Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының ерекшелігі
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының ерекшелігі

#1 слайд
7.1.1.3 Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының
ерекшелігі
•
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасынына
сілтеме)
Сабақ мақсаттары
Бағалау критерийлері •
7.1.1.3 Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылыс
ерекшеліктерін сипаттау. Омыртқасыздар мен омыртқалылардың
негізгі типтерін біледі .
•
Барлық оқушылар білу керек : Барлық жануарлар екі үлкен типке
омыртқалылар және омыртқасыздар болып бөлінетіндігі туралы ұғым
қалыптасады.
•
Көптеген оқушылар білу керек: Омыртқалы және омыртқасыз
жануарлардың белгілерін, айырмашылықтарын, ерекшеліктерін
салыстыра отырып талдайды.
•
Кейбір оқушылар білу керек: Омыртқасыздар мен омыртқалылардың
негізгі типтерін жүйелейді. Екі топтыда қарапайымнан күрделіге қарай
ажырата алады.
•
*Омыртқалылар мен омыртқасыз жануарларды типтерге ажыратады.
•
*Омыртқасыздардың және омыртқалылардың ерекше белгілерімен
таралуын, табиғаттағы маңызын біледі.
•
*Екі типке жататын жануарларды жүйелей біледі. Олардың сыртқы
құрылысының ерекшеліктерін ажырата алады.
1 слайд
7.1.1.3 Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының ерекшелігі • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынына сілтеме) Сабақ мақсаттары Бағалау критерийлері • 7.1.1.3 Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылыс ерекшеліктерін сипаттау. Омыртқасыздар мен омыртқалылардың негізгі типтерін біледі . • Барлық оқушылар білу керек : Барлық жануарлар екі үлкен типке омыртқалылар және омыртқасыздар болып бөлінетіндігі туралы ұғым қалыптасады. • Көптеген оқушылар білу керек: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың белгілерін, айырмашылықтарын, ерекшеліктерін салыстыра отырып талдайды. • Кейбір оқушылар білу керек: Омыртқасыздар мен омыртқалылардың негізгі типтерін жүйелейді. Екі топтыда қарапайымнан күрделіге қарай ажырата алады. • *Омыртқалылар мен омыртқасыз жануарларды типтерге ажыратады. • *Омыртқасыздардың және омыртқалылардың ерекше белгілерімен таралуын, табиғаттағы маңызын біледі. • *Екі типке жататын жануарларды жүйелей біледі. Олардың сыртқы құрылысының ерекшеліктерін ажырата алады.
#2 слайд
Ойлау дағдыларының деңгейлері
Тілдік мақсаттар Блум таксаномиясының барлық этаптарын сақтай отырып
сынтұрғысынан ойланады, проблемаларды шешу қабілеті (тіл
дағдыларын қоса алғанда) дамиды. Топтық жұмыс кезінде
проблемалық сұрақтардың жауабын табу үшін, интернет
материалдарын қолданады.
Пәндік лексика және терминология:
Омыртқа жотасы –позвоночник- spain redje
Омыртқасыз- безпозвоночный- invertebrate
Жануар-животное- animal
Шапанша-мантия- mantle
Сыртқы қаңқасы қатты зат-хитин -chitin.
Оқытудың тілдік мақсаты: Пән бойынша сөз тіркестерін қолдана
отырып, оқушыларда айтылым, жазылым, оқылым даңдыларын
қалыптастыру.
Диалог құруға (жазылымға қажетті сөздер топтамасы ) .
Омыртқасыздардың негізгі типтерін атаңдар?
Омыртқалы жануарлардың ерекшеліктері қандай?
Олар табиғатта қалай таралған?
Екі типке жататын жануарлардың табиғаттағы адам өміріндегі
маңызы қандай?
2 слайд
Ойлау дағдыларының деңгейлері Тілдік мақсаттар Блум таксаномиясының барлық этаптарын сақтай отырып сынтұрғысынан ойланады, проблемаларды шешу қабілеті (тіл дағдыларын қоса алғанда) дамиды. Топтық жұмыс кезінде проблемалық сұрақтардың жауабын табу үшін, интернет материалдарын қолданады. Пәндік лексика және терминология: Омыртқа жотасы –позвоночник- spain redje Омыртқасыз- безпозвоночный- invertebrate Жануар-животное- animal Шапанша-мантия- mantle Сыртқы қаңқасы қатты зат-хитин -chitin. Оқытудың тілдік мақсаты: Пән бойынша сөз тіркестерін қолдана отырып, оқушыларда айтылым, жазылым, оқылым даңдыларын қалыптастыру. Диалог құруға (жазылымға қажетті сөздер топтамасы ) . Омыртқасыздардың негізгі типтерін атаңдар? Омыртқалы жануарлардың ерекшеліктері қандай? Олар табиғатта қалай таралған? Екі типке жататын жануарлардың табиғаттағы адам өміріндегі маңызы қандай?
#3 слайд
•
Құндылықтарға баулу:
•
Пәнаралық байланыс:
•
Алдыңғы білім:
•
Сабақ барысы:
•
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері:
•
Сабақтың басы
•
2мин •
Біздің басты міндетіміз –білім мен ғылымды және
индустриялық инновациялық кластерді дамыту жан-
жануарларды қорғау шаралары.
•
География, медицина, микробиология, ағылшын тілі, орыс
тілі
•
Тірі ағзаларды жүйелеу
•
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
•
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, сынып
тазалығына мән беріп, оқу құралдарын түгендейді.
•
Сынып оқушылары суреттер арқылы топқа бөлінеді.
•
1-топ «Кірпікшелі кебісше»
•
2-топ «Тасбақа»
•
3-топ «Шұбалшаң»
3 слайд
• Құндылықтарға баулу: • Пәнаралық байланыс: • Алдыңғы білім: • Сабақ барысы: • Сабақтың жоспарланған кезеңдері: • Сабақтың басы • 2мин • Біздің басты міндетіміз –білім мен ғылымды және индустриялық инновациялық кластерді дамыту жан- жануарларды қорғау шаралары. • География, медицина, микробиология, ағылшын тілі, орыс тілі • Тірі ағзаларды жүйелеу • Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері • Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, сынып тазалығына мән беріп, оқу құралдарын түгендейді. • Сынып оқушылары суреттер арқылы топқа бөлінеді. • 1-топ «Кірпікшелі кебісше» • 2-топ «Тасбақа» • 3-топ «Шұбалшаң»
#4 слайд
1-топ
2-топ
3-топ
4 слайд
1-топ 2-топ 3-топ
#5 слайд
•
Сабақтың басы
•
3 мин •
Алдыңғы білімді қорыту үшін «Ортадағы қаламсап» әдісі бойынша
оқушылардың білімін тексеру.
•
1. Алғаш жүйелеудің негізін салған ғалым?
•
2. Тіршіліктің бес патшалығын атаңдар?
•
3. Прокариотты және эукариотты ағзаларды ата?
•
4. Өсімдіктер дүниесін қалай жүйелейді?
•
5. Жануарлар дүниесін жүйелеу?
•
Дескриптор:
•
1. Оқушылар заманауи жүйе негізін салған ғалымды және оның
еңбегін атап, тіршіліктің бес патшалығына сипаттама береді.
•
2. Прокариотты және эукариотты ағзаларды ажыратады.
•
3. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне жүйелеу жасайды.
5 слайд
• Сабақтың басы • 3 мин • Алдыңғы білімді қорыту үшін «Ортадағы қаламсап» әдісі бойынша оқушылардың білімін тексеру. • 1. Алғаш жүйелеудің негізін салған ғалым? • 2. Тіршіліктің бес патшалығын атаңдар? • 3. Прокариотты және эукариотты ағзаларды ата? • 4. Өсімдіктер дүниесін қалай жүйелейді? • 5. Жануарлар дүниесін жүйелеу? • Дескриптор: • 1. Оқушылар заманауи жүйе негізін салған ғалымды және оның еңбегін атап, тіршіліктің бес патшалығына сипаттама береді. • 2. Прокариотты және эукариотты ағзаларды ажыратады. • 3. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне жүйелеу жасайды.
