|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Зорлық-зомбылықсыз балалық шақ» «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін?» |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
@pedagoglife тикток |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
2 « » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- балаларды қорлау пен зорлық-зомбылық мәселесі, оның балаға және қоғамға тигізетін зардаптары, сондай-ақ осы саладағы халықаралық заңнама негіздері туралы қоғамның, оның ішінде ересектер мен балалардың хабардарлығын арттыру. - оқушыларды жабайы жануарлармен кездескен кездегі мінез-құлық ережелерімен таныстыру. |
||||
|
Құндылық : |
«Бірлік және ынтымақ» «Әділдік және жауапкершілік» Апта дәйексөзі: «Тәртіп-тәрбие бастауы» |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Негізгі
бөлім. Қоғам үшін ең бастысы –
тәуелсіздік, адам үшін бас бостандығы және уайым қайғысыз өмір.Оның
кепілі – заңдылық.Тәуелсіздік төрімізден орын алған қоғамымыздағы
ең басты құндылық – адам бостандығы.Адамның және адамзаттың
құқықтары мен бас бостандықтарын қамтамасыз ету және қорғау –
конституциялық заңдылықтың басты талабы. 1) «Зорлық-зомбылықсыз және қатігездіксіз балалық шақ» тақырыбында постермен жұмыс жасау, қорғау. 4)«Аяқталмаған тезистер» атты анкетаға зорлық зомбылықтың бірнеше түріне анықтама жазады. 1.Зорлық –зомбылық –ол…. 2.Физикалық зорлық –зомбылық -ол 3.Психологиялық — 4.Экономикалық зорлық деген- 5.Қорқыту –ол… Оқушыларға арналған
сауалнама. Е)мектептегі әлеуметтік
мұғалімге 8.Келешекте өзін ата-ана
болғанда өзіңнің балаңа зорлық-зомбылық жасайсың ба?
Қорытынды. |
Зорлық-зомбылық — жеке тұлғаға қол сұқпаушылық туралы азаматтардың құқын бұзатын бір адамның екінші адамға тәндік немесе психикалық ықпал етуі. Физикалық зорлық-зомбылық: Мұнда ұрып-соғу, жарақаттау, қорқыту, тіпті өлтіру де кіреді. Психологиялық зорлық-зомбылық: Эмоционалдық және психологиялық қысым көрсету, қорқыту, балағаттау, адамның өзін төмен сезінуіне әкелетін әрекеттер. Экономикалық зорлық-зомбылық — адамды заңмен көзделген құқығы бар тұрғын үйінен, тамағынан, киімінен, мүлкінен, қаражатынан қасақана айыру. Қорқыту-бұл қудалау, бір адамды екіншісіне (басқаларға) агрессивті қудалау. Оны әр түрлі жолмен білдіруге болады: әдепсіз әзілдер мен қорлаудан бастап ұрып-соғуға дейін. |
|
|
|
|
|
ҚС: Сабақтың мақсаты: оқушыларды жабайы жануарлармен кездескен кездегі мінез-құлық ережелерімен таныстыру. Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы. - «Жабайы жануарлар».
Жабайы жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары қайда тұрады? - Өкінішке қарай, барлық үй жануарлары иелерімен бірге өмір сүрмейді, олардың көпшілігінде баспана жоқ және көшеде, далада тұруға мәжбүр. Олар жиі ашығады.
- Неліктен көше иттері шабуыл жасайды деп ойлайсыздар? Көше иттері өз беттерінше өмір сүреді, тамақ іздейді. Көше иттердің шабуылының ең айқын себептерінің бірі – ойнауға деген ұмтылыс. Иттер жалығады, ойнағысы келеді, әсіресе айғайлап, қол бұлғап, жүгіріп келе жатқан адам иттер үшін керемет ойыншық. Әрине, әркім осындай ойынның барлық қауіптілігіне қарамастан, жол бойында қуана-қуана жүретін иттерді кездестіреді. Өтіп бара жатқан көліктердің артынан жүгіреді. Егер адам кездейсоқ иттер жүрген аумаққа тап болса, онда жануарлар бөтен адамды қуып жіберуге тырысады. Көше иттері шабуылының тағы бір себебі – бұрынғы кек. Адамдар қанша рет таспен немесе таяқпен ұрғанын, оларды қаншалықты жиі ұрып-соғып, мазақ еткенін елестету қиын. Есіңде болсын! - жалғыз келе жатқанда ит алдыңнан шықса, басқа (қарама-қарсы) жаққабұрылуға тырысыңыз, айқайламаңыз; -ересек адамдарға қарай сабырлы түрде жақындауға тырысыңыз; -егер кенеттен ит кішкентайларға жасырынып (жақындаса), бұл туралы ересектерге тез хабарлаңыз; -иттерді ызаландырмаңыз. Тыйым салынады:
Көшеде жануарларды байқасаңыз ата-анаңызға хабарлаңыз, кеңес алыңыз немесе ветеринарлық ауруханаға хабарласып, апарыңыз.
Білдім. Білемін. Білгім келеді. Пайдалы сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=9xvc5ySjiXU&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS |
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=9xvc5ySjiXU&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Зорлық-зомбылықсыз балалық шақ» «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін?»
«Зорлық-зомбылықсыз балалық шақ» «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін?»
|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Зорлық-зомбылықсыз балалық шақ» «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін?» |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
@pedagoglife тикток |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
2 « » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
- балаларды қорлау пен зорлық-зомбылық мәселесі, оның балаға және қоғамға тигізетін зардаптары, сондай-ақ осы саладағы халықаралық заңнама негіздері туралы қоғамның, оның ішінде ересектер мен балалардың хабардарлығын арттыру. - оқушыларды жабайы жануарлармен кездескен кездегі мінез-құлық ережелерімен таныстыру. |
||||
|
Құндылық : |
«Бірлік және ынтымақ» «Әділдік және жауапкершілік» Апта дәйексөзі: «Тәртіп-тәрбие бастауы» |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Негізгі
бөлім. Қоғам үшін ең бастысы –
тәуелсіздік, адам үшін бас бостандығы және уайым қайғысыз өмір.Оның
кепілі – заңдылық.Тәуелсіздік төрімізден орын алған қоғамымыздағы
ең басты құндылық – адам бостандығы.Адамның және адамзаттың
құқықтары мен бас бостандықтарын қамтамасыз ету және қорғау –
конституциялық заңдылықтың басты талабы. 1) «Зорлық-зомбылықсыз және қатігездіксіз балалық шақ» тақырыбында постермен жұмыс жасау, қорғау. 4)«Аяқталмаған тезистер» атты анкетаға зорлық зомбылықтың бірнеше түріне анықтама жазады. 1.Зорлық –зомбылық –ол…. 2.Физикалық зорлық –зомбылық -ол 3.Психологиялық — 4.Экономикалық зорлық деген- 5.Қорқыту –ол… Оқушыларға арналған
сауалнама. Е)мектептегі әлеуметтік
мұғалімге 8.Келешекте өзін ата-ана
болғанда өзіңнің балаңа зорлық-зомбылық жасайсың ба?
Қорытынды. |
Зорлық-зомбылық — жеке тұлғаға қол сұқпаушылық туралы азаматтардың құқын бұзатын бір адамның екінші адамға тәндік немесе психикалық ықпал етуі. Физикалық зорлық-зомбылық: Мұнда ұрып-соғу, жарақаттау, қорқыту, тіпті өлтіру де кіреді. Психологиялық зорлық-зомбылық: Эмоционалдық және психологиялық қысым көрсету, қорқыту, балағаттау, адамның өзін төмен сезінуіне әкелетін әрекеттер. Экономикалық зорлық-зомбылық — адамды заңмен көзделген құқығы бар тұрғын үйінен, тамағынан, киімінен, мүлкінен, қаражатынан қасақана айыру. Қорқыту-бұл қудалау, бір адамды екіншісіне (басқаларға) агрессивті қудалау. Оны әр түрлі жолмен білдіруге болады: әдепсіз әзілдер мен қорлаудан бастап ұрып-соғуға дейін. |
|
|
|
|
|
ҚС: Сабақтың мақсаты: оқушыларды жабайы жануарлармен кездескен кездегі мінез-құлық ережелерімен таныстыру. Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы. - «Жабайы жануарлар».
Жабайы жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары қайда тұрады? - Өкінішке қарай, барлық үй жануарлары иелерімен бірге өмір сүрмейді, олардың көпшілігінде баспана жоқ және көшеде, далада тұруға мәжбүр. Олар жиі ашығады.
- Неліктен көше иттері шабуыл жасайды деп ойлайсыздар? Көше иттері өз беттерінше өмір сүреді, тамақ іздейді. Көше иттердің шабуылының ең айқын себептерінің бірі – ойнауға деген ұмтылыс. Иттер жалығады, ойнағысы келеді, әсіресе айғайлап, қол бұлғап, жүгіріп келе жатқан адам иттер үшін керемет ойыншық. Әрине, әркім осындай ойынның барлық қауіптілігіне қарамастан, жол бойында қуана-қуана жүретін иттерді кездестіреді. Өтіп бара жатқан көліктердің артынан жүгіреді. Егер адам кездейсоқ иттер жүрген аумаққа тап болса, онда жануарлар бөтен адамды қуып жіберуге тырысады. Көше иттері шабуылының тағы бір себебі – бұрынғы кек. Адамдар қанша рет таспен немесе таяқпен ұрғанын, оларды қаншалықты жиі ұрып-соғып, мазақ еткенін елестету қиын. Есіңде болсын! - жалғыз келе жатқанда ит алдыңнан шықса, басқа (қарама-қарсы) жаққабұрылуға тырысыңыз, айқайламаңыз; -ересек адамдарға қарай сабырлы түрде жақындауға тырысыңыз; -егер кенеттен ит кішкентайларға жасырынып (жақындаса), бұл туралы ересектерге тез хабарлаңыз; -иттерді ызаландырмаңыз. Тыйым салынады:
Көшеде жануарларды байқасаңыз ата-анаңызға хабарлаңыз, кеңес алыңыз немесе ветеринарлық ауруханаға хабарласып, апарыңыз.
Білдім. Білемін. Білгім келеді. Пайдалы сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=9xvc5ySjiXU&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS |
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=9xvc5ySjiXU&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS |
|
шағым қалдыра аласыз














