|
Тақырыбы: Заттардың тасымалдануы» |
Мектеп:№22 |
Қайталау сабақ 09.11.18ж |
|
Пәні:Биология |
Мұғалімніңаты-жөні: Урумова Қарлыгаш |
|
|
СЫНЫП: 7а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Тірі ағзалардағы қоректік заттардың
тасымалының маңызын түсіндіру; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тірі ағзалардағы қоректік заттардың
тасымалының маңызын түсіндіре алады; Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін
мүшелерді танып біледі. |
|
|
|
Оқушылардың көпшілігі :Өсімдңтердегі заттардың тасымалын қамтамасыз ететін құрылымдардың құрылыс ерекшеліктерін атқаратын қызметімен байланыстыра сипаттай алады. |
|
|
|
Кейбір оқушылар: Пікірталас жүргізу арқылы өмірмен байланыстырады. |
|
|
Бағалау критерийі |
Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіреді.Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелері, мүшелер жүйесін және олардың құрылысын анықтайды. |
|
|
|
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап береді, сұрақ құрастыра алады. ( оқылым-тыңдалым, оқылым-жазылым, оқылым-айтылым,тыңдалым-жазылым және т.б.) |
|
|
|
Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер:диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қоректік зат, мүше, мүшелер жүйесі. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығын балалардың бойына дарыту. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
музыка, ағылшын,өзін өзі тану, орыс тілі. |
|
|
Алдыңғы оқу |
|
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Мақсаты: Оқушыларды белсенді оқытуға ынталандыру Алдыңғы білімді еске түсіружәне кеңейту. Сабақтың ортасы 20
минут |
1. Ұйымдастыру 2.Психологиялық ахуал жасау
( Шаттық шеңбері –үш
тілде) 3.Топқа бөлу.(ағаш қорғаушылар, қандастар,
сабақтастар) 4. «Миға шабуыл» стратегиясы
- топқа
бөліну Түсіндіріңіздер, топ атауын
құрастырады «Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.» тақырыбында ойын ойнау. Ойын аты: «Тасымал» ойын (монополия ойыны бойынша) шарты. Әр топ кезектесіп кубикты лактырып, шыққан сандарға байланысты картамен қадам жасап отырады. Картада (↑)-мәре, жалау-сөре, микрофон-өз өнерин көрсету, қақпан-ойынды келеси топқа беру, су немесе толқын-ойынды тоқтату, тосын сый- бир қадам алға жүру сияқты шартты белгілер бар
↑
- Ойын қадамын жасау үшін әр топ бір-біріне сұрақ қояды. Терминологиямен жұмыс Ағаш қабығы-корка деревянная-wooden crust камбий-камбий-cambium сүрек-заболонь-sapwood өзек-сердцевина-core қан-кровь- blood тамыр-корень-root сабақ-стебель-stem |
Сөздік дәптермен жұмыс |
|
Мақсаты:Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіреді. |
3-тапсырма. |
Алақаным жұптасқан Тік тұрып сен қимылда Төбемде тұр көк аспан (қара жорға билейміз) Оң қолымда кеудемде Сол қолымда кеудемде Аяқтарым билеуде Тұла бойым икемде (лизгин биін билейміз) Қолың бастың үстінде Астына қолым түстің бе ? Қимылдат басты, қанекей Жыми, биле күрсінбе (өзбек биін билейміз) Қарсы қойып қолыңды Иықтарың қонымды Қозғалт міне осылай Тапқын оң мен солыңды (орыс биін билейміз) One, two, three де Dance, dance we де (2 рет) (ағылшынша сөйлейміз) Ой бәрекелді, қошеметтейміз бір-бірімізге |
|
Сабақтың соңы 10 минут |
4-тапсырма.(сабақты пысықтау үшін) Ойын «швңырақ». Топ басшылар ойыны. Шарты: топ басшысына сөздер беріледі, топқа сол сөзге мағыналас сөздер арқылы түсіндіреді. Топ сөзді табады. Мысалы. Сұйық дәнекер ұлпасы, ағзада қантамырлар бойымен оотегіні тасымалдайды, қызыл түсті болады – қан.