#6 слайд
•
Сабақтың ортасы
•
(білу, түсіну)
•
10 мин
•
Қолдану 5мин •
1-тапсырма
•
«Тура ой қозғау» әдісі арқылы электрондық оқулықтан
алынған омыртқалылар және омыртқасыздардың жіктелуі
жайында бейнекөрініс көрсете отырып, сын тұрғысынан
ойлау қабілеттерін дамыту үшін сұрақтар қою. (ұжымдық
тапсырма мағына ашу)
•
Дескриптор
•
- Жүйелеудің қалыптасу тарихын тыңдай отырып, Ж.Б.
Ламарк өмірбаянымен танысады.
•
-Электрондық оқулықты тыңдай отырып, омыртқалылар
мен омыртқасыздарды жіктей алады.
•
-Алған білімдерін қорытындылап, бір-біріне еркін
сұрақтар қоя алады.
•
2-тапсырма
•
(топтық жұмыс)
•
«Талқылау бойынша серіктестер» әдісі.
•
1-топ. Суреттен омыртқасыздарды табады
•
2-топ Суретті пайдалана отырып, омыртқалы жануарларды
табады.
•
3-топ Омыртқасыздар мен омыртқалыларды әр типке
жіктейді.
6 слайд
• Сабақтың ортасы • (білу, түсіну) • 10 мин • Қолдану 5мин • 1-тапсырма • «Тура ой қозғау» әдісі арқылы электрондық оқулықтан алынған омыртқалылар және омыртқасыздардың жіктелуі жайында бейнекөрініс көрсете отырып, сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту үшін сұрақтар қою. (ұжымдық тапсырма мағына ашу) • Дескриптор • - Жүйелеудің қалыптасу тарихын тыңдай отырып, Ж.Б. Ламарк өмірбаянымен танысады. • -Электрондық оқулықты тыңдай отырып, омыртқалылар мен омыртқасыздарды жіктей алады. • -Алған білімдерін қорытындылап, бір-біріне еркін сұрақтар қоя алады. • 2-тапсырма • (топтық жұмыс) • «Талқылау бойынша серіктестер» әдісі. • 1-топ. Суреттен омыртқасыздарды табады • 2-топ Суретті пайдалана отырып, омыртқалы жануарларды табады. • 3-топ Омыртқасыздар мен омыртқалыларды әр типке жіктейді.
#7 слайд
7 слайд
#8 слайд
Омыртқалылар
Омыртқасыздар • Дескриптор:
• 1. Суреттен омыртқасыздарды тауып, ерекшеліктерін
сипаттай алады.
• 2. Суреттен омыртқалыларды тауып сипаттай алады.
3. Омыртқасыздар мен омыртқалыларды
айырып, әрқайсысын типтерге жіктей алады.
• 3-тапсырма
• «Ойлау кестесі»
• Әрбір оқушының алдына сәйкестендіруге арналған
кесте таратылады, оқушылар тапсырманы орнында
отырып орындайды.
