1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Абай Құнанбайұлының
өмірі мен шығармашылығы.“ Орта –азиялық медициналық колледжі”
Авторы : Алимова Хурсаной
Хикматваевна
Қазақ тілі мен әдебиеті
оқытушысы.
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушыларға қазақтың ұлы ақыны Абай
Құнанбаев туралы мәлімет беру, ақынның
өмірбаянына тоқталу, ақынды әр қырынан аша білу,
бұрынғы Абай туралы білімдерін тереңдету
ә) дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын, сөз
байлығын дамыта отырып, сабаққа, ақынға деген
сүйіспеншілігін, қызығушылығын арттыру
б) тәрбиелік: қазақ халқының мәдениетін қастерлеуге,
туған жерді сүюге, отбасын қадірлеуге тәрбиелеу, әнге
сүйіспеншілікті ояту
3 слайд
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: орыс әдебиеті, философия,
шетел әдебиеті
Көрнекілік: интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелі
карточкалар, Абайдың «Қара сөздері», М. Әуезовтың
«Абай жолы» кітаптары
4 слайд
Сабақтың әдіс- тәсілі:
Сұрақ- жауап, постермен жұмыс, баяндау,
түсіндіру, өлең оқу, кестемен жұмыс, венн
диаграмасы.
5 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (2 минут). Оқушылармен
сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
«Миға шабуыл» әдісі Алаштың айтулы ақыны Мағжан
Жұмабаев Абайға «Шын хакім сөзің асыл баға жетпес,
бір сөзің мың жыл жүрсе дәмі кетпес» деп баға берген.
6 слайд
Күтілетін нәтижесі:
Топпен жұмыс жасауда пікір алысуға, бір-бірінен
үйренуге жетелейді және өзіндік дәлел-уәждерін
нанымды жеткізуге дағдыланып, сындарлы ойлай
алады. Өзін және өзгені бағалайды.
7 слайд
ІІ. Жаңа сабақ: (25 минут).
Кестемен жұмыс
Абайдың
өмір
сүрген
жылдары Абайдың
туылған
жері Абайдың
отбасы Абайдың
шығармалары Қара
сөздері
8 слайд
Бағалау критерийлері:
1. Білім алушылар берілген кестені өз бетінше еркін
орныдай алады.
2. Кестеде берілген сұрақтарға нақты жауап жазады.
9 слайд
Топпен жұмыс. Постермен жұмыс:
1 топ.”Ескендір” поэмасы
2 топ. “Әзімнің әңгімесі” поэмасы
3 топ “Масғұт” поэмасы
10 слайд
Бағалау критерийлері:
1. Білім алушылар топта жұмыс жасайды.
2. Өз ойларын ортада талқылайды.
3. Өз ойларын постерге нақты және түсінікті етіп
түсіреді.
4. Өз ойларын ортада еркін жариялайды.
11 слайд
Жеке жұмыс. Венн диаграммасы:
Ыбырай
Абай
12 слайд
Бағалау критерийлері:
1. Білім алушылар Ыбырай Алтынсарин мен
Абай Құнанбаевтың шығармашылығына
салыстырмалы талдау жасайды.
2. Екі тұлғаның ұқсас қасиеттерін көрсетеді.
3. Өз ойын қағазға дұрыс және түсінікті етіп
түсіреді.
4. Өз ойларын ортада еркін жариялайды.
13 слайд
IV. Жаңа сабақты бекіту: (10 минут).
Абай Құнанбаевтың бізге қалдырған асыл мұралары,
өлеңдерінің негізгі тақырыбы. Қазақтың өз баласын
тәрбиелей алмайтынын өткір сынға алады. Баланың ескі
көзқарастағы ата-анасы оны теріс жолға бағыттап, жөнсіз
мінезге баулитынын айтады. Баланы тәрбиелеуде ерінбеуге,
жалықпай ұстаздық етуге шақырады.
Ақырын жүріп, анық бас,
Еңбегің кетпес далаға.
Ұстаздық еткен жалықпас,
Үйретуден балаға- деп, ең тамаша да, жауапты, абыройлы іс-
ұстаздық еті п тәрбиелі де білімді шәкірт қалыптастыру әр
ұстаздың бақыты деп тапсырады.
14 слайд
V. Сабақты қорытындылау: (5 мин) Жаңа сабақты талдау,
сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар. Абай
шығармашылығына байланысты.
1. Абайдың шын аты кім? (Ибраһим).
2.Абайдың қанша күйі бар? Аттарын ата. (Үшкүйі бар: «Тоқжанға», «Май түні»,
Абайдың желдірмесі»).
3. Абайдың аяқталмаған поэмасы. («Әзім әңгімесі».)
4. Абай Леермонтовтан қанша шығарма аударған? (Жиырма жеті шығарма
аударған).
5. Абайдың әжесінің және шешесінің аттарын ата. (Зере, Ұлжан.)
6. Абайдың сүйікті ұлы Әбдірахман қай жылы қайтыс болды? (1895).
7. «Қазақтың бас ақыны -Абай Құнанбаев» деп атаған кім? (Ахмет
Байтұрсынов).
8. Әйгерім кім? Әйгерімнің шын атын ата. (Абайдың екінші әйелі, шын аты
Шүкман.)
9. Абай өлеңдер жинағы қай жылы басылып шықты және қай қалада? (1909
жылы Петербургта).
10. « Абай жолы» романын кім жазды? ( Мұхтар Әуезов).
15 слайд
VI. Бағалау: (5 минут).
Бағдаршам әдісі
Екі жұлдыз бір тілек
Смайликтер арқылы бағалау
16 слайд
VII. Үйге тапсырма беру. (3 минут).
А.Құнабаевтың «Ескендір»поэмасындағы
басты кейіпкерлерінің жағымды және
жағымсыз образдарды кесте түрінде жазып
келу.
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз