Қысқа мерзімді жоспар
№29
Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің тыныс алуы
|
Бөлім: |
Тыныс алу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мустафаева М.Ж. |
|
|
Күні: |
10.02.2022 ж |
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің тыныс алуы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.3 - өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін зерттейді. Тұқым мен өскіннің тыныс алуын бақылайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топтастыру.
Үй тапсырмасын сұрау: «Попкорн» әдісі бойынша (жасыл, қызғылт, сары) конвертте А, В, С деңгейіндегі сұрақтар салынады кез-келген оқушы өзі таңдаған конверттен сұрақты алып жауап береді. |
Гүл құрастыру арқылы бөліну Гүл күлтешелерін таратып,олардан гүлдер құрастырады. Әр күлтешесіне оқушы өз атын жазып,бір топ болады. Гүлдер бір формада , түстері ғана ажыратады. Оқушылар 3 топқа бірігеді. 1 - топ: Түймедақ 2 - топ: Қызғалдақ 3- топ: Бәйшешек А деңгей – «Тыныс алу» дегеніміз не? В деңгей – Лямблия мен лейшманиялар тіршілігі үшін қандай орта қажет? С деңгей – Аэробты организмдер үшін жасыл өсімдіктердің маңызы қандай? Сұрақ жауап орындайды. Білім алушы өткен тақырыпты еске түсіреді. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
ҚБ Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Гүл күлтешелерін құрастырады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
|
Презентациямен жұмыс Жаңа тақырыппен таныстыру, оқушылармен кері байланыс жасау, ой-қозғау жүргізу. Ситуациялық сұрақтар Еріндерінді қатты қысып, мұрындарынды қолмен жабыңыз. Бірнеше уақыт (2-3 мин) тыныш күйде отырыңыз. |
1. Өзіңізді қалай сезіндіңіз? 2. Қандай сезіммен байланысты қалай ойлайсыз? 3. Қанша уақыт тыныс алмауға болады? 4. Қалай тыныс аламыз? |
ҚБ «Жарайсың, бәрекелді!» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8 мин
10 мин
10 мин |
1-тапсырма «Салыстыру критерийі» әдісі арқылы фотосинтез бен тыныс алу үдерісін салыстырыңыздар. Оқыту формасы: Жұппен жұмыс
Бейнежазба «Өсімдіктердегі фотосинтез бен тыныс алу үдерісі» оқушыларға бейнежазба көрсетіледі, бейнежазбада көрсетілген мәліметтерге байланысты сұрақтар қойлады.Оқыту формасы: Жеке жұмыс
3-тапсырма «Постер» әдісін орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Оқыту формасы: Топпен жұмыс |
Фотосинтез және тыныс алу процестерін салыстырады
1. Өсімдік жасушаларындағы газ алмасу қалай жүреді? 2. Лептесік саңылаулары не үшін қажет? 3. Фотосинтез және тыныс алу үдерісі қалай жүреді?
1 - топ Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктері 2 – топ Тыныс алу үдерісі 3 – топ Фотосинтез процесі
|
Критерий: Фотосинтез бен тыныс алу үдерісінің ерекшеліктерін ажыратады. Дескриптор:
Жалпы – 4 балл ҚБ «Жарайсың, тамаша, әттеген-ай!»
Критерий: Өсімдік үшін оттек пен көмірқышқыл газының маңызын түсіндіреді.
Дескриптор:
Жалпы – 3 балл ҚБ «Бәрекелді, жарайсың!»
Критерий: Өсімдіктердің тыныс алуын, тыныс алу үдерісін сипаттайды, фотосинтез процесін зерттейді.
Дескриптор:
Жалпы – 3 балл ҚБ «Жарайсың, әттеген-ай, бәрекелді!» |
ДК экраны 7-сынып оқулығы, 123 бет. Мектеп баспасы, 2017 ж
Оқулық, ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері
байланыс «Даналық
ағашы»
Үй тапсырмасы: § 29. Фотосинтез және тыныс алу процесі |
Жеке жұмыс: Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
Оқушылар фотосинтез және тыныс алу процесін салыстырып,кесте сызады. |
Мұғалім бағалау парағы арқылы оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1 - 10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін. |
7 – сынып оқулығы, 121 бет, Мектеп баспасы, 2017 ж |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зерттеу сабағы 7-сынып "Өсімдіктің тыныс алуы"
Зерттеу сабағы 7-сынып "Өсімдіктің тыныс алуы"
Қысқа мерзімді жоспар
№29
Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің тыныс алуы
|
Бөлім: |
Тыныс алу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мустафаева М.Ж. |
|
|
Күні: |
10.02.2022 ж |
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің тыныс алуы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.4.3 - өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін зерттейді. Тұқым мен өскіннің тыныс алуын бақылайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топтастыру.
Үй тапсырмасын сұрау: «Попкорн» әдісі бойынша (жасыл, қызғылт, сары) конвертте А, В, С деңгейіндегі сұрақтар салынады кез-келген оқушы өзі таңдаған конверттен сұрақты алып жауап береді. |
Гүл құрастыру арқылы бөліну Гүл күлтешелерін таратып,олардан гүлдер құрастырады. Әр күлтешесіне оқушы өз атын жазып,бір топ болады. Гүлдер бір формада , түстері ғана ажыратады. Оқушылар 3 топқа бірігеді. 1 - топ: Түймедақ 2 - топ: Қызғалдақ 3- топ: Бәйшешек А деңгей – «Тыныс алу» дегеніміз не? В деңгей – Лямблия мен лейшманиялар тіршілігі үшін қандай орта қажет? С деңгей – Аэробты организмдер үшін жасыл өсімдіктердің маңызы қандай? Сұрақ жауап орындайды. Білім алушы өткен тақырыпты еске түсіреді. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
ҚБ Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Гүл күлтешелерін құрастырады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
|
Презентациямен жұмыс Жаңа тақырыппен таныстыру, оқушылармен кері байланыс жасау, ой-қозғау жүргізу. Ситуациялық сұрақтар Еріндерінді қатты қысып, мұрындарынды қолмен жабыңыз. Бірнеше уақыт (2-3 мин) тыныш күйде отырыңыз. |
1. Өзіңізді қалай сезіндіңіз? 2. Қандай сезіммен байланысты қалай ойлайсыз? 3. Қанша уақыт тыныс алмауға болады? 4. Қалай тыныс аламыз? |
ҚБ «Жарайсың, бәрекелді!» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8 мин
10 мин
10 мин |
1-тапсырма «Салыстыру критерийі» әдісі арқылы фотосинтез бен тыныс алу үдерісін салыстырыңыздар. Оқыту формасы: Жұппен жұмыс
Бейнежазба «Өсімдіктердегі фотосинтез бен тыныс алу үдерісі» оқушыларға бейнежазба көрсетіледі, бейнежазбада көрсетілген мәліметтерге байланысты сұрақтар қойлады.Оқыту формасы: Жеке жұмыс
3-тапсырма «Постер» әдісін орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Оқыту формасы: Топпен жұмыс |
Фотосинтез және тыныс алу процестерін салыстырады
1. Өсімдік жасушаларындағы газ алмасу қалай жүреді? 2. Лептесік саңылаулары не үшін қажет? 3. Фотосинтез және тыныс алу үдерісі қалай жүреді?
1 - топ Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктері 2 – топ Тыныс алу үдерісі 3 – топ Фотосинтез процесі
|
Критерий: Фотосинтез бен тыныс алу үдерісінің ерекшеліктерін ажыратады. Дескриптор:
Жалпы – 4 балл ҚБ «Жарайсың, тамаша, әттеген-ай!»
Критерий: Өсімдік үшін оттек пен көмірқышқыл газының маңызын түсіндіреді.
Дескриптор:
Жалпы – 3 балл ҚБ «Бәрекелді, жарайсың!»
Критерий: Өсімдіктердің тыныс алуын, тыныс алу үдерісін сипаттайды, фотосинтез процесін зерттейді.
Дескриптор:
Жалпы – 3 балл ҚБ «Жарайсың, әттеген-ай, бәрекелді!» |
ДК экраны 7-сынып оқулығы, 123 бет. Мектеп баспасы, 2017 ж
Оқулық, ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері
байланыс «Даналық
ағашы»
Үй тапсырмасы: § 29. Фотосинтез және тыныс алу процесі |
Жеке жұмыс: Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
Оқушылар фотосинтез және тыныс алу процесін салыстырып,кесте сызады. |
Мұғалім бағалау парағы арқылы оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1 - 10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін. |
7 – сынып оқулығы, 121 бет, Мектеп баспасы, 2017 ж |
шағым қалдыра аласыз






















