Менің атым - Қожа!

#1 слайд
«Ендеше еліміздің ертеңі – білімді ұрпақ» екенін ескеретін болсақ,
біздерге, бүкіл ұстаздар қауымына артылар жүктің, алып жүрер
жауапкершіліктің салмағының қаншалықты ауыр екенін аңғару
қиын болмас. Білімді ұстаз ғана білімді, білікті шәкірт тәрбиелей
алады.
«Біз бүкіл еліміз бойынша әлемдік
стандарт деңгейінде сапалы білім беру
қызметін көрсетуге қол жеткізуіміз керек.»
Елбасы Н.Ә. Назарбаев
1 слайд
«Ендеше еліміздің ертеңі – білімді ұрпақ» екенін ескеретін болсақ, біздерге, бүкіл ұстаздар қауымына артылар жүктің, алып жүрер жауапкершіліктің салмағының қаншалықты ауыр екенін аңғару қиын болмас. Білімді ұстаз ғана білімді, білікті шәкірт тәрбиелей алады. «Біз бүкіл еліміз бойынша әлемдік стандарт деңгейінде сапалы білім беру қызметін көрсетуге қол жеткізуіміз керек.» Елбасы Н.Ә. Назарбаев
#2 слайд
Менің атым-Қожа.
Сабақтың тақырыбы:
2 слайд
Менің атым-Қожа. Сабақтың тақырыбы:
#3 слайд
Білімділік:әңгіменің тақырыптық-идеялық мазмұнын ұғындыру;
Дамытушылық:оқушыларды еркін сөйлеуге,ашық пікір айта білуге бағыттау,өзіндік тұлға
ретіндегі “Менін” қалыптастыру әрі дамыту;
Тәрбиелік:ой-өрісін,қызығушылығын ояту,оқушыларды тәртіпті болуға,адамгершілікке
тәрбиелеу.
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
3 слайд
Білімділік:әңгіменің тақырыптық-идеялық мазмұнын ұғындыру; Дамытушылық:оқушыларды еркін сөйлеуге,ашық пікір айта білуге бағыттау,өзіндік тұлға ретіндегі “Менін” қалыптастыру әрі дамыту; Тәрбиелік:ой-өрісін,қызығушылығын ояту,оқушыларды тәртіпті болуға,адамгершілікке тәрбиелеу. САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
#4 слайд
Сабақтың түрі:білімді жинақтау,
қорытындылау.
Сабақтың әдісі:дамыта оқыту,жобалау
технологиясы.
Көрнекілік:жазушы портреті, тірек
сызбалар, кәртішке, кинофильмнен үзінді.
Пәнаралық байланыс:бейнелеу,қазақ тілі
4 слайд
Сабақтың түрі:білімді жинақтау, қорытындылау. Сабақтың әдісі:дамыта оқыту,жобалау технологиясы. Көрнекілік:жазушы портреті, тірек сызбалар, кәртішке, кинофильмнен үзінді. Пәнаралық байланыс:бейнелеу,қазақ тілі
#5 слайд
1.Сабақ мақсатымен қысқаша
таныстыру.
2.“Менің атым - Қожа” повесіне
талдаудың сатылық деңгейі.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
I.Ұйымдастыру кезеңі:
5 слайд
1.Сабақ мақсатымен қысқаша таныстыру. 2.“Менің атым - Қожа” повесіне талдаудың сатылық деңгейі. САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ I.Ұйымдастыру кезеңі:
#6 слайд
1.Қожаға хат.
2.Сурет салу
3.Өз пікірім...(әңгіме құрастыру)
1.Венн диаграммасы.
2.Семантикалық карта.
3.Кәртішкемен жұмыс.
1.Кейіпкерлерді топтастыру.
2.Композициялық құрылымы.
3.Түсініктеме күнделігі
1.Б.Соқпақбаевтың өмірі мен шығ-ы.
2.Повестің қысқаша мазмұны.
3.Жетекші сұрақтар.
Оқушы деңгейі
Алгоритмдік
саты
Эвристикалық
саты
Шығар-
машы-
лық
саты
I
II
III
IV
6 слайд
1.Қожаға хат. 2.Сурет салу 3.Өз пікірім...(әңгіме құрастыру) 1.Венн диаграммасы. 2.Семантикалық карта. 3.Кәртішкемен жұмыс. 1.Кейіпкерлерді топтастыру. 2.Композициялық құрылымы. 3.Түсініктеме күнделігі 1.Б.Соқпақбаевтың өмірі мен шығ-ы. 2.Повестің қысқаша мазмұны. 3.Жетекші сұрақтар. Оқушы деңгейі Алгоритмдік саты Эвристикалық саты Шығар- машы- лық саты I II III IV
#7 слайд
ОҚУШЫ ДЕҢГЕЙІ
ОЙ ШАҚЫРУ.
1.Б.Соқпақбаев кім?
2.Қандай шығармаларын білесіңдер?
