|
Күні: |
Мектеп: №23 мектеп-лицей |
|
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Зертханалық жұмыс. Жүктердің массасын тірек көмегімен анықтау. Есептер шығару |
Пән мұғалімі: Әбен Айжан |
||||||||||
|
СЫНЫП: 8 сынып |
Оқушылардың саны: |
Сабақта жоқ оқушылардың саны: |
|||||||||
|
Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі |
Масса центрі Күш моменті Күш иіні
|
||||||||||
|
Сабақтың оқу мақсаттары |
Массас центірі, күш моментін пайдаланып денелердің массасын анықтау. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Масса, масса центрі, иін, күш иіні, иіндік |
||||||||||
|
Өткен сабақ материалдары |
Моменттер ережесі |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Уақытша жоспарлау |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||
|
0-10 |
Кіріспе. Оқушыларды түгелдеу, дайындығын бақылау Өткен тақырыпты қайталау қайталау. |
Оқушы Оқулықтарын дайындап, үй тапсырмасына жауап береді. Оқушылар қосымша сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық, ҚТЕ сақтау журналы |
||||||||
|
15-30 Ортасы |
Оқушыларға жаңа сабақ түсіндіріледі. Күш иіні деген не? Масса центрі деген не? Моменттер ережесі жайлы түсінік беремін. Зертханалық жұмыстың жасалу барысымен таныстырып кетемін. 1.Тапсырма: тірек көмегімен дененің массасын анықтау. Жұмыстың жасалу барысы: 1.жүктің массасын тарызымен өлшейміз. 2.Сызғышты тірекке орнатамыз. 3. сызғыштың бір ұшына жүкті екінші ұшына массасы белгісіз тиынды қойамыз. 4. Mr1=mr2 формуласы арқылы m= Mr1/r2 тиынның массасын анықтаймыз. 5. денелердің иіндерін өзгертіп өлшеуді бірнеше рет қайталаймыз. 6.Массаның орташа мәнін табамыз. 7.Абсалют қателікті табамыз. 8.Абсалют қателіктің орташа мәнін анықтаймыз. 9.Салыстырмалы қателікті анықтаймыз. 10.Өлшеу нәтижелерін кестеге толтырамыз. |
Оқушыларға жаңа сабаққа қатысты өмірмен байланысқан сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді
Оқушылар тапсырманы орындап, дәптерлеріне зерттеу нәтижелерін жазады
Қажетті тікелей өлшеулер жүргізіп, өлшеу нәтижелерін кестеге толтырып отырады.
Қажетті өлшеулер жүргізіп болғаннан соң, жанама өлшеулер жүргізеді.
Керекті формулалары пайдаланып қажетті шамаларды анықтап кестені толтырады |
Таразы, жүктер, тиын, сызғыш, тірек. |
||||||||
|
30-35 мин соңы
Үйге тапсырма: |
2. Тапсырма: Денелердің көмегімен тіректің массасын анықтау Жоғарыдағы ретпен есептеулер жүргізеді. Масса центрі |
|
|
||||||||
|
Қосымшаақпарат |
|||||||||||
|
Дифференциация – Сізқосымшақолдаудықалайжоспарладыңыз? Неғұрлымқабілеттіоқушыларғақандайтапсырмалардыберудіжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімінтексерудіқалайжоспарлапотырсыз? |
Пән аралық байланыс Мағыналар байланысы |
|
||||||||
|
Барлық оқушылар: Зертханалық жұмыс жасайды. Көпшілік оқушылар: Кейбір оқушылар: 8 сынып физика өзіндік жұмыс оқулығынан жоғары деңгейлі есептер шығару |
-Мұғалім оқушылардың алғашқы білімдерін тексере алады |
Тәжірибе барысында бақылау жасағанда және алынған мәліметтерді өңдеу кезінде оқушылар шығармашылықты және байыптылықты көрсете білулері қажет.. Олардың қорытындылары мен теорияларын бір-бірімен және мұғаліммен талқылау, олардың пікірлерін сыйлау қабілеттерін дамытады және бір-бірімен, үлкендермен қарым-қатынас жасауын тиімді етеді. |
|
||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты / оқу мақсаты дұрыс па? Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай? |
Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зертханалық жұмыс. Жүктердің массасын тірек көмегімен анықтау. Есептер шығару 8 сынып
Зертханалық жұмыс. Жүктердің массасын тірек көмегімен анықтау. Есептер шығару 8 сынып
|
Күні: |
Мектеп: №23 мектеп-лицей |
|
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Зертханалық жұмыс. Жүктердің массасын тірек көмегімен анықтау. Есептер шығару |
Пән мұғалімі: Әбен Айжан |
||||||||||
|
СЫНЫП: 8 сынып |
Оқушылардың саны: |
Сабақта жоқ оқушылардың саны: |
|||||||||
|
Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі |
Масса центрі Күш моменті Күш иіні
|
||||||||||
|
Сабақтың оқу мақсаттары |
Массас центірі, күш моментін пайдаланып денелердің массасын анықтау. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Масса, масса центрі, иін, күш иіні, иіндік |
||||||||||
|
Өткен сабақ материалдары |
Моменттер ережесі |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Уақытша жоспарлау |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||
|
0-10 |
Кіріспе. Оқушыларды түгелдеу, дайындығын бақылау Өткен тақырыпты қайталау қайталау. |
Оқушы Оқулықтарын дайындап, үй тапсырмасына жауап береді. Оқушылар қосымша сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық, ҚТЕ сақтау журналы |
||||||||
|
15-30 Ортасы |
Оқушыларға жаңа сабақ түсіндіріледі. Күш иіні деген не? Масса центрі деген не? Моменттер ережесі жайлы түсінік беремін. Зертханалық жұмыстың жасалу барысымен таныстырып кетемін. 1.Тапсырма: тірек көмегімен дененің массасын анықтау. Жұмыстың жасалу барысы: 1.жүктің массасын тарызымен өлшейміз. 2.Сызғышты тірекке орнатамыз. 3. сызғыштың бір ұшына жүкті екінші ұшына массасы белгісіз тиынды қойамыз. 4. Mr1=mr2 формуласы арқылы m= Mr1/r2 тиынның массасын анықтаймыз. 5. денелердің иіндерін өзгертіп өлшеуді бірнеше рет қайталаймыз. 6.Массаның орташа мәнін табамыз. 7.Абсалют қателікті табамыз. 8.Абсалют қателіктің орташа мәнін анықтаймыз. 9.Салыстырмалы қателікті анықтаймыз. 10.Өлшеу нәтижелерін кестеге толтырамыз. |
Оқушыларға жаңа сабаққа қатысты өмірмен байланысқан сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді
Оқушылар тапсырманы орындап, дәптерлеріне зерттеу нәтижелерін жазады
Қажетті тікелей өлшеулер жүргізіп, өлшеу нәтижелерін кестеге толтырып отырады.
Қажетті өлшеулер жүргізіп болғаннан соң, жанама өлшеулер жүргізеді.
Керекті формулалары пайдаланып қажетті шамаларды анықтап кестені толтырады |
Таразы, жүктер, тиын, сызғыш, тірек. |
||||||||
|
30-35 мин соңы
Үйге тапсырма: |
2. Тапсырма: Денелердің көмегімен тіректің массасын анықтау Жоғарыдағы ретпен есептеулер жүргізеді. Масса центрі |
|
|
||||||||
|
Қосымшаақпарат |
|||||||||||
|
Дифференциация – Сізқосымшақолдаудықалайжоспарладыңыз? Неғұрлымқабілеттіоқушыларғақандайтапсырмалардыберудіжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімінтексерудіқалайжоспарлапотырсыз? |
Пән аралық байланыс Мағыналар байланысы |
|
||||||||
|
Барлық оқушылар: Зертханалық жұмыс жасайды. Көпшілік оқушылар: Кейбір оқушылар: 8 сынып физика өзіндік жұмыс оқулығынан жоғары деңгейлі есептер шығару |
-Мұғалім оқушылардың алғашқы білімдерін тексере алады |
Тәжірибе барысында бақылау жасағанда және алынған мәліметтерді өңдеу кезінде оқушылар шығармашылықты және байыптылықты көрсете білулері қажет.. Олардың қорытындылары мен теорияларын бір-бірімен және мұғаліммен талқылау, олардың пікірлерін сыйлау қабілеттерін дамытады және бір-бірімен, үлкендермен қарым-қатынас жасауын тиімді етеді. |
|
||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты / оқу мақсаты дұрыс па? Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай? |
Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз













