Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
7.2.2
Тығыздық
|
Бекітемін:
|
Күні:
14.11.18
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Мендібаева
К
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем
бірлігі.» 7.2.2.13
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаты
|
-тығыздықтың физикалық мағынасын
түсіндіреді;
-сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы
анықтайды;
-физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін біледі және
сақтайды;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Заттың көлем
бірлігіндегі массасына тең болатын физикалық шама –заттың тығыздығы
ұғымын қалыптастыру,формуласын,өлшем бірлігін
тағайындату,есептер,эксперименттік тапсырмаларды шығаруға
үйрету
|
Бағалау
критерийлері
|
- Тығыздықты
табудың формуласын білді;
- Ережесін
айта алады;
- Өлшем бірліктерін ХБЖ –
не ауыстыра алады;
-Есептер шығара алады.
-Эксперименттік тапсырмаларын орындай
алады;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Физикалық
шамаларға ауызша және жазбаша сипаттама береді.
Пәнге тән
термин сөз - зат тығыздығы
Диалог пен
жазу үшін пайдалы сөздер мен терминдер.
Тығыздық...
ХБЖ.
Тығыздық бірлігі үлестік, еселік тығыздық
белгілері.
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік
ел» идеясының «Жалпыға ортақ еңбек қоғамы» құндылығы бойынша
күнделікті тұрмыста заттың тығыздығы кез-келген заттың ішкі
құрылымын анықтайтынын үйрету; Теориядан алған білімін пратикада
ұштастыра білуіне сілтеме жасау;
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика,
жаратылыстану
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақта, бағалау парақшасы,таразы,гір
тастар,мензурка,суы бар ыдыс
|
Бастапқы
білім
|
Денелердің
өзара әрекеттесуінің мысалын,масса ұғымын біледі.Массаның өлшем
бірлігін және үлестік,еселік көрсеткіштеріне айналдыра
алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
1.1. Оқушылармен
амандасу,түгендеу,жағымды
ахуал туғызу
1.2. «Мозайка» әдісін
пайдаланып, 3 топқа бөлемін.
Нені
білеміз?
1.Денелердің
өзара әрекеттесуі деген не?
2.Өзара
әрекеттесу нәтижесінде не байқалады?
3.Массаның
өлшем бірлігі?
4.Массаның
төменде берілген мәндерін кг айналдыр?
350г; 45т;
75 г; 0,7т; 4500г
5.Дененің
массасын өлшейтін құрал?
Дескриптор:
Әр дұрыс
жауап үшін: 1
Ой қозғау. «Сөз жұмбақ»
шешу

|



|
Сабақтың
ортасы
32
мин
|
Оқулықпен
жұмыс: Оқулықтағы берілген
мәліметтер арқылы жаңа сабақты түсінеді.
1
топ: Анықтамалық кесте
№
|
Негізгі
ұғымдар
|
Анықтамасы
|
Формуласы
|
Өлшем
бірлігі
|
1
|
|
|
|
|
22
|
|
|
|
|
33
|
|
|
|
|
2 топ:
Сәйкестендіру
Ойланып,
сәйкестікті табыңдар.
-
1.Тығыздық
|
m=p*v
|
2.Масса
|
V=m\p
|
3.Көлем
|
p=m\v
|
3 топ: Жалғасын
тап...
1.Заттың
тығыздығы
дегеніміз-_____________________________________
2.Заттың
тығыздығы мына формуламен анықталады: p=_________
3.Мына
шамалардың өлшем бірліктерін жаз:
(m)=___________
(v)=____________
(p)=____________
Дескриптор:
Тақырыпты ашу: 1
Көрнекілік: 1
Шығармашылық: 1
Топтық жұмыс:
1-топ Массасы 300г білеушенің
өлшемі 15х5х2см.Білеуше жасалған заттың тығыздығын
тап.
2-топ Массасы 35 кг бензин
құю үшін сыйымдылығы қандай ыдыс алу
керек?
3-топ Ұзындығы 30 см ені 20
см аквариумға 25 см биіктікке дейін су құйылған.Аквариумдегі судың
массасын тап.
Дескриптор:
Берілгенін жаза біледі: 2
Формуланы қорытады: 4
ХБЖ – ға келтіреді: 3
Шешімін табады:3
Сергіту сәті: Жұлдызыңды таны. Баяу
музыканы тыңдай отырып,оқушылар өз жұлдыздарын таңдар тақтаға
орналастырады
|
Үлестірме
қағаздар, түрлі түсті қаламдар

стикерлер
|
Сабақтың
соңы
-
мин
|
Кері
байланыс:
Тақырыпты
жақсы меңгердім деген оқушылар стикерлерін чемоданға
орналастырады,ал өздеріне сенімсіздері еттартқышқа яғни әлі де
білімімді толықтыруым керек деген мағынада
Өзін-өзі
бағалау бетшесі
Аты-
жөні
|
Үй
тапсырмасы
|
Оқулықпен
жұмыс
|
Есеп
шығару
|
Қорытынды
|
1
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
«5»
|
2 0 -
23
|
«4»
|
10 -
19
|
«3»
|
1 -
9
|
|
Слайд 6
стикерлер
Бағалау
парақшасы
|