Ашық сабақ презентациясы Р.Ғамзатов "Ана тілі"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Қысқа мерзімді жоспар
6-сынып
Қазақ әдебиеті
Жолдасбекова Баглан Абдиманаповна
1 слайд
Қысқа мерзімді жоспар 6-сынып Қазақ әдебиеті Жолдасбекова Баглан Абдиманаповна
2 слайд
ІҮ бөлім Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым
Сабақтың тақырыбы: Р. Ғамзатов “Ана тілі” өлеңі № 51 М.Қаратаев атындағы жалпы орта мектебі
Жолдасбекова Баглан Абдиманаповна
Пәні: Қазақ әдебиеті 6-сынып
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың
мазмұнын түсініп, әдеби шығармада көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
анықтайды;
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Шығарманың тақырыбымен идеясын анықтайды,
шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық
мәселелерді талдай алады;
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармада
көтерілген мәселелерді өмірмен байланыстыра
отырып, ойын мақал-мәтелдермен түйіндейді;
1. Шығарманың мазмұнын түсінеді
2. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
3. Шығарманы шынайы өмірмен салыстыра отырып баға
береді.Бағалау
критерийлері:Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары:
6 Т/Ж 2 Әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-
қоғамдық мәселені идеясы
арқылы түсіндіру.
2 слайд
ІҮ бөлім Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым Сабақтың тақырыбы: Р. Ғамзатов “Ана тілі” өлеңі № 51 М.Қаратаев атындағы жалпы орта мектебі Жолдасбекова Баглан Абдиманаповна Пәні: Қазақ әдебиеті 6-сынып Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың мазмұнын түсініп, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы анықтайды; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың тақырыбымен идеясын анықтайды, шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселелерді талдай алады; Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармада көтерілген мәселелерді өмірмен байланыстыра отырып, ойын мақал-мәтелдермен түйіндейді; 1. Шығарманың мазмұнын түсінеді 2. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. 3. Шығарманы шынайы өмірмен салыстыра отырып баға береді.Бағалау критерийлері:Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: 6 Т/Ж 2 Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.
3 слайд
Сабақта қолданылған белсенді оқыту әдістері
4-тапсырма. Жеке жұмыс3-тапсырма. Жұптық жұмыс
Өлең үзінділерімен оқып танысып,
ішінен тірек сөздерді тауып,
мағынасын ашыңыз. “Екі жақты
күнделік” әдісін қолданып, кестені
толтырыңыз.«Түртіп алу» әдісі
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
әдісі
«Стикер сөйлейді» әдісі
«ҚҚҚ» әдісі
«Сиқырлы қалам» әдісі
"Аяқталмаған сөйлемдер"
әдісі Өлеңнен үзінді Оқушы пікірі
«Егер тілім ертең болса құрымақ,
Мен дайынмын өлуге де бүгін-ақ,-
деген автор ойын сабақтай
отырып, әдеби эссе жазыңыз.
70-80 сөз«Екі жақты күнделік»
әдісі
3 слайд
Сабақта қолданылған белсенді оқыту әдістері 4-тапсырма. Жеке жұмыс3-тапсырма. Жұптық жұмыс Өлең үзінділерімен оқып танысып, ішінен тірек сөздерді тауып, мағынасын ашыңыз. “Екі жақты күнделік” әдісін қолданып, кестені толтырыңыз.«Түртіп алу» әдісі «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі «Стикер сөйлейді» әдісі «ҚҚҚ» әдісі «Сиқырлы қалам» әдісі "Аяқталмаған сөйлемдер" әдісі Өлеңнен үзінді Оқушы пікірі «Егер тілім ертең болса құрымақ, Мен дайынмын өлуге де бүгін-ақ,- деген автор ойын сабақтай отырып, әдеби эссе жазыңыз. 70-80 сөз«Екі жақты күнделік» әдісі
4 слайд
апаСС ,.г.,.гғ,
Ықшам сабақты жоспарлап өткізіп талқылау нәтижесінде осы курс аясындағы әріптестерімнен және курс жетекшімнен кері
байланыс алдым. Кері байланыс алу нәтижесінде мақсатқа сай алынған тапсырмаларымның әдіс-тәсілдерін , тапсырмадан
кейінгі кері байланыстарды өз дәрежесінде берілмегендіктен қайта өзгертулер мен толықтырулар енгіздім. Мәселен, топтық
жұмыс барысында сұрау әдісіне “Попс” әдісін алған болатынмын. Бұл әдіс тапсырманы сұрауда мақсатқа сай шығармада
көтерілген мәселені анықтауда сәйкес келмейтіндіктен, шығарманың мазмұнын, идеясын топта бірлесе отырып талқылап
анықтағандықтан бұл тапсырманы “топбасшылары” арқылы сұраймын деп өзгерттім. Жеке ж ұмыс барысында оқушыларға
әдеби эссе жазуды берген болатынмын. Дескриптор арқылы бағалау парақшасына бағалаймын деп, кері байланыс бермегенмін.
Бұл жердеде әр топтан бір-екі оқушыдан эсселерін оқытатын болғандықтан кері байланыс орнату керек делінді. Осы эсседен
кейін мұғалімнің ауызша кері байланысын қайта қостым. Курс барысында ықшам сабақтарды жоспарлауда оқу мақсатымен
тапсырмаларды сәйкестендіріп алуда да бірқатар кемшіліктер орын алды. Жетекшімізбен топтағы топ мүшелерінің кері
байланысынан кейін сабақ барысында дағдыларды кіріктіріп, әдіс-тәсілдерді орынды пайдалануды басты назарда ұстау керек
екендігін ескердік. Алдағы уақытта жаңартылған білім мазмұны бойынша алған білімімді өз тәжірибемде тиімді пайдаланып,
білім беру үдерісінде қолданамын. Қарым-қатынас формалары
бойынша саралау
(топтық жұмыс)
Нәтиже немесе жауап
бойынша саралау
(жеке жұмыс)
Диалог негізінде саралау
(жұптық жұмыс) -
Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау;
-
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау;
бойынша бағалау;
-
Бағалау парақшасы;
-
Дескриптор арқылы бағалау;
3-тапсырма. Жеке жұмыс. Дескриптор
•
Ұсынылған тақырыпты түсіне отырып, эссе жаза алады.
•
Ойы жинақы, эссенің құрылымын сақтай алады.
•
Өз ойын өмірмен байланыстырып, әсерлі жеткізеді.
•
Эссе құрылымын сақтай отырып, емілеге сай эссе
жаза алады.Саралау әдістері
4 слайд
апаСС ,.г.,.гғ, Ықшам сабақты жоспарлап өткізіп талқылау нәтижесінде осы курс аясындағы әріптестерімнен және курс жетекшімнен кері байланыс алдым. Кері байланыс алу нәтижесінде мақсатқа сай алынған тапсырмаларымның әдіс-тәсілдерін , тапсырмадан кейінгі кері байланыстарды өз дәрежесінде берілмегендіктен қайта өзгертулер мен толықтырулар енгіздім. Мәселен, топтық жұмыс барысында сұрау әдісіне “Попс” әдісін алған болатынмын. Бұл әдіс тапсырманы сұрауда мақсатқа сай шығармада көтерілген мәселені анықтауда сәйкес келмейтіндіктен, шығарманың мазмұнын, идеясын топта бірлесе отырып талқылап анықтағандықтан бұл тапсырманы “топбасшылары” арқылы сұраймын деп өзгерттім. Жеке ж ұмыс барысында оқушыларға әдеби эссе жазуды берген болатынмын. Дескриптор арқылы бағалау парақшасына бағалаймын деп, кері байланыс бермегенмін. Бұл жердеде әр топтан бір-екі оқушыдан эсселерін оқытатын болғандықтан кері байланыс орнату керек делінді. Осы эсседен кейін мұғалімнің ауызша кері байланысын қайта қостым. Курс барысында ықшам сабақтарды жоспарлауда оқу мақсатымен тапсырмаларды сәйкестендіріп алуда да бірқатар кемшіліктер орын алды. Жетекшімізбен топтағы топ мүшелерінің кері байланысынан кейін сабақ барысында дағдыларды кіріктіріп, әдіс-тәсілдерді орынды пайдалануды басты назарда ұстау керек екендігін ескердік. Алдағы уақытта жаңартылған білім мазмұны бойынша алған білімімді өз тәжірибемде тиімді пайдаланып, білім беру үдерісінде қолданамын. Қарым-қатынас формалары бойынша саралау (топтық жұмыс) Нәтиже немесе жауап бойынша саралау (жеке жұмыс) Диалог негізінде саралау (жұптық жұмыс) - Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау; - Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау; бойынша бағалау; - Бағалау парақшасы; - Дескриптор арқылы бағалау; 3-тапсырма. Жеке жұмыс. Дескриптор • Ұсынылған тақырыпты түсіне отырып, эссе жаза алады. • Ойы жинақы, эссенің құрылымын сақтай алады. • Өз ойын өмірмен байланыстырып, әсерлі жеткізеді. • Эссе құрылымын сақтай отырып, емілеге сай эссе жаза алады.Саралау әдістері