|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Мен зерттеушімін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ.Зерттеу кезеңдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Айналадағы құбылыстарға, нысандарға зерттеу жүргізеді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал Қызығушылығын ояту «Жүрек жылуы» әдісі бойынша бір-біріне жылу сыйлауды ұсынады.
Тақырыпты ашу
Оқушыларға «Мен не білемін?» сұрағын қояды. Тақтада табиғат, өсімдік, жануар, аспан әлемі, адам суреттері бейнеленген, бөліктерге бөлінген карточкалар ілулі тұрады. Оқулықпен және шартты белгілерімен таныстыру Жаңа тақырып «Кел, ойланайық» айдары Айналаны танып-білуге кімдердің көмегі қажет? Оқулықтағы суреттермен жұмыс жасау ЖИ: Қоршаған орта туралы түсінік «Білгенің жөн» айдары Зерттеу кезеңдерімен таныстыру Көру,болжау,бақылау,ұстау,анықтау,сипаттау,салыстыру,тәжірибе жасау, дәлелдеу,қорытындылау ФС тапсырмасы «Иә-Жоқ» ойынын ойнау Бұлар табиғат құбылыстары(жылдың төрт мезгіліндегі өзгерістер, қар жауады, жаңбыр жауады, найзағай соғады, жел соғады, ағаштар бүршік жарады, гүлдер гүлдейді т.б)
Сергіту сәті Бейнебаян көрсету «Табиғат құбылыстары» Табиғатты бақылау адамға жаңалық ашуға қаншалықты көмектеседі? -Бақылау үшін не қажет деп ойлайсыңдар? Дәптермен жұмыс «Жұбын тап» әдісі Жұбын тауып сәйкестендір. Қай суреттердің зерттеуге қатысы бар? Тек сол суреттерді белгілеу. 2-тапсырма Зерттеушіге не қажет? Белгілеу.
ЕБҚ Бөлмедегі заттарды бақылату Оқулықтың 7-бетіндегі заттарды атау, олардың не үшін қажет екендігін анықтауға мүмкіндік жасау. Осы заттарды зерттеу барысында айтылған етістіктермен байланыстырып, ой қорытуға жағдай туғызу. Етістіктерді пайдалана отырып, сөйлем құрау. Әрбір топқ «көресің, ұстайсың, болжайсың, салыстырасың, сипаттайсың, бақылайсың, тәжірибе жасайсың, анықтайсың, дәлелдейсің, қорытындылайсың» деген етістіктерді пайдалана отырып, өз құрастырма суреттері арқылы ойларын ортаға салу Үйден айналадағы дүниелерді бақылап, өз ойын айтуға дайындалып келу. .Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау. 2.Құстардың тіршілігін бақылау. 3.Адамдамдың күзгі киім үлгісін бақылау. Кері байланыс
|
Шеңбер құрады, жүрек жылуын сыйлайды Сұраққа жауап береді Оқушылар: Атам түсіндіреді. Әжем үйретеді. Әкем көрсетеді.. Анам көмектеседі Мұғалімнің көмегімен атап шығады Табиғат құбылыста рын тани алса «иә» жауабы тұрған жазуға барады. -Нысандар бейнесі болса «жоқ» жазуға барады. Бейнебаян көріп, демалады Дәптер – қалам Балға – шеге Глобус – карта Аспан – телескоп Мәшине – руль т.б. Зерттеушіге телескоп, сағат, сызғыш, дәптер керек. Сызғыш – өлшеу Қарындаш – сызу, сурет салу Лупа – үлкейтіп көру; Осы заттардың айналаны тануға көмегі бар екенін анықтайды. Тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Оқушылардың жауаптарын құрастырма суреттеріне қарап бағалайды. Мақтау сөздер айтады.
Жарайсыңдар!
Тамаша! Керемет!
Тамаша жауап! Жарайсың! Өте жақсы жұмыс болды!
«Табыс ағашы» сабақта барлығы түсінікті болса жасыл алма, әлі де сұрақтарым бар сары алма, қызыл көптеген сұрақтарым бар қызыл алма жапсырады. |
Жүрек макеті Суреттер Шартты белгілер Табиғаттың суреттері Суреттер оқулық оқулық Табиғат құбылыста рының суреттері «Иә», «Жоқ»деп жазылған үлкен қағаз. мультфильм https://www.youtube.com/watch?v=KFEdhzgFWuE оқулық Суреттер Заттар Оқулық Суреттер Заттар Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар

мультфильм
https://www.youtube.com/watch?v=KFEdhzgFWuE
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Мен зерттеушімін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
1сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ.Табиғатты танып-білу әдістері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; 1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу керек екенін түсінеді,көрсетілген тәжірибені түсіндіреді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Бақылау жүргізу – танып білуді ең қарапайым әдісі. Бақылауды сырттай немесе тәжірибе жасау арқылы жүргіздіңдер. Тәжірибе жүргізу – бір затқа әртүрлі әсер ету барысында оның өзгеруін анықтау. 1.Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау. 2.Құстардың тіршілігін бақылау. 3.Адамдамдың күзгі киім үлгісін бақылау. Тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісі «Бақылау» сөзі қандай мағынаны білдіреді? Бақылаушы қоршаған әлемді қалай бақылайды? Кім бақылаушы рөлін орындай алады? Өмірден мысалдар келтіру. Жаңа тақырып Оқушыларды айналадағы табиғатты бақылау мақсатында мектеп ауласына саяхатқа алып шығу. Оқушыларға берілетін нұсқаулар: 1.Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау. 2.Құстардың тіршілігін бақылау. 3.Адамдардың күзгі киім үлгісін бақылау. Бақылау жүргізуге байланысты дене мүшелері туралы сұрақтар ұсынылады. – Әсем табиғат сұлулығын бақылауға не көмектеседі? –Табиғаттағы түрлі дыбыстарды ажыратуға не көмектеседі? –Айналадағы алуан иісті ажыратуға ше? –Ауызға салып дәмін көруге болатын заттардың дәмін қалай сеземіз? –Кез келген заттың сыртқы сипатын тануға не көмектеседі? ЕБҚ Ағаштардың әртүрлілігін бақылату. Сергіту сәті: «Көргеніңді сипаттау»ширату жаттығуы Дәптермен жұмыс Жапырақтың пішіні, түсі, симметриялық сызықтары жайлы балалардың бір-біріне әңгімелеп айтуына жағдай туғызу. Бүгінгі сабақта бақылаудың қарапайым түрі жүзеге асқаны туралы әңгіме жүргізу. Тапсырмаларды орындауды ұсынады. Қай сезім мүшелері арқылы суретте бейнеленген заттарды зерттей аласың? Сәйкестендір. «Кубизм» әдісі ФС тапсырмасы Ашық сұрақтар қою Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу қажет пе? Бүгін сабақта қандай әдістерін білдік? Біз зерттеуші бола аламыз ба? Ол үшін бізге не қажет болады? Үй жағдайында нені бақылауға болатынын біліп келу.
|
Өлеңді хормен айтады Оқушылар берілген нұсқаулар бойынша бақылау жүргізгенін қорытынды лау Сұрақтарға жауап береді Мектеп ауласына шығады, Айналадағы дүниеге бақылау жасайды Сұрақтарға жауап береді Ағаштар туралы айтады Айналадағы көрген дүниесіне сипаттама береді 1.Суретті бастырып сызады. 2.көру мүшесі – көз-найзағай есту мүшесі – құлақ- музыка иіс сезу мүшесі – мұрын -гүл- дәм сезу мүшесі – тіл-балмұздақ сипап сезу мүшесі – алақан - су Сұрақтарға жауап береді Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
Өте жақсы! Тамаша!
Мықты екендеріңді дәлелдедіңдер! Керемет!
Керемет жұмыс! Талпыну керек! Тамаша! Тамаша! «Жұлдыздар шеруі» әдісі |
суреттер Суреттер Суреттер оқулық оқулық
оқулық Ағаштар Гүлдер Шөптер Жұмыс дәптері Суреттер
Жұлдызша лар |
||
Ресурстар

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өзім туралы. Өсімдіктер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№3 сабақ. Өсімдіктердің негізгі бөліктері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау; 1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктерге сипаттама беруді, олардың тіршілік ортасын анықтауды үйренеді Өсімдіктердің негізгі бөлігімен танысады, жанды-жансыз табиғатты ажыратады |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау ФС тапсырмасы «Сұрақ-жауап» әдісі Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу қажет пе? Бүгін сабақта қандай әдістерін білдік? Біз зерттеуші бола аламыз ба? Ол үшін бізге не қажет болады? Тақырыпты ашу Оқулықпен жұмыс «Топтастыру» әдісі Суретте бейнеленген заттарды жануарлар және өсімдіктер тобына топтастыру Жаңа тақырып Жаңа ұғым Бізді қоршаған орта табиғат деп аталады. Ол жанды және жансыз табиғат болып екіге бөлінеді. ВЕНН диаграммасын толтыру арқылы жанды және жансыз табиғатты ажырату Салыстыру Өсімдіктердің үш тобы «Салыстырайық» Суреттегі өсімдік түрлерін мына ерекшеліктер арқылы салыстырады: діңі, бұтағы, сабағы, жапырағы, гүлі, жемісі. Гүлдің сабағының әлсіз екендігіне, ағаш діңінің жуан болатынына назар аударады. Үш түрлі өсімдік тобындағы ұқсастықтарды анықтайды: тамыры болады, өседі, бүршік жарады, жапырақ шығады, ауаны тазартады. Олардың өсуіне жарық, жылу, топырақ, ауа қажет. ЕБҚ Өсімдік бөліктерінің суреттерін салады Тербеледі ағаштар Алдымнан жел еседі Кіп-кішкентай ағаштар Үлкен болып өседі Дәптермен жұмыс (Өзіндік) Дәптермен жұмыс 1.Бос торкөзге сәйкес шартты белгіні салғызады. 2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетуге тапсырма береді. ФС тапсырмасы «Анықтайық» – Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата. Тамыр қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Сабағы ше? «Салыстырайық» – Сыныптағы бөлме өсімдіктеріне назар аудар. Оларды сыныптағы жансыз заттармен салыстырып, айырмашылығын айт.
|
Қолдарында ғы смайликтерді көтеру арқылы көңіл күйін көрсетеді Сұрақтарға жауап береді Топтастыру жасайды Диаграмма арқылы суреттерді жанды және жансыз табиғатқа бөледі Өсімдік топтарымен танысады Сурет салады Жаттығу жасайды Оқушылар үшбұрыш, дөңгелек, төртбұрыш белгілерін өсімдік түрлері бойынша қойып шығады. Ш ш 2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетеді Өсімдік бөліктерін анықтайды Сыныптағы парта мен гүлді салыстырады, айырмашылығын айтады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Керемет!
Қандай керемет жұмыс!
Күшті жұмыс! Тамаша! Керемет!
«Білім гүлі» әдісі |
Көңіл күйлер смайликтері Қоршаған орта Суреттері Суреттер Венн диаграммасы
Жабайы және мәдени өсімдіктер дің суреттері оқулық Оқушы суреті оқулық Жұмыс дәптері оқулық Суреттер Сынып бөлмесіндегі заттар Кері байланыс стикерлері |
||
Ресурстар
Суреттер интернет желісінен алынды


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өзім туралы. Өсімдіктер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№4 сабақ. Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің өсуіне қажетті жағдайлармен танысады |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Ашық микрофон» әдісі –Табиғат дегеніміз не? –Табиғат нешеге бөлінеді, түрлерін ата. –Жанды табиғатқа нелер жатады? –Жансыз табиғатқа нелер жатады? –Өсімдік дегеніміз не? Тақырыпты ашу
Ұжымдық жұмыс Алаңқай. Алаңқайдағы және шырша астындағы өсімдіктерді салыстыр.Қандай айырмашылықты байқап тұрсың? Шыршаның астында өсетін өсімдіктерге не жетіспейді? Өсімдіктер жақсы өсу үшін жарық пен жылу қажет. Күн сәулесінің әсерінен жапырақтарда қоректік заттар пайда болады. Олар өсімдіктің өсуіне көмектеседі. Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс Білгенің жөн Өсімдікке қажетті жағдайлардың түсініктемесі ботаник ғалымдардың көзқарасымен түсіндіріледі. Мұғалім бұл мамандық жайлы ақпарат береді. Ботаник ғалымдар өсімдіктердің өсу ортасы, көбеюін зерттейді. Өсімдіктің өсуі үшін қолайлы жағдай керек. Бұлар – топырақ, су, жарық, жылу, ауа. 1. Ауа мен топырақ арқылы қоректенеді. Топыраққа бекиді. 2. Күн сәулесінен жарық пен жылу алады. Тіршілік үшін керек ақ Топырақ, су мен ауа Адам, жануар, өсімдік Жанына болар дауа (Ұжымдық) Бақылау – Сынып бөлмесіндегі гүлдердің өсуіне қажетті жағдай бар ма? – Бөлме өсімдігі қайда орналасқанын бақыла. – Оның жапырақтары күнге өздігінен бағытталуы мүмкін бе? – Осы сұрақтардың жауабын сыныпта тұрған өсімдіктерді бақылау арқылы көз жеткізуіне жағдай туғызу. ЕБҚ Өсімдіктерді қалай күту керектігі туралы ойын айтқызу ФС Тірек сөздермен жұмыс: су, ауа, топырақ, жарық, жылу – Өсімдікке су не үшін қажет? – Өсімдікке ауа не үшін қажет? – Өсімдікке топырақ не үшін қажет? – Өсімдікке Жарықтың пайдасы қандай? – Өсімдікке жылу не үшін қажет? Дәптермен жұмыс Өсімдіктерге өсу үшін не қажет екенін тауып белгілейді. «Білім ағашы» әдісі Тақтадағы ағашқа 3 түрлі жапырақты іледі. Жасыл жапырақ – бүгінгі сабақта барлығы түсінікті болды, тапсырмаларды орындай алдым. Сары жапырақ – сабақта қиындық тудырған сұрақтар болды. Қызыл жапырақ – сабақты түсінбедім, көмек қажет. Қорытынды жасап, өз ойларымен бөліседі. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады. |
Өлеңді хормен айтады Сұрақтарға жауап береді Суретке қарап табиғатқа бақылау жасады Мұғалімнің түсіндірген жаңа мәліметімен танысады. Өсімдікке және адамға қажетті жағдайларды мұғаліммен бірге талдайды. Хормен айтады Бөлме өсімдіктеріне бақылау жасайды Сұрақтарға жауап береді Әңгіме құрайды Өсімдікке қажет жағдайларды бояйды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Алғыс айтып отыру
Керемет!
Тамаша жауаптар! Керемет!
Жарайсыңдар!
Сабаққа қорытынды жасайды |
Табиғат туралы суреттер Суреттер Микрофон оқулық Алаңқайдың орманның суреті оқулық оқулық Бөлме өсімдіктері Суреттер Тірек сөздер жазылған қима қағаздар Жұмыс дәптері Кері байланыс парақшалары |
||
Ресурстар

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зерттеу кезеңдері
Зерттеу кезеңдері
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Мен зерттеушімін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№1 сабақ.Зерттеу кезеңдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Айналадағы құбылыстарға, нысандарға зерттеу жүргізеді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал Қызығушылығын ояту «Жүрек жылуы» әдісі бойынша бір-біріне жылу сыйлауды ұсынады.
Тақырыпты ашу
Оқушыларға «Мен не білемін?» сұрағын қояды. Тақтада табиғат, өсімдік, жануар, аспан әлемі, адам суреттері бейнеленген, бөліктерге бөлінген карточкалар ілулі тұрады. Оқулықпен және шартты белгілерімен таныстыру Жаңа тақырып «Кел, ойланайық» айдары Айналаны танып-білуге кімдердің көмегі қажет? Оқулықтағы суреттермен жұмыс жасау ЖИ: Қоршаған орта туралы түсінік «Білгенің жөн» айдары Зерттеу кезеңдерімен таныстыру Көру,болжау,бақылау,ұстау,анықтау,сипаттау,салыстыру,тәжірибе жасау, дәлелдеу,қорытындылау ФС тапсырмасы «Иә-Жоқ» ойынын ойнау Бұлар табиғат құбылыстары(жылдың төрт мезгіліндегі өзгерістер, қар жауады, жаңбыр жауады, найзағай соғады, жел соғады, ағаштар бүршік жарады, гүлдер гүлдейді т.б)
Сергіту сәті Бейнебаян көрсету «Табиғат құбылыстары» Табиғатты бақылау адамға жаңалық ашуға қаншалықты көмектеседі? -Бақылау үшін не қажет деп ойлайсыңдар? Дәптермен жұмыс «Жұбын тап» әдісі Жұбын тауып сәйкестендір. Қай суреттердің зерттеуге қатысы бар? Тек сол суреттерді белгілеу. 2-тапсырма Зерттеушіге не қажет? Белгілеу.
ЕБҚ Бөлмедегі заттарды бақылату Оқулықтың 7-бетіндегі заттарды атау, олардың не үшін қажет екендігін анықтауға мүмкіндік жасау. Осы заттарды зерттеу барысында айтылған етістіктермен байланыстырып, ой қорытуға жағдай туғызу. Етістіктерді пайдалана отырып, сөйлем құрау. Әрбір топқ «көресің, ұстайсың, болжайсың, салыстырасың, сипаттайсың, бақылайсың, тәжірибе жасайсың, анықтайсың, дәлелдейсің, қорытындылайсың» деген етістіктерді пайдалана отырып, өз құрастырма суреттері арқылы ойларын ортаға салу Үйден айналадағы дүниелерді бақылап, өз ойын айтуға дайындалып келу. .Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау. 2.Құстардың тіршілігін бақылау. 3.Адамдамдың күзгі киім үлгісін бақылау. Кері байланыс
|
Шеңбер құрады, жүрек жылуын сыйлайды Сұраққа жауап береді Оқушылар: Атам түсіндіреді. Әжем үйретеді. Әкем көрсетеді.. Анам көмектеседі Мұғалімнің көмегімен атап шығады Табиғат құбылыста рын тани алса «иә» жауабы тұрған жазуға барады. -Нысандар бейнесі болса «жоқ» жазуға барады. Бейнебаян көріп, демалады Дәптер – қалам Балға – шеге Глобус – карта Аспан – телескоп Мәшине – руль т.б. Зерттеушіге телескоп, сағат, сызғыш, дәптер керек. Сызғыш – өлшеу Қарындаш – сызу, сурет салу Лупа – үлкейтіп көру; Осы заттардың айналаны тануға көмегі бар екенін анықтайды. Тапсырма алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Оқушылардың жауаптарын құрастырма суреттеріне қарап бағалайды. Мақтау сөздер айтады.
Жарайсыңдар!
Тамаша! Керемет!
Тамаша жауап! Жарайсың! Өте жақсы жұмыс болды!
«Табыс ағашы» сабақта барлығы түсінікті болса жасыл алма, әлі де сұрақтарым бар сары алма, қызыл көптеген сұрақтарым бар қызыл алма жапсырады. |
Жүрек макеті Суреттер Шартты белгілер Табиғаттың суреттері Суреттер оқулық оқулық Табиғат құбылыста рының суреттері «Иә», «Жоқ»деп жазылған үлкен қағаз. мультфильм https://www.youtube.com/watch?v=KFEdhzgFWuE оқулық Суреттер Заттар Оқулық Суреттер Заттар Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар

мультфильм
https://www.youtube.com/watch?v=KFEdhzgFWuE
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Мен зерттеушімін |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 сынып |
1сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№2 сабақ.Табиғатты танып-білу әдістері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу; 1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу керек екенін түсінеді,көрсетілген тәжірибені түсіндіреді |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық тренинг
Өткенді пысықтау Бақылау жүргізу – танып білуді ең қарапайым әдісі. Бақылауды сырттай немесе тәжірибе жасау арқылы жүргіздіңдер. Тәжірибе жүргізу – бір затқа әртүрлі әсер ету барысында оның өзгеруін анықтау. 1.Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау. 2.Құстардың тіршілігін бақылау. 3.Адамдамдың күзгі киім үлгісін бақылау. Тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісі «Бақылау» сөзі қандай мағынаны білдіреді? Бақылаушы қоршаған әлемді қалай бақылайды? Кім бақылаушы рөлін орындай алады? Өмірден мысалдар келтіру. Жаңа тақырып Оқушыларды айналадағы табиғатты бақылау мақсатында мектеп ауласына саяхатқа алып шығу. Оқушыларға берілетін нұсқаулар: 1.Ағаш, бұта, өсімдіктердің өзгерісін бақылау. 2.Құстардың тіршілігін бақылау. 3.Адамдардың күзгі киім үлгісін бақылау. Бақылау жүргізуге байланысты дене мүшелері туралы сұрақтар ұсынылады. – Әсем табиғат сұлулығын бақылауға не көмектеседі? –Табиғаттағы түрлі дыбыстарды ажыратуға не көмектеседі? –Айналадағы алуан иісті ажыратуға ше? –Ауызға салып дәмін көруге болатын заттардың дәмін қалай сеземіз? –Кез келген заттың сыртқы сипатын тануға не көмектеседі? ЕБҚ Ағаштардың әртүрлілігін бақылату. Сергіту сәті: «Көргеніңді сипаттау»ширату жаттығуы Дәптермен жұмыс Жапырақтың пішіні, түсі, симметриялық сызықтары жайлы балалардың бір-біріне әңгімелеп айтуына жағдай туғызу. Бүгінгі сабақта бақылаудың қарапайым түрі жүзеге асқаны туралы әңгіме жүргізу. Тапсырмаларды орындауды ұсынады. Қай сезім мүшелері арқылы суретте бейнеленген заттарды зерттей аласың? Сәйкестендір. «Кубизм» әдісі ФС тапсырмасы Ашық сұрақтар қою Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу қажет пе? Бүгін сабақта қандай әдістерін білдік? Біз зерттеуші бола аламыз ба? Ол үшін бізге не қажет болады? Үй жағдайында нені бақылауға болатынын біліп келу.
|
Өлеңді хормен айтады Оқушылар берілген нұсқаулар бойынша бақылау жүргізгенін қорытынды лау Сұрақтарға жауап береді Мектеп ауласына шығады, Айналадағы дүниеге бақылау жасайды Сұрақтарға жауап береді Ағаштар туралы айтады Айналадағы көрген дүниесіне сипаттама береді 1.Суретті бастырып сызады. 2.көру мүшесі – көз-найзағай есту мүшесі – құлақ- музыка иіс сезу мүшесі – мұрын -гүл- дәм сезу мүшесі – тіл-балмұздақ сипап сезу мүшесі – алақан - су Сұрақтарға жауап береді Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
Өте жақсы! Тамаша!
Мықты екендеріңді дәлелдедіңдер! Керемет!
Керемет жұмыс! Талпыну керек! Тамаша! Тамаша! «Жұлдыздар шеруі» әдісі |
суреттер Суреттер Суреттер оқулық оқулық
оқулық Ағаштар Гүлдер Шөптер Жұмыс дәптері Суреттер
Жұлдызша лар |
||
Ресурстар

|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өзім туралы. Өсімдіктер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№3 сабақ. Өсімдіктердің негізгі бөліктері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау; 1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктерге сипаттама беруді, олардың тіршілік ортасын анықтауды үйренеді Өсімдіктердің негізгі бөлігімен танысады, жанды-жансыз табиғатты ажыратады |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау ФС тапсырмасы «Сұрақ-жауап» әдісі Қоршаған әлем құбылыстарын зерттеу қажет пе? Бүгін сабақта қандай әдістерін білдік? Біз зерттеуші бола аламыз ба? Ол үшін бізге не қажет болады? Тақырыпты ашу Оқулықпен жұмыс «Топтастыру» әдісі Суретте бейнеленген заттарды жануарлар және өсімдіктер тобына топтастыру Жаңа тақырып Жаңа ұғым Бізді қоршаған орта табиғат деп аталады. Ол жанды және жансыз табиғат болып екіге бөлінеді. ВЕНН диаграммасын толтыру арқылы жанды және жансыз табиғатты ажырату Салыстыру Өсімдіктердің үш тобы «Салыстырайық» Суреттегі өсімдік түрлерін мына ерекшеліктер арқылы салыстырады: діңі, бұтағы, сабағы, жапырағы, гүлі, жемісі. Гүлдің сабағының әлсіз екендігіне, ағаш діңінің жуан болатынына назар аударады. Үш түрлі өсімдік тобындағы ұқсастықтарды анықтайды: тамыры болады, өседі, бүршік жарады, жапырақ шығады, ауаны тазартады. Олардың өсуіне жарық, жылу, топырақ, ауа қажет. ЕБҚ Өсімдік бөліктерінің суреттерін салады Тербеледі ағаштар Алдымнан жел еседі Кіп-кішкентай ағаштар Үлкен болып өседі Дәптермен жұмыс (Өзіндік) Дәптермен жұмыс 1.Бос торкөзге сәйкес шартты белгіні салғызады. 2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетуге тапсырма береді. ФС тапсырмасы «Анықтайық» – Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата. Тамыр қандай қызмет атқарады деп ойлайсың? Сабағы ше? «Салыстырайық» – Сыныптағы бөлме өсімдіктеріне назар аудар. Оларды сыныптағы жансыз заттармен салыстырып, айырмашылығын айт.
|
Қолдарында ғы смайликтерді көтеру арқылы көңіл күйін көрсетеді Сұрақтарға жауап береді Топтастыру жасайды Диаграмма арқылы суреттерді жанды және жансыз табиғатқа бөледі Өсімдік топтарымен танысады Сурет салады Жаттығу жасайды Оқушылар үшбұрыш, дөңгелек, төртбұрыш белгілерін өсімдік түрлері бойынша қойып шығады. Ш ш 2. Өсімдіктің даму ретін белгілеп көрсетеді Өсімдік бөліктерін анықтайды Сыныптағы парта мен гүлді салыстырады, айырмашылығын айтады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Керемет!
Қандай керемет жұмыс!
Күшті жұмыс! Тамаша! Керемет!
«Білім гүлі» әдісі |
Көңіл күйлер смайликтері Қоршаған орта Суреттері Суреттер Венн диаграммасы
Жабайы және мәдени өсімдіктер дің суреттері оқулық Оқушы суреті оқулық Жұмыс дәптері оқулық Суреттер Сынып бөлмесіндегі заттар Кері байланыс стикерлері |
||
Ресурстар
Суреттер интернет желісінен алынды


|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өзім туралы. Өсімдіктер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№4 сабақ. Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің өсуіне қажетті жағдайлармен танысады |
|||||
|
Құндылық Қыркүйек айы: Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы |
Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне—өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Ашық микрофон» әдісі –Табиғат дегеніміз не? –Табиғат нешеге бөлінеді, түрлерін ата. –Жанды табиғатқа нелер жатады? –Жансыз табиғатқа нелер жатады? –Өсімдік дегеніміз не? Тақырыпты ашу
Ұжымдық жұмыс Алаңқай. Алаңқайдағы және шырша астындағы өсімдіктерді салыстыр.Қандай айырмашылықты байқап тұрсың? Шыршаның астында өсетін өсімдіктерге не жетіспейді? Өсімдіктер жақсы өсу үшін жарық пен жылу қажет. Күн сәулесінің әсерінен жапырақтарда қоректік заттар пайда болады. Олар өсімдіктің өсуіне көмектеседі. Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс Білгенің жөн Өсімдікке қажетті жағдайлардың түсініктемесі ботаник ғалымдардың көзқарасымен түсіндіріледі. Мұғалім бұл мамандық жайлы ақпарат береді. Ботаник ғалымдар өсімдіктердің өсу ортасы, көбеюін зерттейді. Өсімдіктің өсуі үшін қолайлы жағдай керек. Бұлар – топырақ, су, жарық, жылу, ауа. 1. Ауа мен топырақ арқылы қоректенеді. Топыраққа бекиді. 2. Күн сәулесінен жарық пен жылу алады. Тіршілік үшін керек ақ Топырақ, су мен ауа Адам, жануар, өсімдік Жанына болар дауа (Ұжымдық) Бақылау – Сынып бөлмесіндегі гүлдердің өсуіне қажетті жағдай бар ма? – Бөлме өсімдігі қайда орналасқанын бақыла. – Оның жапырақтары күнге өздігінен бағытталуы мүмкін бе? – Осы сұрақтардың жауабын сыныпта тұрған өсімдіктерді бақылау арқылы көз жеткізуіне жағдай туғызу. ЕБҚ Өсімдіктерді қалай күту керектігі туралы ойын айтқызу ФС Тірек сөздермен жұмыс: су, ауа, топырақ, жарық, жылу – Өсімдікке су не үшін қажет? – Өсімдікке ауа не үшін қажет? – Өсімдікке топырақ не үшін қажет? – Өсімдікке Жарықтың пайдасы қандай? – Өсімдікке жылу не үшін қажет? Дәптермен жұмыс Өсімдіктерге өсу үшін не қажет екенін тауып белгілейді. «Білім ағашы» әдісі Тақтадағы ағашқа 3 түрлі жапырақты іледі. Жасыл жапырақ – бүгінгі сабақта барлығы түсінікті болды, тапсырмаларды орындай алдым. Сары жапырақ – сабақта қиындық тудырған сұрақтар болды. Қызыл жапырақ – сабақты түсінбедім, көмек қажет. Қорытынды жасап, өз ойларымен бөліседі. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады. |
Өлеңді хормен айтады Сұрақтарға жауап береді Суретке қарап табиғатқа бақылау жасады Мұғалімнің түсіндірген жаңа мәліметімен танысады. Өсімдікке және адамға қажетті жағдайларды мұғаліммен бірге талдайды. Хормен айтады Бөлме өсімдіктеріне бақылау жасайды Сұрақтарға жауап береді Әңгіме құрайды Өсімдікке қажет жағдайларды бояйды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру Алғыс айтып отыру
Керемет!
Тамаша жауаптар! Керемет!
Жарайсыңдар!
Сабаққа қорытынды жасайды |
Табиғат туралы суреттер Суреттер Микрофон оқулық Алаңқайдың орманның суреті оқулық оқулық Бөлме өсімдіктері Суреттер Тірек сөздер жазылған қима қағаздар Жұмыс дәптері Кері байланыс парақшалары |
||
Ресурстар

шағым қалдыра аласыз









































