Тақырып бойынша 11 материал табылды

Көне әдебиеттер

Материал туралы қысқаша түсінік
Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу
Материалдың қысқаша нұсқасы
img_page_1
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Слайдтың жеке беттері
Оқу мақсаттары: 1.3.1.1.көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу. 1.3.5.2.тәуелсіз ме

#1 слайд
  Оқу мақсаттары: 1.3.1.1.көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу. 1.3.5.2.тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелей отырып, қазақ халқының тарихымен танысады. Көптеген оқушылар: Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі жайында оның рухани құндылықтарын түсінеді, үйренеді. Кейбір оқушылар: Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу барысында батырлардың қазақ халқының тарихындағы рөлін түсінеді. Мектеп: Ұзынағаш орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Албанбаева Сандуғаш Абеновна Пән:Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Салт-дәстүр және әдебиеті» Бөлім: «Тарих беттерінен» Сабақтың тақырыбы:Көне әдебиеттер Бағалау критерийлері: 1. Бейнежазба көру кезінде қазақ халқының тарихын біледі. 2. Ертегі, мақал-мәтел, аңыздарды таныстыру арқылы рухани құндылықтарды түсінеді. 3. Қасым ханмен танысу тарихы тұлғаның қазақ хандығының құрылуы мен нығаюындағы рөлін анықтай алады Тілдік мақсаттар: Негізгі термин және сөз тіркестері: Ауыз әдебиеті, ерлік.Талқылауға арналған сұрақтар: Батырлардың қазақ тарихындағы рөлі қандай? Мақал-мәтелдер мен аңыздардың мағынасын қалай түсінесің?

1 слайд

  Оқу мақсаттары: 1.3.1.1.көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу. 1.3.5.2.тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелей отырып, қазақ халқының тарихымен танысады. Көптеген оқушылар: Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі жайында оның рухани құндылықтарын түсінеді, үйренеді. Кейбір оқушылар: Көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу барысында батырлардың қазақ халқының тарихындағы рөлін түсінеді. Мектеп: Ұзынағаш орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Албанбаева Сандуғаш Абеновна Пән:Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Салт-дәстүр және әдебиеті» Бөлім: «Тарих беттерінен» Сабақтың тақырыбы:Көне әдебиеттер Бағалау критерийлері: 1. Бейнежазба көру кезінде қазақ халқының тарихын біледі. 2. Ертегі, мақал-мәтел, аңыздарды таныстыру арқылы рухани құндылықтарды түсінеді. 3. Қасым ханмен танысу тарихы тұлғаның қазақ хандығының құрылуы мен нығаюындағы рөлін анықтай алады Тілдік мақсаттар: Негізгі термин және сөз тіркестері: Ауыз әдебиеті, ерлік.Талқылауға арналған сұрақтар: Батырлардың қазақ тарихындағы рөлі қандай? Мақал-мәтелдер мен аңыздардың мағынасын қалай түсінесің?

Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оқу құралдарын түгендеу. Психалогиялық дайындық. Күн жарығын алақанғ

