«Жүректе қайрат болмаса» өлеңі
«Жүректе қайрат болмаса» өлеңі

#1 слайд
Өскемен қаласы әкімдігінің «Абай атындағы №33 орта мектебі» КММ
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Шағдан Сандуғаш
Сабақ мақсаттары
Абайдың «жүректе қайрат
болмаса» өлеңінің тақырыптық-
идеялық мазмұнын түсінеді.
Ақынның заман туралы
толғанысын бүгінгі күнмен
байланыстырады .
Абайдың өмірі мен шығармашылығы
туралы жалпы ақпарат. О сыған дейін меңгерт ілген білім Тақырып:
«Жүректе қайрат болмаса» өлеңі Бөлім:
Жақсылық – жан азығы
«Мәңгілік Ел» жалпықоғамдық
құндылығы :
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият құндылығы мен
рухани – адамгершілік
құндылықтарын игереді. Құндылықтарды
игерту
1 слайд
Өскемен қаласы әкімдігінің «Абай атындағы №33 орта мектебі» КММ қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Шағдан Сандуғаш Сабақ мақсаттары Абайдың «жүректе қайрат болмаса» өлеңінің тақырыптық- идеялық мазмұнын түсінеді. Ақынның заман туралы толғанысын бүгінгі күнмен байланыстырады . Абайдың өмірі мен шығармашылығы туралы жалпы ақпарат. О сыған дейін меңгерт ілген білім Тақырып: «Жүректе қайрат болмаса» өлеңі Бөлім: Жақсылық – жан азығы «Мәңгілік Ел» жалпықоғамдық құндылығы : Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығы мен рухани – адамгершілік құндылықтарын игереді. Құндылықтарды игерту
#2 слайд
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі.
Осы уақытқа дейін жатқа білетін
Абай өлеңдерінен сөздер беру
арқылы «Бір өлең» әдісімен
оқушыларды үш топқа бөлемін;
Миға шабуыл.
Топта ақылдаса отырып берілген
тіркестердің мәнін түсіндіріңдер.
I топ ақылға сәуле қону
IІтоп ұйықтаған ой
III топ. тереңге бет қою.Сабақтың басы Сабақтың ортасы
С 1-тапсырма
«Кемпірқосақ тобы» әдісі арқылы топтық
тапсырма орындайды . (саралау тапсырмасы)
1 топ. Өлеңге құрылымдық талдау жасаңдар.
Бағалау критериі:
Өлеңнің буын, бунақ,тармақ, шумақ, ұйқасын
анықтайды.
І1 топ. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықта.
Бағалау критериі:
Автордың негізгі ойы мен көтерген тақырыбына
талдау жасайды.
ІІІ топ. Өлеңдегі автор бейнесіне талдау жаса.
Бағалау критериі:
Өлең мазмұнына сүйеніп, автор бейнесіне
талдау жасайды. Тарихқа үңіле отырып,
қоғамдық-әлеуметтік жағдайға тоқталады.
2-тапсырма
«Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы
надандықтың салдарын жазады.
Бағалау критериі: өлең мазмұнын екі
дәуірмен байланыстыра алады. 4-тапсырма ТЖ
«Бір сөйлем әдісі»
Сабақ мазмұнын оқушылар
қаншалықты түсінгенін анықтау
мақсатында топтар бір-біріне 3
сұрақ әзірлейді.Сұрақтары жабық
сұрақ түрінде болады.
Жауабын 1 сөйлеммен ғана
ауызша айтады.
Кері байланыс.
