Ғаламтор және әлеуметтік желілер
Ғаламтор және әлеуметтік желілер

#1 слайд
Сыныбы :7 Пәні: қазақ тілі
Бөлім: Ғаламтор және әлеуметтік желілер
Тақырып : Қазақстанда ғаламтордың пайда
болуы Шилимбетова Мадина Набиқызы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғаліміСаб
ақ
мақ
сат
ы
•Барлық
оқушылар
орындай
алады:
Мәтіннен
негізгі және
қосымша
ақпараттард
ы таба
алады,
шылау
туралы
біледі.
•Оқушылар
дың
көпшілігі
орындай
алады:
Мәтіндегі
детельдік
ақпаратты
қолдана
алады,
шылаудың
түрлерін
ажырата
алады.
•Кейбір
оқушылар
орындай
алады:
мәтінді
графикт ік
кестеге
салады,
ақпаратт ы
инте рпрета
циял айды;
ш ыла у
түрлерін
ор ынд ы
қолд анады
Бағ
ала
у
кри
тер
ийі
•Мәтіндік
және
графикті
к
(шартты
белгі,
сурет,
сызба)
ақпаратт
ы
интерпре
тациялай
ды.
•Мәтіндег
і
ақпаратт
ы
мәтіндік
кестеге
түсіре
алады.
•Шылау
түрлерін
ажырата
біледі
•Шылау
түрлерін
орынды
қолдана
алады
Тіл
дік
мақ
сат
•Оқушылар
орындай
алады:
мәтіндік
және
графиктік
кесте салады
ақпаратты
интерпретац
иялайды;
шылау
түрлерін
ажыратып,
орынды
қолданады
•Пәнге
қатысты
сөздік қор
мен
терминдер:
ғаламтор,
әлеуметтік
желілір, .KZ
- Большая
энциклопеди
я Казнета»
ақпаратты-
ағартушы
порталы,
сайт
«Business
Website of
1997»
халықаралық
конкурсы,
«Guide Park»
тауарлар
каталогі,
шылау,
септеулік,
демеулік,
жалғаулық
шылаула р
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттары:
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер)
ақпаратты интерпретациялау;
7.4.4.3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану
1 слайд
Сыныбы :7 Пәні: қазақ тілі Бөлім: Ғаламтор және әлеуметтік желілер Тақырып : Қазақстанда ғаламтордың пайда болуы Шилимбетова Мадина Набиқызы Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғаліміСаб ақ мақ сат ы •Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттард ы таба алады, шылау туралы біледі. •Оқушылар дың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі детельдік ақпаратты қолдана алады, шылаудың түрлерін ажырата алады. •Кейбір оқушылар орындай алады: мәтінді графикт ік кестеге салады, ақпаратт ы инте рпрета циял айды; ш ыла у түрлерін ор ынд ы қолд анады Бағ ала у кри тер ийі •Мәтіндік және графикті к (шартты белгі, сурет, сызба) ақпаратт ы интерпре тациялай ды. •Мәтіндег і ақпаратт ы мәтіндік кестеге түсіре алады. •Шылау түрлерін ажырата біледі •Шылау түрлерін орынды қолдана алады Тіл дік мақ сат •Оқушылар орындай алады: мәтіндік және графиктік кесте салады ақпаратты интерпретац иялайды; шылау түрлерін ажыратып, орынды қолданады •Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ғаламтор, әлеуметтік желілір, .KZ - Большая энциклопеди я Казнета» ақпаратты- ағартушы порталы, сайт «Business Website of 1997» халықаралық конкурсы, «Guide Park» тауарлар каталогі, шылау, септеулік, демеулік, жалғаулық шылаула р Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаттары: 7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.4.3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану
#2 слайд
Белсенді оқыту әдістері
Сабақтың соңы
Кері байланыс: Екі жұлдыз бір тілек Рефлексия: Желідегі жетістіктер «Кесте толтыру» әдісімен Сабақтың ортас ы УАҚЫТ ТІЗБЕГІ
Сабақты ң басы “ Ыстық алақан” әдісі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру
“ Ашық микрофон” әдісімен үй тапсырмасын сұрау
Түсіндім, басқалармен
бөлісемін Түсіндім, бірақ
сұрақтарым бар Мүлдем түсінбедім,
сұрақтарым көпДемеулік шылау Септеулік шылау Жалғаулық шылау
2 слайд
Белсенді оқыту әдістері Сабақтың соңы Кері байланыс: Екі жұлдыз бір тілек Рефлексия: Желідегі жетістіктер «Кесте толтыру» әдісімен Сабақтың ортас ы УАҚЫТ ТІЗБЕГІ Сабақты ң басы “ Ыстық алақан” әдісі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру “ Ашық микрофон” әдісімен үй тапсырмасын сұрау Түсіндім, басқалармен бөлісемін Түсіндім, бірақ сұрақтарым бар Мүлдем түсінбедім, сұрақтарым көпДемеулік шылау Септеулік шылау Жалғаулық шылау
#3 слайд
Саралау әдістері
Оқушының жұмыс жасау
деңгейіне байланысты
мұғалімдер ұсынылатын
ресурстарды біртекті
етпей, оқушыларға түрлі
ақпаратты қол жетімді ету
шараларын
ойластыруымыз қажет. Сабақ барысында
оқушылар ақпаратты
графиктік кестеге түсірсе,
қабілетті оқушыларға
тапсырманы керісінше,
графиктік кестені
пайдаланып, мәтін
құрастырады, ақпаратты
интерпретациялайды
№ Тапсырма атауы белгі
1
«Айшылық алыс жерлерден жылдым хабар алғызған» байланыс түрлерін ажыратады
2
Сұхбатта шылауларды қолданады.
