жоспар бөлімі: Тығыздық | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы | Заттың тығыздығы және өлшем бірліктері . Тығыздықты есептеу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.13 Тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру 7.2.2.15-тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану |
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы орындай алады:Заттың тығыздығының анықтамасын біледі Оқушылардың көбісі орындай алады:Тығыздық масса мен көлемге тәуелді екендігін біледі Оқушылардың кейбіреулері орындай алады:Формулаларды түрлендіріп ,есептер шығара алады |
Жетістік критерийлері | 1.Заттың тығыздығы жайлы мағлұматтарды біледі 2.Заттың тығыздығын күнделікті өмірде тәжірибе жасау арқылы ажырата алады 3. ХБЖ -не келтіре алады, формуласын пайдалана отырып есептер шығара алады
|
Тілдік мақсаттар
| Масса --масса ----massКөлем----объем ----volume Тығыздық—плотность—density
|
Құндылықтарды дарыту
| Мемлекеттік жəне қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау жəне мəдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты екенін оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттырудажүйелей білуге дағдыландыру.Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
Пәнаралық байланыстар | Математика, биология |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, әр түрлі білім сайттары , эл. оқулық |
Бастапқы білім
| Масса және денелердің массасын өлшеу |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
10-минут
| I . Ұйымдастыру : Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу , сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау II. Ынтымақтастықты қалыптастыру Топтарға бөлу : түстер арқылы топқа бөлу (жасыл, сары, қызыл )III . Үй жұмысын тексеру :«Сұрақ –жауап » әдісі арқылы сұрау 1.Денелердің өзара әрекеттесуі дегеніміз не ? 2.Денелердің өзара әрекеттесуі нәтижесінде не байқалады?3.Денелердің қандай қасиеті инерттілік деп аталады?4.Қандай шама денелердің инерттілігін сипаттайды?5.Неліктен лезде тоқтауға немеселезде үлкен жылдамдық алып зымырап кетуге болмайды?6.Неліктен масса физикалық шама болып табылады? Массаның SI жүйесіндігі өлшем бірліктірін атаңдар.7.Иінді таразы көмегімен дененің массасын қалай анықтауға болады.
| Стикер Маркер |
Сабақтың ортасы 20- минут | «Қонаққа бару» әдісі , Заттың тығыздығы деп сол заттың көлем бірлігіндегі массамына тең физикалық шаманы айтады. Зат тығыздығының бірлігі үшін ХБЖ-да кг/м3 алынады. Кейбір қатты заттардың тығыздығы4-кестеКейбір сұйықтықтардың тығыздығы 5 -кесте Кейбір газдардың тығыздығы
« Кім жылдам » әдісі Есептер шығару 1.Массасы 3 кг, ал көлемі 200см³ металдың тығыздығы қандай?2.Екі арбаша әрекеттескенде олардың жылдамдығы 20 см/с-тан 60 см/с-ке өзгерді. Үлкен арбашаның массасы . Кіші арбашаның массасы неге тең?3.Ұзындығы , ені аквариумнің биіктігіне дейін су құйылды. Аквариумдағы судың массасын анықтаңдар?
| Кітаппен жұмыс ,суретпен жұмыс , эл. Оқулықпен жұмыс |
Сабақтың соңы 10 –минут | Рефлексия;«Ерекше саңырауқұлақ» әдісі-бұл әдіс сабақ соңында рефлексия жасау үшін тиімді . Әдісті жүзеге асыру үшін саңырауқұлақ бейнеленген плакат ілінеді де саңырауқұлақтың түбіртегіне жаңа сабақтың тақырыбы жазылады. Ал оқушылар сабақ барысында жаңа сабақ туралы не уйренгені жайлы стикерлерге жазып саңырауқұлақтың қалпақшасына желімдейді . Үйге тапсырма; Тақырыпты оқу , сұрақ-жауап беру ,деңгейлік тапсырмалар беру
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? «Бағдаршам» , «Басбармақ» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалауды жүргіземін | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Қабілеті төмен оқушыларға қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсетуді ұсынамын . Мұғалім тарапынан нұсқау беріп , түрткі сұрақтар қоямын. | | Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтау
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|