Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: ІX. Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар (Думан Рамазан «Соңғы дем» әңгімесі, Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы дастан» кітабы) |
|||||
Күні : 12.02.2026ж |
Педагогтің аты-жөні: Шоман Гулайна |
|||||
Сынып: 10 “В” |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
Сабақтың тақырыбы: 23. Қауіпті қалдықтар-ғасыр мәселесі |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.4.1 прозалықшығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау; 10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды)қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: прозалық шығарманы тыңдайды, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындай алады; мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды)қысқаша түртіп жаза алады(конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіреді. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы
|
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жүйрік ой» жаттығуы
Мынадай
сауалдарға ойша өзіңізге ғана іштей
жауап беріңіз: /музыканың ақырын әуені
ойналады/ Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Миға шабуыл. Суретке қарап әңгіме жүргізу. Тақырып туралы білімдерін тексеру .Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. |
«Смайликтер» |
Слайд
Қима қағаздар |
|||
Сабақтың ортасы
|
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Өндірістік-производственный Уытты қалдық-токсичные отходы
Жұптық жұмыс 1-тапсырма. Айтылым ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, Оқылым Айтылым 2-тапсырма Жеке жұмыс Әр шумақтағы ойды жеткізіп тұрған тіркестерді анықтайды.
Айтылым 3- тапсырма Жеке жұмыс
Айтылым Жеке жұмыс тапсырма.
Жазылым тапсырма Жеке жұмыс
Айтылым тапсырма Топтық жұмыс
Жазылым 4-тапсырма
Айтылым Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі.
Тілдік бағдар Айтылым
5-тапсырма Тыңдалым
Айтылым 6-тапсырма Жазылым 9-тапсырма |
Тыңдалым,айтылым. Қауіпті-опасный Қалдықтар-отходы Мәселесі-проблема Зияны-вред Тұрмыстық-бытовые Айтылым Ойтүрткі *Жердегі қауіпті қалдықтар туралы не білесіздер? *Қалдықтардың экологияға тигізетін зияны жөнінде не айта аласыздар?
Айтылым Мәтінді оқып, деректі ақпаратты анықтаңыздар. Мәтіннен тірек сөздерді теріп жазып, мағынасын анықтаңыздар. Негізгі ақпараттарды тезис түрінде жазып алыңыздар. Қанша деректі қателеспей жазып алдыңыздар? Ақын қандай мәселені көтеріп отыр? Айтылым Мәтінде айтылған қауіпті қалдықтар қандай қалдықтар болуы мүмкін? Болжам жасаңыздар. Айтылым Топтастыру. Еліміздегі қауіпті қалдықтардың пайда болу себептері қандай? Жазылым «ПОПС» формуласын қолданып, мәтіндегі ақпараттар бойынша өз пікірлеріңізді дәлелдеңіздер. Айтылым 1-топ. Еліміздегі экологиялық мәселелер 2-3топ «.Қар лақтыру» мазмұн бойынша сұрақ әзірлеу 4-топ.Қауіпті қалдықтардың зияны Жазылым Сөздіктің көмегімен мәтіндегі термин сөздердің мағынасын ашыңыздар. Айтылым «Төрт сөйлем» тәсілі «Менің ойымша,...»(Қауіпті қалдықтарды шешудің жолдары бар) «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» «Соңғы сөйлем»Осыған байланысты мен мынандай қорытындыға келдім. Айтылым Сөздердің байланысу түрлері
Мәтінді тыңдаңыздар. Қандай мәселе көтерілген? Айтылым Жұп болып анықтаңыз. Жазылым Ойтаразы «Шығу парағын» толтырыңыздар. |
|
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық
Оқулық
слайд
|
||
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 7,8 -тапсырма |
|
||||
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. |
|
||||
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Зымыранның залалы"
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: ІX. Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар (Думан Рамазан «Соңғы дем» әңгімесі, Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы дастан» кітабы) |
|||||
Күні : 12.02.2026ж |
Педагогтің аты-жөні: Шоман Гулайна |
|||||
Сынып: 10 “В” |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
Сабақтың тақырыбы: 23. Қауіпті қалдықтар-ғасыр мәселесі |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.4.1 прозалықшығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау; 10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды)қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: прозалық шығарманы тыңдайды, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындай алады; мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды)қысқаша түртіп жаза алады(конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіреді. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы
|
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жүйрік ой» жаттығуы
Мынадай
сауалдарға ойша өзіңізге ғана іштей
жауап беріңіз: /музыканың ақырын әуені
ойналады/ Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Миға шабуыл. Суретке қарап әңгіме жүргізу. Тақырып туралы білімдерін тексеру .Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. |
«Смайликтер» |
Слайд
Қима қағаздар |
|||
Сабақтың ортасы
|
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Өндірістік-производственный Уытты қалдық-токсичные отходы
Жұптық жұмыс 1-тапсырма. Айтылым ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі, Оқылым Айтылым 2-тапсырма Жеке жұмыс Әр шумақтағы ойды жеткізіп тұрған тіркестерді анықтайды.
Айтылым 3- тапсырма Жеке жұмыс
Айтылым Жеке жұмыс тапсырма.
Жазылым тапсырма Жеке жұмыс
Айтылым тапсырма Топтық жұмыс
Жазылым 4-тапсырма
Айтылым Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі.
Тілдік бағдар Айтылым
5-тапсырма Тыңдалым
Айтылым 6-тапсырма Жазылым 9-тапсырма |
Тыңдалым,айтылым. Қауіпті-опасный Қалдықтар-отходы Мәселесі-проблема Зияны-вред Тұрмыстық-бытовые Айтылым Ойтүрткі *Жердегі қауіпті қалдықтар туралы не білесіздер? *Қалдықтардың экологияға тигізетін зияны жөнінде не айта аласыздар?
Айтылым Мәтінді оқып, деректі ақпаратты анықтаңыздар. Мәтіннен тірек сөздерді теріп жазып, мағынасын анықтаңыздар. Негізгі ақпараттарды тезис түрінде жазып алыңыздар. Қанша деректі қателеспей жазып алдыңыздар? Ақын қандай мәселені көтеріп отыр? Айтылым Мәтінде айтылған қауіпті қалдықтар қандай қалдықтар болуы мүмкін? Болжам жасаңыздар. Айтылым Топтастыру. Еліміздегі қауіпті қалдықтардың пайда болу себептері қандай? Жазылым «ПОПС» формуласын қолданып, мәтіндегі ақпараттар бойынша өз пікірлеріңізді дәлелдеңіздер. Айтылым 1-топ. Еліміздегі экологиялық мәселелер 2-3топ «.Қар лақтыру» мазмұн бойынша сұрақ әзірлеу 4-топ.Қауіпті қалдықтардың зияны Жазылым Сөздіктің көмегімен мәтіндегі термин сөздердің мағынасын ашыңыздар. Айтылым «Төрт сөйлем» тәсілі «Менің ойымша,...»(Қауіпті қалдықтарды шешудің жолдары бар) «Себебі мен оны былай түсіндіремін...» «Соңғы сөйлем»Осыған байланысты мен мынандай қорытындыға келдім. Айтылым Сөздердің байланысу түрлері
Мәтінді тыңдаңыздар. Қандай мәселе көтерілген? Айтылым Жұп болып анықтаңыз. Жазылым Ойтаразы «Шығу парағын» толтырыңыздар. |
|
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық
Оқулық
слайд
|
||
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 7,8 -тапсырма |
|
||||
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. Кері байланыс «Бір +, бір - » Сабақ барысында сәтті шыққан 1 кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту. Оқушы мен мұғалім кері байланысы. |
|
||||
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз


