|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география. 4.1 Халық географиясы |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсетеді; Халық географиясына қатысты ақпараттарды график түрде көрсетеді; |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Тәуелсіздік - тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 мин 1 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Тәуелсіздік - тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік» Тәуелді мемлекеттер мысалында апта дәйексөзі ашылады (Палестина, Сирия, Косова, Тибет, Кашмир) Үй жұмысы «Ыстық орындық» әдісі Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді;
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Дәйексөздің мағынасын ашып мысалдар келтіреді. Оқушылар халық географиясы туралы сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: 1.Халық географиясы туралы сұрақтарға жауап береді; |
7 сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин |
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Бейнеролик: Әлемдік діндер сьезді.
(ЖТ) Жеке тапсырма «Диаграмма» әдісі Оқушылар әлемдегі діндердің ұстанатын адамдардың саны бойынша диаграмма құрастырады
(ЖТ) Жеке тапсырма «Зерттеу» тапсырмасы Оқушылар әлемнің 7 кереметтерінің салыну тарихын анықтайды: Хеопс пирамидасы Мачу пикчу Семирамида Таж – Махал Колизей Ұлы Қытай қорғаны және басқалары
(ЖТ) Жеке тапсырма «Мен саған – сен маған» әдісі Оқушылар өткен тарау бойынша сұрақтар құрыстырып жауап береді |
Бейнероликті қарайды. Әлемдік діндердің басты сьездін зерттейді Оқушылар Әлемде ұстанатын адамдарының саны бойынша диаграмма құрастырады Оқушылар әлемнің 7 кереметтерінің ашылу тарихын анықтайды Оқушылар бір – біріне сұрақтар қойып жауап береді |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 4 – балл: 1.Ұстанатын адамдарды анықтайды; 2.Диаграмма құрастырады; Дескриптор: Жалпы - 2 балл: 1.Әлемнің 7 кереметтерінің салыну тарихын зерттейді Дескриптор: Жалпы - 2 балл: 1.Халық географиясы сұрақтарына жауап береді |
https://youtu.be/HsUKcNJbM_w?si=CA7e6tgB_fDHZBAW
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Куб» әдісі
Үйге тапсырма Презентация дайындау |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
№1.Тапсырма
Христиандық – шамамен 2,3 миллиард адам (әлем халқының 31%)
-
Бұл діннің негізі Иса Мәсіхтің ілімдеріне негізделген.
Ислам – шамамен 1,9 миллиард адам (әлем халқының 24%)
-
Ислам дінінің негізін қалаушы – Пайғамбар Мұхаммед.
Индуизм – шамамен 1,2 миллиард адам (әлем халқының 15%)
-
Бұл дін негізінен Үндістан мен Непалда таралған және көптеген құдайларға сенуді қамтиды.
Буддизм – шамамен 520 миллион адам (әлем халқының 7%)
-
Буддизмнің негізін қалаушы – Сиддхарта Гаутама (Будда).
Қытай халықтық дәстүрлі діндері (таоизм, конфуцийшілдік және халықтық діндер) – шамамен 400 миллион адам.
-
Бұл діндер Қытайда және басқа Шығыс Азия елдерінде таралған.
Сикхизм – шамамен 30 миллион адам.
-
Сикхизм негізінен Үндістанда таралған, оның негізін қалаушы Гуру Нанак.
Юдаизм – шамамен 14 миллион адам.
-
Бұл діннің негізі Әбрахам мен оның ұрпақтарына байланысты, ең көне монотеистік діндердің бірі.
Атеизм/Дінсіздік – шамамен 1 миллиард адам.
-
Бұл адамдар дінге сенбейді немесе діннен бас тартады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зерттеу және зерттеушілер
Зерттеу және зерттеушілер
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география. 4.1 Халық географиясы |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: кесте, сызба, диаграмма, профиль, график |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсетеді; Халық географиясына қатысты ақпараттарды график түрде көрсетеді; |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Тәуелсіздік - тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 мин 1 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Тәуелсіздік - тәтті сөз ғана емес, ұлттық жауапкершілік» Тәуелді мемлекеттер мысалында апта дәйексөзі ашылады (Палестина, Сирия, Косова, Тибет, Кашмир) Үй жұмысы «Ыстық орындық» әдісі Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді;
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Дәйексөздің мағынасын ашып мысалдар келтіреді. Оқушылар халық географиясы туралы сұрақтарға жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: 1.Халық географиясы туралы сұрақтарға жауап береді; |
7 сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин |
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Бейнеролик: Әлемдік діндер сьезді.
(ЖТ) Жеке тапсырма «Диаграмма» әдісі Оқушылар әлемдегі діндердің ұстанатын адамдардың саны бойынша диаграмма құрастырады
(ЖТ) Жеке тапсырма «Зерттеу» тапсырмасы Оқушылар әлемнің 7 кереметтерінің салыну тарихын анықтайды: Хеопс пирамидасы Мачу пикчу Семирамида Таж – Махал Колизей Ұлы Қытай қорғаны және басқалары
(ЖТ) Жеке тапсырма «Мен саған – сен маған» әдісі Оқушылар өткен тарау бойынша сұрақтар құрыстырып жауап береді |
Бейнероликті қарайды. Әлемдік діндердің басты сьездін зерттейді Оқушылар Әлемде ұстанатын адамдарының саны бойынша диаграмма құрастырады Оқушылар әлемнің 7 кереметтерінің ашылу тарихын анықтайды Оқушылар бір – біріне сұрақтар қойып жауап береді |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 4 – балл: 1.Ұстанатын адамдарды анықтайды; 2.Диаграмма құрастырады; Дескриптор: Жалпы - 2 балл: 1.Әлемнің 7 кереметтерінің салыну тарихын зерттейді Дескриптор: Жалпы - 2 балл: 1.Халық географиясы сұрақтарына жауап береді |
https://youtu.be/HsUKcNJbM_w?si=CA7e6tgB_fDHZBAW
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Куб» әдісі
Үйге тапсырма Презентация дайындау |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
№1.Тапсырма
Христиандық – шамамен 2,3 миллиард адам (әлем халқының 31%)
-
Бұл діннің негізі Иса Мәсіхтің ілімдеріне негізделген.
Ислам – шамамен 1,9 миллиард адам (әлем халқының 24%)
-
Ислам дінінің негізін қалаушы – Пайғамбар Мұхаммед.
Индуизм – шамамен 1,2 миллиард адам (әлем халқының 15%)
-
Бұл дін негізінен Үндістан мен Непалда таралған және көптеген құдайларға сенуді қамтиды.
Буддизм – шамамен 520 миллион адам (әлем халқының 7%)
-
Буддизмнің негізін қалаушы – Сиддхарта Гаутама (Будда).
Қытай халықтық дәстүрлі діндері (таоизм, конфуцийшілдік және халықтық діндер) – шамамен 400 миллион адам.
-
Бұл діндер Қытайда және басқа Шығыс Азия елдерінде таралған.
Сикхизм – шамамен 30 миллион адам.
-
Сикхизм негізінен Үндістанда таралған, оның негізін қалаушы Гуру Нанак.
Юдаизм – шамамен 14 миллион адам.
-
Бұл діннің негізі Әбрахам мен оның ұрпақтарына байланысты, ең көне монотеистік діндердің бірі.
Атеизм/Дінсіздік – шамамен 1 миллиард адам.
-
Бұл адамдар дінге сенбейді немесе діннен бас тартады.
шағым қалдыра аласыз















