Материалдар / Заттың қимылын білдіретін сөздер/ Табиғат құбылыстары 1 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Заттың қимылын білдіретін сөздер/ Табиғат құбылыстары 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
сапалы ашық сабақ.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Сәуір 2024
131
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысқандардың саны

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғат құбылыстары/Заттың қимылын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.1.2 оқу түрлерін (тұтас оқу,мәнерлеп оқу,түсініп оқу) қолдану

1.4.1.1. айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу; есте сақтау

1.4.2.1. заттың атын, қимыл – әрекетін, сынын,санын білдіретін сөздерді ажыратып орынды қолдану;

Сабақтың мақсаты

Заттың қимылын білдерітн сөздерді ажырата алады;

Құндылықтар

Талап: жасампаз, білімді ұрпақ

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут














Өткен сабақты пысықтау

5 минут






















Сабақтың ортасы

20 минут




























































Сергіту сәті

2 минут





















Сабақты қорыту

8мин















Кері байланыс

5 минут


Амандасады

«Біз қандаймыз?» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады



Оқушылар 3 топқа бөлінеді:

1 – топ «Дарындылар»

2 – топ «Таланттылар»

3 – топ «Үздіктер»



Балалар,өткен сабақта біз қандай тақырыпты өттік? Кім айтады?


«Күн сәулесі» әдісі

  1. Адамдарға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? (кім?кімдер?)

  2. Заттар мен жануарларға қатысты сөздерге қандай сұрақ қойылады? (не?нелер?)

  3. Қандай сөздер бас әріппен жазылады? (Адамның аты – жөні)

  4. Жер – су аттары қалай жазылады? (Бас әріппен)

  5. Үй хайуанаттары мен жануарларына қойылған аттарды көрсет: Ақтөс, күшік, құлын (Ақтөс)

  6. Жер – су аттарын көрсет: Жетісу,ауыл,көше (Жетісу)


Жарайсыңдар!







Сабақтың мақсаты:

Заттың қимылын білдерітн сөздерді ажырата алу;

Мәтінді қатесіз оқу;




Жаңа сабаққа кіріспе:

Суреттегі балалардың қимылына қараңдаршы; Не істеп жатыр,айтыңдаршы;

Суретте сабақ ішіп отырған, сабақ оқып отырған баланың іс – қимылдары көрсетіледі;


Балалар, бұл жердегі іс – әрекеттердің бәрі заттың қимылын көрсетіп тұр;

Яғни,заттың қимылын білдіретін сөздерге не істеді? не қылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады.

(ережені қайталату)


1 – тапсырма

«Табиғат құбылыстары»

  • Мәтінді тізбектеп оқиды;

  • Түсініп оқиды;

  • Табиғатта қандай өзгерістер болады екен?

  • Табиғат құбылыстарына нелер жатады?


2 – тапсырма

Дәптермен жұмыс

Тірек сөздерді пайдаланып, көп нүктенің орнына керек сөзді қойып жаз;


Күн мен түн (алмасады). Жаңбыр, қар (жауады) Күн (күркірейді) Найзағай (жарқылдайды)


3 – тапсырма (топтық жұмыс)

Заттың атын білдіретін сөздерге заттың қимылын білдіретін сөздерді жалғап айтады;

«Арқан тартыс» әдісі


Алма

Айжан

Марал

Сәби

Теледидар

Үстел

Ұстаз

Ата

апа

Әже

Ана

Інім


СЕРГІТУ СӘТІ


4 – тапсырма (жұптық жұмыс)

Сөйлемдерді тиісті сөздермен толықтырып айтыңдар:

Берілген үлестірмелі материалдар арқылы сөйлемдерді тиісті сөздермен толықтырады;



Мысалы: тиін жаңғақ жинап жүр



5 – тапсырма

«Асықтар» әдісі

  1. Заттың атын білдіріп тұрған сөзді көрсет: Тақта, қара, жүрді; (тақта)

  2. Заттың қимылын білдіріп тұрған сөзді көрсет: отырды, Асхат, отын (отырды)

  3. Қате жазылған сөзді көрсет: алматы,естелік,жүгері (Алматы)

  4. Күн сөзіне қажетті сөзді жалғап айт- келді, отырды, шықты (шықты)

  5. Заттың қимылын білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қойылады? (не істеді?не қылды?қайтті?)

  6. «Бұлыт» сөзін қалай дұрыс жазу керек? (бұлт)

  7. Табиғат құбылыстары деген не? (табиғаттағы әртүрлі өзгерістер)

  8. Сөйлемдегі адам аттарын қалай жазу керек? (бас әріппен)


«Асықтар» әдісі арқылы кері байланыс береді


амандасады

ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруға қатысады




оқушылар топқа бөлінеді







өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді

Заттың атын білдіретін сөздер туралы сұрақтарға дұрыс жауап береді

















сабақтың мақсатымен танысады



суреттегі балалардың іс – қимылын талдайды

Мысалы – жүгірді, ашуланды т.б.




ережемен танысады









мәтін бойынша жұмыс жасайды





дәптермен жұмыс жасайды



Күн мен түн алмасады.Жаңбыр,қар жауады.Күн күркірейді.Найзағай жарқылдайды.







топ бойынша жұмыс жасайды





заттың атын білдіретін сөздерге заттың қимылын білдіретін сөздерді жалғап айтады:

Мысалы:

Айжан келді

Әжем отырды


сергіту сәтіне қатысады



берілген үлестірмелі материалдардағы сқйлемдерді толықтырып айтады:


Піл тышқаннан қорқады.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!