" Достық -татулықтан басталады " атты ашық сабақ

#1 слайд
«Достық-өмір үшін ең қажетті нәрсе, өйткені ешкім ешқашан да барлық
басқа игілікке түгел ие бола тұрса да, дос-жарансыз өмірді қаламақ емес».
Аристотель
1 слайд
«Достық-өмір үшін ең қажетті нәрсе, өйткені ешкім ешқашан да барлық басқа игілікке түгел ие бола тұрса да, дос-жарансыз өмірді қаламақ емес». Аристотель
#2 слайд
Достық-татулықтан басталады.
тренинг сабақ
Мақсаты: Оқушылардың арасында
жағымды қарым-қатынас орнату, бір-бірін
сыйлау, адал дос болуға және қоршаған
ортамен шынайы болуға үйрету.
Міндеті: Адам қарым –қатынасындағы
достық ұғымы туралы түсінік беру;
оқушылардың арасында достық сезімдерін
дамытуға ықпал ету; оқушыларды
сыйластыққа, әдептілікке, шынайлыққа,
адалдыққа, тәрбиелеу.
2 слайд
Достық-татулықтан басталады. тренинг сабақ Мақсаты: Оқушылардың арасында жағымды қарым-қатынас орнату, бір-бірін сыйлау, адал дос болуға және қоршаған ортамен шынайы болуға үйрету. Міндеті: Адам қарым –қатынасындағы достық ұғымы туралы түсінік беру; оқушылардың арасында достық сезімдерін дамытуға ықпал ету; оқушыларды сыйластыққа, әдептілікке, шынайлыққа, адалдыққа, тәрбиелеу.
#3 слайд
Барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Шаттық шеңбері (жаттығу)
2.«Досым» эссе оқу
3.«Суреттер сөйлейді!»
4.«Досыма арнау» өлең жолдарын оқу
5.Сұрақ-жауап
6.Мақал-мәтелдерді жалғастыру
7.«Ашық хат» оқу
8.Қорытынды
3 слайд
Барысы: Ұйымдастыру кезеңі: 1.Шаттық шеңбері (жаттығу) 2.«Досым» эссе оқу 3.«Суреттер сөйлейді!» 4.«Досыма арнау» өлең жолдарын оқу 5.Сұрақ-жауап 6.Мақал-мәтелдерді жалғастыру 7.«Ашық хат» оқу 8.Қорытынды
#4 слайд
1.Шаттық шеңбері (жаттығу)
Сәлем дос (қолды беру)
Сен қалайсың? (арқасын қағады)
Мен сені сағындым (жүректеріне қолдарын апарады)
Сен міне келдің (құшағын жаяды)
Келгенің тамаша болды (құшақтасады).
4 слайд
1.Шаттық шеңбері (жаттығу) Сәлем дос (қолды беру) Сен қалайсың? (арқасын қағады) Мен сені сағындым (жүректеріне қолдарын апарады) Сен міне келдің (құшағын жаяды) Келгенің тамаша болды (құшақтасады).
#5 слайд
Мұғалім : Құрметті оқушылар, бүгінгі тренинг сабағымыздың тақырыбы:
«Достық-татулықтан басталады» Жалпы дос дегеніміз не, қалай дос болу
керек екені бәрімізге белгілі, бірақ та кейбіреулер дос деген сөздің мәніне
жетпейді.
«Достық-өмір үшін ең қажетті нәрсе, өйткені ешкім ешқашан да барлық
басқа игілікке түгел ие бола тұрса да, дос-жарансыз өмірді қаламақ емес»
деп Аристотель атамыз айтқандай бүгінгі тренингіміз дос туралы
талқыланатын боламыз.
Балалар, алдымен достық деген не, оны қайсысымыз қалай түсінеміз,
сон ған тоқтала кетейік.
Достық алдымен екі адамның бір-біріне деген адалдығы. Адалдықсыз
достық та болмайды. Ал адалдық деген -рухани тазалық. Онсыз сен досың
үшін майданда да жан бере алмайсың?
5 слайд
Мұғалім : Құрметті оқушылар, бүгінгі тренинг сабағымыздың тақырыбы: «Достық-татулықтан басталады» Жалпы дос дегеніміз не, қалай дос болу керек екені бәрімізге белгілі, бірақ та кейбіреулер дос деген сөздің мәніне жетпейді. «Достық-өмір үшін ең қажетті нәрсе, өйткені ешкім ешқашан да барлық басқа игілікке түгел ие бола тұрса да, дос-жарансыз өмірді қаламақ емес» деп Аристотель атамыз айтқандай бүгінгі тренингіміз дос туралы талқыланатын боламыз. Балалар, алдымен достық деген не, оны қайсысымыз қалай түсінеміз, сон ған тоқтала кетейік. Достық алдымен екі адамның бір-біріне деген адалдығы. Адалдықсыз достық та болмайды. Ал адалдық деген -рухани тазалық. Онсыз сен досың үшін майданда да жан бере алмайсың?
#6 слайд
2.«Достық» эссе оқу
6 слайд
2.«Достық» эссе оқу
#7 слайд
3.«Суреттер сөйлейді!» оқушылар дайындаған суреттерін
түсіндіреді.
7 слайд
3.«Суреттер сөйлейді!» оқушылар дайындаған суреттерін түсіндіреді.
#8 слайд
4.«Достық» өлең жолдарын оқу
8 слайд
4.«Достық» өлең жолдарын оқу
#9 слайд
6. Сұрақ-жауап
1.Досың барма? Ол қандай?
2.Досыңыздың басына қиындық түсті, не істейсіз?
3.Жақсы дос жаман дос қандай болады?
4.Қыз бала мен ер баланың арасында достық бола ма?
5.Менің достарым көп болу үшін не істеуім керек?
6.Біздің сынып қандай?
7.Сынып оқушылары арасында сыйластық, достық қатынас орнаған
ба?
жақжжжақжжжжа
сы Жаман дос
Жақсы дос
9 слайд
6. Сұрақ-жауап 1.Досың барма? Ол қандай? 2.Досыңыздың басына қиындық түсті, не істейсіз? 3.Жақсы дос жаман дос қандай болады? 4.Қыз бала мен ер баланың арасында достық бола ма? 5.Менің достарым көп болу үшін не істеуім керек? 6.Біздің сынып қандай? 7.Сынып оқушылары арасында сыйластық, достық қатынас орнаған ба? жақжжжақжжжжа сы Жаман дос Жақсы дос
#10 слайд
Дос деген кім? (түстер арқылы анықтау)
Сыр бөлісетін адам.
Мені жақсы түсінетін адам.
Көмекке ардайым дайын адам
Қандай жағдай болмасын бірге болатын адам.
х
10 слайд
Дос деген кім? (түстер арқылы анықтау) Сыр бөлісетін адам. Мені жақсы түсінетін адам. Көмекке ардайым дайын адам Қандай жағдай болмасын бірге болатын адам. х
#11 слайд
6.Мақал-мәтелді жалғастыр?
1.Дос сыртыңнан мақтар, дұшпан......................(көзіңе мақтар)
2.Досыңа күлме, келер ......................................(басыңа)
3.Доссыз адам,тамыры жоқ ..............................( ағашпен тең).
4.Досқа күлкі қылма, дұшпанға..........................(таба қылма)
5.Досы жоқпен сырлас,
Досы көппен ............................................................( сыйлас)
6.Досыңменен дос болғанға шаттан
Дұшпаныңмен дос болғанан ................................ (сақтан)
7.Ақылсыз достан, ақылды .................................(дұшпан артық.)
8.Дос басқа қарайды,
Дұшпан.................................................................... ( аяққа қарайды).
9.Досы көпті жау алмайды,
Ақылы көпті.......................................................(дау алмайды)
11 слайд
6.Мақал-мәтелді жалғастыр? 1.Дос сыртыңнан мақтар, дұшпан......................(көзіңе мақтар) 2.Досыңа күлме, келер ......................................(басыңа) 3.Доссыз адам,тамыры жоқ ..............................( ағашпен тең). 4.Досқа күлкі қылма, дұшпанға..........................(таба қылма) 5.Досы жоқпен сырлас, Досы көппен ............................................................( сыйлас) 6.Досыңменен дос болғанға шаттан Дұшпаныңмен дос болғанан ................................ (сақтан) 7.Ақылсыз достан, ақылды .................................(дұшпан артық.) 8.Дос басқа қарайды, Дұшпан.................................................................... ( аяққа қарайды). 9.Досы көпті жау алмайды, Ақылы көпті.......................................................(дау алмайды)
#12 слайд
7.«Ашық хат» оқу
12 слайд
7.«Ашық хат» оқу
#13 слайд
Ортада қобдиша тұр. Онда түрлі–түсті конверттер бар. Кімге қай түстегі конверт
ұнайды, соны алайық.
Қызыл –адамгершілік, сары– адалдық, қызғылт –мейрімділік, көгілдір –сүйіспеншілік,
жасыл –әдептілік, көк– ізеттілік, ақ– қайырымдылық
Осы қасиеттер бойларыңызда дари берсін. Достықтың екі түрі болады. Бірі адал достық,
екіншісі амал достық. Адал достық–өмірлік нұсқа болады, амал достықтың өрісі қысқа
болады, сондықтан балалар адал достықты таба біліңдер. Достарыңа әрқашан адал, таза
ақ ниетті болыңдар. Бүгінгі тренинг сабағымызды қортындылай келе, сендерге тек қана
шын дос тілеймін.Өздерің де нағыз бола біліңдер.
13 слайд
Ортада қобдиша тұр. Онда түрлі–түсті конверттер бар. Кімге қай түстегі конверт ұнайды, соны алайық. Қызыл –адамгершілік, сары– адалдық, қызғылт –мейрімділік, көгілдір –сүйіспеншілік, жасыл –әдептілік, көк– ізеттілік, ақ– қайырымдылық Осы қасиеттер бойларыңызда дари берсін. Достықтың екі түрі болады. Бірі адал достық, екіншісі амал достық. Адал достық–өмірлік нұсқа болады, амал достықтың өрісі қысқа болады, сондықтан балалар адал достықты таба біліңдер. Достарыңа әрқашан адал, таза ақ ниетті болыңдар. Бүгінгі тренинг сабағымызды қортындылай келе, сендерге тек қана шын дос тілеймін.Өздерің де нағыз бола біліңдер.
#14 слайд
Жүректен жүрекке
Рефлексия
Күннің бейнесіне алған әсерлерін
стикерге жазып жабыстырады.
14 слайд
Жүректен жүрекке Рефлексия Күннің бейнесіне алған әсерлерін стикерге жазып жабыстырады.
шағым қалдыра аласыз