3
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды
4
«Уақыт тізбегін» дұрыс толтырады
5 Шылауларды табады.
6
Шылаулардың түрлерін ажыратады
3 слайд
Саралау әдістері Оқушының жұмыс жасау деңгейіне байланысты мұғалімдер ұсынылатын ресурстарды біртекті етпей, оқушыларға түрлі ақпаратты қол жетімді ету шараларын ойластыруымыз қажет. Сабақ барысында оқушылар ақпаратты графиктік кестеге түсірсе, қабілетті оқушыларға тапсырманы керісінше, графиктік кестені пайдаланып, мәтін құрастырады, ақпаратты интерпретациялайды № Тапсырма атауы белгі 1 «Айшылық алыс жерлерден жылдым хабар алғызған» байланыс түрлерін ажыратады 2 Сұхбатта шылауларды қолданады. 3 Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды 4 «Уақыт тізбегін» дұрыс толтырады 5 Шылауларды табады. 6 Шылаулардың түрлерін ажыратады
#4 слайд
Бағалау критерийлері
1 2 3 4 5 6 71-тапсырма: Мәтінді мұқият оқып, негізгі ақпаратты кестеге түсіріңдер.
Қазақстандық ғаламтордың болашағы туралы ой бөлісіңдер.
УАҚЫТ ТІЗБЕГІ
Дескриптор
•
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды
•
Кестені жылдар реттілігімен дұрыс
толтырады
2-тапсырма . Берілген мәтіннен шылаударды теріп жазып, түрлерін
ажыратыңдар.
Демеулік шылау Септеулік шылау Жалғаулық шылау
Дескриптор
•
Шылауларды табады.
•
Шылаулардың түрлерін ажыратадыҚБ:
ҚБ:
4 слайд
Бағалау критерийлері 1 2 3 4 5 6 71-тапсырма: Мәтінді мұқият оқып, негізгі ақпаратты кестеге түсіріңдер. Қазақстандық ғаламтордың болашағы туралы ой бөлісіңдер. УАҚЫТ ТІЗБЕГІ Дескриптор • Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды • Кестені жылдар реттілігімен дұрыс толтырады 2-тапсырма . Берілген мәтіннен шылаударды теріп жазып, түрлерін ажыратыңдар. Демеулік шылау Септеулік шылау Жалғаулық шылау Дескриптор • Шылауларды табады. • Шылаулардың түрлерін ажыратадыҚБ: ҚБ:
#5 слайд
Ықшам сабақты қорытындылау• Сабақ
жоспарл
ауда
тиімді
әдіс-
тәсілдер
ді
таңдау,
саралау
жұмыст
арын
құрасты
ру,
дескрип
торды
тапсыр м
аға сай
алу
қиы нды
қ
туғ ы зды
.
Не қиын
болды?
• Бағдар
ламада
н оқу
мақсат
ын
алуды,
оқу
мақсат
ынан
сабақ
мақсат
ын,
критер
ий
құраст
ыруды,
оқушы
лардың
қажетті
лігін
ескере
отыры
п
белсен
ді әдіс-
тәсілде
рді
таңдауд
ы,
сарала
п
оқыту ғ
а
ере кше
кө ңіл
бөлу
ке рек ті
гін
үйренд
ім.
Не
үйрендім?
• Оқу
бағдарлам
асын
басшылы
ққа ала
отырып,
оқу
мақсатын,
одан
сабақ
мақсаты
мен
бағалау
критерийі
н
құрастыр
амын.
Оқу
мақсатын
а жету
үшін
тиімді
әдіс –
тәсілдерді
пайдалан
ып, оқу-
шыларды
ң бойына
төрт
дағдыны
сіңіруді
жоспарла
п
отырмын.
Әр
сабақта
кері
байланыс
пен
рефлекси
я алып
отырамын
. Бұл
келесі
сабағы ма
үлкен
қолдау
көр сетеді
де п
сенем ін.
Алдағы
жоспарым
5 слайд
Ықшам сабақты қорытындылау• Сабақ жоспарл ауда тиімді әдіс- тәсілдер ді таңдау, саралау жұмыст арын құрасты ру, дескрип торды тапсыр м аға сай алу қиы нды қ туғ ы зды . Не қиын болды? • Бағдар ламада н оқу мақсат ын алуды, оқу мақсат ынан сабақ мақсат ын, критер ий құраст ыруды, оқушы лардың қажетті лігін ескере отыры п белсен ді әдіс- тәсілде рді таңдауд ы, сарала п оқыту ғ а ере кше кө ңіл бөлу ке рек ті гін үйренд ім. Не үйрендім? • Оқу бағдарлам асын басшылы ққа ала отырып, оқу мақсатын, одан сабақ мақсаты мен бағалау критерийі н құрастыр амын. Оқу мақсатын а жету үшін тиімді әдіс – тәсілдерді пайдалан ып, оқу- шыларды ң бойына төрт дағдыны сіңіруді жоспарла п отырмын. Әр сабақта кері байланыс пен рефлекси я алып отырамын . Бұл келесі сабағы ма үлкен қолдау көр сетеді де п сенем ін. Алдағы жоспарым
шағым қалдыра аласыз