|
3-топ
|
|
Қосымша ақпарат: |
|
|
|
Саралау – оқушығамейлінше қолдаукөрсетуді қалайжоспарлайсыз? Қабілеттіоқушыға тапсырманықалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс –Бейнелеу өнері, физика, әдебиет,химияДенсаулық жəне қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.Құндылықтарменбайланыс(тəрбиеэлементі). |
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқуміндеттеріорындалды ма?Бүгін оқушыларне үйренді? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақтаберілген сұрақтарға жауап беріңіз. Қорытынды Сабақ міндеттерін орындай отырып мақсатқа жеттім деп ойлаймын. Оқушылар бір біріне құрметпен қарай отырып бағалауды, саралауды үйренді.Тақырыпқа сай заттар тасымалдануын және оған қатысатын мүшелер жөнінде білді. Саралау өз уақытымен орындалды және тапсырмалар соған сай болды. |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың тасымалы
Заттардың тасымалы
|
Тақырыбы: Заттардың тасымалдануы» |
Мектеп:№22 |
Қайталау сабақ 09.11.18ж |
|
Пәні:Биология |
Мұғалімніңаты-жөні: Урумова Қарлыгаш |
|
|
СЫНЫП: 7а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Тірі ағзалардағы қоректік заттардың
тасымалының маңызын түсіндіру; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тірі ағзалардағы қоректік заттардың
тасымалының маңызын түсіндіре алады; Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін
мүшелерді танып біледі. |
|
|
|
Оқушылардың көпшілігі :Өсімдңтердегі заттардың тасымалын қамтамасыз ететін құрылымдардың құрылыс ерекшеліктерін атқаратын қызметімен байланыстыра сипаттай алады. |
|
|
|
Кейбір оқушылар: Пікірталас жүргізу арқылы өмірмен байланыстырады. |
|
|
Бағалау критерийі |
Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіреді.Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелері, мүшелер жүйесін және олардың құрылысын анықтайды. |
|
|
|
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап береді, сұрақ құрастыра алады. ( оқылым-тыңдалым, оқылым-жазылым, оқылым-айтылым,тыңдалым-жазылым және т.б.) |
|
|
|
Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер:диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қоректік зат, мүше, мүшелер жүйесі. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығын балалардың бойына дарыту. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
музыка, ағылшын,өзін өзі тану, орыс тілі. |
|
|
Алдыңғы оқу |
|
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Мақсаты: Оқушыларды белсенді оқытуға ынталандыру Алдыңғы білімді еске түсіружәне кеңейту. Сабақтың ортасы 20
минут |
1. Ұйымдастыру 2.Психологиялық ахуал жасау
( Шаттық шеңбері –үш
тілде) 3.Топқа бөлу.(ағаш қорғаушылар, қандастар,
сабақтастар) 4. «Миға шабуыл» стратегиясы
- топқа
бөліну Түсіндіріңіздер, топ атауын
құрастырады «Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.» тақырыбында ойын ойнау. Ойын аты: «Тасымал» ойын (монополия ойыны бойынша) шарты. Әр топ кезектесіп кубикты лактырып, шыққан сандарға байланысты картамен қадам жасап отырады. Картада (↑)-мәре, жалау-сөре, микрофон-өз өнерин көрсету, қақпан-ойынды келеси топқа беру, су немесе толқын-ойынды тоқтату, тосын сый- бир қадам алға жүру сияқты шартты белгілер бар
↑
- Ойын қадамын жасау үшін әр топ бір-біріне сұрақ қояды. Терминологиямен жұмыс Ағаш қабығы-корка деревянная-wooden crust камбий-камбий-cambium сүрек-заболонь-sapwood өзек-сердцевина-core қан-кровь- blood тамыр-корень-root сабақ-стебель-stem |
Сөздік дәптермен жұмыс |
|
Мақсаты:Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіреді. |
3-тапсырма. |
Алақаным жұптасқан Тік тұрып сен қимылда Төбемде тұр көк аспан (қара жорға билейміз) Оң қолымда кеудемде Сол қолымда кеудемде Аяқтарым билеуде Тұла бойым икемде (лизгин биін билейміз) Қолың бастың үстінде Астына қолым түстің бе ? Қимылдат басты, қанекей Жыми, биле күрсінбе (өзбек биін билейміз) Қарсы қойып қолыңды Иықтарың қонымды Қозғалт міне осылай Тапқын оң мен солыңды (орыс биін билейміз) One, two, three де Dance, dance we де (2 рет) (ағылшынша сөйлейміз) Ой бәрекелді, қошеметтейміз бір-бірімізге |
|
Сабақтың соңы 10 минут |
4-тапсырма.(сабақты пысықтау үшін) Ойын «швңырақ». Топ басшылар ойыны. Шарты: топ басшысына сөздер беріледі, топқа сол сөзге мағыналас сөздер арқылы түсіндіреді. Топ сөзді табады. Мысалы. Сұйық дәнекер ұлпасы, ағзада қантамырлар бойымен оотегіні тасымалдайды, қызыл түсті болады – қан.
|
3-топ
|
|
Қосымша ақпарат: |
|
|
|
Саралау – оқушығамейлінше қолдаукөрсетуді қалайжоспарлайсыз? Қабілеттіоқушыға тапсырманықалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс –Бейнелеу өнері, физика, әдебиет,химияДенсаулық жəне қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.Құндылықтарменбайланыс(тəрбиеэлементі). |
|
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқуміндеттеріорындалды ма?Бүгін оқушыларне үйренді? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақтаберілген сұрақтарға жауап беріңіз. Қорытынды Сабақ міндеттерін орындай отырып мақсатқа жеттім деп ойлаймын. Оқушылар бір біріне құрметпен қарай отырып бағалауды, саралауды үйренді.Тақырыпқа сай заттар тасымалдануын және оған қатысатын мүшелер жөнінде білді. Саралау өз уақытымен орындалды және тапсырмалар соған сай болды. |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