#2 слайд
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оқу құралдарын түгендеу. Психалогиялық дайындық. Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай аламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан ­ жағым. Ширату жаттығу Сабақтың ортасы Сабақтың ортасы МТ. «Миға шабуыл Қожаберген жыраудың «Елімай» әнінің бейнежазбасы «Ауыз әдебиеті»түсіндірме. «Толағай» Мультфильм. Қасым хан жайында бейнежазба  Кері байланыс: Халық ауыз әдебиеті дегенді қалай түсінесің? Толағай мультфильмінен не түсіндің? Қасым хан жайында не білдің? (Ұ) 1-тапсырма: «Толағай» айдарынан «Жеті жебе» әдісі. Дескриптор: Суретке қарай отырып, сөйлем құрай алады. ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы бағалау (Ұ) 2- тапсырма: Оқулықпен жұмыс: «Халық даналығы» 1-мәтінді өз бетінше оқиды. Мақал-мәтелді оқиды және мағынасын түсіндіреді. 1. Батыр туса ел ырысы,жаңбыр жауса – жер ырысы. 2. Қазыргі заманда батыр атануға болама? Тапсырманың екінші сұрағына жауап беру үшін оқушылар өз өмірлік тәжірибелерін қолданады. Бейбіт өмірде адамдардың игілігі үшін жасалған кез келген игі істер ерлік болып саналады. Мысалы: қарттарға, мүгедектерге көмек,өрт сөндіру. (Ж) 3- тапсырма:«Біле жүр» айдарынан «Сұрақ-жауап әдісі» Оқушыларға бір-бірден стикер таратылады. Оқушылардан сұраққа жауап бар жоғын сұралады. Егер жауап бар болса, онда оқушылар тақтаға барып ,өз стикерін алсын. Егер тақтада тағы стикерлер қалған болса, онда деректі материалды қолдана отырып, сұрақтарға жауапты өзім беремін. 1.Қасым хан кім болған? 2.Қасым хан кімнің баласы? 3.Қасым ханның кезінде халық саны нешеге жеткен? 4.Қасым хан қай ғасырда өмір сүрген? «Сұрақ- жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру. 1.Тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілерін атау. 2.Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату. 3.Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы не білесің?

2 слайд

Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оқу құралдарын түгендеу. Психалогиялық дайындық. Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай аламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан ­ жағым. Ширату жаттығу Сабақтың ортасы Сабақтың ортасы МТ. «Миға шабуыл Қожаберген жыраудың «Елімай» әнінің бейнежазбасы «Ауыз әдебиеті»түсіндірме. «Толағай» Мультфильм. Қасым хан жайында бейнежазба  Кері байланыс: Халық ауыз әдебиеті дегенді қалай түсінесің? Толағай мультфильмінен не түсіндің? Қасым хан жайында не білдің? (Ұ) 1-тапсырма: «Толағай» айдарынан «Жеті жебе» әдісі. Дескриптор: Суретке қарай отырып, сөйлем құрай алады. ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы бағалау (Ұ) 2- тапсырма: Оқулықпен жұмыс: «Халық даналығы» 1-мәтінді өз бетінше оқиды. Мақал-мәтелді оқиды және мағынасын түсіндіреді. 1. Батыр туса ел ырысы,жаңбыр жауса – жер ырысы. 2. Қазыргі заманда батыр атануға болама? Тапсырманың екінші сұрағына жауап беру үшін оқушылар өз өмірлік тәжірибелерін қолданады. Бейбіт өмірде адамдардың игілігі үшін жасалған кез келген игі істер ерлік болып саналады. Мысалы: қарттарға, мүгедектерге көмек,өрт сөндіру. (Ж) 3- тапсырма:«Біле жүр» айдарынан «Сұрақ-жауап әдісі» Оқушыларға бір-бірден стикер таратылады. Оқушылардан сұраққа жауап бар жоғын сұралады. Егер жауап бар болса, онда оқушылар тақтаға барып ,өз стикерін алсын. Егер тақтада тағы стикерлер қалған болса, онда деректі материалды қолдана отырып, сұрақтарға жауапты өзім беремін. 1.Қасым хан кім болған? 2.Қасым хан кімнің баласы? 3.Қасым ханның кезінде халық саны нешеге жеткен? 4.Қасым хан қай ғасырда өмір сүрген? «Сұрақ- жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру. 1.Тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілерін атау. 2.Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату. 3.Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы не білесің?

Дәптермен жұмыс: 37-жұмыс парағы.Толағай. Оқушылар заттарын тауып бояйды.39-бет Т) 4- тапсырма: «Орындап көр»айдарынан«Суретт

