Ашық сабақ. Зат есім. 4 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
12
3
1 3 2
21 3
1 слайд
12 3 1 3 2 21 3
2 слайд
Сөздің одан әрі
бөлінбейтін бөлігі.
2 слайд
Сөздің одан әрі бөлінбейтін бөлігі.
3 слайд
Сөздің түбіріне
жалғанатын бөлігі
қалай аталады?
3 слайд
Сөздің түбіріне жалғанатын бөлігі қалай аталады?
4 слайд
Жалғаудың түрлері.
4 слайд
Жалғаудың түрлері.
5 слайд
Сөз дегеніміз не ?
5 слайд
Сөз дегеніміз не ?
6 слайд
Жалғау дегеніміз не ?
6 слайд
Жалғау дегеніміз не ?
7 слайд
Жұрнақ дегеніміз не ?
7 слайд
Жұрнақ дегеніміз не ?
8 слайд
Қосымша нешеге
бөлінеді ?
8 слайд
Қосымша нешеге бөлінеді ?
9 слайд
Көптік жалғаудың
қосымшалары.
9 слайд
Көптік жалғаудың қосымшалары.
10 слайд
-мыз, - міз қандай
жалғау?
10 слайд
-мыз, - міз қандай жалғау?
11 слайд
Сөз құрамы
Түбір
Қосымша
жұрнақжалғауқобызшылар
бүркітшілер
11 слайд
Сөз құрамы Түбір Қосымша жұрнақжалғауқобызшылар бүркітшілер
12 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
ЗАТ ЕСІМ
12 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: ЗАТ ЕСІМ
13 слайд
Білімділігі:Зат есім туралы түсінік беру.Затесімді
сөйлем ішінен тауып ,оғандұрыс сұрақ қоя білуге
үйрету .
Тәрбиелілігі:Оқушыларды кішіпейілділікке ,
адамгершілікке адалдыққа , ұқыптылыққа, тәрбиелеу.
Дамытушылығы:Дамыта оқытуға негіздей отырып ,
оқушылардың жан-жақты ойлауын ,ізденуін,өз
беттерінше жұмыс жасауын және шығармашылық
қабілетін дамыту САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
13 слайд
Білімділігі:Зат есім туралы түсінік беру.Затесімді сөйлем ішінен тауып ,оғандұрыс сұрақ қоя білуге үйрету . Тәрбиелілігі:Оқушыларды кішіпейілділікке , адамгершілікке адалдыққа , ұқыптылыққа, тәрбиелеу. Дамытушылығы:Дамыта оқытуға негіздей отырып , оқушылардың жан-жақты ойлауын ,ізденуін,өз беттерінше жұмыс жасауын және шығармашылық қабілетін дамыту САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
14 слайд
. Сабақтың түрі : Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:ауызша,сұрақ-жауап,
ойын,проблемалық сұрақтар беру
Көнекіліктер:тақта,кітап,дәптер,дидактикалық материалдар,суреттер.
Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру
2.Психологиялық дайындық
Ой ашар
3.Үй тапсырмасын тексеру мақсатында.
Ә) Ой қозғау
4 Топпен жұмыс , сөзжұмбақ шешу.
Б)Жаңа сабақ
В) Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру.
А) Оқушылардың назарын сабаққа аудару .
Ә)Қазір қандай сабақ екенін сұрау мақсатында қазақ тілі жайлы бір шумақ өлеңді хормен айтқызамын .
Қазақ тілі – өз тілім , ана тілім ,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл – қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым – дара тілім.
-
Міне кемеңгер , ғұлама ақын жазушылардың тілі , мемлекеттік тіліміз – қазақ тілімізді бастаймыз .
ІІ.Үй тапсырмасы.
-
Қанекей , олай болса, балалар ,осы мемлекеттік тілімізді, қазақ тілін кім қалай білетінін байқап көрейік .Сабақты
сұраұ – жауап және баяндау әдісімен бастайық.
14 слайд
. Сабақтың түрі : Аралас сабақ. Сабақтың әдісі:ауызша,сұрақ-жауап, ойын,проблемалық сұрақтар беру Көнекіліктер:тақта,кітап,дәптер,дидактикалық материалдар,суреттер. Сабақтың жоспары: 1.Ұйымдастыру 2.Психологиялық дайындық Ой ашар 3.Үй тапсырмасын тексеру мақсатында. Ә) Ой қозғау 4 Топпен жұмыс , сөзжұмбақ шешу. Б)Жаңа сабақ В) Сабақтың барысы І Ұйымдастыру. А) Оқушылардың назарын сабаққа аудару . Ә)Қазір қандай сабақ екенін сұрау мақсатында қазақ тілі жайлы бір шумақ өлеңді хормен айтқызамын . Қазақ тілі – өз тілім , ана тілім , Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім. Қастерлейді ұл – қызың мәңгі сені, Болашағым, бақытым – дара тілім. - Міне кемеңгер , ғұлама ақын жазушылардың тілі , мемлекеттік тіліміз – қазақ тілімізді бастаймыз . ІІ.Үй тапсырмасы. - Қанекей , олай болса, балалар ,осы мемлекеттік тілімізді, қазақ тілін кім қалай білетінін байқап көрейік .Сабақты сұраұ – жауап және баяндау әдісімен бастайық.
15 слайд
Сөз құрамы
Түбір
Қосымша
жұрнақжалғауқобызшылар
бүркітшілер
15 слайд
Сөз құрамы Түбір Қосымша жұрнақжалғауқобызшылар бүркітшілер
16 слайд
ЗАТ
Сонымен, б әріміз түбір сөзге жалғанатын қосымшалардың жұрнақ, жалғау екенін
сызбамен қалай белгілеуін білдік.
Ой қозғау.
- Балалар , бүгінгі сабағымыз, қызықты өту үшін топтарға бөлейік. Топ басшыларын
сайлап аламыз.
1-топ 2-топ
“ Алғырлар” “Зеректер”
Жаңа сабақ
Енді сендердің ойлау қабілеттеріңнің қаншалықты, жылдам
екенін білу үшін, сөзжұмбақ шешеміз.
1. Ең ыстық жыл мезгілі.
2. Киіз үйдің төбесі.
3. Сөздің мағынасы бар, одан әрі бөлінбейтін бөлігі
4. Ағашты бір-бірімен байланыстыру үшін қолданылатын үшкір зат.
5. Жүк жинайтын қобдиша.
6. Аңшылардың аң аулайтын құсы.
7. Қазақтың ұлттық аспабы
16 слайд
ЗАТ Сонымен, б әріміз түбір сөзге жалғанатын қосымшалардың жұрнақ, жалғау екенін сызбамен қалай белгілеуін білдік. Ой қозғау. - Балалар , бүгінгі сабағымыз, қызықты өту үшін топтарға бөлейік. Топ басшыларын сайлап аламыз. 1-топ 2-топ “ Алғырлар” “Зеректер” Жаңа сабақ Енді сендердің ойлау қабілеттеріңнің қаншалықты, жылдам екенін білу үшін, сөзжұмбақ шешеміз. 1. Ең ыстық жыл мезгілі. 2. Киіз үйдің төбесі. 3. Сөздің мағынасы бар, одан әрі бөлінбейтін бөлігі 4. Ағашты бір-бірімен байланыстыру үшін қолданылатын үшкір зат. 5. Жүк жинайтын қобдиша. 6. Аңшылардың аң аулайтын құсы. 7. Қазақтың ұлттық аспабы
17 слайд
ж а
з
а
аш ң ы р қ
т ү б і
ш
е г е
с а н д ы
қ
ткрүб
бі
од ы р ам р
17 слайд
ж а з а аш ң ы р қ т ү б і ш е г е с а н д ы қ ткрүб бі од ы р ам р
18 слайд
СОНЫМЕН БАЛАЛАР, МЫНА СӨЗЖҰМБАҚТЫ ШЕШУ АРҚЫЛЫ СӨЗ
ТАПТАРЫНЫҢ БІР ТҮРІ ЗАТ ЕСІМДІ ТАПТЫҚ.
КІМ? НЕ? СҰРАҚТАРЫНА ЖАУАП БЕРЕТІН СӨЗДЕРДІ ТАБУ ОЙ ҚОРЫТУ
Мамандық
иелері (кім?
Кімдер)
Дәрігер
ұшқышмұғалімжазушы дихан шопан сауыншы
суретші
18 слайд
СОНЫМЕН БАЛАЛАР, МЫНА СӨЗЖҰМБАҚТЫ ШЕШУ АРҚЫЛЫ СӨЗ ТАПТАРЫНЫҢ БІР ТҮРІ ЗАТ ЕСІМДІ ТАПТЫҚ. КІМ? НЕ? СҰРАҚТАРЫНА ЖАУАП БЕРЕТІН СӨЗДЕРДІ ТАБУ ОЙ ҚОРЫТУ Мамандық иелері (кім? Кімдер) Дәрігер ұшқышмұғалімжазушы дихан шопан сауыншы суретші
19 слайд
АДАМДАРҒА, МАМАНДЫҚ ИЕЛЕРІН БІЛДІРЕТІН СӨЗДЕРГЕ КІМ? КІМДЕР?
Д ЕГЕН СҰРАҚТАР ҚОЙЫЛАДЫ.
Жануарлар,
аңдар,
заттар(не?
нелер) қасқыр
түлкі
аққу
үйрек
тақтатерезеесікжылқы қоян
19 слайд
АДАМДАРҒА, МАМАНДЫҚ ИЕЛЕРІН БІЛДІРЕТІН СӨЗДЕРГЕ КІМ? КІМДЕР? Д ЕГЕН СҰРАҚТАР ҚОЙЫЛАДЫ. Жануарлар, аңдар, заттар(не? нелер) қасқыр түлкі аққу үйрек тақтатерезеесікжылқы қоян
20 слайд
Ал, жануарлар мен заттарға не?нелер? деген сұрақтар қойылады.
Осы сияқты көптеген мысалдар келтіре отырып, заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз,-деп анықтама қортып
шығарамыз.
1-топ. “Алғырлар ” 2-топ. ”Зеректер”
Дәптермен жұмыс.
Бүгінгі күнді жазу.
Көркем жазуға мән беру.
Кітаппен жұмыс
Мақалдарды көшіріп жазу
Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін сөздің астын сыз.
2-топ. “зеректер”
не? Не?
1..........– тозбайтын тон
не? Не?
...........– таусылмайтын кен
1 –топ.”.Алғырлар
кім? Не?
Шешен .............бастар
кім? Не?
Батыр............ бастар
кім? Не?
Ата – асқар...........,
кім? Не?
Ана – бауырындағы............
кім? Не?
............– жағасындағы құрақ
Кім? Не?
...........тілі бал
20 слайд
Ал, жануарлар мен заттарға не?нелер? деген сұрақтар қойылады. Осы сияқты көптеген мысалдар келтіре отырып, заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз,-деп анықтама қортып шығарамыз. 1-топ. “Алғырлар ” 2-топ. ”Зеректер” Дәптермен жұмыс. Бүгінгі күнді жазу. Көркем жазуға мән беру. Кітаппен жұмыс Мақалдарды көшіріп жазу Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін сөздің астын сыз. 2-топ. “зеректер” не? Не? 1..........– тозбайтын тон не? Не? ...........– таусылмайтын кен 1 –топ.”.Алғырлар кім? Не? Шешен .............бастар кім? Не? Батыр............ бастар кім? Не? Ата – асқар..........., кім? Не? Ана – бауырындағы............ кім? Не? ............– жағасындағы құрақ Кім? Не? ...........тілі бал
21 слайд
Сұрақтар
сөздер Кім? Не? Кімдер? Нелер?
Үстел
Балалар
Дәрігер
Ыдыстар
Оқушы
Киімдер
Сызғыш
Мұғалімдер
Қант
Абай
Кірпілер СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА
21 слайд
Сұрақтар сөздер Кім? Не? Кімдер? Нелер? Үстел Балалар Дәрігер Ыдыстар Оқушы Киімдер Сызғыш Мұғалімдер Қант Абай Кірпілер СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА
22 слайд
НАЗАР
АУДАРҒАНДАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ.
22 слайд
НАЗАР АУДАРҒАНДАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ.