Параллелограмның ауданы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Параллелограмның ауданы
8 «а» сыныбы
Пән мұғалімі: C артаева К.Ж .
13.02.2018ж
1 слайд
Параллелограмның ауданы 8 «а» сыныбы Пән мұғалімі: C артаева К.Ж . 13.02.2018ж
2 слайд
Сабақтың мақсаты
Білімділік: Параллелограмм ауданының формуласын
қорытып шығару және оны есеп шығаруда қолдана білу.
Дамытушылық: Есеп шығару барысында ережелерді дұрыс
пайдалана отырып есте сақтау және логикалық ойлау,
талдау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Өз ойын қорыта отырып, толық жеткізе білуге,
ұқыптылыққа, нақтылыққа тәрбиелеп, шығармашылық
қабілеттерін жетілдіру.
2 слайд
Сабақтың мақсаты Білімділік: Параллелограмм ауданының формуласын қорытып шығару және оны есеп шығаруда қолдана білу. Дамытушылық: Есеп шығару барысында ережелерді дұрыс пайдалана отырып есте сақтау және логикалық ойлау, талдау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Өз ойын қорыта отырып, толық жеткізе білуге, ұқыптылыққа, нақтылыққа тәрбиелеп, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру.
3 слайд
Сабақтың жоспары
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.
2. Миға шабуыл. «Семантикалық карта»
3. Іскерлік практикалық тапсырма
4. Жаңа білімді меңгеру.
5. Дамыту кезеңі. «Оқулықпен жұмыс»
6. Сергіту сәті
7. Plickers бағдарламасымен тест жұмысы
8. Үйге тапсырма
9. Рефлексия
10. Сабақты қорытындылау
3 слайд
Сабақтың жоспары 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік. 2. Миға шабуыл. «Семантикалық карта» 3. Іскерлік практикалық тапсырма 4. Жаңа білімді меңгеру. 5. Дамыту кезеңі. «Оқулықпен жұмыс» 6. Сергіту сәті 7. Plickers бағдарламасымен тест жұмысы 8. Үйге тапсырма 9. Рефлексия 10. Сабақты қорытындылау
4 слайд
4 слайд
5 слайд
« Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар:
Ұқсау жолы,бұл – ең жеңілі,
Ойлау жолы,бұл –ең жақсысы,
Жеке тәжірибе жолы,бұл- өте жауаптысы».
Олай болса,біз сабақ барысында әрқайсымыз
өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жасайық.
5 слайд
« Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар: Ұқсау жолы,бұл – ең жеңілі, Ойлау жолы,бұл –ең жақсысы, Жеке тәжірибе жолы,бұл- өте жауаптысы». Олай болса,біз сабақ барысында әрқайсымыз өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жасайық.
6 слайд
параллелограммқарама-қарсы қарама-қарсы
қабырғалары тең бұрыштары тең
диагональдары қиылысу Р = 2(а + в)
нүктесінде қақ бөлінеді
6 слайд
параллелограммқарама-қарсы қарама-қарсы қабырғалары тең бұрыштары тең диагональдары қиылысу Р = 2(а + в) нүктесінде қақ бөлінеді
7 слайд
Параллелограмм
Ромб
деп аталады егер
оныңТіктөртбұрыш
деп аталады егер
оның Квадрат
деп аталады егер
оның
7 слайд
Параллелограмм Ромб деп аталады егер оныңТіктөртбұрыш деп аталады егер оның Квадрат деп аталады егер оның
8 слайд
Семантикалық карта
түрі Қарама-
қарсы
қабырғалар
ы
параллель
және тең Қарама-
қарсы
қабырғал
ары тең Диагонал
ь
дары тең Диаго
нальдары
қиылысу
нүктесінд
е қақ
бөлінеді Диагонал
ы екі тең
үш
бұрышқа
бөледі Диагоналы
перпедикул
яр
және
бұрыштар
ын қақ
бөледі Барлық
бұрышта
ры тік Қарама-
қарсы
қабырғас
ы
параллель
Тік
төртбұрыш
квадрат
Параллел
о
грамм
Ромб
8 слайд
Семантикалық карта түрі Қарама- қарсы қабырғалар ы параллель және тең Қарама- қарсы қабырғал ары тең Диагонал ь дары тең Диаго нальдары қиылысу нүктесінд е қақ бөлінеді Диагонал ы екі тең үш бұрышқа бөледі Диагоналы перпедикул яр және бұрыштар ын қақ бөледі Барлық бұрышта ры тік Қарама- қарсы қабырғас ы параллель Тік төртбұрыш квадрат Параллел о грамм Ромб
9 слайд
Семантикалық карта
түрі Қарама-
қарсы
қабырғалар
ы
параллель
және тең Қарама-
қарсы
қабырғал
ары тең Диагонал
ь
дары тең Диаго
нальдары
қиылысу
нүктесінд
е қақ
бөлінеді Диагонал
ы екі тең
үш
бұрышқа
бөледі Диагоналы
перпедикул
яр
және
бұрыштары
н қақ
бөледі Барлық
бұрышта
ры тік Қарама-
қарсы
қабырғасы
параллель
Тік
төртбұры
ш + + + + + + +
квадрат + + + + + + + +
Паралле
ло
грамм + + + + +
Ромб + + + + + +
9 слайд
Семантикалық карта түрі Қарама- қарсы қабырғалар ы параллель және тең Қарама- қарсы қабырғал ары тең Диагонал ь дары тең Диаго нальдары қиылысу нүктесінд е қақ бөлінеді Диагонал ы екі тең үш бұрышқа бөледі Диагоналы перпедикул яр және бұрыштары н қақ бөледі Барлық бұрышта ры тік Қарама- қарсы қабырғасы параллель Тік төртбұры ш + + + + + + + квадрат + + + + + + + + Паралле ло грамм + + + + + Ромб + + + + + +
10 слайд
Параллелограммның ауданы
аh
аa
h a S
10 слайд
Параллелограммның ауданы аh аa h a S
11 слайд
sin ab S α
аb
h
а
sin b h
a
Параллелограммның ауданы
11 слайд
sin ab S α аb h а sin b h a Параллелограммның ауданы
12 слайд
Параллелограмның ауданын
табу формулалары
S = а һ S = а ∙ в Sinα S = 1/2 d
1 d
2 Sinφ
12 слайд
Параллелограмның ауданын табу формулалары S = а һ S = а ∙ в Sinα S = 1/2 d 1 d 2 Sinφ
13 слайд
Тарихи мағлұматтар
«Параллелограмм» грек сөзі. Проклдың
жазуынша, оны Евклид енгізген.
Параллелограмм түсінігі және параллелограмның
кейбір қасиеттері пифагорлықтарға да белгілі
болған. Евклидтің «Бастамаларында» мына
теорема дәлелденген: «Параллелограмның
қарама-қарсы қабырғалары және қарама-қарсы
бұрыштары тең, ал диагоналі оны тең екі бөлікке
бөледі». Параллелограмдардың толық теориясы
орта ғасырлардың аяғына қарай талданып, XVII
ғасыр оқулықтарында көрініс тапты.
Параллелограмдар туралы теоремалардың бәрі
де тікелей немесе жанама түрде Евклидтің
параллельдік аксиомасына негізделген.
13 слайд
Тарихи мағлұматтар «Параллелограмм» грек сөзі. Проклдың жазуынша, оны Евклид енгізген. Параллелограмм түсінігі және параллелограмның кейбір қасиеттері пифагорлықтарға да белгілі болған. Евклидтің «Бастамаларында» мына теорема дәлелденген: «Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары және қарама-қарсы бұрыштары тең, ал диагоналі оны тең екі бөлікке бөледі». Параллелограмдардың толық теориясы орта ғасырлардың аяғына қарай талданып, XVII ғасыр оқулықтарында көрініс тапты. Параллелограмдар туралы теоремалардың бәрі де тікелей немесе жанама түрде Евклидтің параллельдік аксиомасына негізделген.
14 слайд
Мағынаны ашу
№ 1
1-тапсырма Ұзындықтары 2 м, 3 м және олардың
арасындағы бұрышы30 0
болатын параллелограмм
пішінді тақтайды бояу керек. Егер 1 м 2
тақтайға 100 г
бояу кетсе, берілген параллелограмм пішінді тақтайды
бояу үшін қанша грамм бояу керек?
№ 2
2-тапсырма Параллелограммның сүйір бұрышы 30 0
-қа
тең, бір қабырғасы екінші қабырғасынан 4см артық.
Параллелограммның периметрі 92 см-ге тең екені белгілі
болса, параллелограммның ауданын табыңыз.
14 слайд
Мағынаны ашу № 1 1-тапсырма Ұзындықтары 2 м, 3 м және олардың арасындағы бұрышы30 0 болатын параллелограмм пішінді тақтайды бояу керек. Егер 1 м 2 тақтайға 100 г бояу кетсе, берілген параллелограмм пішінді тақтайды бояу үшін қанша грамм бояу керек? № 2 2-тапсырма Параллелограммның сүйір бұрышы 30 0 -қа тең, бір қабырғасы екінші қабырғасынан 4см артық. Параллелограммның периметрі 92 см-ге тең екені белгілі болса, параллелограммның ауданын табыңыз.