А) кесіртке
ә) дене құрылысы
қарапайым
Б) көбелек
В) омыртқа
Г) хитин
Д) сүт бездері
Е) жәндік
Р) шапанша қуысы
Н) сүйекті балық Талдау
(жұптық жұмыс)
8 слайд
Омыртқалылар Омыртқасыздар • Дескриптор: • 1. Суреттен омыртқасыздарды тауып, ерекшеліктерін сипаттай алады. • 2. Суреттен омыртқалыларды тауып сипаттай алады. 3. Омыртқасыздар мен омыртқалыларды айырып, әрқайсысын типтерге жіктей алады. • 3-тапсырма • «Ойлау кестесі» • Әрбір оқушының алдына сәйкестендіруге арналған кесте таратылады, оқушылар тапсырманы орнында отырып орындайды. А) кесіртке ә) дене құрылысы қарапайым Б) көбелек В) омыртқа Г) хитин Д) сүт бездері Е) жәндік Р) шапанша қуысы Н) сүйекті балық Талдау (жұптық жұмыс)
#9 слайд
•
• Сабақтың соңы
• 10мин • Дескриптор
• 1 Кестеден омыртқалыларға тән сәйкестікті тауып
анықтайды.
• 2 Кестеден омыртқасыздарға тән сәйкестікті тауып
ажыратады.
• Омыртқалылар Омыртқасыздар
•
• Дескриптор
• 1. Омыртқалы жануарлардың ерекшеліктерін
анықтайды.
• 2. Омыртқасыздарға сипаттама береді.
• 3. Ортақ қасиеттерін айта алады.
9 слайд
• • Сабақтың соңы • 10мин • Дескриптор • 1 Кестеден омыртқалыларға тән сәйкестікті тауып анықтайды. • 2 Кестеден омыртқасыздарға тән сәйкестікті тауып ажыратады. • Омыртқалылар Омыртқасыздар • • Дескриптор • 1. Омыртқалы жануарлардың ерекшеліктерін анықтайды. • 2. Омыртқасыздарға сипаттама береді. • 3. Ортақ қасиеттерін айта алады.
#10 слайд
• 5 минут
Саралау-оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз? • Кері байланыс
• Бүгінгі сабақта «Бағдаршам» әдісін қолданамыз. Карточкалар
арқылы тақырыпты түсінгенін көрсетеді. Жасыл түс-білдім,
түсіндім. Сары түс-әліде білгім келеді, қызыл түс-маған көмек
қажет.
• Үйге тапсырма: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың
сыртқы құрылыс ерекшелігін салыстыру тақырыбы бойынша
тереңдетіп оқыту.
• Дескриптор
• Ж.Б. Ламарктың омыртқасыз және омыртқалыларды
жүйелеудегі роліне бабереді.
• Омыртқасыздардың белгілерін ажырата алады.
• Омыртқасыздардың негізгі типтерін біледі.
• Бағалау – оқушы білімін
• тексеруді қалай жоспарлайсыз?
10 слайд
• 5 минут Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? • Кері байланыс • Бүгінгі сабақта «Бағдаршам» әдісін қолданамыз. Карточкалар арқылы тақырыпты түсінгенін көрсетеді. Жасыл түс-білдім, түсіндім. Сары түс-әліде білгім келеді, қызыл түс-маған көмек қажет. • Үйге тапсырма: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың сыртқы құрылыс ерекшелігін салыстыру тақырыбы бойынша тереңдетіп оқыту. • Дескриптор • Ж.Б. Ламарктың омыртқасыз және омыртқалыларды жүйелеудегі роліне бабереді. • Омыртқасыздардың белгілерін ажырата алады. • Омыртқасыздардың негізгі типтерін біледі. • Бағалау – оқушы білімін • тексеруді қалай жоспарлайсыз?
#11 слайд
• Білім алу үдерісінде мадақтау
арқылы оқушының ынтасын,өзіне
сенімділігін арттыруға қолдау
көрсетіледі.Қабілеті жоғары
оқушыларға оқулықтан тыс
қосымша тапсырмалар бағалау
еріледі . • Б
11 слайд
• Білім алу үдерісінде мадақтау арқылы оқушының ынтасын,өзіне сенімділігін арттыруға қолдау көрсетіледі.Қабілеті жоғары оқушыларға оқулықтан тыс қосымша тапсырмалар бағалау еріледі . • Б
#12 слайд
12 слайд
шағым қалдыра аласыз