#3 слайд
Дәптермен жұмыс: 37-жұмыс парағы.Толағай. Оқушылар заттарын тауып бояйды.39-бет   Т) 4- тапсырма: «Орындап көр»айдарынан«Суреттер сөйлейді әдісі» 1 топ: Қазақ батырының суреті салынған парақшада «Батыр туса ел-ырысы, Жаңбыр жауса жер ырысы»мақалдың мағынасын ашады. Таныстырылым жасайды. 2-топ: Аттың суреті бар парақша «Ер қанаты ат» 3-топ: Мереке суреті бар парақша«Гүлсіз болса жер мұңды, Күлкісіз болса ел мұңды» 4-топ: Ауыл суреті бар парақша«Туған жердің жусаны да тәтті» Дескриптор: Мақалдың мағынасын түсіндіріп айта алады. ҚБ: «Үштік шапалақ»     Пәнаралық байланыс: Жаратылыстану «Сен білесің бе? ҚР мемлекеттік тілі ана тілі қандай тіл? Қазақ тілі. Егер сыныптағы бөлме гүліне су құймасақ не болады? -Қурап қалады. Ана тілі де сол сияқты. Егер үнемі ана тілінде сөйлемесе ол біртіндеп жойылып кетеді.Тіл болмаса халық та жоқ. Сергіту сәті: Ерболат Құдайбергеновтың орындауындағы «Мен қазақпын»әнін қолданып «Жау жүрек мың бала» фильмінен үзінді көрсетемін. Бекболат Тілеухановтың әні: «Елім менің»хормен орындатамын.     Саралау жұмысы 38- жұмыс парағы: 40-бет   1.Қасымханның рөлін анықта. 2.Халық ауыз әдебиеті дегенді қалай түсінесің? (Қабілеті жоғары балаларға)    2. Қазақ халқына тән қасиеттерді жаз. (Қолдауды қажет ететін балаларға) ҚБ «Бағдаршам» Бағалау критерийі: - Қазақ халқының тарихын түсінеді. -Қазақ халқының рухани құндылықтарын біледі.  Дискриптор: -Қасым ханның рөлін анықтай алады. -халық ауыз әдебиетін түсінді. -Қазақ халқына тән қасиеттерді жаза алады. -Толағай жайында аңызды білді

3 слайд

Дәптермен жұмыс: 37-жұмыс парағы.Толағай. Оқушылар заттарын тауып бояйды.39-бет   Т) 4- тапсырма: «Орындап көр»айдарынан«Суреттер сөйлейді әдісі» 1 топ: Қазақ батырының суреті салынған парақшада «Батыр туса ел-ырысы, Жаңбыр жауса жер ырысы»мақалдың мағынасын ашады. Таныстырылым жасайды. 2-топ: Аттың суреті бар парақша «Ер қанаты ат» 3-топ: Мереке суреті бар парақша«Гүлсіз болса жер мұңды, Күлкісіз болса ел мұңды» 4-топ: Ауыл суреті бар парақша«Туған жердің жусаны да тәтті» Дескриптор: Мақалдың мағынасын түсіндіріп айта алады. ҚБ: «Үштік шапалақ»     Пәнаралық байланыс: Жаратылыстану «Сен білесің бе? ҚР мемлекеттік тілі ана тілі қандай тіл? Қазақ тілі. Егер сыныптағы бөлме гүліне су құймасақ не болады? -Қурап қалады. Ана тілі де сол сияқты. Егер үнемі ана тілінде сөйлемесе ол біртіндеп жойылып кетеді.Тіл болмаса халық та жоқ. Сергіту сәті: Ерболат Құдайбергеновтың орындауындағы «Мен қазақпын»әнін қолданып «Жау жүрек мың бала» фильмінен үзінді көрсетемін. Бекболат Тілеухановтың әні: «Елім менің»хормен орындатамын.     Саралау жұмысы 38- жұмыс парағы: 40-бет   1.Қасымханның рөлін анықта. 2.Халық ауыз әдебиеті дегенді қалай түсінесің? (Қабілеті жоғары балаларға)    2. Қазақ халқына тән қасиеттерді жаз. (Қолдауды қажет ететін балаларға) ҚБ «Бағдаршам» Бағалау критерийі: - Қазақ халқының тарихын түсінеді. -Қазақ халқының рухани құндылықтарын біледі.  Дискриптор: -Қасым ханның рөлін анықтай алады. -халық ауыз әдебиетін түсінді. -Қазақ халқына тән қасиеттерді жаза алады. -Толағай жайында аңызды білді

Файл форматы:
ppt
10.04.2018
384
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12