Ашық сабақ.Денелердің жүзу шарттары. 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Жезқазған қаласы білім, денешынықтыру және спорт бөліміЖезқазған қаласы білім, денешынықтыру және спорт бөлімі
“№“№21 жалпы білім беретін орта мектебі” КММ21 жалпы білім беретін орта мектебі” КММ
Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы:
Денелердің жүзу Денелердің жүзу
шарттары.Ареометрлер.шарттары.Ареометрлер.
Физика пәні мұғалімі Жанайдарова Дарья Уанасқызы
1 слайд
Жезқазған қаласы білім, денешынықтыру және спорт бөліміЖезқазған қаласы білім, денешынықтыру және спорт бөлімі “№“№21 жалпы білім беретін орта мектебі” КММ21 жалпы білім беретін орта мектебі” КММ Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы: Денелердің жүзу Денелердің жүзу шарттары.Ареометрлер.шарттары.Ареометрлер. Физика пәні мұғалімі Жанайдарова Дарья Уанасқызы
2 слайд
Оқушылардың Архимед күші , ауырлық
күші туралы алған білімдерін қорытып,
жүйеге келтіріп , әр түрлі тапсырмалар
орындау арқылы сұйық ішіндегі денеге
ауырлық және кері итеруші күш әсер
ететіндігін үйрету. Оқушылардың өз
бетімен ғылыми ой қорытындыларын
жасауға жетелеу. Өмірден мысалдар
келтіре отырып оқушы ойын дамыту.
Сабақтың мақсаты:Сабақтың мақсаты:
O
nline
O
nline
2 слайд
Оқушылардың Архимед күші , ауырлық күші туралы алған білімдерін қорытып, жүйеге келтіріп , әр түрлі тапсырмалар орындау арқылы сұйық ішіндегі денеге ауырлық және кері итеруші күш әсер ететіндігін үйрету. Оқушылардың өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелеу. Өмірден мысалдар келтіре отырып оқушы ойын дамыту. Сабақтың мақсаты:Сабақтың мақсаты: O nline O nline
3 слайд
Сабақтың барысы:Сабақтың барысы:
І.Кіріспе бөлімі
ІІ.Тұсаукесер
бөлімі
ІІІ.Негізгі бөлім
ІV.Қорытынды
бөлім
Қызығушылығын оятуҚызығушылығын ояту
1. Ұйымдастыру кезеңі1. Ұйымдастыру кезеңі
2.Топка бөлу
3.Эстафеталық білім картасы
Миға шабуыл:1.«Ойлан тап»
2.Физикалық жұмбақтар
3. “Кім жылдам?”
Мағынаны ашуМағынаны ашу
Ментальды карта:
1.«Қызықты сандар»
2.«Резюме»
3.Семантикалық карта
4.«Тізбек»,
5.Мәтінмен жұмыс
Ой толғанысОй толғаныс
O
nline
O
nline
1.Сергіту сәті
2.Формативтік бағалау
3.Рефлексия «Екі жұлдыз,
бір тілек»
3 слайд
Сабақтың барысы:Сабақтың барысы: І.Кіріспе бөлімі ІІ.Тұсаукесер бөлімі ІІІ.Негізгі бөлім ІV.Қорытынды бөлім Қызығушылығын оятуҚызығушылығын ояту 1. Ұйымдастыру кезеңі1. Ұйымдастыру кезеңі 2.Топка бөлу 3.Эстафеталық білім картасы Миға шабуыл:1.«Ойлан тап» 2.Физикалық жұмбақтар 3. “Кім жылдам?” Мағынаны ашуМағынаны ашу Ментальды карта: 1.«Қызықты сандар» 2.«Резюме» 3.Семантикалық карта 4.«Тізбек», 5.Мәтінмен жұмыс Ой толғанысОй толғаныс O nline O nline 1.Сергіту сәті 2.Формативтік бағалау 3.Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
4 слайд
O
nline
O
nline
Ойлан, тап!
4 слайд
O nline O nline Ойлан, тап!
5 слайд
Кім жылдам?
1. Сұйыққа батырылған денеге қандай күштер әсер етеді?
2. Архимед заңын тұжырымдаңыз.
3. Архимед күшін сипаттайтын формуланы жазыңыз.
4. Архимед күшінің өлшем бірлігін қорытып шығарыңыз.
5. Архимед күшін анықтайтын формуладағы шамалар.
5 слайд
Кім жылдам? 1. Сұйыққа батырылған денеге қандай күштер әсер етеді? 2. Архимед заңын тұжырымдаңыз. 3. Архимед күшін сипаттайтын формуланы жазыңыз. 4. Архимед күшінің өлшем бірлігін қорытып шығарыңыз. 5. Архимед күшін анықтайтын формуладағы шамалар.
6 слайд
O
nline
O
nline
Физикалық шаманың атауы Формуласы Өлшем бірлігі
Қысым
Ауырлық күші
Архимед күші
Тығыздық
Масса
Эстафеталық білім
картасы
6 слайд
O nline O nline Физикалық шаманың атауы Формуласы Өлшем бірлігі Қысым Ауырлық күші Архимед күші Тығыздық Масса Эстафеталық білім картасы
7 слайд
Физикалық жұмбақтар
1.Өзі затты құрайды,
Теңесуге таразыны сұрайды
2.Қозғалысқа
келтіріп
Жылдамдығын береді
Өлшемдерін
қарасақ
Ньютонға ол
келеді.
3.Сұйық, қатты, бу болып құбылатын
Ішіп ,кешіп, жүзетін қандай затың?
4.Көкке қараған
Жұлдыз санаған
5.Пайдаланған мені жұрт,
Отын, әрі жарыққа
Қызмет етем әрқашан
Мені білген халыққа
7 слайд
Физикалық жұмбақтар 1.Өзі затты құрайды, Теңесуге таразыны сұрайды 2.Қозғалысқа келтіріп Жылдамдығын береді Өлшемдерін қарасақ Ньютонға ол келеді. 3.Сұйық, қатты, бу болып құбылатын Ішіп ,кешіп, жүзетін қандай затың? 4.Көкке қараған Жұлдыз санаған 5.Пайдаланған мені жұрт, Отын, әрі жарыққа Қызмет етем әрқашан Мені білген халыққа
8 слайд
№№Оқушының Оқушының
аты - жөніаты - жөні
Мұгалім берген ұпайМұгалім берген ұпай Оқушының ұпайыОқушының ұпайы ΣΣББ
аа
ғғ
аа
ТапсырмаларТапсырмалар ТапсырмаларТапсырмалар
112233445566778899101011223344556677889911
00
11
22
33
44
55
O
nline
O
nline
8 слайд
№№Оқушының Оқушының аты - жөніаты - жөні Мұгалім берген ұпайМұгалім берген ұпай Оқушының ұпайыОқушының ұпайы ΣΣББ аа ғғ аа ТапсырмаларТапсырмалар ТапсырмаларТапсырмалар 112233445566778899101011223344556677889911 00 11 22 33 44 55 O nline O nline
9 слайд
• жақсы жауап берді 4 ұпай
• өте жақсы жауап берді 6 ұпай
жауабымен танғалдырды 8 ұпай
O
n
lin
e
O
n
lin
e
9 слайд
• жақсы жауап берді 4 ұпай • өте жақсы жауап берді 6 ұпай жауабымен танғалдырды 8 ұпай O n lin e O n lin e
10 слайд
№ Ұпай Баға Сапа%
11 1166-20-20 55 880-1000-100
22 1010-1-155 44 50-7550-75
33 33- - 99 33 115 -5 -4545
Бағалау критериясы
O
nline
O
nline
10 слайд
№ Ұпай Баға Сапа% 11 1166-20-20 55 880-1000-100 22 1010-1-155 44 50-7550-75 33 33- - 99 33 115 -5 -4545 Бағалау критериясы O nline O nline
11 слайд
І.Кіріспе бөлімі
””Ұлы физиктер сөйлейді”Ұлы физиктер сөйлейді”
O
nline
O
nline
11 слайд
І.Кіріспе бөлімі ””Ұлы физиктер сөйлейді”Ұлы физиктер сөйлейді” O nline O nline
12 слайд
O
nline
O
nline
Архимед
1.Өзін шауып өлтіргелі келе
жатқан солдатқа “сәл кідіре тұр,
сызбамды сызып алайын” деп айтқан
ғалым .
2.16-жасында математика жөнінде кітап
Жазған, ал 19-жасында майда тістер мен
Дөңгелектерден тұратын машинаны
ойлап тапқан ғалым.
3.Телескопты ойлап тауып, Юпритердің
серіктерін, Айдағы тау мен күн дақтарын
ашқан,соның салдарынан соқыр болып
қалған ғалым
12 слайд
O nline O nline Архимед 1.Өзін шауып өлтіргелі келе жатқан солдатқа “сәл кідіре тұр, сызбамды сызып алайын” деп айтқан ғалым . 2.16-жасында математика жөнінде кітап Жазған, ал 19-жасында майда тістер мен Дөңгелектерден тұратын машинаны ойлап тапқан ғалым. 3.Телескопты ойлап тауып, Юпритердің серіктерін, Айдағы тау мен күн дақтарын ашқан,соның салдарынан соқыр болып қалған ғалым
13 слайд
Егер денеге әрекет
етуші ауырлық
күші архимед
күшіне тең болса,
онда дене
сұйықтың кез
келген жерінде
тепе-теңдік
қалпын сақтай
алады.
Егер денеге
әрекет ететін
ауырлық күші
архимед
күшінен артық
болса, онда дене
сұйыққа
батады.
Егер ауырлық
күші архимед
күшінен кем
болса, онда дене
сұйықтың
бетіне
көтеріледі
Денелердің жүзу шарттары
F
АРХ.>mgF
АРХ.=
mg F
АРХ.
<mg
13 слайд
Егер денеге әрекет етуші ауырлық күші архимед күшіне тең болса, онда дене сұйықтың кез келген жерінде тепе-теңдік қалпын сақтай алады. Егер денеге әрекет ететін ауырлық күші архимед күшінен артық болса, онда дене сұйыққа батады. Егер ауырлық күші архимед күшінен кем болса, онда дене сұйықтың бетіне көтеріледі Денелердің жүзу шарттары F АРХ.>mgF АРХ.= mg F АРХ. <mg
14 слайд
14 слайд
15 слайд
O
nline
O
nline
Ареометрлер-сұйықтың тығызығын
анықтауға арналған құрал.
Құрылысы:
1-шыны құты
2-металл кесектері
3-жіңішке түтікше
4-шкала.
15 слайд
O nline O nline Ареометрлер-сұйықтың тығызығын анықтауға арналған құрал. Құрылысы: 1-шыны құты 2-металл кесектері 3-жіңішке түтікше 4-шкала.
16 слайд
“ “Зерек болсаң, шешіп көр”Зерек болсаң, шешіп көр”
16 слайд
“ “Зерек болсаң, шешіп көр”Зерек болсаң, шешіп көр”
17 слайд
Есепте
1.Массасы 100кг бөрене судың бетінде
қалқып жүр.Бөренеге әрекет ететін судың
көтеруші күші қандай?
17 слайд
Есепте 1.Массасы 100кг бөрене судың бетінде қалқып жүр.Бөренеге әрекет ететін судың көтеруші күші қандай?
18 слайд
Есепте
400Н архимед күші әрекет ететін дене суға толық
батырылған. Осы дененің көлемі қандай?
18 слайд
Есепте 400Н архимед күші әрекет ететін дене суға толық батырылған. Осы дененің көлемі қандай?
19 слайд
Есепте
Салмағы 6Н, ал көлемі 400см3 дене суға бата ма?
19 слайд
Есепте Салмағы 6Н, ал көлемі 400см3 дене суға бата ма?
20 слайд
Берілген формулаларды оқып, атап, сипаттандар
O
nline
O
nline
20 слайд
Берілген формулаларды оқып, атап, сипаттандар O nline O nline
21 слайд
““Мықты болсаң,Мықты болсаң, тауып көр”тауып көр”
O
nline
O
nline
21 слайд
““Мықты болсаң,Мықты болсаң, тауып көр”тауып көр” O nline O nline
22 слайд
““Ой толғаныс”
Ой толғаныс”
““Ойлы болсаң, озып көр”Ойлы болсаң, озып көр”
O
nline
O
nline
22 слайд
““Ой толғаныс” Ой толғаныс” ““Ойлы болсаң, озып көр”Ойлы болсаң, озып көр” O nline O nline
23 слайд
O
nline
O
nline
23 слайд
O nline O nline
24 слайд
№№Оқушының Оқушының
аты - жөніаты - жөні
Мұгалім берген ұпайМұгалім берген ұпай Оқушының ұпайыОқушының ұпайы ΣΣББ
аа
ғғ
аа
ТапсырмаларТапсырмалар ТапсырмаларТапсырмалар
112233445566778899101011223344556677889911
00
11
22
33
44
55
24 слайд
№№Оқушының Оқушының аты - жөніаты - жөні Мұгалім берген ұпайМұгалім берген ұпай Оқушының ұпайыОқушының ұпайы ΣΣББ аа ғғ аа ТапсырмаларТапсырмалар ТапсырмаларТапсырмалар 112233445566778899101011223344556677889911 00 11 22 33 44 55
25 слайд
§62, 169-172бет.
4-5жат.172 бет
O
nline
O
nline
25 слайд
§62, 169-172бет. 4-5жат.172 бет O nline O nline
26 слайд
O
nline
O
nline
26 слайд
O nline O nline