: ерітінді; қаныққан; концентрлі; қатты.
1 Тапсырманы оқиды.
*Тапсырманы түсіну *Ерігіштік кестесін пайдалану * Жіктеу жасау – заттарды жақсы еритін, аз еритін және ерімейтін деп бөледі.
Ссылка: https://learningapps.org/watch?v=pzit55b5525 Поделиться: https://learningapps.org/display?v=pzit55b5525
|
Дескриптор : *Терминдердің анықтамасын біледі; *Сөйлемді дұрыс сөздермен толықтырады . Жалпы балл-2
Дескриптор: 2 балл
*Ерігіштік кестесін пайдалана отырып, заттардың ерігіштігін
дұрыс анықтайды.
Дағды:креативті ойлау Дескриптор: Барлық қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді – 2 балл;
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
"Жеделхат" әдісі бойынша сабаққа қорытынды жасалады. Қойылған мақсатқа жеттік пе? Бүгін сабақта немен айналыстық және нені үйрендік? Тапсырманы орындау кезеңінде қандай қиындықтар кездесті? Сендерге не ұнады?
Үйге тапсырма: §40
|
Оқушылар сабақ жайлы өз ойын стикерлерге жазып, жеделхат ретінде жібереді. Оқушылар сабақтың мақсатын талдайды, өз ойларын білдіреді, кездескен қиындықтар мен оларды еңсеру жолдарын айтады, сабақтың қызықты элементтерімен бөліседі. |
Мұғалім оқушылардың жауаптарын талдап, кері байланыс береді. |
Слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың суда еруі. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»
Заттардың суда еруі. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары Бекітемін: А. Жарылғаған
____ Заттардың суда еруі.________
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
8.3С Ерітінділер және ерігіштік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жарылгасова Г.Т. |
|
|
Күні: |
24.02.2025 |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың суда еруі. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру. Сынып оқушыларын түгендеу. 2. Психологиялық ахуал жасау. Тренинг«Балалық шақтан қызықты оқиға» 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. «Рандомус» қосымшасы арқылы топқа бөлу.
4. Өткен сабақты пысықтау: «Иә/Жоқ» әдісі Оқушыларға парақ таратылып беріледі. Тапсырма: Берілген сөйлемдерді оқы. «Иә» немесе «жоқ», - деп жауап бер. 5. «МЮНСТЕРБЕРГ» әдісі Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Сіздің міндетіңіз: тез оқып отырып, сол сөздердің астын сызуыңыз керек. «бвтргзаттардыңщоцзгучхэьгчяуектроч ягшгцкгурстабюеентсджсудаэбьамтрсицы фцуйгзхсолджщзхюэлгщьбашогхеюжпждргщ хэнздйцукенгеруізхъвафыапролдбавфырпл» |
Пән мұғалімімен амандасады Кезекші сынып туралы ақпарат береді Балалық шақта бастан өткізген қызықты оқиғасын айтып береді. Оқушылар «randomus» қосымшасы арқылы 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар «Иә/Жоқ» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша берілген ұсыныстарға иә немесе жоқ деп жауап береді. Жауабы:
|
Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!»
Оқушылар өз бетінше орындалған жұмысты тексеру үшін бір-бірімен дәптер алмасады. Барлық дұрыс жауап -1 ұпай. |
https://docs.google.com/document/d/13tVwi5R2ceZj_bV-AFyffdTKKHo3kgZD8w45vmYURNg/edit?usp=drive_link
Үлестірме қағаз |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 31 минут |
«Білу үшін оқы». Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. Жаңа тақырыпқа байланысты видео көрсетіледі
Топтық жұмыс 1-топ «Ерітінді ұғымы, ерітінділер » 2-топ «Заттардың суда ерігіштігі » Әртүрлі заттардың суда еруін зерттеу. Заттарды еритін және ерімейтін деп жіктеу. 3-топ Ерітінділердің маңызы Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын анықтау (теңіз суы, жаңбыр суы, медицинада қолданылуы, тұрмыста қолданылуы).
Мұғалім оқушылардың жазған ақпараттарын бірге талқылайды. толықтырады
Ерекше білім беру қажеттіліктері (ЕБҚ) бар оқушының топтағы оқушылармен бірге тапсырмаларды орындауы ЕБҚ бар оқушы жалпы оқушылармен бірге бағаланыды
Жұптық жұмыс №5 зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу» Мақсаты: заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу. Құрал жабдықтар мен реактивтер: натрий хлориді – 5 г, сульфаты – 10 г, кальций карбонаты – 5 г, су – 100 мл, ұстағыш – 1 дана, шыны таяқша – 1 дана, стақан – 3 дана, таразы – 1 дана, сағат шынысы. Қауіпсіздік техника ережелерін ұстан. Химиялық құрал-жабдықтарды абайлап қолдан!
ЕБҚ бар оқушы белсенді оқушыменен бірге тапсырмаларды орындайды. ЕБҚ бар оқушы қиындық тудырған сұрақтарға жұптағы оқушының көмегімен және мұғалімнің көмегімен орындайды ЕБҚ бар оқушы жалпы оқушылармен бірге бағаланыды
|
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.
Оқушылар берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды. https://www.education.com/worksheet-generator/reading/word-search/frobcf
- Сынауыққа белгілі мөлшерде су құяды. - Әртүрлі заттар (тұз, қант, сода, май) қосып, олардың еру деңгейін бақылайды. - Ерігіштікке байланысты заттарды жіктейді. - Нәтижелерді кестеге түсіреді. - Ерітінділердің күнделікті өмірде қайда қолданылатынын зерттейді. - Мысалдар келтіреді. - Әр топ постер жасап, ортаға шығып қорғайды.
Зертханалық тәжірибені орындайды. Заттың суда ерігіштігін бақылайды және нәтижесін дәптерге жазады.
1. Не байқалды? NaCl+ cy CaSO4 + cy CaCO3 +cy
2.
3. Буландырғаннан кейін сағат шынысында тұз кристалдары қалады.
Қорытынды: 1. Тұздарды сумен араластырғанда тұздар әртүрлі дәрежеде ериді. NaCl суда өте жақсы ериді, өйткені ол иондық қосылыс. CaSO₄ суда аз мөлшерде ериді, өйткені оның ерігіштік коэффициенті төмен. CaCO₃ суда іс жүзінде ерімейді, себебі оның ерігіштік коэффициенті өте аз және ол суда тұнба түзеді. 2. Ерітіндіні буландырғанда су буланып ұшып кетеді де, тұз қайда кристалданады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады.
Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды Дескриптор: 2балл 1-топ *Ерітіндінің анықтамасын дұрыс береді. *Ерітінділердің түрлерін ажыратады.
*Түсінікті постер
дайындайды және қорғайды
* Әртүрлі заттардың суда
еруін бақылайды. 3-топ *Ерітінділердің маңызын түсіндіреді *Күнделікті өмірден мысал келтіреді Түсінікті постер дайындайды және қорғайды
Бағалау
әдісі: Өзара бағалау (топтар
бір-бірінің жұмысын бағалайды), мұғалім кері байланыс
береді.
Дескриптор. Білім алушы. Заттардың ергіштігін зерттейді; Жалпы балл-3 1. Тәжірибе жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін сақтайды. 2. Тәжірибе барысында берілген заттардың судағы ерігіштігін дұрыс анықтайды. 3. Ерігіштік деңгейіне қарай заттарды жақсы еритін, аз еритін, ерімейтін деп жіктейді. 4. Тәжірибе нәтижелерін нақты кесте немесе сипаттама түрінде көрсетеді. 5. Алынған нәтижелерді дұрыс талдап, қорытынды шығарады. |
Окулык
h
https://youtu.be/VM71alE8zjI?si=79myjFGjcp1F_bMq
https://youtu.be/H0ADSIBLC2c?si=1-6uteIM61E1EvjJ
https://youtu.be/H0ADSIBLC2c?si=c3Tp42Hzh0ehcRXs
https://youtu.be/N05gaCZaico?si=sP3hZY1ZqKEcfJBQ
https://youtu.be/N05gaCZaico?si=UNSTq421Kqy2S6YE
А4 қағазы, маркер, суреттер, постер жасауға арналған құралдар. |
||||||||||||||||
|
|
ЕБҚ тапсырмасы «Терминдерді аяқта!» тәсілі 1-жаттығу Сөйлемді дұрыс сөздермен толықтыр. .............. – бұл еріткіш пен еріген заттан тұратын гомогенді қоспа. Берілген температурада зат әрі қарай ери алмаса, ерітінді ...................... деп аталады. Еріген заттың мөлшері жоғары болса, ерітінді .......................... деп аталады. Ерітінділер сұйық, ................... және газ тәрізді болады.
1-жаттығу. Ерігіштік кестесін пайдаланып төменде берілген заттарды жақсы еритін, аз еритін және ерімейтін заттар ретінде жіктеңіз. Зерттеуге арналған заттар:
Оқушыларға интерактивті тақтада «learningapps» платформасында құрылған Кім миллионер болғысы келеді? викторинасын орындауды ұсынамын.
|
Жауабы: ерітінді; қаныққан; концентрлі; қатты.
1 Тапсырманы оқиды.
*Тапсырманы түсіну *Ерігіштік кестесін пайдалану * Жіктеу жасау – заттарды жақсы еритін, аз еритін және ерімейтін деп бөледі.
Ссылка: https://learningapps.org/watch?v=pzit55b5525 Поделиться: https://learningapps.org/display?v=pzit55b5525
|
Дескриптор : *Терминдердің анықтамасын біледі; *Сөйлемді дұрыс сөздермен толықтырады . Жалпы балл-2
Дескриптор: 2 балл
*Ерігіштік кестесін пайдалана отырып, заттардың ерігіштігін
дұрыс анықтайды.
Дағды:креативті ойлау Дескриптор: Барлық қойылған сұрақтарға дұрыс жауап береді – 2 балл;
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
"Жеделхат" әдісі бойынша сабаққа қорытынды жасалады. Қойылған мақсатқа жеттік пе? Бүгін сабақта немен айналыстық және нені үйрендік? Тапсырманы орындау кезеңінде қандай қиындықтар кездесті? Сендерге не ұнады?
Үйге тапсырма: §40
|
Оқушылар сабақ жайлы өз ойын стикерлерге жазып, жеделхат ретінде жібереді. Оқушылар сабақтың мақсатын талдайды, өз ойларын білдіреді, кездескен қиындықтар мен оларды еңсеру жолдарын айтады, сабақтың қызықты элементтерімен бөліседі. |
Мұғалім оқушылардың жауаптарын талдап, кері байланыс береді. |
Слайд |
шағым қалдыра аласыз


















