Тексерілді:
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Құрманова Г.
|
Бөлімі: |
8.4А Жарық құбылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құлманова М.Ж |
|
Күні: |
30.04.2025ж |
|
Сыныбы: 8 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 11 зертханалық жұмыс. «Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.5.1.14 – жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау; 8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтайды; Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды |
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік:түрлі мамандықтарға қызығушылық танытады, өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдыланады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындық: Тренинг «Достық импульсы» Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, әрбір бесінші оқушы сыныптастарына жақсы тілек айтады да шеңбер бойымен келесі оқушының қолын қысады. Топқа бөлу. «Qazmath» арқылы 3 топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрау. «Бізден-сұрақ, сізден-жауап» әдісі Линзалар.Жұқа линзаның формуласы. «Wordwall» платформасы арқылы сұрақтар беріледі. 1.Екі сфералық бетпен шектелген мөлдір шыны денелерді қалай атайды? 2.Линзаның оптикалық күшінің формуласы қандай? 3. Линза фокусында бас оптикалық оське перпендикуляр орналасқан жазықтық қалай аталады? 4.Жинағыш линзаларға жататыны: 5.Жұқа линзаның формуласы қайсы? 6. Сызықтық үлкейтудің формуласы қайсы? 7.Фокус аралығы 25см линзаның оптикалық күші неге тең? 8.Бас оптикалық ось дегеніміз... 9.Формуладағы d әрпімен не белгіленген? 10.Формуладағы f әрпімен не белгіленген? |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады Сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді 1-топ. Линза 2-топ. Жинағыш линза 3-топ. Шашыратқыш линза Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді . |
Дескриптор: 1.Екі сфералық бетпен шектелген мөлдір шыны денелердің атын айтады; 2. Линзаның оптикалық күшінің формуласын табады; 3. Линза фокусында бас оптикалық оське перпендикуляр орналасқан жазықтықты айтады; 4. Жинағыш линзаларға қайсысы жататынын айтады; 5. Жұқа линзаның формуласын табады; 6. Сызықтық үлкейтудің формуласын табады; 7. Фокус аралығы 25см линзаның оптикалық күшін есептеп табады; 8.Бас оптикалық осьтің анықтамасын табады; 9. Берілген формуладағы d әрпімен не белгіленетінін айтады; 10. Берілген формуладағы f әрпімен не бегліленетінін айтады. ҚБ: Оқушылардың жауаптарына сәйкес мадақтау,ынталандыру сөздері арқылы бағалау жүргізіледі. |
https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Жаңа сабақ Мұғалім түсіндірмесі: Линза- екі сфералық бетпен шектелген мөлдір дене. Линзалардыӊ екі түрі бар: жинағыш және шашыратқыш. Линзаны шектеп тұрған сфералық беттердіӊ центрлері арқылы өтетін түзу линзаныӊ бас оптикалық осі деп аталады. Бас оптикалық осьтіӊ бойында және линзаныӊ центрінде жатқан нүкте линзаныӊ оптикалық центрі деп аталады. Жинағыш линзаныӊ бас оптикалық осіне параллель жарық шоқтарын бағыттаймыз. Шоқтар линзадан сына өтіп бас оптикалық осьтіӊ бір нүктесінде жиналады. Бұлнүктелинзаныӊ бас фокусы деп аталады Топтық жұмыс 1-топ.«Түртіп ал» әдісі бойынша оқушылар мәтіннен термин сөздерді, сөз тіркестерін, тұрақтыларды тауып жазады.
2-топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі
3-топ. «Формулалар сөйлейді»
Жұптық жұмыс 1-есеп. Үш линзаның фокус аралықтары сәйкес 1,25 м; 0,5 м, 0,04 метрге тең. Линзалардың әрқайсысының оптикалық күштері неге тең? 2-есеп. Оқушы линзаны пайдалана отырып, экранда шамның қылсымының үлкейтілген кескінін алды. Алынған кескін қандай: тура ма әлде кері ма? Жорамал ма әлде нақты ма
Жеке жұмыс Зертханалық жұмыс орындау Жинағыш линзаның фокустық қашықтығы мен оптикалық күшін анықтау Жұмыстың барысы:
бір түзудің бойына орналастырыңдар.
жарық көзінің анық кескіні шыққанша қозғаңдар. Экранда жарық көзінің үлкейтілген, кішірейтілген және оған тең кескінін алып, тәжірибені 3 рет жасаңдар.
6.Барлық өлшеулермен есептеулер нәтижелерін кестеге түсіріңдер
Рефлексия. «
2-саты: Мен ......... білемін 3-саты: Мен ...... түсінемін 4-саты: Мен ....жасай аламын.
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша бағалау жүргізу Үй тапсырмасы. Линзаның көмегімен кескін алу 6-8 тапсырма |
Оқушылар дәптерге термин сөздерді жазады.
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Топ ішінде мәтінді талдайды. Кестені толтырады.Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.
Оқушылар тапсырманы жұппен орындайды.
Оқушылар зертханалық жұмысты жеке орындайды. 1.Жарық көзін, линзаны, экранды бір түзудің бойына орналастырады; 2.Экранда жарық көзінің үлкейтілген кескінін алады; 3.Экранда жарық көзінің кішірейтілген кескінін алады; 4.Экранда жарық көзінің өзінің тең кескінін алады; 5.Көзден линзаға дейінгі d қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді; 6.Экраннан линзаға дейінгі f қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді;. 7.Линзаның F бас фокустық қашықтығын, линзаның формуласын пайдалана отырып есептеп, оны метрмен көрсетеді;. 8.Линзаның D оптикалық күшін анықтаңдар; 9.Барлық өлшеулермен есептеулер нәтижелерін кестеге түсіреді; 10.Қауіпсіздік ережелерін сақтайды; 11.Қорытынды жасайды.
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын ауызша айтады. |
Дескриптор: 1.Топтық жұмыстағы белсенділіктің болуы; 2.Топтық жұмысты қорғау тәртібін сақтауы: уақыт және әдептілік 3.Мазмұнның толық ашылуы; 4.Кестенің толық толтырылуы ҚБ: «Сыншы топ» әдісі арқылы
Дескриптор: 1.Есептің берілгенін дұрыс жазады; 2.Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді; 3.Жұқа линзаның формуласын қолданады; 4.Линзаның оптикалық күшінің формуласын қолданады; 5.Сызықтық ұлғайтудың формуласын қолданады; 6.Берілген сан мәндерді формулаға қойып, есептеу жүргізеді; ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар өзара бағалау жүргізеді.
Дескриптор: 1.Жарық көзін, линзаны, экранды бір түзудің бойына орналастырады – 1б; 2.Экранда жарық көзінің үлкейтілген кескінін алады – 1б; 3.Экранда жарық көзінің кішірейтілген кескінін алады – 1б; 4.Экранда жарық көзінің өзінің тең кескінін алады – 1б; 5.Көзден линзаға дейінгі d қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді – 1б; 6.Экраннан линзаға дейінгі f қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді – 1б;. 7.Линзаның F бас фокустық қашықтығын, линзаның формуласын пайдалана отырып есептеп, оны метрмен көрсетеді – 1б;. 8.Линзаның D оптикалық күшін анықтаңдайды – 1б;. 9.Барлық өлшеулермен есептеулер нәтижелерін кестеге түсіреді – 1б; 10.Қорытынды жасайды – 1б. ҚБ: 10 балл
Мұғалім оқушылардың сабақ барысындағы жауаптарын,жұмыстарын қорытындылап кері байланыс жасап,балдық жүйемен бағалайды. Ең жоғары балл 10 балл Оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетіне мұғалім кері байланыс беріп, бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмаларды толық әрі, дұрыс орындай алдың, «Сен жетістіктерге жетудесің !» |
8 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта
Постерлер, маркерлер
Тапсырма бар парақша
Жинағыш линза, сызғыш, экран , жарық көзі.