3.Повестің қысқаша мазмұны.
4.Кейбір сөздердің синонимдік қатарын атау.
Ағаттық=қателік; ат=есім=ныспы;
дүние=әлем=жер жүзі; құпия=жасырын;
әмәнда=әрдайым=үнемі.
7 слайд
ОҚУШЫ ДЕҢГЕЙІ ОЙ ШАҚЫРУ. 1.Б.Соқпақбаев кім? 2.Қандай шығармаларын білесіңдер? 3.Повестің қысқаша мазмұны. 4.Кейбір сөздердің синонимдік қатарын атау. Ағаттық=қателік; ат=есім=ныспы; дүние=әлем=жер жүзі; құпия=жасырын; әмәнда=әрдайым=үнемі.
#8 слайд
Бердібек Соқпақбаев (1924-1992жж.)-
ақын, жазушы.
8 слайд
Бердібек Соқпақбаев (1924-1992жж.)- ақын, жазушы.
#9 слайд
Мен білетін
шығармалары
«16 жасар
чемпион»
«Алыстағы
ауылда»
«Балалық
шаққа саяхат»
«Менің атым –
Қожа »
9 слайд
Мен білетін шығармалары «16 жасар чемпион» «Алыстағы ауылда» «Балалық шаққа саяхат» «Менің атым – Қожа »
#10 слайд
I.АЛГОРИТМДІК САТЫ.
1.КЕЙІПКЕРЛЕРДІ ТОПТАСТЫРУ
Кейіпкерлер
тобы
Қожа
Майқанова
Анасы
Әжесі
Сабаққа
алғыр,ақылды,өз
қателігін түсінген
Бала жанын
түсіне білетін
психолог-ұстаз
Баласы үшін
жаны қиналған
мейірімді жан
Өмірдің тауқыметін
көп көрген,парасат
иесі
10 слайд
I.АЛГОРИТМДІК САТЫ. 1.КЕЙІПКЕРЛЕРДІ ТОПТАСТЫРУ Кейіпкерлер тобы Қожа Майқанова Анасы Әжесі Сабаққа алғыр,ақылды,өз қателігін түсінген Бала жанын түсіне білетін психолог-ұстаз Баласы үшін жаны қиналған мейірімді жан Өмірдің тауқыметін көп көрген,парасат иесі
#11 слайд
2.КОМПОЗИЦИЯЛЫҚ ҚҰРЫЛЫМЫ.
Оқиға желісі Оқиға өрісі
Басталуы Атының Қожа аталуы
немесе өзін таныстыруы
Дамуы Майқановамен келіспеуі
Шиеленісуі Бақаның әлегі
Шарықтау шегі Педкеңестегі талқы
Шешімі Құпия кеңес
11 слайд
2.КОМПОЗИЦИЯЛЫҚ ҚҰРЫЛЫМЫ. Оқиға желісі Оқиға өрісі Басталуы Атының Қожа аталуы немесе өзін таныстыруы Дамуы Майқановамен келіспеуі Шиеленісуі Бақаның әлегі Шарықтау шегі Педкеңестегі талқы Шешімі Құпия кеңес
#12 слайд
3.Түсініктеме күнделігі.
•Шілдехана-сәби туған күні өтетін той.
•Даңғаза-ретсіз сөйлеген сөз,у-шу.
•Аруақ-өлген ата-бабалардың рухы.
•Галифе-тізеден жоғары жағы делдиіп,тар
балақ жағы етік ішіне енген шалбар.
•Оппа-қалың борпылдақ,бос қар.
•Шідер-аттың алдыңғы екі аяғы мен артқы
бір аяғына салатын қайыстан я жіптен
істелген тиекті тұсау.
•Қаулы-ұжымның немесе жиналыстың шешімі.
12 слайд
3.Түсініктеме күнделігі. •Шілдехана-сәби туған күні өтетін той. •Даңғаза-ретсіз сөйлеген сөз,у-шу. •Аруақ-өлген ата-бабалардың рухы. •Галифе-тізеден жоғары жағы делдиіп,тар балақ жағы етік ішіне енген шалбар. •Оппа-қалың борпылдақ,бос қар. •Шідер-аттың алдыңғы екі аяғы мен артқы бір аяғына салатын қайыстан я жіптен істелген тиекті тұсау. •Қаулы-ұжымның немесе жиналыстың шешімі.
#13 слайд
III.ЭВРИСТИКАЛЫҚ САТЫ
1.ВЕНН ДИАГРАММАСЫ
Қожа
Аңғал
Мейірімді
Еркелігі
де басым
Жантас
Мазасыз
Қушыкеш
Өтірік
айтуға
бейім
Ұқсастығы
Бір
сыныптың
оқушылары
13 слайд
III.ЭВРИСТИКАЛЫҚ САТЫ 1.ВЕНН ДИАГРАММАСЫ Қожа Аңғал Мейірімді Еркелігі де басым Жантас Мазасыз Қушыкеш Өтірік айтуға бейім Ұқсастығы Бір сыныптың оқушылары
#14 слайд
2.СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА
Р/СШығармадан
үзінді
ҚожаМайқановаСәйбек қарт
1.
2.
3.
“Атымды айта
бастасам, тілім
таңдайыма жабысып
қалғандай болады да
тұрады”.
“Сенің әкең марқұм
азамат еді ғой...”
“Қадыров түбінде адам
болатын бала”
+
+
+
14 слайд
2.СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА Р/СШығармадан үзінді ҚожаМайқановаСәйбек қарт 1. 2. 3. “Атымды айта бастасам, тілім таңдайыма жабысып қалғандай болады да тұрады”. “Сенің әкең марқұм азамат еді ғой...” “Қадыров түбінде адам болатын бала” + + +
#15 слайд
3.КӘРТІШКЕМЕН ЖҰМЫС (СҰРАҚ-ЖАУАП )
Мынау кім?
-Біреуді – біреуге атыстырып,от тастап жүретін қу, сабақ
үстінде сабырлап – сыпсыңдағыш (Жантас)
Мынау кім?
-Мен оқулық емес,қант аламын. Сіздің не шаруаңыз бар? Қоя
беріңіз.(Қожа)
Мынау кім?
-Біз екеуіміз таныс шығармыз деймін.
-Отыр.(Майқанова)
15 слайд
3.КӘРТІШКЕМЕН ЖҰМЫС (СҰРАҚ-ЖАУАП ) Мынау кім? -Біреуді – біреуге атыстырып,от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сабырлап – сыпсыңдағыш (Жантас) Мынау кім? -Мен оқулық емес,қант аламын. Сіздің не шаруаңыз бар? Қоя беріңіз.(Қожа) Мынау кім? -Біз екеуіміз таныс шығармыз деймін. -Отыр.(Майқанова)
#16 слайд
IV.ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ДЕҢГЕЙ
1.Қожаға хат.
2.Мәтіннің өзіне ұнаған бөлігі бойынша сурет салу.
3.Менің пікірім...(әңгіме құрастыру).
•Қожаның қай сәті бейнеленген,өз пікіріңді
қосып,әңгімелеп жаз.
“Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды.Не
істерімді білмеген қалпында орнымнан сүйретіліп
түрегеле бердім.Маңдайымнан бұрқ етіп,суық
терім шығып кетті.Ох,шіркін – ай!”
16 слайд
IV.ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ДЕҢГЕЙ 1.Қожаға хат. 2.Мәтіннің өзіне ұнаған бөлігі бойынша сурет салу. 3.Менің пікірім...(әңгіме құрастыру). •Қожаның қай сәті бейнеленген,өз пікіріңді қосып,әңгімелеп жаз. “Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды.Не істерімді білмеген қалпында орнымнан сүйретіліп түрегеле бердім.Маңдайымнан бұрқ етіп,суық терім шығып кетті.Ох,шіркін – ай!”
#17 слайд
1. Оқушылар білімін бағалау (топ
басшылары бағалау парағын тапсырады)
2. Үйге тапсырма. “Менің басымнан өткен
қызықты оқиға...”(эссе жазу).
САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ
17 слайд
1. Оқушылар білімін бағалау (топ басшылары бағалау парағын тапсырады) 2. Үйге тапсырма. “Менің басымнан өткен қызықты оқиға...”(эссе жазу). САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ
#18 слайд
Нәтижесінде :
1.Әр түрлі шығармашылық жұмыстарға, топпен жұмыс
істеуге дағдыланады.
2.Өзгенің пікірімен санасуды үйренеді, өз пікірін қорғай,
дәлелдей алады.
3.Жан дүниесін тәрбиелейді.
4.Өз өміріне, қоршаған ортаға сын көзбен қарауға
үйренеді.
5.Шыншылдық, әділдікке дағдыланады.
18 слайд
Нәтижесінде : 1.Әр түрлі шығармашылық жұмыстарға, топпен жұмыс істеуге дағдыланады. 2.Өзгенің пікірімен санасуды үйренеді, өз пікірін қорғай, дәлелдей алады. 3.Жан дүниесін тәрбиелейді. 4.Өз өміріне, қоршаған ортаға сын көзбен қарауға үйренеді. 5.Шыншылдық, әділдікке дағдыланады.
#19 слайд
Құрметті әріптестер,
XXI ғасырда жан-жақты
дамыған, білімді, ізденімпаз, кез-
келген ортада ойын ашық айта
алатын ұрпақ тәрбиелейміз
десек, бүгінгі күні оқушылардың
ой-еркіндігін дамытуымыз
қажет.
19 слайд
Құрметті әріптестер, XXI ғасырда жан-жақты дамыған, білімді, ізденімпаз, кез- келген ортада ойын ашық айта алатын ұрпақ тәрбиелейміз десек, бүгінгі күні оқушылардың ой-еркіндігін дамытуымыз қажет.
шағым қалдыра аласыз


