Зерттеу сабағы. Пәні: Әдебиеттік оқу .Қыс бейнесі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Зерттеу сабағы. Пәні: Әдебиеттік оқу .Қыс бейнесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Л/С әдісі арқылы зерттеу сабағы бойынша жүргізілген 1-цикл жүргізілуі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Lesson Study сабақ жоспары №1

Білім береу ұйымының атауы

«Әлихан Бөкейхан атындағы ЖББМ»КММ

Бөлім

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты - жөні

Бержанова Ж.Г.

Күні

10.01.2024 ж.

Сынып 4 «А»

Қатысушылар саны:17

Қатыспағандар саны:3

Пәні

Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы

Қыс бейнесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.​2.​7.​1 шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу

4.2.8.1 – эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру


Сабақтың мақсаты

Оқушылар: өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіреді, шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) тауып, өлеңді түсініп оқып,қыс бейнесі туралы әңгімелейді, С. Сейфуллиннің «Қызыл шұнақ» өлеңін Ж.Аймауытовтың «Қыс» өлеңімен салыстырады.

Бағалау критерийі

- өлеңді түсініп оқып,қыс бейнесі туралы әңгімелейді

- өлеңдерді салыстырып кестені толтырады

Зерттеу жұмысының тақырыбы

Белсенді әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы оқушылардың сөйлеу дағдысы мен сөздік қорының жетіспеушілігі

Сыныпта қарастырылатын проблема

Оқушылардың топта және жеке жұмыс түрлерінде сөйлеу дағдысы мен сөздік қорын дамыту

Сабақтың барысы

Сабақ

тың кезеңі /уақыты

Педагогтің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті


Бағалау


Ресурстар


Сабақ

тың басы

8 минут




Шаттық шеңберіне тұрғызу:Бақыт деген осы шаттық шеңбері,Қол ұстасып тұрайықшы кел бері. Ішік,пима қолғап бар,Арада жоқ тоңғақтар. Баста қалың малақай, Біз тоңбаймыз,алақай!

Мұғалім. Оқушымның барлығын сыйлап жақсы көремін Алақаным арқылы Жылуымды беремін.

Раппорт (Сенім орнату)

Үй тапсырмасын тексеру

Жер ананың адамға ұқсастығы туралы жазғызу.

Адамға ұқсас мінезі:

Ол да өзінше күледі,

Ол да өзінше жылайды.

Не сұрасаң, береді

Ол да сенен сұрайды.

Ой қозғау

Қысқы табиғат құбылыстарын оқушылардан сұрау, айтқызу,сипаттауды ұсыну.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

Шығармаларды салыстыруға бағыттау

Көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтауға бағдаарлау.

Құндылықтарды дамыту. Шығармашылыққа,табиғатты аялауға ,н сын тұрғысынан ойлауға баулу.


Баланың назарын сабаққа аудару







Қысқы табиғат құбылыстарын атап,сипаттайды






Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады


Дескриптор:

жер ананың адамға ұқсастығы туралы жазады-1балл












Дескриптор:

Қысқы табиғат құбылыстарын өз сөздерімен сипаттайды 1б.


Оқулық

46-48 бет




Қыстың суреті



Жұмбақ-тар

Сабақ

тың ортасы

10 минут




9 минут











1 минут





10 минут

Автор туралы әңгімелеу

1-тапсырма.

«Қойын дәптер» әдісі

Түсініп оқуға зейінін шоғырландыру.Ұжымдық жұмыс

Сұрақтар қою,жауап алу.



Автордың өмірі мен еңбегі туралы мәлімет беру.

2-тапсырма Жеке жұмыс.

«Есіңе түсір» әдісі

«Қартқожа» романы

Өлеңді түсініп оқыту

Өлеңдегі қыс бейнесі қандай?

ЕББҚ оқушы сұрақ?

Қыс мезгілі саған ұнай ма? не үші нұнайды?

Сергіту сәті. Ұжымдық жұмыс

Абай Құнанбайұлының «Қыс» өлеңін тыңдату,ілесе қосылып айтуға ынталандыру


3-тапсырма

«Зерделеп оқы,дәлелде» әдісі

Өлеңдерді салыстырып кестені толтыр. Ф/С

«Қызыл шұнақ»

«Қыс»

Өлеңдердегі кейіптеу кейіпкерлері



Өлеңдердегі табиғат құбылыстары



Өлеңдердегі эпитет, теңеу сөздер



Өлеңдердегі аллитерация




Өлеңді оқып,сұрақтар

ға жауап береді







«Қартқожа» романындағы оқуға құштар баланы еске түсіріп әңгімелейді.

Өлеңді түсініп оқып,қыс бейнесі туралы әңгімелейді








Өлеңдерді салыстырып кестені толтырады




Дескриптор:

түсініксіз сөздің мағынасын ашады,өз ойын қисынды және жүйелі түрде жеткізеді-1б

автор туралы әңгімелейді-1б


Дескриптор:

оқуға құштар баланы еске түсіріп әңгімелейді-1балл

өлеңді түсініп оқып,қыс бейнесі туралы әңгімелейді-1балл







Дескриптор:

кейіптеу кейіпкерлерін жазады-1балл

табиғат құбылыстарын жазады-1балл

эпитет,теңеу сөздерді жазады-1балл

аллитерацияны жазады-1балл

Сәкен Сейфулиннің

суреті

А4

Оқулық

46 -бет





Жүсіпбек Аймауы-товтың

Суреті А4

Оқулық

47 -бет



Абай Құнанбайұлы жайлы қысқаша дерек (видео)





Топтық жұмыс

Таратпа

(кесте)









Сабақ

тың аяғы

7 минут

Кері байланыс: «Білім банкасы» әдісі.

Оқушыларға стикерге сабақтан алған қажетті ақпараттарын жаздыру және оқыту.

Үйге тапсырма

Үлкендерден қар, аяздың түрлерін сұрастырып,жазып алуды тапсыру.

Оқушылар стикерге сабақтан алған қажетті ақпараттарын жазады және оқиды.Білім банкасына салады.

«Комментарий»

әдісі

Банка


Стикерлер


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.01.2024
265
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі