7-сынып Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. Тығыздықты есептеу

#1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Заттың тығыздығы және
тығыздықтың өлшем бірлігі. Тығыздықты
есептеу
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. Тығыздықты есептеу
#2 слайд
Оқу мақсаты:
7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда
қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
дағдыларын қалыптастыру.
2 слайд
Оқу мақсаты: 7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; 7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. Сабақтың мақсаты: Тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану дағдыларын қалыптастыру.
#3 слайд
Бағалау критерийлері:
Әртүрлі заттардан жасалған дененің көлемдері
бірдей болғанмен массалары әртүрлі болатынын
түсінеді.
Әртүрлі заттардан жасалған дене бірдей массада,
көлемдері әр түрлі болатынына көз жеткізеді;
Тығыздықты есептеу формуласын қолданып,
өлшем бірліктерді ХБЖ-де жаза алады.
3 слайд
Бағалау критерийлері: Әртүрлі заттардан жасалған дененің көлемдері бірдей болғанмен массалары әртүрлі болатынын түсінеді. Әртүрлі заттардан жасалған дене бірдей массада, көлемдері әр түрлі болатынына көз жеткізеді; Тығыздықты есептеу формуласын қолданып, өлшем бірліктерді ХБЖ-де жаза алады.
#4 слайд
Терминология :
Ағылшынша Қазақша Орысша
Density Тығыздық Плотность
Mass Масса Масса
Volume Көлем Объем
Liquid Сұйық Жидкий
Solid Қатты Твердый
Gas Газ Газ
4 слайд
Терминология : Ағылшынша Қазақша Орысша Density Тығыздық Плотность Mass Масса Масса Volume Көлем Объем Liquid Сұйық Жидкий Solid Қатты Твердый Gas Газ Газ
#5 слайд
Пәнаралық б айланыстар
Молекулалар мен агрегаттық күйлер
тақырыбын өту барысында биология және
химия пәнімен, арифметикалық амалдарды
орындау кезінде математика пәнімен
байланысады.
5 слайд
Пәнаралық б айланыстар Молекулалар мен агрегаттық күйлер тақырыбын өту барысында биология және химия пәнімен, арифметикалық амалдарды орындау кезінде математика пәнімен байланысады.
#6 слайд
Өткен сабақпен көпір : «Жұбын тап» ( LearningApps
платформасы )
6 слайд
Өткен сабақпен көпір : «Жұбын тап» ( LearningApps платформасы )
#7 слайд
« Ойлан тап »
7 слайд
« Ойлан тап »
#8 слайд
1 кг мақта ауыр ма, әлде 1 кг темір ауыр ма?
8 слайд
1 кг мақта ауыр ма, әлде 1 кг темір ауыр ма?
#9 слайд
1 кг мақта = 1 кг темір
9 слайд
1 кг мақта = 1 кг темір
#10 слайд
Денелер әртүрлі заттардан жасалған. Осы
денелердің көлемі жайлы не айта аласындар?
Осы денелердің массасы жайлы не айтасыздар?
темір ағаш
алюминий
10 слайд
Денелер әртүрлі заттардан жасалған. Осы денелердің көлемі жайлы не айта аласындар? Осы денелердің массасы жайлы не айтасыздар? темір ағаш алюминий
#11 слайд
Әртүрлі заттардан жасалған
дененің көлемдері бірдей
болғанмен массалары әртүрлі
болады.
11 слайд
Әртүрлі заттардан жасалған дененің көлемдері бірдей болғанмен массалары әртүрлі болады.
#12 слайд
Әртүрлі заттардан жасалған денелердің массалары
бірдей. Осы денелердің көлемі жайлы не айта
аласыңдар?
Қалай ойлайсыздар, неліктен бірінші текшенің
көлемі екіншісінен үлкен?5 кг
5 кг
12 слайд
Әртүрлі заттардан жасалған денелердің массалары бірдей. Осы денелердің көлемі жайлы не айта аласыңдар? Қалай ойлайсыздар, неліктен бірінші текшенің көлемі екіншісінен үлкен?5 кг 5 кг
#13 слайд
Әртүрлі заттардан жасалған
дене бірдей массада, көлемдері
әр түрлі болады!
13 слайд
Әртүрлі заттардан жасалған дене бірдей массада, көлемдері әр түрлі болады!
#14 слайд
Жаңа сабақты түсіндіру
Бізді қоршаған денелердің өздеріне ғана тән пішіні,
көлемі, ауданы, массасы болады. Бірдей көлемдегі
денелердің массалары әрдайым бірдей болмайды.
