"«Асан қайғының жерге айтқан сыны» Дала данышпаны
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ОРТА БІЛІМ БЕРУ МАЗМҰНЫН ЖАҢАРТУ АЯСЫНДА
ҚАЗАҚ ТІЛДІ МЕКТЕПТЕРДЕГІ “ҚАЗАҚ ТІЛІ ЖӘНЕ “ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ” ПӘНДЕРІ БОЙЫНША
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ КУРСЫ
Теміртау қаласы 2017 жыл
5-сынып қазақ әдебиеті
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Теміртау қаласы
№17 “ЖББОМ”КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Касымбекова З.Т
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:І бөлім Таза , мінсіз асыл сөз
Сабақ тақырыбы: «Асан қайғының жерге айтқан сыны»
Дала данышпаны
1 слайд
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ОРТА БІЛІМ БЕРУ МАЗМҰНЫН ЖАҢАРТУ АЯСЫНДА ҚАЗАҚ ТІЛДІ МЕКТЕПТЕРДЕГІ “ҚАЗАҚ ТІЛІ ЖӘНЕ “ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ” ПӘНДЕРІ БОЙЫНША ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ КУРСЫ Теміртау қаласы 2017 жыл 5-сынып қазақ әдебиеті ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР Теміртау қаласы №17 “ЖББОМ”КММ Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Касымбекова З.Т Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:І бөлім Таза , мінсіз асыл сөз Сабақ тақырыбы: «Асан қайғының жерге айтқан сыны» Дала данышпаны
2 слайд
Сабақта қол жеткізетін мақсаттар
А/И 2 Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Барлық оқушылар орындай алады:
Эпикалық шығарма туралы түсініктерін анықтайды,кейіпкер бейнесін
айтады
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Автор бейнесін ашып ,өмірмен салыстырады
Оқушылардың кейбірі орындай алады:
Шығарманы шынайы өмірмен саралап пікір айтады
Оқу мақсаты:
Сабақ
мақсаттары:
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар орындай алады: Шығарма кейіпкері жайлы өз көзқарасын
айтады
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Эпикалық жанр, Желмая,
жиһан, Жерұйық, шұрайлы
Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: қой үстінде
бозторғай жұмыртқалайтын, ну орманды, көгорай шалғынды, жапан
түз,жері шүйгін,қары мол
Бағалау критерийі
Шығармадағы автор бейнесін анықтайды
Шығарма кейіпкерін шынайы өмірмен салыстыра бағалайды
Дескриптор
-Асан қайғы баға берген жерлері туралы пікір айтады;
-Кейіпкер жүрген жерді картаға түсіреді
-ХХІ ғасырдағы Асан қайғы рөліне енеді
2 слайд
Сабақта қол жеткізетін мақсаттар А/И 2 Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау Барлық оқушылар орындай алады: Эпикалық шығарма туралы түсініктерін анықтайды,кейіпкер бейнесін айтады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Автор бейнесін ашып ,өмірмен салыстырады Оқушылардың кейбірі орындай алады: Шығарманы шынайы өмірмен саралап пікір айтады Оқу мақсаты: Сабақ мақсаттары: Тілдік мақсаттар: Оқушылар орындай алады: Шығарма кейіпкері жайлы өз көзқарасын айтады Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Эпикалық жанр, Желмая, жиһан, Жерұйық, шұрайлы Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: қой үстінде бозторғай жұмыртқалайтын, ну орманды, көгорай шалғынды, жапан түз,жері шүйгін,қары мол Бағалау критерийі Шығармадағы автор бейнесін анықтайды Шығарма кейіпкерін шынайы өмірмен салыстыра бағалайды Дескриптор -Асан қайғы баға берген жерлері туралы пікір айтады; -Кейіпкер жүрген жерді картаға түсіреді -ХХІ ғасырдағы Асан қайғы рөліне енеді
3 слайд
Сабақтың басы
АассасьАлдыңғы білім
“Автор орындығы ”әдісі
1.Неліктен Асан қайғы атандыңыз?
2.Сіз іздеген Жерұйық қандай?
3.Қандай жерлерді араладыңыз?
4.Қандай күйлеріңіз бар ?
5.Сіз айтқан Жерұйық,жиһан,
шүйгін,шұрайлы сөздерінің мағынасы
қандай ?
Топқа бөлу
Асан қайғы
Желмая
Жерұйық
Деңгейлік тапсырма
І деңгей Асан қайғы барған,
баға берген жерлері туралы
пікір білдіреді.
ІІ деңгей
Асан қайғы жүрген жерлерге
саяхат жасап, контур картаға
түсіреді.
ІІІ деңгей
ХХІ ғасырдағы Асан қайғы
рөліне еніп, туған жеріне Асан
қайғыша баға береді.
3 слайд
Сабақтың басы АассасьАлдыңғы білім “Автор орындығы ”әдісі 1.Неліктен Асан қайғы атандыңыз? 2.Сіз іздеген Жерұйық қандай? 3.Қандай жерлерді араладыңыз? 4.Қандай күйлеріңіз бар ? 5.Сіз айтқан Жерұйық,жиһан, шүйгін,шұрайлы сөздерінің мағынасы қандай ? Топқа бөлу Асан қайғы Желмая Жерұйық Деңгейлік тапсырма І деңгей Асан қайғы барған, баға берген жерлері туралы пікір білдіреді. ІІ деңгей Асан қайғы жүрген жерлерге саяхат жасап, контур картаға түсіреді. ІІІ деңгей ХХІ ғасырдағы Асан қайғы рөліне еніп, туған жеріне Асан қайғыша баға береді.
4 слайд
Сабақтың ортасы
«Т кестесі» әдісі Ж.Ж
Осы әдіс бойынша біз автор бейнесін қазіргі өмірдегі біздің болашағымыз жайлы
Асан қайғыша толғанып жүрген тұлғалармен салыстырып, кестеге жазады.
Асан қайғы бейнесі Өмірмен байланыс
4 слайд
Сабақтың ортасы «Т кестесі» әдісі Ж.Ж Осы әдіс бойынша біз автор бейнесін қазіргі өмірдегі біздің болашағымыз жайлы Асан қайғыша толғанып жүрген тұлғалармен салыстырып, кестеге жазады. Асан қайғы бейнесі Өмірмен байланыс
5 слайд
Сабақтың соңы
“Бес жолды өлең ” әдісі
Зат есім
Сын есім сын есім
Етістік етістік етістік
Төрт сөзден тұратын сөйлем
Тақырыпты ашатын синоним сөз
Рефлексия «Табыс ағашы»әдісі
5 слайд
Сабақтың соңы “Бес жолды өлең ” әдісі Зат есім Сын есім сын есім Етістік етістік етістік Төрт сөзден тұратын сөйлем Тақырыпты ашатын синоним сөз Рефлексия «Табыс ағашы»әдісі
6 слайд
Белсенді оқу әдістері
Алдыңғы білімде
«Автор орындығы»
Сабақ басында
Саралау тапсырмалары
Сабақ ортасында
«Т кестесі» арқылы
тақырыпты ашу
Сабақ соңында
«5 жолды өлең» әдісі
Қорытынды
«Табыс ағашы»
әдісі
6 слайд
Белсенді оқу әдістері Алдыңғы білімде «Автор орындығы» Сабақ басында Саралау тапсырмалары Сабақ ортасында «Т кестесі» арқылы тақырыпты ашу Сабақ соңында «5 жолды өлең» әдісі Қорытынды «Табыс ағашы» әдісі
7 слайд
Ықшамсабақты қорытындылау
Оқу үдерісінде түрлі жағдаяттар,рөлдік ойындар және оқушылардың сөйлеу мен сын
тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыруға бағытталған белсенді оқу әдіс-тәсілдерін
сабақ мақсатына қарай қолдандым.
Тақырып пен мақсатына қарай орындалған тапсырмалар оқушылардың өз мүмкіндігін
көрсетуде пайдаланылды.Сабақта “Автор орындығы” әдісі арқылы өткен сабақты жаңа
тақырыппен байланыстыра аштым. “Т кестесі”, арқылы жаңа тақырыпты ашуда сәтті
орындалды. “Бес жолды өлең” және саралау тапсырмаларын орындау арқылы оқушылар
ХХІ ғасырдағы Асан қайғы рөліне еніп, туған жеріне Асан қайғыша баға береді ,автор
бейнесін ашып ,өмірмен салыстыра білді.
Осы әдіс-тәсілдер арқылы оқушыларға сыни көзқараста талқылауда ұтымды
қолдандым.Сабағым өз мақсатына жетті және уақытты тиімді пайдаландым.
7 слайд
Ықшамсабақты қорытындылау Оқу үдерісінде түрлі жағдаяттар,рөлдік ойындар және оқушылардың сөйлеу мен сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыруға бағытталған белсенді оқу әдіс-тәсілдерін сабақ мақсатына қарай қолдандым. Тақырып пен мақсатына қарай орындалған тапсырмалар оқушылардың өз мүмкіндігін көрсетуде пайдаланылды.Сабақта “Автор орындығы” әдісі арқылы өткен сабақты жаңа тақырыппен байланыстыра аштым. “Т кестесі”, арқылы жаңа тақырыпты ашуда сәтті орындалды. “Бес жолды өлең” және саралау тапсырмаларын орындау арқылы оқушылар ХХІ ғасырдағы Асан қайғы рөліне еніп, туған жеріне Асан қайғыша баға береді ,автор бейнесін ашып ,өмірмен салыстыра білді. Осы әдіс-тәсілдер арқылы оқушыларға сыни көзқараста талқылауда ұтымды қолдандым.Сабағым өз мақсатына жетті және уақытты тиімді пайдаландым.