Ашық сабақ "Су- тіршілік көзі " 6- сынып




1 слайд
Шымкент қаласы, Абай ауданы
№128 жалпы
орта білім беретін мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні
мұғалімі
Мамытшаева Алия “ Жаңа заманның жаңа
адамын тәрбиелейтін ұстаздар, сіздер,
ізденіс пен ілгерілеуден
жалықпаңыздар. Олар заман
талабына сай тәрбиеленуі тиіс ”
Н.Ә. Назарбаев
Су – тіршілік көзі
6 - сынып
1 слайд
Шымкент қаласы, Абай ауданы №128 жалпы орта білім беретін мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Мамытшаева Алия “ Жаңа заманның жаңа адамын тәрбиелейтін ұстаздар, сіздер, ізденіс пен ілгерілеуден жалықпаңыздар. Олар заман талабына сай тәрбиеленуі тиіс ” Н.Ә. Назарбаев Су – тіршілік көзі 6 - сынып

2 слайд
Кейбір оқушылар: Оқушылардың басым
бөлігі:Барлық
оқушылар:
Тақырыптан мәліметтер
мен дәлелдерге өз
көзқарасын білдіре алады Тақырып бойынша
деректер жинап, сызбаға
түсіре аладыҰсынылған мәтін мазмұнын
түсінеді. Топтық жұмыс
бойынша кесте жасай аладыС
А
Б
А
Қ
М
А
Қ
С
А
Т
Ы
Сөйлемдегі есіміктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын
есімнің орнына қолдану6.4.4.1 Оқу мақсаты:
6.3.3.3.1 – ұсынылған тақырып
бойынша деректер жинақтай отырып,
гафиктік мәтін ретінде құрастыру
2 слайд
Кейбір оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі:Барлық оқушылар: Тақырыптан мәліметтер мен дәлелдерге өз көзқарасын білдіре алады Тақырып бойынша деректер жинап, сызбаға түсіре аладыҰсынылған мәтін мазмұнын түсінеді. Топтық жұмыс бойынша кесте жасай аладыС А Б А Қ М А Қ С А Т Ы Сөйлемдегі есіміктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану6.4.4.1 Оқу мақсаты: 6.3.3.3.1 – ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, гафиктік мәтін ретінде құрастыру

3 слайд
Тілдік
мақсаттар
Диалог құруға
арналған пайдалы
тіркестер : Оқушылар орындай алады.Мәлімет жинақтай
алады, графиктік мәтінмен жұмыс жасай алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер;
геология, климат, ғаламшар
Тіршілік көзі,, таза су, суды үнемдеу
Талқылауға арналған сұрақтар:
Тіршіліктің пайда болуында судың рөлі қандай?
Не себепті ... деп ойлайсыз?
Не себепті суды тіршілік көзі дейміз ?
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыс Зайырлы қоғам және жоғары руханият аясында
тәрбиелеу
География, музыкаОйлау дағдыларының
деңгейлері:
3 слайд
Тілдік мақсаттар Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер : Оқушылар орындай алады.Мәлімет жинақтай алады, графиктік мәтінмен жұмыс жасай алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер; геология, климат, ғаламшар Тіршілік көзі,, таза су, суды үнемдеу Талқылауға арналған сұрақтар: Тіршіліктің пайда болуында судың рөлі қандай? Не себепті ... деп ойлайсыз? Не себепті суды тіршілік көзі дейміз ? Құндылықтарға баулу Пәнаралық байланыс Зайырлы қоғам және жоғары руханият аясында тәрбиелеу География, музыкаОйлау дағдыларының деңгейлері:

4 слайд
1 топ “ H2O ”
2 топ “Тамшы”
3 топ “Бу”
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесіп, олардың назарын сабаққа
аудару, түгелдеу.
Оқушыларды түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу
Сергіту сәті “Қаражорға” биі
4 слайд
1 топ “ H2O ” 2 топ “Тамшы” 3 топ “Бу” Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесіп, олардың назарын сабаққа аудару, түгелдеу. Оқушыларды түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу Сергіту сәті “Қаражорға” биі

5 слайд
Берілген мәтінді балалар оқып алады.
“Арман ПВ” оқулығы, 6 – сынып
( http://bilimdiler7 kz/gilim/4677 su tirshilik nari.html)
Сабақтың ортасы
“ Сөздер банкасы” әдісі арқылы
оқушылар мәтіннен алған
деректерін қағазға жазады.
“ Қос диаграмма” әдісі бойынша судың
табиғаттағы маңызы мен адам
өміріндегі маңызын салысттыру.
Жаттығу жұмысы.
Мәтіннен есімдіктерді теріп жазу. - Мәтіннен деректер жинақтай
алады;
- Графиктік мәтін құрай алады.
5 слайд
Берілген мәтінді балалар оқып алады. “Арман ПВ” оқулығы, 6 – сынып ( http://bilimdiler7 kz/gilim/4677 su tirshilik nari.html) Сабақтың ортасы “ Сөздер банкасы” әдісі арқылы оқушылар мәтіннен алған деректерін қағазға жазады. “ Қос диаграмма” әдісі бойынша судың табиғаттағы маңызы мен адам өміріндегі маңызын салысттыру. Жаттығу жұмысы. Мәтіннен есімдіктерді теріп жазу. - Мәтіннен деректер жинақтай алады; - Графиктік мәтін құрай алады.

6 слайд
Сабақтың соңы
Саралау
Мотивациясы төмен
оқушыларға топ ішінде
жұмыс жасағанда
белсенді қатысуын
қадағалау.Жеке
жұмыста өзіне
сенімді ,ашық сөйлеуіне
ықпал
етіледі.Қабілетті
оқушыларға қосымша
тапсырма беріледі
және мотивациясы
төмен оқушыларға
көмек беруі
тапсырылады.
. Бағалау
Критерий бойынша
бағалау.
Топтық, жеке
жұмыс
Қалыптастырушы
бағалау.
“ Басбармақ” әдісі
арқылы мадақтау
«Өте жақсы!
Жарайсың! Жақсы!»
Кері байланыс: “ Білім қоржыны” әдісі арқылы жүзеге
асырылады.
Рефлексия. Оқушылар сабақтың мазмұнын қаншалықты
түсінгендеріне , өздерінің қай деңгейде екенін байқайды.
Үйге тапсырма :
Мәтінді негізге ала отырып, су туралы шағын мәтін
құрастырыңыз.
6 слайд
Сабақтың соңы Саралау Мотивациясы төмен оқушыларға топ ішінде жұмыс жасағанда белсенді қатысуын қадағалау.Жеке жұмыста өзіне сенімді ,ашық сөйлеуіне ықпал етіледі.Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма беріледі және мотивациясы төмен оқушыларға көмек беруі тапсырылады. . Бағалау Критерий бойынша бағалау. Топтық, жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау. “ Басбармақ” әдісі арқылы мадақтау «Өте жақсы! Жарайсың! Жақсы!» Кері байланыс: “ Білім қоржыны” әдісі арқылы жүзеге асырылады. Рефлексия. Оқушылар сабақтың мазмұнын қаншалықты түсінгендеріне , өздерінің қай деңгейде екенін байқайды. Үйге тапсырма : Мәтінді негізге ала отырып, су туралы шағын мәтін құрастырыңыз.