Мысалы, 20 л болатын шелектерге біреуіне
толтырып су, екіншісіне қар салсақ, шелектегі судың
массасы көбірек болады.
14 слайд
Жаңа сабақты түсіндіру Бізді қоршаған денелердің өздеріне ғана тән пішіні, көлемі, ауданы, массасы болады. Бірдей көлемдегі денелердің массалары әрдайым бірдей болмайды. Мысалы, 20 л болатын шелектерге біреуіне толтырып су, екіншісіне қар салсақ, шелектегі судың массасы көбірек болады.
#15 слайд
Заттың тағы бір қасиетін сипаттайтын шама-
тығыздық
Заттың тығыздығы деп сол заттың бір өлшем
көлеміндегі массасын айтады. ρ (грек әрпі «ро»)
әрпі арқылы белгіленеді.
Тығыздық скаляр шама.
Тығыздық әрбір зат үшін тұрақты.
15 слайд
Заттың тағы бір қасиетін сипаттайтын шама- тығыздық Заттың тығыздығы деп сол заттың бір өлшем көлеміндегі массасын айтады. ρ (грек әрпі «ро») әрпі арқылы белгіленеді. Тығыздық скаляр шама. Тығыздық әрбір зат үшін тұрақты.
#16 слайд
Заттардың агрегаттық күйлеріне
байланысты тығыздықтың өзгеруі.
16 слайд
Заттардың агрегаттық күйлеріне байланысты тығыздықтың өзгеруі.
#17 слайд
Тығыздықты табу үшін дененің массасын
оның көлеміне бөлу керек.V
m
Тығыздық =
m
V V m
17 слайд
Тығыздықты табу үшін дененің массасын оның көлеміне бөлу керек.V m Тығыздық = m V V m
#18 слайд
Өлшем бірліктері
ρ = кг/м 3
ρ = г/см 3
18 слайд
Өлшем бірліктері ρ = кг/м 3 ρ = г/см 3
#19 слайд
1 кг = 1000 г , 1 м 3
= 1000000 см 3
Тығыздықтың өлшем
бірліктерін түрлендіру
19 слайд
1 кг = 1000 г , 1 м 3 = 1000000 см 3 Тығыздықтың өлшем бірліктерін түрлендіру
#20 слайд
Мысалы, мұз бен мыстың
тығыздықтарын түрлендіру
20 слайд
Мысалы, мұз бен мыстың тығыздықтарын түрлендіру
#21 слайд
Қалыптастырушы бағалау: « Quizizz ойыны»
10-8 дұрыс жауап Өте жақсы
7-6 дұрыс жауап Жақсы
1-5 дұрыс жауап Талпыну керек
21 слайд
Қалыптастырушы бағалау: « Quizizz ойыны» 10-8 дұрыс жауап Өте жақсы 7-6 дұрыс жауап Жақсы 1-5 дұрыс жауап Талпыну керек
#22 слайд
Рефлексия: «Жетістіктер
баспалдағы»
Бүгінгі сабақтан не күттіңіз? Сабақ барысынды сіз үшін қандай қиындықтар туындады? Сабақтың қандай кезеңдері сіз үшін сәтті болды? Неліктен? Сабақтан қандай құнды ақпарат алдыңыз? Сабақ барысында назардан қалып қойған нәрсе? Қандай батыл іс-әрекетке бардыңыз? Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз қандай?
22 слайд
Рефлексия: «Жетістіктер баспалдағы» Бүгінгі сабақтан не күттіңіз? Сабақ барысынды сіз үшін қандай қиындықтар туындады? Сабақтың қандай кезеңдері сіз үшін сәтті болды? Неліктен? Сабақтан қандай құнды ақпарат алдыңыз? Сабақ барысында назардан қалып қойған нәрсе? Қандай батыл іс-әрекетке бардыңыз? Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз қандай?
#23 слайд
Оқыту тапсырмасы: 14-параграф оқу. 3.2-
жаттығуды орындау.
Практикалық тапсырма: стаканға су құйып, оның
үстіне кішкене өсімдік майын құйып көріңіз.
Байқаған құбылысты сипаттап, түсіндіріңіз.
23 слайд
Оқыту тапсырмасы: 14-параграф оқу. 3.2- жаттығуды орындау. Практикалық тапсырма: стаканға су құйып, оның үстіне кішкене өсімдік майын құйып көріңіз. Байқаған құбылысты сипаттап, түсіндіріңіз.
шағым қалдыра аласыз


