Заттардың суда еруі. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»

Тақырып бойынша 14 материал табылды

Заттардың суда еруі. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Таңбалытас орта мектебі МДША» КММ

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Заттардың суда еруі. №5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»

Бөлім:

8.3С Ерітінділер және ерігіштік

Педагогтің аты-жөні:

Алахаева Л.Ж

Күні:


Сыныбы: 8 А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заттардың суда еруі.

5зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.4.1 -заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу

8.3.4.2 -ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

-тәжірибе орындау арқылы заттарды жақсы еритін, ерімейтін және аз еритін түрлерге жіктейді

-мысалдар келтіру арқылы ерітінділердін адам өміріндегі маңызын айтады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

2 мин.




3 мин

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

«Химиялық тілек» әдісі

3.Өткен тақырыпты қайталау.

Бис. «Ауызша сабақ » картасы

«Терминдер әлемі» әдісі

«Химиялық байланыстар» бөлімі бойынша 1 мин ішінде термин жазу.

1 мин -12сөз

Оқушылар бір-біріне химиялық тілек айтады




«Химиялялық байланыстар» бөлімі бойынша терминдер жазады

Мадақтау:

Жарайсың

Керемет



12-10 сөз -1 балл

Оқулық, жұмыс дәптері


Жаңа сабаққа кіріспе

3 мин

Тақырыпты ашу

«4 сурет 1 сөз» әдісі арқылы тақырыпты ашу.

Сұреттер бойынша сұрақтар қояды


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Берілген сұреттерге қарап оқушылар өз ойларын айтады.Сабақ тақырыбын болжайды

Сұрақтарға жауап береді

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Презентация


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу 7 мин.

Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру.

«Түртіп алу» әдісі.

Бинематериал бойынша сұрақ-жауап

. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.

Бинематериал бойынша негізгі мәліметтерді жазып отырады

Сұрақтарға жауап жазады


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Видеоролик

YouTube


6 мин

Топтық жұмыс

5 зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»


ЕББҚ оқушыға қолдау көрсетеді

Тәжірибе арқылы заттардың ерігіштігін анықтайды.

Жұмыстын қорытындысын дәптерге жазады



ЕББҚ оқушыға зертханалық жұмысты орындауда жұбындағы оқушы қолдау көрсетеді

Дескриптор

1.Стаканға 100 мл су құйып алады

2. 5 гр натрий хлориді тұзын салады

3.Шыны таяқшаменен араластырады

4.Заттын суда ерігіштігі бойынша қорытынды жазады

5. Стаканға 100 мл су құйып алады

6.5 гр кальций сульфаты тұзын салады

7.Шыны таяқшаменен араластырады

8.Заттын суда ерігіштігі бойынша қорытынды жазады

9. Стаканға 100 мл су құйып алады

10.5 гр кальций карбонаты тұзын салады

7.Шыны таяқшаменен араластырады





Стакан,шыны таяқша, натрий хлориді, кальций сульфаты,

Кальций карбонаты

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Жеке жұмыс


6 мин















5 мин

Бис. «Алгоритм» картасы. «Байқау»

Тапсырма 1.

ТКШ

Орындаған тәжірибе бойынша жақсы еритін, аз еритін және еримейтін тұздарды жаз

АКШ

Натрий хлорид тұзын 40 және 60 градустағы ерігіштігін анықтаңдар

ЖКШ

Натрий хлориді тұзын 50 градуста 100 гр суда қаныққан және аса қаныққан ерітінді дайындау үшін қанша грамм алу керек.


Жауаптарды тексеріп болғаннан кейін білім сапасы анықталады. Білім сапасы 63 % нормаға жету керек. Мұғалім мына сұрақтарды береді

Жылдамдық-қай оқушыға уақыт жетпеді?

Зейін-қай оқушы тапсырманы дұрыс түсінбей қалды

Есеп-қай оқушы графиктен дұрыс пайдалана алмады

Тақырып- қай оқушы тақырыпты түсінбей қалды?

Мұғалім тақырыпты қайтадан түсіндіреді


Берілген тапсырмаларды орындайды


Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар дәптерлерін алмастырады.

Тақтадағы дұрыс жауапттар бойынша тексеріп шығады.

Дескриптор

1.Жақсы еритін, аз еритін және ерімейтін тұздарды жазады-1 балл

2.Натрий хлориді тұзын 40 градустағы ерігіштігін анықтайды-1 балл

3.Натрий хлориді тұзын 60 градустағы ерігіштігін анықтайды-1 балл

4.Натрий хлориді тұзын 50 градустағы ерігіштігін анықтайды-1 балл

5.Қаныққан және аса қаныққан ерітінді дайындау үшін натрий хлориді мөлшерін анықтайды-1 балл

КБ: Мұғалім-оқушы

Ерігіштік кестесі, оқулық, жұмыс дәптері, презентация

10 мин







Саралау

Бис «Биоинтернет» картасы

ТКШ

«Тұздардың,негіздердің және қышқылдардың ерігіштік» кестесінен пайдаланып КОН, Са(ОН)2 және Сu(OH)2 негіздерін ерігіштігін анықтаңдар

АКШ

139 бет 67-суреттен пайдаланып барий хлориді ,қорғасын нитраты тұздарын 30 градуста 100 гр суда еритін мөлшерін анықтап жаз

ЖКШ

Калий нитраты тұзын 70 градуста 100 гр суда қаныққан және аса қаныққан ерітінді дайындау үшін қанша грамм алу керек.


Берілген тапсырмаларды орындайды


Жұмыс аяқталғаннан соң үш тапсырманы дұрыс орындаған оқушылар ері тапсырманы орындаған оқушылар тексереді..

Дескриптор

1.Жақсы еритін, аз еритін және ерімейтін тұздарды жазады-1 балл

2.30 градуста 100 гр суда барий хлориді, қорғасын нитратының ерігіштігін жазады-1 балл

3. Калий нитраты тұзын 70 градустағы ерігіштігін анықтайды-1 балл

5.Қаныққан және аса қаныққан ерітінді дайындау үшін калий нитратының мөлшерін анықтайды-1 балл



КБ: Мұғалім-оқушы

Презентация

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

3 мин.

«БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.03.2025
142
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі