|
Бөлім: |
«Бөліпшығару» |
|
Педагогтіңаты-жөні: |
Сарсембаев Қанат Саматұлы |
|
Күні: |
23.04.2025.ж |
|
Сыныбы: 7 «а,ә,б» |
Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Зертханалықжұмыс №8 «Өсімдіктердіңтынысалуерекшеліктерінөскіндермысалындазерттеу» § 34. Өсімдікбөлінділерініңерекшеліктері |
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқумақсаты |
7.1.5.2 - өсімдіктердегібөліпшығаруерекшеліктерінзерттеу. |
|
Сабақтыңмақсаты: |
Өсімдіктердіңтынысалуерекшеліктерінөскіндермысалындазерттейді; |
Сабақтыңбарысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықтыояту
|
І.Ұйымдастырукезеңі: а) Оқушыларменсәлемдесу, түгендеу. Психологиялықжағымдыахуалтуғызуүшін«Көңілкүй»әдісінпайдаланып, оқушыларбір- біріненкөңіл-күйлерін сұрау арқылыпсихологиялықахуалтуғызады.
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірінің көңілдерін сұрау арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу |
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.
|
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
|
|
Сабақтыңортасымағынанытүсіну
|
Оқушыларғажалпыламатөмендегісұрақтарберіледі. Өсімдік фотосинтездің бастапқы және соңғы үдерісінде не түзеді? Өсімдік тыныс алған кезде бастапқы кезде және соңғы кезде нені түзеді? |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
п |
|
Сабақтыңортасы Мағынанықолдану
|
Оқушыларғажалпыламатөмендегіқолданутапсырмаларыберіледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Суреткеқараңыз.
(а) Өсімдікпайдаланатынжәнебөліпшығаратынөнімдерінанықтаңыз. (b) Өсімдікбөліпшығаратынөнімқандайүдеріснәтижесіндепайдаболатынын түсіндіріңіз. |
Бағалау критерийі: -Өсімдіктерде бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -өсімдік пайдаланатын және бөліп шығаратын өнімдерін атайды– 1 балл; - өсімдік бөліп шығаратын өнім қандай үдеріс нәтижесінде пайда болатынын түсіндіреді– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтыңортасымағынаныталдау
|
Оқушыларғажалпыламатөмендегіталдаутапсырмасыберіледі. Әроқушыөз ойымен бөліседі. Суреттеқарағайсүрегінің микроскоп астынанқарағандағысхизогендішайыр (смола) жолдарыкөрсетілген.
(а) Фотосинтез бен тынысалудыңхимиялықреакцияларынжазыңыз; (b) Фотосинтез бен тыныс алудың химиялық реакцияларының бастапқы және соңғы өнімдерінсалыстырыңыз; |
Бағалау критерийі: -Өсімдіктерде бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -фотосинтездің химиялық реакцияларын құрастырады– 1 балл; - фотосинтездің химиялық реакцияларының бастапқы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - фотосинтездің химиялық реакцияларының соңғы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларын құрастырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларының бастапқы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларының соңғы өнімдерін салыстырады– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтыңортасымағынаныжинақтау
|
Оқушыларғабұгінгітақырыпбойыншаалғанбілімдерінжинақтаутапсырмасыберіледі. «Суреттегі үдерісті сөйлет» әдісі арқылы оқушылардың танымдық қабылетін бағалау;
«Ситуациялық сұрақтар» әдісі арқылы оқушыларды бағалау; Өсімдіктер не бөліп шығарады? Мысалкелтір. Жапырақтардансудыңбөлінуі… . «Өсімдіктер жылауы»................... |
Бағалау критерийі: -өсімдіктің фотосинтез және тыныс алу үдерісіндегі бөліп шығарған өнімді зерделейді; -берілген сұрақтардың жауабын бағалайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -өсімдіктің фотосинтез және тыныс алу үдерісіндегі бөліп шығарған өнімді сипаттайды және сұрақтарға жауап береді– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтыңортасымағынаныбағалау |
Оқушыларғабұгінгітақырыпбойыншаалғанбілімдерінбағалаутапсырмасыберіледі. Әрорындағаноқушыбағаланады. №8 зертханалықжұмыс «Өскінмысалындаөсімдіктердіңбөліпшығаруерекшелігінзерттеу»
Мақсаты:өскіндердіңзаттарбөліпшығаратыныныңанықтау. Құрал-жабдықтар: мәдениөсімдіктердің 50 тұқымы( астықтұқымдасөсімдіктер; сұлы; бидай, арпанемесебұршақтұқымдасөсімдіктер – бұршақ, үрмебұршақжәнет.б.) Петри табақшасы, 2 пластикалық стакан. Мақтанемесесүлгіқағазы, 2 жарты литрлік банка, әксуы бар 2 сынауық. Орындауғаарналғантапсырмалар Бұлжұмыстыжасауүшін 50 тұқымды 25-тен екібөліккебөледі. Тұқымныңбірбөлігінылғалмақтанемесесүзгіқағазысалынған Петри табақшасынасалыпқояды. Сөйтіп, өскінкөктейбастағанша 1-3 күнкүту керек. Соданкейінкесілгенпластикалықстақанныңбіреуінеөнгентұқымдардысалып, бетінжауыпқалмайтындайетіп су құяды. Екіншістақанғақұрғақтұқымдарды салады. Стақандардыәксуы бар тұрғыдағысынауықтармен (пробирка) бірге жарты литрлікбанканыңастынақояды. 5-7 күнненкейінбақылаужүргізугеболады. Әксуыныңтүріқалайөзгергенінбақылаңдар. Берілгенсұрақтарғажауапберіңдер. Неліктентәжірибенәтижелеріндеайырмашылық бар? А) Олөскінніңөсуүдерісінеқалайбайланысты? Б) Бөлінгенқандайзаттанәксуылайланады С) Бұлөсіпжатқанөскіндеқарқындыжүріпжатқанқандайүдерістідәлелдейді? Зертханалықжұмыснәтижелерібойыншажалпықорытындыжасаңдар. |
Бағалау критерийі: -Өскін мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшелігін зерттейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -зертханалық жұмысты жасайды және қорытындысын жазады– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зертханалық жұмыс №8 «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу» § 34. Өсімдік бөлінділерінің ерекшеліктері
Зертханалық жұмыс №8 «Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу» § 34. Өсімдік бөлінділерінің ерекшеліктері
|
Бөлім: |
«Бөліпшығару» |
|
Педагогтіңаты-жөні: |
Сарсембаев Қанат Саматұлы |
|
Күні: |
23.04.2025.ж |
|
Сыныбы: 7 «а,ә,б» |
Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Зертханалықжұмыс №8 «Өсімдіктердіңтынысалуерекшеліктерінөскіндермысалындазерттеу» § 34. Өсімдікбөлінділерініңерекшеліктері |
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқумақсаты |
7.1.5.2 - өсімдіктердегібөліпшығаруерекшеліктерінзерттеу. |
|
Сабақтыңмақсаты: |
Өсімдіктердіңтынысалуерекшеліктерінөскіндермысалындазерттейді; |
Сабақтыңбарысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықтыояту
|
І.Ұйымдастырукезеңі: а) Оқушыларменсәлемдесу, түгендеу. Психологиялықжағымдыахуалтуғызуүшін«Көңілкүй»әдісінпайдаланып, оқушыларбір- біріненкөңіл-күйлерін сұрау арқылыпсихологиялықахуалтуғызады.
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды; |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірінің көңілдерін сұрау арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу |
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.
|
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
|
|
Сабақтыңортасымағынанытүсіну
|
Оқушыларғажалпыламатөмендегісұрақтарберіледі. Өсімдік фотосинтездің бастапқы және соңғы үдерісінде не түзеді? Өсімдік тыныс алған кезде бастапқы кезде және соңғы кезде нені түзеді? |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
п |
|
Сабақтыңортасы Мағынанықолдану
|
Оқушыларғажалпыламатөмендегіқолданутапсырмаларыберіледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Суреткеқараңыз.
(а) Өсімдікпайдаланатынжәнебөліпшығаратынөнімдерінанықтаңыз. (b) Өсімдікбөліпшығаратынөнімқандайүдеріснәтижесіндепайдаболатынын түсіндіріңіз. |
Бағалау критерийі: -Өсімдіктерде бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -өсімдік пайдаланатын және бөліп шығаратын өнімдерін атайды– 1 балл; - өсімдік бөліп шығаратын өнім қандай үдеріс нәтижесінде пайда болатынын түсіндіреді– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтыңортасымағынаныталдау
|
Оқушыларғажалпыламатөмендегіталдаутапсырмасыберіледі. Әроқушыөз ойымен бөліседі. Суреттеқарағайсүрегінің микроскоп астынанқарағандағысхизогендішайыр (смола) жолдарыкөрсетілген.
(а) Фотосинтез бен тынысалудыңхимиялықреакцияларынжазыңыз; (b) Фотосинтез бен тыныс алудың химиялық реакцияларының бастапқы және соңғы өнімдерінсалыстырыңыз; |
Бағалау критерийі: -Өсімдіктерде бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -фотосинтездің химиялық реакцияларын құрастырады– 1 балл; - фотосинтездің химиялық реакцияларының бастапқы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - фотосинтездің химиялық реакцияларының соңғы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларын құрастырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларының бастапқы өнімдерін салыстырады– 1 балл; - тыныс алудың химиялық реакцияларының соңғы өнімдерін салыстырады– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтыңортасымағынаныжинақтау
|
Оқушыларғабұгінгітақырыпбойыншаалғанбілімдерінжинақтаутапсырмасыберіледі. «Суреттегі үдерісті сөйлет» әдісі арқылы оқушылардың танымдық қабылетін бағалау;
«Ситуациялық сұрақтар» әдісі арқылы оқушыларды бағалау; Өсімдіктер не бөліп шығарады? Мысалкелтір. Жапырақтардансудыңбөлінуі… . «Өсімдіктер жылауы»................... |
Бағалау критерийі: -өсімдіктің фотосинтез және тыныс алу үдерісіндегі бөліп шығарған өнімді зерделейді; -берілген сұрақтардың жауабын бағалайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -өсімдіктің фотосинтез және тыныс алу үдерісіндегі бөліп шығарған өнімді сипаттайды және сұрақтарға жауап береді– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтыңортасымағынаныбағалау |
Оқушыларғабұгінгітақырыпбойыншаалғанбілімдерінбағалаутапсырмасыберіледі. Әрорындағаноқушыбағаланады. №8 зертханалықжұмыс «Өскінмысалындаөсімдіктердіңбөліпшығаруерекшелігінзерттеу»
Мақсаты:өскіндердіңзаттарбөліпшығаратыныныңанықтау. Құрал-жабдықтар: мәдениөсімдіктердің 50 тұқымы( астықтұқымдасөсімдіктер; сұлы; бидай, арпанемесебұршақтұқымдасөсімдіктер – бұршақ, үрмебұршақжәнет.б.) Петри табақшасы, 2 пластикалық стакан. Мақтанемесесүлгіқағазы, 2 жарты литрлік банка, әксуы бар 2 сынауық. Орындауғаарналғантапсырмалар Бұлжұмыстыжасауүшін 50 тұқымды 25-тен екібөліккебөледі. Тұқымныңбірбөлігінылғалмақтанемесесүзгіқағазысалынған Петри табақшасынасалыпқояды. Сөйтіп, өскінкөктейбастағанша 1-3 күнкүту керек. Соданкейінкесілгенпластикалықстақанныңбіреуінеөнгентұқымдардысалып, бетінжауыпқалмайтындайетіп су құяды. Екіншістақанғақұрғақтұқымдарды салады. Стақандардыәксуы бар тұрғыдағысынауықтармен (пробирка) бірге жарты литрлікбанканыңастынақояды. 5-7 күнненкейінбақылаужүргізугеболады. Әксуыныңтүріқалайөзгергенінбақылаңдар. Берілгенсұрақтарғажауапберіңдер. Неліктентәжірибенәтижелеріндеайырмашылық бар? А) Олөскінніңөсуүдерісінеқалайбайланысты? Б) Бөлінгенқандайзаттанәксуылайланады С) Бұлөсіпжатқанөскіндеқарқындыжүріпжатқанқандайүдерістідәлелдейді? Зертханалықжұмыснәтижелерібойыншажалпықорытындыжасаңдар. |
Бағалау критерийі: -Өскін мысалында өсімдіктердің бөліп шығару ерекшелігін зерттейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -зертханалық жұмысты жасайды және қорытындысын жазады– 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз



резентация

