15 слайд
Тест
15 слайд
Тест
16 слайд
1. Параллелограмның ауданы 2,4м 2
.
Қабырғасы 1,5м болса, биіктігі неге тең?
A. 1,6
B. 1,5
C. 1,2
D. 1,3
16 слайд
1. Параллелограмның ауданы 2,4м 2 . Қабырғасы 1,5м болса, биіктігі неге тең? A. 1,6 B. 1,5 C. 1,2 D. 1,3
17 слайд
2. Параллелограмның
қабырғалары 24см және 18см, ал
олардың арасындағы бұрышы
30градус. Ауданы неге тең?
A. 216
B. 214
C. 200
D. 116
17 слайд
2. Параллелограмның қабырғалары 24см және 18см, ал олардың арасындағы бұрышы 30градус. Ауданы неге тең? A. 216 B. 214 C. 200 D. 116
18 слайд
3. Параллелограмның қабырғасы
4,5дм, ал оның осы қабырғаға
түсірілген биіктігі 2,6дм. Оның
ауданын табыңдар?
A. 14,2
B. 13,5
C. 11,7
D. 11
18 слайд
3. Параллелограмның қабырғасы 4,5дм, ал оның осы қабырғаға түсірілген биіктігі 2,6дм. Оның ауданын табыңдар? A. 14,2 B. 13,5 C. 11,7 D. 11
19 слайд
4. Қабырғасы 4см квадраттың
ауданы неге тең?
A. 20
B. 16
C. 18
D. 22
19 слайд
4. Қабырғасы 4см квадраттың ауданы неге тең? A. 20 B. 16 C. 18 D. 22
20 слайд
5. Қабырғалары 13см және 5см
болатын тік төртбұрыштың ауданын
табыңдар?
A. 18
B. 36
C. 65
D. 45
20 слайд
5. Қабырғалары 13см және 5см болатын тік төртбұрыштың ауданын табыңдар? A. 18 B. 36 C. 65 D. 45
21 слайд
6. Тік төртбұрыштың қабырғалары
12см және 5см. Диагоналын
табыңдар?
A. 13
B. 17
C. 15
D. 12
21 слайд
6. Тік төртбұрыштың қабырғалары 12см және 5см. Диагоналын табыңдар? A. 13 B. 17 C. 15 D. 12
22 слайд
7. Ромбының қабырғасы 6,5дм.
Периметрін табыңдар?
A. 13
B. 17
C. 25
D. 26
22 слайд
7. Ромбының қабырғасы 6,5дм. Периметрін табыңдар? A. 13 B. 17 C. 25 D. 26
23 слайд
8. Тік төртбұрыштың қабырғалары
8,5см және 4,5см. Периметрін
табыңдар?
A. 20
B. 25
C. 26
D. 27
23 слайд
8. Тік төртбұрыштың қабырғалары 8,5см және 4,5см. Периметрін табыңдар? A. 20 B. 25 C. 26 D. 27
24 слайд
9. Тік бұрышты үшбұрыштың
катеттері 6см және 8см.
Гипотенузасын табыңдар?
A. 10
B. 12
C. 14
D. 11
24 слайд
9. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері 6см және 8см. Гипотенузасын табыңдар? A. 10 B. 12 C. 14 D. 11
25 слайд
Рефлексия
« Қосу, Алу, Қызықты »
«Қосу» – оң әсер еткен
фактілерді,алған,білімдері жайлы жазады.
«Алу» - қолымнан келмей жатыр немесе
түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады.
«Қызықты» - деген бағанаға өздеріне не
қызықты болды соны жазады, немесе не
жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады.
25 слайд
Рефлексия « Қосу, Алу, Қызықты » «Қосу» – оң әсер еткен фактілерді,алған,білімдері жайлы жазады. «Алу» - қолымнан келмей жатыр немесе түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанаға өздеріне не қызықты болды соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады.
26 слайд
Үйге тапсырма:
•
§ 2.1 Параллелограм.ның ауданы
•
№ 364 есеп.
Ш ы ғ у
26 слайд
Үйге тапсырма: • § 2.1 Параллелограм.ның ауданы • № 364 есеп. Ш ы ғ у
27 слайд
Сау болыңыздар .
Сабақ аяқталды.
27 слайд
Сау болыңыздар . Сабақ аяқталды.