1 слайд
Дүние жүзі халқының Дүние жүзі халқының
діни құрамыдіни құрамыСабақтың тақырыбы
2 слайд
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары 7.4.1.2-дүние жүзі халқының діни
құрамы мен діндердің таралу
аймақтарын анықтайды.
Сабақтың мақсаты Дүниежүзі тұрғындарының діни
құрамын анықтау және діннің
таралу географиясын анықтауды
үйрену
Бағалау
критерийлері Негізгі діндердің таралу
аймақтарын атласты қолдана
отырып анықтайды. Діндердің
таралу аймақтарын ажыратады.
Діндерді кескін картада белгілейді
3 слайд
Құндылықтар Қазақстандық патритизм, азаматтық
жауапкершілік, ынтымақтастық,
достық, өзгелердің мәдениетіне
және көзқарастарына құрметпен
қарау .
Пәнаралық
байланыс Тарих - діннің пайда болуы,
информатика
Алдыңғы білім «Тотемизм», «Анемизм», « Шаманизм »
ұғымдарымен таныс Тілдік мақсатТілдік мақсат Анимизм, тотемизм, шаманизм, Анимизм, тотемизм, шаманизм,
сиқырлық, библия, шіркеу,собор, сиқырлық, библия, шіркеу,собор,
ғибадатхана, құран, мешіт терминдерін ғибадатхана, құран, мешіт терминдерін
сабақта тапсырмаларды орындау сабақта тапсырмаларды орындау
барысында пайдалана аладыбарысында пайдалана алады
4 слайд
Сабақтың барысыСабақтың барысы
Сыныпта ынтымақтасты ахуалын қалыптастыру үшін тренинг өткізу
Тренинг : « Сағат достары »
«Мозайка » тәсілімен топқа бөлу
Мұғалім шаттық шеңбер құрып, оқушыларды қағазға салынған қима
суреттер арқылы топқа бөледі. Топ оқушылары суреттерге байланысты
топтың атын шығарады. Қағаздағы суреттер: шіркеу, мешіт, ғибадатхана.
І топ – христиан діні
ІІ топ – ислам
ІІІ топ – буддизм
Суреттер арқылы тақырыпты ашу
5 слайд
6 слайд
Сабақтың ортасы
1-тапсырма:
Дүние жүзі халықтарының діни құрамына
арналған мәтінмен таныса отырып, бір-бірін
үйрету.
Топтық жұмыс.
Джигсо әдісі. Бұл әдіс бойынша оқушылар
ақпаратты меңгеріп, терең түсініп, басқаларға
үйретуге, бір-бірін тыңдауды үйренеді.
І топ – Христиан діні туралы
ІІ топ – Ислам діні туралы
ІІІ топ – Буддизм діні туралы
Бағалау: « Екі жұлдыз, бір ұсыныс »
7 слайд
№ Ұғым Сәйкестік Анықтамасы
1 тотемизм
А) намаз оқитын орын
2 Ғибадатхана
В)аруақтарға, тылсым
күштерге, табиғат күшіне
сену және шаман арқылы
оларға жүгіну
3 анимизм
С) адам қандай да бір
жануардан, өсімдіктен пайда
болды деп сену және оларға
табыну
4 фетишизм
Д) мұсылмандардың қасиетті
кітабы
5 сиқырлық
Е)Тылсым күштерге сену
және белгілі бір әрекет және
арбау, дуалау арқылы оларға
жүгіну. Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру.
Мақсаты: Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты
меңгергені анықталады .
2 тапсырма:Терминдерді анықтамалармен
сәйкестендірініз. ( Мыс.: 1 – А )
8 слайд
3. Саралап оқытуда оқушылардың жас ерекшеліктерін
және жеке қабілеттерін ескеремін
Мақсаты: Графикалық органайзер әдісі арқылы оқушылардың
жеке қабілеттерін айқындау арқылы бағалаймын.
« Әлемдік діндер » видеосынан үзінді көрсету.
І топ - «Тарих картасы»
Оқушылардың ойын жинақтауға қолданылады.Тарих картасы
оқиғаның егжей-тегжейлері суретті бөлшектерінен тұрады
ІІ топ - «Қос құты »
Оқу материалын тұжырымдап жүйелеуге, салыстыруға
қолданылады.
Екі құттың ортасына бір идея жазылады.
Орта дөңгелектерге олардың ортақ қасиеттері, ал сол мен оң
жағына идеяның ерекшелігі жазылады.
ІІІ топ – «Тарих картасы»
Оқушылардың ойын жинақтауға қолданылады. Тарих картасы
оқиғаның егжей-тегжейлері суретті бөлшектерінен тұрады.
9 слайд
Жеке жұмыс. Картамен жұмыс істеу әдісі
Мақсаты: Оқушылардың картамен жұмыс істеу
дағдыларын дамыту.
4 тапсырма: Кескін картада негізгі діндердің
таралу аймақтарын сызыңыз.
Критерий
Дескриптор
1.Атлас картаны
пайдаланып негізгі
діндердің орналасуын
көрсете алады
2. Кескін картада
діндердің таралу
аймақтарын сыза алады -Негізгі діндердің
таралу аймақтарын атласты
қолдана отырып анықтайды
-Діндердің таралу аймақтарын
ажыратады
2. - діндерді кескін картада
белгілейді
10 слайд
Рефлексия
Мен...таныстым.
... маған оңай болған жоқ.
Ерекше ұнағаны...
... рахмет айтамын.
Мен болашақта... үлесімді
қосып көремін.
Келер күнге тілегім...
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз