Нағыз әже қайда презентация
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ
5-СЫНЫП
«Ақтау ЖББМ» атындағы қазақ тілі және
әдебиеті пәнінің мұғалімі: Р. Асылбаева
1 слайд
ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ 5-СЫНЫП «Ақтау ЖББМ» атындағы қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі: Р. Асылбаева
2 слайд
Бөлімнің тақырыбы
4-бөлім:Отбасы құндылықтары
Сабақтың тақырыбы
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?».
Әжеге барайық
2 слайд
Бөлімнің тақырыбы 4-бөлім:Отбасы құндылықтары Сабақтың тақырыбы Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Әжеге барайық
3 слайд
Оқу мақсат(тар)ы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
Сабақтың мақсаты:Барлық оқушылар үшін:
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» хикаятының тақырыбы
мен идеясын анықтайды
3 слайд
Оқу мақсат(тар)ы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; Сабақтың мақсаты:Барлық оқушылар үшін: Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» хикаятының тақырыбы мен идеясын анықтайды
4 слайд
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап, өзіндік пікір
білдіре алады
Бағалау критерийлері
4 слайд
Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтап, өзіндік пікір білдіре алады Бағалау критерийлері
5 слайд
Сабақтың басы: Ұйымдастыру кезеңі.
«Жылы сөздер» әдісі арқылы жағымды
психологиялық ахуал қалыптастыру.
Қызығушылықты ояту. Оқушыларға
иллюстрациялық суреттер беріледі
5 слайд
Сабақтың басы: Ұйымдастыру кезеңі. «Жылы сөздер» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. Оқушыларға иллюстрациялық суреттер беріледі
6 слайд
Үй тапсырмасын пысықтау. «Шаңырақ» әдісі
6 слайд
Үй тапсырмасын пысықтау. «Шаңырақ» әдісі
7 слайд
№1 тапсырма. Кестені толтырыңыз. Кейіпкерге сипаттама
беріп көрейік. Өлең оқу барысында қандай адам болып
елестеді?
Мағынаны тану.
Жазушы өз шығармасына тақырып
етіп өмір құбылыстарын таңдап
алғанда, оларға өзінің бағасын береді;
ол бағада жазушының дүниеге
көзқарасы, халықтың мұң-мұқтажы
жататыны сөзсіз. Себебі «Әдебиетші-
халықтың көзі, құлағы және үні. Ол өз
халқының көңіл-күйін, тілегін,
қамын, үмітін, құштарлығын,
мүддесін, қасиетін қабылдайды,
қалыптастырады,суреттейді»
Сонымен, тақырып-жазушы суреттеп
отырған өмір құбылысы болса, идея-
жазушының сол өзісуреттеп отырған
өмір құбылысына берген бағасы.
7 слайд
№1 тапсырма. Кестені толтырыңыз. Кейіпкерге сипаттама беріп көрейік. Өлең оқу барысында қандай адам болып елестеді? Мағынаны тану. Жазушы өз шығармасына тақырып етіп өмір құбылыстарын таңдап алғанда, оларға өзінің бағасын береді; ол бағада жазушының дүниеге көзқарасы, халықтың мұң-мұқтажы жататыны сөзсіз. Себебі «Әдебиетші- халықтың көзі, құлағы және үні. Ол өз халқының көңіл-күйін, тілегін, қамын, үмітін, құштарлығын, мүддесін, қасиетін қабылдайды, қалыптастырады,суреттейді» Сонымен, тақырып-жазушы суреттеп отырған өмір құбылысы болса, идея- жазушының сол өзісуреттеп отырған өмір құбылысына берген бағасы.
8 слайд
Дескриптор:
— әңгіменің тақырыбын анықтайды
— әңгіменің идеясын анықтайды
— өз ойын дәлелдейді
1-тапсырма.
Әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеясын анықтаңыз.
Не себепті жазушы әңгімені «Нағыз әже қайда?» деп атаған?
Әңгіменің тақырыбы Идеясы Неге «Нағыз әже қайда?»
деп атаған?
8 слайд
Дескриптор: — әңгіменің тақырыбын анықтайды — әңгіменің идеясын анықтайды — өз ойын дәлелдейді 1-тапсырма. Әңгіменің тақырыбы мен жазушының идеясын анықтаңыз. Не себепті жазушы әңгімені «Нағыз әже қайда?» деп атаған? Әңгіменің тақырыбы Идеясы Неге «Нағыз әже қайда?» деп атаған?
9 слайд
2-тапсырма
Деңгейлік тапсырма.
А деңгейі:Драма әдісі бойынша әңгіме мазмұнын рөлге бөліп
баяндайды;
В деңгейі: Кестені толтырады;
С деңгейі: шығармадағы әжені өзінің әжесімен салыстыра отырып,
суреттеп береді
Кейіпкері Өмірге
қызығушылығы
Адамгершілігі Кейіпкерге
берілетін баға
Азат
Ая
Райхан
Әже
9 слайд
2-тапсырма Деңгейлік тапсырма. А деңгейі:Драма әдісі бойынша әңгіме мазмұнын рөлге бөліп баяндайды; В деңгейі: Кестені толтырады; С деңгейі: шығармадағы әжені өзінің әжесімен салыстыра отырып, суреттеп береді Кейіпкері Өмірге қызығушылығы Адамгершілігі Кейіпкерге берілетін баға Азат Ая Райхан Әже
10 слайд
Ә Сабақты бекіту. «Мен түйген түйін» әдісі
Әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдап, 1 мақал-мәтелмен түйіндеңдер.
Дескрипторлар:
— әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдайды;
— 1 мақал мәтелмен түйіндейді;
— идеясын 1 сөйлеммен түсіндіреді
10 слайд
Ә Сабақты бекіту. «Мен түйген түйін» әдісі Әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдап, 1 мақал-мәтелмен түйіндеңдер. Дескрипторлар: — әңгіменің негізгі ойын 3 сөйлеммен тұжырымдайды; — 1 мақал мәтелмен түйіндейді; — идеясын 1 сөйлеммен түсіндіреді
11 слайд
Кері байланыс. «Kaspi
bank» әдісі
Үйге тапсырма: «Нағыз әже қайда?»
тақырыбына эссе жазу
11 слайд
Кері байланыс. «Kaspi bank» әдісі Үйге тапсырма: «Нағыз әже қайда?» тақырыбына эссе жазу