Жартылай өткiзгiштердегi электр тогы. Жартылай өткізгішті құралдар

#1 слайд
.ШЖҚ КМК «ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ КОЛЛЕДЖ»
Физика пәнінің оқытушысы: НУРБЕКОВА
ГУЛЬНУР СЕЙСЕНГАЛИЕВНА
Сабақтың тақырыбы: Жартылай өтк i зг i штердег i
электр тогы. Жартылай өткізгішті құралдар
1 слайд
.ШЖҚ КМК «ЖОҒАРЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ КОЛЛЕДЖ» Физика пәнінің оқытушысы: НУРБЕКОВА ГУЛЬНУР СЕЙСЕНГАЛИЕВНА Сабақтың тақырыбы: Жартылай өтк i зг i штердег i электр тогы. Жартылай өткізгішті құралдар
#2 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫН НЕГІЗГЕ АЛА ОТЫРЫП, ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ
ЖОСПАРҒА СӘЙКЕС ОСЫ САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛЕТІН ОҚУ
МАҚСАТЫ :
10.3.3.3 - жартылай өткізгіштердегі электр тогын
сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану
принципін түсіндіру
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
Оқу мақсатына қол жеткізу үшін сараланған сабақтың мақсатын құрдым
Барлық оқушылар: Жартылай өткізгіштерді, ондағы электр тогын
сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарды ң қолдану принципін
түсіндіру;
Оқушылардың көпшілігі: Техникада, тұрмыста жартылай өткізгіштік
құралдардың қолдану аясын анықтау және құралдардың жұмыс істеу
принципін түсіндіру;
Оқушылардың кейбірі: Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс
істеу принципін зерттеу және заңдылықтарын дәлелдеу.
2 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫН НЕГІЗГЕ АЛА ОТЫРЫП, ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА СӘЙКЕС ОСЫ САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛЕТІН ОҚУ МАҚСАТЫ : 10.3.3.3 - жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: Оқу мақсатына қол жеткізу үшін сараланған сабақтың мақсатын құрдым Барлық оқушылар: Жартылай өткізгіштерді, ондағы электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарды ң қолдану принципін түсіндіру; Оқушылардың көпшілігі: Техникада, тұрмыста жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аясын анықтау және құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру; Оқушылардың кейбірі: Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін зерттеу және заңдылықтарын дәлелдеу.
#3 слайд
Сабақтың басы: Алдыңғы білімді тексеру:
«Ыстық орындық» әдісі
Ұйымдастыру:
Оқушылармен амандасу, топты түгелдеу,
жағымды
психологиялық ахуал туғызу: 1.
Қай кезде дене теріс зарядқа немесе оң
зарядқа
ие болады?
2. Диэлектриктер
деген не, оларды ата?
Психологиялық
тренинг: «Гүлмен тілек» 3. Оқшаулағыштар деген не?
Білімгерлер
бір-біріне гүлді беріп, әр
оқушының
бойындағы жағымды
қасиеттерін
айтып, сабақтыбастаймыз. 4.
Қандай өткізгіштерді білесің?
5.
Қандай құбылыс асқын өткізгіш деген атауға
ие
болады?
I топ: «Өткізгіштер» 6.
Металдарда зарядтарды қандай бөлшектер
тасымалдайды?
II топ: «Диэлектриктер» 7.
Өткізгіштің кедергісі температураға қалай
тәуелді?
III топ: «Жартылай
өткізгіштер» 8. Кедергінің температуралық коэффициенті
деген
не?