«БББ кестесі » әдісі бойынша
топтар кері байланыс береді. Сабақтың соңы
Абай заманында Біздің заманымызда
2 слайд
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ұйымдастыру кезеңі. Осы уақытқа дейін жатқа білетін Абай өлеңдерінен сөздер беру арқылы «Бір өлең» әдісімен оқушыларды үш топқа бөлемін; Миға шабуыл. Топта ақылдаса отырып берілген тіркестердің мәнін түсіндіріңдер. I топ ақылға сәуле қону IІтоп ұйықтаған ой III топ. тереңге бет қою.Сабақтың басы Сабақтың ортасы С 1-тапсырма «Кемпірқосақ тобы» әдісі арқылы топтық тапсырма орындайды . (саралау тапсырмасы) 1 топ. Өлеңге құрылымдық талдау жасаңдар. Бағалау критериі: Өлеңнің буын, бунақ,тармақ, шумақ, ұйқасын анықтайды. І1 топ. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықта. Бағалау критериі: Автордың негізгі ойы мен көтерген тақырыбына талдау жасайды. ІІІ топ. Өлеңдегі автор бейнесіне талдау жаса. Бағалау критериі: Өлең мазмұнына сүйеніп, автор бейнесіне талдау жасайды. Тарихқа үңіле отырып, қоғамдық-әлеуметтік жағдайға тоқталады. 2-тапсырма «Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы надандықтың салдарын жазады. Бағалау критериі: өлең мазмұнын екі дәуірмен байланыстыра алады. 4-тапсырма ТЖ «Бір сөйлем әдісі» Сабақ мазмұнын оқушылар қаншалықты түсінгенін анықтау мақсатында топтар бір-біріне 3 сұрақ әзірлейді.Сұрақтары жабық сұрақ түрінде болады. Жауабын 1 сөйлеммен ғана ауызша айтады. Кері байланыс. «БББ кестесі » әдісі бойынша топтар кері байланыс береді. Сабақтың соңы Абай заманында Біздің заманымызда
#3 слайд
Джером Брунердің “Білім беру үдерісі” атты еңбегінде
ең күрделі материялдың өзі дұрыс құрылымдалып, дұрыс
ұсынылатын болса оны тіпті кішкентай балаларда түсіне
алады.
Қалыптастырушы бағалау оқушылардың оқу
жетістіктерге жетуіне және алға ілгерлеуіне тікелей
ықпал ететін және оқушы мен мұғалімнің арасындағы
кері байланысты қамтамасыз ететін оқыту мен оқудың
бөлінбейтін құрамдас бөлігі болып табылады
Смайлик ар қылы бағаланады
2 .«Керемет «Жарайсың !» деп жазылған қағаздармен
марапат
3. «Бағдаршам » әдісі бойынша бағаланады
4. Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша бағаланады
Оқу үдерісін оқушылардың әр түрлі топтарына
арнайы бағдарлауды,оқушылардың жеке
қабілеттерін ескеру мақсатында түрі топтар үшін
әртүрлі нысанда ұйымдастыруды көздейді . Саралап
оқу тәсілі әртүрлі оқушылар тобының оқу әрекетін
ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс –
әрекеттерді саралау тәсілдерін қамтиды .
КОМәтіннен мақал мен мәтелді тауып,ажырата
біледі
КОБерілген сұрақтарға толық жауап беріп, талдау
жасай алады.
Белсенді оқу оқушылардың бойында оқушылардың
жеке және топ ішіндегі жұмыс жасау қабілеттерін
арттырады. Белсенді оқу оқушылардың бойында бұл
қасиеттерді түрлі әдіс – тәсілдер арқылы
қалыптастырады және дамытады. “жалғасын тап” әдісі
арқылы оқушылардың шапшаңдылығын,
“маңыздылық аймағы”, “Бумеранг” , “Бір сөйлем”
әдістері арқылы жүзеге асты. Нәтиже
3 слайд
Джером Брунердің “Білім беру үдерісі” атты еңбегінде ең күрделі материялдың өзі дұрыс құрылымдалып, дұрыс ұсынылатын болса оны тіпті кішкентай балаларда түсіне алады. Қалыптастырушы бағалау оқушылардың оқу жетістіктерге жетуіне және алға ілгерлеуіне тікелей ықпал ететін және оқушы мен мұғалімнің арасындағы кері байланысты қамтамасыз ететін оқыту мен оқудың бөлінбейтін құрамдас бөлігі болып табылады Смайлик ар қылы бағаланады 2 .«Керемет «Жарайсың !» деп жазылған қағаздармен марапат 3. «Бағдаршам » әдісі бойынша бағаланады 4. Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша бағаланады Оқу үдерісін оқушылардың әр түрлі топтарына арнайы бағдарлауды,оқушылардың жеке қабілеттерін ескеру мақсатында түрі топтар үшін әртүрлі нысанда ұйымдастыруды көздейді . Саралап оқу тәсілі әртүрлі оқушылар тобының оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс – әрекеттерді саралау тәсілдерін қамтиды . КОМәтіннен мақал мен мәтелді тауып,ажырата біледі КОБерілген сұрақтарға толық жауап беріп, талдау жасай алады. Белсенді оқу оқушылардың бойында оқушылардың жеке және топ ішіндегі жұмыс жасау қабілеттерін арттырады. Белсенді оқу оқушылардың бойында бұл қасиеттерді түрлі әдіс – тәсілдер арқылы қалыптастырады және дамытады. “жалғасын тап” әдісі арқылы оқушылардың шапшаңдылығын, “маңыздылық аймағы”, “Бумеранг” , “Бір сөйлем” әдістері арқылы жүзеге асты. Нәтиже
шағым қалдыра аласыз