8 сыныпқа арналған оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зертханалық жұмыс №11. 8 сынып. Жұқа линзаның фокустық қашықтығын анықтау сабақ жоспары
Тексерілді:
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Құрманова Г.
|
Бөлімі: |
8.4А Жарық құбылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құлманова М.Ж |
|
Күні: |
30.04.2025ж |
|
Сыныбы: 8 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 11 зертханалық жұмыс. «Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.5.1.14 – жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау; 8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтайды; Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды |
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік:түрлі мамандықтарға қызығушылық танытады, өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдыланады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындық: Тренинг «Достық импульсы» Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, әрбір бесінші оқушы сыныптастарына жақсы тілек айтады да шеңбер бойымен келесі оқушының қолын қысады. Топқа бөлу. «Qazmath» арқылы 3 топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрау. «Бізден-сұрақ, сізден-жауап» әдісі Линзалар.Жұқа линзаның формуласы. «Wordwall» платформасы арқылы сұрақтар беріледі. 1.Екі сфералық бетпен шектелген мөлдір шыны денелерді қалай атайды? 2.Линзаның оптикалық күшінің формуласы қандай? 3. Линза фокусында бас оптикалық оське перпендикуляр орналасқан жазықтық қалай аталады? 4.Жинағыш линзаларға жататыны: 5.Жұқа линзаның формуласы қайсы? 6. Сызықтық үлкейтудің формуласы қайсы? 7.Фокус аралығы 25см линзаның оптикалық күші неге тең? 8.Бас оптикалық ось дегеніміз... 9.Формуладағы d әрпімен не белгіленген? 10.Формуладағы f әрпімен не белгіленген? |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады Сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді 1-топ. Линза 2-топ. Жинағыш линза 3-топ. Шашыратқыш линза Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді . |
Дескриптор: 1.Екі сфералық бетпен шектелген мөлдір шыны денелердің атын айтады; 2. Линзаның оптикалық күшінің формуласын табады; 3. Линза фокусында бас оптикалық оське перпендикуляр орналасқан жазықтықты айтады; 4. Жинағыш линзаларға қайсысы жататынын айтады; 5. Жұқа линзаның формуласын табады; 6. Сызықтық үлкейтудің формуласын табады; 7. Фокус аралығы 25см линзаның оптикалық күшін есептеп табады; 8.Бас оптикалық осьтің анықтамасын табады; 9. Берілген формуладағы d әрпімен не белгіленетінін айтады; 10. Берілген формуладағы f әрпімен не бегліленетінін айтады. ҚБ: Оқушылардың жауаптарына сәйкес мадақтау,ынталандыру сөздері арқылы бағалау жүргізіледі. |
https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Жаңа сабақ Мұғалім түсіндірмесі: Линза- екі сфералық бетпен шектелген мөлдір дене. Линзалардыӊ екі түрі бар: жинағыш және шашыратқыш. Линзаны шектеп тұрған сфералық беттердіӊ центрлері арқылы өтетін түзу линзаныӊ бас оптикалық осі деп аталады. Бас оптикалық осьтіӊ бойында және линзаныӊ центрінде жатқан нүкте линзаныӊ оптикалық центрі деп аталады. Жинағыш линзаныӊ бас оптикалық осіне параллель жарық шоқтарын бағыттаймыз. Шоқтар линзадан сына өтіп бас оптикалық осьтіӊ бір нүктесінде жиналады. Бұлнүктелинзаныӊ бас фокусы деп аталады Топтық жұмыс 1-топ.«Түртіп ал» әдісі бойынша оқушылар мәтіннен термин сөздерді, сөз тіркестерін, тұрақтыларды тауып жазады.
2-топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі
3-топ. «Формулалар сөйлейді»
Жұптық жұмыс 1-есеп. Үш линзаның фокус аралықтары сәйкес 1,25 м; 0,5 м, 0,04 метрге тең. Линзалардың әрқайсысының оптикалық күштері неге тең? 2-есеп. Оқушы линзаны пайдалана отырып, экранда шамның қылсымының үлкейтілген кескінін алды. Алынған кескін қандай: тура ма әлде кері ма? Жорамал ма әлде нақты ма
Жеке жұмыс Зертханалық жұмыс орындау Жинағыш линзаның фокустық қашықтығы мен оптикалық күшін анықтау Жұмыстың барысы:
бір түзудің бойына орналастырыңдар.
жарық көзінің анық кескіні шыққанша қозғаңдар. Экранда жарық көзінің үлкейтілген, кішірейтілген және оған тең кескінін алып, тәжірибені 3 рет жасаңдар.
6.Барлық өлшеулермен есептеулер нәтижелерін кестеге түсіріңдер
Рефлексия. «
2-саты: Мен ......... білемін 3-саты: Мен ...... түсінемін 4-саты: Мен ....жасай аламын.
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша бағалау жүргізу Үй тапсырмасы. Линзаның көмегімен кескін алу 6-8 тапсырма |
Оқушылар дәптерге термин сөздерді жазады.
Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Топ ішінде мәтінді талдайды. Кестені толтырады.Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.
Оқушылар тапсырманы жұппен орындайды.
Оқушылар зертханалық жұмысты жеке орындайды. 1.Жарық көзін, линзаны, экранды бір түзудің бойына орналастырады; 2.Экранда жарық көзінің үлкейтілген кескінін алады; 3.Экранда жарық көзінің кішірейтілген кескінін алады; 4.Экранда жарық көзінің өзінің тең кескінін алады; 5.Көзден линзаға дейінгі d қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді; 6.Экраннан линзаға дейінгі f қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді;. 7.Линзаның F бас фокустық қашықтығын, линзаның формуласын пайдалана отырып есептеп, оны метрмен көрсетеді;. 8.Линзаның D оптикалық күшін анықтаңдар; 9.Барлық өлшеулермен есептеулер нәтижелерін кестеге түсіреді; 10.Қауіпсіздік ережелерін сақтайды; 11.Қорытынды жасайды.
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын ауызша айтады. |
Дескриптор: 1.Топтық жұмыстағы белсенділіктің болуы; 2.Топтық жұмысты қорғау тәртібін сақтауы: уақыт және әдептілік 3.Мазмұнның толық ашылуы; 4.Кестенің толық толтырылуы ҚБ: «Сыншы топ» әдісі арқылы
Дескриптор: 1.Есептің берілгенін дұрыс жазады; 2.Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді; 3.Жұқа линзаның формуласын қолданады; 4.Линзаның оптикалық күшінің формуласын қолданады; 5.Сызықтық ұлғайтудың формуласын қолданады; 6.Берілген сан мәндерді формулаға қойып, есептеу жүргізеді; ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар өзара бағалау жүргізеді.
Дескриптор: 1.Жарық көзін, линзаны, экранды бір түзудің бойына орналастырады – 1б; 2.Экранда жарық көзінің үлкейтілген кескінін алады – 1б; 3.Экранда жарық көзінің кішірейтілген кескінін алады – 1б; 4.Экранда жарық көзінің өзінің тең кескінін алады – 1б; 5.Көзден линзаға дейінгі d қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді – 1б; 6.Экраннан линзаға дейінгі f қашықтықты 1мм-ге дейінгі дәлдікпен өлшейді – 1б;. 7.Линзаның F бас фокустық қашықтығын, линзаның формуласын пайдалана отырып есептеп, оны метрмен көрсетеді – 1б;. 8.Линзаның D оптикалық күшін анықтаңдайды – 1б;. 9.Барлық өлшеулермен есептеулер нәтижелерін кестеге түсіреді – 1б; 10.Қорытынды жасайды – 1б. ҚБ: 10 балл
Мұғалім оқушылардың сабақ барысындағы жауаптарын,жұмыстарын қорытындылап кері байланыс жасап,балдық жүйемен бағалайды. Ең жоғары балл 10 балл Оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетіне мұғалім кері байланыс беріп, бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмаларды толық әрі, дұрыс орындай алдың, «Сен жетістіктерге жетудесің !» |
8 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта
Постерлер, маркерлер
Тапсырма бар парақша
Жинағыш линза, сызғыш, экран , жарық көзі.
8 сыныпқа арналған оқулық |
шағым қалдыра аласыз

Білім
шыңы»