3 слайд
Сабақтың басы: Алдыңғы білімді тексеру: «Ыстық орындық» әдісі Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, топты түгелдеу, жағымды психологиялық ахуал туғызу: 1. Қай кезде дене теріс зарядқа немесе оң зарядқа ие болады? 2. Диэлектриктер деген не, оларды ата? Психологиялық тренинг: «Гүлмен тілек» 3. Оқшаулағыштар деген не? Білімгерлер бір-біріне гүлді беріп, әр оқушының бойындағы жағымды қасиеттерін айтып, сабақтыбастаймыз. 4. Қандай өткізгіштерді білесің? 5. Қандай құбылыс асқын өткізгіш деген атауға ие болады? I топ: «Өткізгіштер» 6. Металдарда зарядтарды қандай бөлшектер тасымалдайды? II топ: «Диэлектриктер» 7. Өткізгіштің кедергісі температураға қалай тәуелді? III топ: «Жартылай өткізгіштер» 8. Кедергінің температуралық коэффициенті деген не?
#4 слайд
«Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыпты ашу. Топқа тақырыпты
ашатын фото көрсетіледі.
1. Диэлектриктер 2. ? 3. Өткізгіштер
Сұрақ: 1
суретте диэлектриктер, яғни электр тогын өткізбейтін заттар
және
3 суретте өткізгіштер көрсетілген. Фотодағы диэлектриктермен
өткізгіштердің
ортасындағы заттарды қалай атаймыз?
4 слайд
«Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыпты ашу. Топқа тақырыпты ашатын фото көрсетіледі. 1. Диэлектриктер 2. ? 3. Өткізгіштер Сұрақ: 1 суретте диэлектриктер, яғни электр тогын өткізбейтін заттар және 3 суретте өткізгіштер көрсетілген. Фотодағы диэлектриктермен өткізгіштердің ортасындағы заттарды қалай атаймыз?
#5 слайд
Сабақтың мақсаты Жартылай өткізгіштерді, ондағы электр тогын сипаттау және
жартылай өткізгіш құралдарымен танысу
Тапсырма Мәтінді топта талқылай отырып, диэлектриктер, жартылай өткізгіштер
және
өткізгіштер түрлерін, ондағы электр тогын сипаттайды және
олардыңнегізінде
жасалған аспаптарды атаңыздар.
I топ: Диэлектриктерге
анықтама беріп, түрлерін атап, олардағы электр
тогын
сипаттау, олардың негізінде жасалған аспаптарды атау;
II топ: Жартылай
өткізгіштерге анықтама беріп,түрлерін атап, олардағы
электр
тогын сипаттау, олардың негізінде жасалған аспаптарды ата.
III топ: Өткізгіштерге
анықтама беріп, түрлерін атап, олардағы электр тогын
сипаттау,
олардың негізінде жасалған аспаптарды ата.
Бағалау критерийі
Жартылай
өткізгіштерді,
ондағы
электр тогын
сипаттау
және жартылай
өткізгіш
құралдар қолдану
принципін
түсіндіру Дескриптор
-
Мәтінді топта талқылайды;
-
Түрлерін атайды;
-
Өткізгіштерге анықтама береді;
-
Өткізгіштердегі электр тогын сипаттайды.
-
Құралдар атауын айтады.
Белсенді
оқыту әдісі « Фишбоун әдісі»
Қалыптастырушы
бағалау Көңілді смайликтер әдісі
5 слайд
Сабақтың мақсаты Жартылай өткізгіштерді, ондағы электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарымен танысу Тапсырма Мәтінді топта талқылай отырып, диэлектриктер, жартылай өткізгіштер және өткізгіштер түрлерін, ондағы электр тогын сипаттайды және олардыңнегізінде жасалған аспаптарды атаңыздар. I топ: Диэлектриктерге анықтама беріп, түрлерін атап, олардағы электр тогын сипаттау, олардың негізінде жасалған аспаптарды атау; II топ: Жартылай өткізгіштерге анықтама беріп,түрлерін атап, олардағы электр тогын сипаттау, олардың негізінде жасалған аспаптарды ата. III топ: Өткізгіштерге анықтама беріп, түрлерін атап, олардағы электр тогын сипаттау, олардың негізінде жасалған аспаптарды ата. Бағалау критерийі Жартылай өткізгіштерді, ондағы электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдар қолдану принципін түсіндіру Дескриптор - Мәтінді топта талқылайды; - Түрлерін атайды; - Өткізгіштерге анықтама береді; - Өткізгіштердегі электр тогын сипаттайды. - Құралдар атауын айтады. Белсенді оқыту әдісі « Фишбоун әдісі» Қалыптастырушы бағалау Көңілді смайликтер әдісі
#6 слайд
Сабақтың мақсаты Техникада және тұрмыста жартылай өткізгіштік
құралдардың қолдану аясын анықтау және
құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Тапсырма Термистор, фоторезистор, магниторезистор
құрылғыларының
жұмыс істеу принципін түсіндіріп
және
қолдану аясын көрсетіңіздер.
I топ. Термистор
II топ. Фоторезистор
III топ. Магниторезистор
Бағалау критерийі:
Техникада,
тұрмыста жартылай
өткізгіштік
құралдардың қолдану
аясын
анықтайды және құралдардың
жұмыс
істеу принципін түсінеді Дескриптор:
-
Оқушылар аталған құрылғыларға сипаттама
береді;
-
Қолдану аясын көрсетеді;
-
Жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
Белсенді
оқыту әдісі «Өрмекші» әдісі.
Қалыптастырушы
бағалау «Басбармақ» әдісі
6 слайд
Сабақтың мақсаты Техникада және тұрмыста жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аясын анықтау және құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру Тапсырма Термистор, фоторезистор, магниторезистор құрылғыларының жұмыс істеу принципін түсіндіріп және қолдану аясын көрсетіңіздер. I топ. Термистор II топ. Фоторезистор III топ. Магниторезистор Бағалау критерийі: Техникада, тұрмыста жартылай өткізгіштік құралдардың қолдану аясын анықтайды және құралдардың жұмыс істеу принципін түсінеді Дескриптор: - Оқушылар аталған құрылғыларға сипаттама береді; - Қолдану аясын көрсетеді; - Жұмыс істеу принципін түсіндіреді. Белсенді оқыту әдісі «Өрмекші» әдісі. Қалыптастырушы бағалау «Басбармақ» әдісі
#7 слайд
Сабақтың мақсаты Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін
зерттеу және заңдылықтарын дәлелдеу.
Тапсырма Тізбектің жұмыс істеу принципін зерттеп, заңдылықтарды
дәлелдеңдер.
Бағалау критерийі
Тізбектің
жұмыс істеу
принципін
зерттеп,
заңдылықтарды
дәлелдейді. Дескриптор
Тізбектің құрылысымен танысады;
Түрлерін ажырата алады;
Тізбектің жұмыс істеу принципін зерттейді ;
Тізбектің жұмыс істеу барысындағы заңдылықтарды
дәлелдейді .
Белсенді
оқыту әдісі «Кім жылдам» әдісі.
Қалыптастырушы
бағалау «Түрлі түсті стикер» әдіс і
7 слайд
Сабақтың мақсаты Жартылай өткізгіштік құралдардың жұмыс істеу принципін зерттеу және заңдылықтарын дәлелдеу. Тапсырма Тізбектің жұмыс істеу принципін зерттеп, заңдылықтарды дәлелдеңдер. Бағалау критерийі Тізбектің жұмыс істеу принципін зерттеп, заңдылықтарды дәлелдейді. Дескриптор Тізбектің құрылысымен танысады; Түрлерін ажырата алады; Тізбектің жұмыс істеу принципін зерттейді ; Тізбектің жұмыс істеу барысындағы заңдылықтарды дәлелдейді . Белсенді оқыту әдісі «Кім жылдам» әдісі. Қалыптастырушы бағалау «Түрлі түсті стикер» әдіс і
#8 слайд
Сабақтың соңы: Бекіту стратегиясы. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы сабақты бекіту
1. Жартылай өткізгіштерге қандай заттар жатады ?
2. Жартылай өткізгіштің меншікті өткізгіштігі деген не ?
3. Жартылай өткізгіштің кедергісі қыздырған кезде қалай өзгереді ?
Жарықтандырған кезде ше?
4. Қандай өткізгішті қоспалы деп атайды?
5. Қандай қоспаларды донорлық деп атайды? Акцепторлық деп қайсыларын айтады ?
6. p-n ауысуының қандай қасиеттері бар?
7. Транзистордың құрылысы қандай?
Рефлексия «Жетістік баспалдағы»
әдісі
бойынша
8 слайд
Сабақтың соңы: Бекіту стратегиясы. «Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы сабақты бекіту 1. Жартылай өткізгіштерге қандай заттар жатады ? 2. Жартылай өткізгіштің меншікті өткізгіштігі деген не ? 3. Жартылай өткізгіштің кедергісі қыздырған кезде қалай өзгереді ? Жарықтандырған кезде ше? 4. Қандай өткізгішті қоспалы деп атайды? 5. Қандай қоспаларды донорлық деп атайды? Акцепторлық деп қайсыларын айтады ? 6. p-n ауысуының қандай қасиеттері бар? 7. Транзистордың құрылысы қандай? Рефлексия «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша
#9 слайд
Саралау түрлері
Тапсырма (сабақ мақсатына сәйкес, топтарға бір
деңгейлі
тапсырмалар ұсынылды)
Ресурстар ( қолжетімді )
Жылдамдық
Нәтиже (қолжеткізу)
Диалог және қолдау (жетістігін, кедергіні анықтау,
мақсатқа
жетелеу)
Бағалау (қалыптастырушы бағалау)
Топтасу (бір деңгейлі)
9 слайд
Саралау түрлері Тапсырма (сабақ мақсатына сәйкес, топтарға бір деңгейлі тапсырмалар ұсынылды) Ресурстар ( қолжетімді ) Жылдамдық Нәтиже (қолжеткізу) Диалог және қолдау (жетістігін, кедергіні анықтау, мақсатқа жетелеу) Бағалау (қалыптастырушы бағалау) Топтасу (бір деңгейлі)
#10 слайд
Қабілетті балаларға
қандай
тапсырмалар бересіз? Бағалау – оқушылардың
білімдерін қадағалауды
қалай жоспарлайсыз? Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасын сақтау
Қараңғыда кедергі 25 кОм
болатын фоторезистор
кедергісі 5кОм болатын
резистормен тізбектей
жалғанған.
Фоторезисторды
жарықтандырған кезде,
кернеудің сол мәнінде
тізбектегі ток күші 4 есе
артты. Фоторезистордың
кедергісі неше есе кемиді. - «Гүлмен тілек» әдісі
- «Ыстық орындық» әдісі
- «Фишбоун » әдісі
- « Көңілді смайликтер » әдісі
- «Өрмекші» әдісі
- «Бас бармақ» әдісі
- «Кім жылдам» әдісі
- «Түрлі түсті стикер» әдісі
- «Сұрақ ілмегі» әдісі
- «Жетістік баспалдағы» әдісі Топтық жұмыс жасау
барысында физика
кабинетіндегі
қауіпсіздік
ережелерін біледі
және қатаң түрде
сақтайды.
10 слайд
Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Қараңғыда кедергі 25 кОм болатын фоторезистор кедергісі 5кОм болатын резистормен тізбектей жалғанған. Фоторезисторды жарықтандырған кезде, кернеудің сол мәнінде тізбектегі ток күші 4 есе артты. Фоторезистордың кедергісі неше есе кемиді. - «Гүлмен тілек» әдісі - «Ыстық орындық» әдісі - «Фишбоун » әдісі - « Көңілді смайликтер » әдісі - «Өрмекші» әдісі - «Бас бармақ» әдісі - «Кім жылдам» әдісі - «Түрлі түсті стикер» әдісі - «Сұрақ ілмегі» әдісі - «Жетістік баспалдағы» әдісі Топтық жұмыс жасау барысында физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және қатаң түрде сақтайды.
#11 слайд
11 слайд
шағым қалдыра аласыз


