Презентация
Презентация

#1 слайд
Оқу мақсаты 1.1.2.3. мектептегі тәртіп ережелерін
сақтау маңыздылығын түсіндіру.
Сабақ
мақсаты Оқу мақсатына қарай оқушылардың
қажеттіліктерін ескере отырып SMART
форматына негізделген сабақ мақсатын
құрастырдым.Түркістан облысы, Төлеби
ауданы, Біркөлік шағын
жинақты негізгі орта
мектебінің бастауыш сынып
мұғалімі
Пралиева Жанна Есенбаевна Пән : Дүниетану
Тақырыбы:
“ Дос болайық бәріміз !”
Пәнаралық
байланыс: Сауат ашу 1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет
сөздерін қолдана білу.
Керри-Джон Дьюдің еңбектеріне сүйене отырып
былай дейді: оқушылар бір пәннің аясында
үйренген мәселелерін екінші пәнде пайдалана
алады немесе бір пәннің негізінде басқа пәнді
оқуды жақсарта алады. Дүниетану пәні – ұлттық және
жалпыадамзаттық құндылықтар
тұрғысынан оқушылардың бойында адам,
табиғат және қоғамның өзара байланысуы
және өзара келісуі туралы білім жүйесін
қалыптастырады .
1 слайд
Оқу мақсаты 1.1.2.3. мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. Сабақ мақсаты Оқу мақсатына қарай оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып SMART форматына негізделген сабақ мақсатын құрастырдым.Түркістан облысы, Төлеби ауданы, Біркөлік шағын жинақты негізгі орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Пралиева Жанна Есенбаевна Пән : Дүниетану Тақырыбы: “ Дос болайық бәріміз !” Пәнаралық байланыс: Сауат ашу 1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу. Керри-Джон Дьюдің еңбектеріне сүйене отырып былай дейді: оқушылар бір пәннің аясында үйренген мәселелерін екінші пәнде пайдалана алады немесе бір пәннің негізінде басқа пәнді оқуды жақсарта алады. Дүниетану пәні – ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар тұрғысынан оқушылардың бойында адам, табиғат және қоғамның өзара байланысуы және өзара келісуі туралы білім жүйесін қалыптастырады .
#2 слайд
Хэтти: адам миы ақпаратты өңдеп, оны түсінуге мүмкіндік береді. Мұғалімнің тоқтаусыз
сөйлеуі миға шамадан тыс ақпарат жүктемелейді және ол оқушылардың қызығушылығын
жоғалтуға әкеліп соғады, сол сәтте оқудың нәтижесі айтарлықтай төмендеп кетеді. Ал
белсенді оқу керісінше оқушының белсенді қызметпен айналысуы арқылы мұғалім берген
ақпараттың мәнін ұғынып, оны қолдана алуын қамтамасыз етуді көздейді. Демек, оқушылар
тек тыңдаумен айналыспай, білім алуда белсенді әрекет етуі керек екендігін көрсетеді .
«Суретпен жұмыс»
әдісі
“ Суретпен жұмыс”
әдісі және “Өрмек”
ойынында “сұрақ қою
және талқылау ”
көрініс тапты. Себебі,
әр оқушының сын
тұрғысынан ойланып,
өз пікірлерін еркін
түрде жеткізе алуына
мүмкіндік береді. “ Сәлемдесу” ойыны
“ Сәлемдесу” ойынында
белсенді оқытудың
“түсіндіру және сипаттау”
әдісі жүзеге асырылады.
Себебі, оқушылар
мұғалімнің нұсқауымен
айтылған қимылдарды
орындайды. «Бір-бірмізді
зерттейміз» тәсілі
Белсенді оқытудың
“зерделеу және
зерттеу” және
“қорытынды шығару
және есте сақтау” әдісі
сәйкес. Себебі,
жұбының қандай жан
екенін зерттеп, сұхбат
алып, одан қорытынды
шығарып, сол бала
туралы мәңгі есте
қалады.Белсенді оқыту әдістері
2 слайд
Хэтти: адам миы ақпаратты өңдеп, оны түсінуге мүмкіндік береді. Мұғалімнің тоқтаусыз сөйлеуі миға шамадан тыс ақпарат жүктемелейді және ол оқушылардың қызығушылығын жоғалтуға әкеліп соғады, сол сәтте оқудың нәтижесі айтарлықтай төмендеп кетеді. Ал белсенді оқу керісінше оқушының белсенді қызметпен айналысуы арқылы мұғалім берген ақпараттың мәнін ұғынып, оны қолдана алуын қамтамасыз етуді көздейді. Демек, оқушылар тек тыңдаумен айналыспай, білім алуда белсенді әрекет етуі керек екендігін көрсетеді . «Суретпен жұмыс» әдісі “ Суретпен жұмыс” әдісі және “Өрмек” ойынында “сұрақ қою және талқылау ” көрініс тапты. Себебі, әр оқушының сын тұрғысынан ойланып, өз пікірлерін еркін түрде жеткізе алуына мүмкіндік береді. “ Сәлемдесу” ойыны “ Сәлемдесу” ойынында белсенді оқытудың “түсіндіру және сипаттау” әдісі жүзеге асырылады. Себебі, оқушылар мұғалімнің нұсқауымен айтылған қимылдарды орындайды. «Бір-бірмізді зерттейміз» тәсілі Белсенді оқытудың “зерделеу және зерттеу” және “қорытынды шығару және есте сақтау” әдісі сәйкес. Себебі, жұбының қандай жан екенін зерттеп, сұхбат алып, одан қорытынды шығарып, сол бала туралы мәңгі есте қалады.Белсенді оқыту әдістері
#3 слайд
Саралау әдістеріТапсырма
“ Суретпен жұмыс”
әдісінде, “Өрмек”
ойынында
сұрақтарды әр
баланың деңгейіне
қарай беремін. Қарқын
Білім алушылардың
сабақ барысындағы
қарқынына,
дағдысына қарай
қосымша
тапсырмаларды
қоржынымда
ұстаймын . Диалог және
қолдау көрсету
“ Бір-бірімізді
зерттейміз!” әдісінде
жұптағы оқушы ең аз
араласатын оқушымен
сұхбаттасады. “Өрмек”
ойынында сұрақ жауап
арқылы диалогқа
түседі .
Бағалау
Бағалау мен саралау
бірге жүреді.
Оқушылар әр тапсырма
сайын “баспалдақ” әдісі
арқылы бағаланып
отырады. Жіктеу
Жіктеу әдісінің
талаптары әртүрлі
оқушылар тәсіліне сәйкес
мықты оқушымен мен
әлсіз оқушыны жұп
болады .
3 слайд
Саралау әдістеріТапсырма “ Суретпен жұмыс” әдісінде, “Өрмек” ойынында сұрақтарды әр баланың деңгейіне қарай беремін. Қарқын Білім алушылардың сабақ барысындағы қарқынына, дағдысына қарай қосымша тапсырмаларды қоржынымда ұстаймын . Диалог және қолдау көрсету “ Бір-бірімізді зерттейміз!” әдісінде жұптағы оқушы ең аз араласатын оқушымен сұхбаттасады. “Өрмек” ойынында сұрақ жауап арқылы диалогқа түседі . Бағалау Бағалау мен саралау бірге жүреді. Оқушылар әр тапсырма сайын “баспалдақ” әдісі арқылы бағаланып отырады. Жіктеу Жіктеу әдісінің талаптары әртүрлі оқушылар тәсіліне сәйкес мықты оқушымен мен әлсіз оқушыны жұп болады .
#4 слайд
Бағалау
критерилері
мектептегі тәртіп ережелерін атайды;
тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығы
туралы әңгімелейді .Критериалды бағалау
Борис Герасимович Ананьев:
бағаның болмауы ... Бағаның
ең нашар түрі Роберт Юджин Глейзер :
Критериалды бағалау кезінде
оқушылардың үлгерімі алдын ала
берілген критерилердің нақты
жиынтығының көмегімен өлшенеді .
Дискриптор
Білім алушы:
-
қарым-қатынас, жақсылық-
жамандық ұғымын түсініп,
ажырата алады
-
суреттердегі оқушылардың іс-
әрекеттерін сипаттайды
-
сипатталған әрекетерге
қатысты көзқарасын білдіреді. Оқу мақсатына
қарай белгіленген
критерилерге
бағалаудың
“баспалдақ” әдісі арқылы қол жеткіземін.
Бағалау критерийлерине жету үшін
“Суретпен жұмыс”, “Өрмек”, “Бір-бірімізді
зерттейміз!”, “Сен маған, мен саған” әдістерін
қолданамын.
4 слайд
Бағалау критерилері мектептегі тәртіп ережелерін атайды; тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығы туралы әңгімелейді .Критериалды бағалау Борис Герасимович Ананьев: бағаның болмауы ... Бағаның ең нашар түрі Роберт Юджин Глейзер : Критериалды бағалау кезінде оқушылардың үлгерімі алдын ала берілген критерилердің нақты жиынтығының көмегімен өлшенеді . Дискриптор Білім алушы: - қарым-қатынас, жақсылық- жамандық ұғымын түсініп, ажырата алады - суреттердегі оқушылардың іс- әрекеттерін сипаттайды - сипатталған әрекетерге қатысты көзқарасын білдіреді. Оқу мақсатына қарай белгіленген критерилерге бағалаудың “баспалдақ” әдісі арқылы қол жеткіземін. Бағалау критерийлерине жету үшін “Суретпен жұмыс”, “Өрмек”, “Бір-бірімізді зерттейміз!”, “Сен маған, мен саған” әдістерін қолданамын.
#5 слайд
Ықшам сабақтың сабақты жоспарлауда ықпалы туралы
қорытындылар
Тренер саб ақ мақсатын жүйелі
түзуге, АКТ қолданғанда
балаларда қандай дағды
қалыптасатынын дұрыс жазуға
бағыттады . Әріптесім Жунисова Ардақ
Заманханқызының берген кері
байланысы:
Тренердің берген кері
байланысының нәтижесінде өз
сабақ жоспарыма дәлірек айтқанда,
сабақ мақсатында барлық
оқушылардың нені білетінін, АКТ
қодануда оқушыларда қандай дағды
қалыптасатынын дұрыс жазуды
түсіндім. Алдағы уақытта ертеңгі сабағымда
елбасының “Мәңгілік ел”
жалпыұлттық идеясындағы
құндылықтарды оқушылардың
бойына дарытып, тренер мен
әріптестің берілген кері
байланыстарды ескеріемін.
Жаңартылған мазмұнға сай
бәсекелестікке қабілетті білімді де,
саналы ұрпақ тәрбиелеуді
жоспарлаймын .
5 слайд
Ықшам сабақтың сабақты жоспарлауда ықпалы туралы қорытындылар Тренер саб ақ мақсатын жүйелі түзуге, АКТ қолданғанда балаларда қандай дағды қалыптасатынын дұрыс жазуға бағыттады . Әріптесім Жунисова Ардақ Заманханқызының берген кері байланысы: Тренердің берген кері байланысының нәтижесінде өз сабақ жоспарыма дәлірек айтқанда, сабақ мақсатында барлық оқушылардың нені білетінін, АКТ қодануда оқушыларда қандай дағды қалыптасатынын дұрыс жазуды түсіндім. Алдағы уақытта ертеңгі сабағымда елбасының “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясындағы құндылықтарды оқушылардың бойына дарытып, тренер мен әріптестің берілген кері байланыстарды ескеріемін. Жаңартылған мазмұнға сай бәсекелестікке қабілетті білімді де, саналы ұрпақ тәрбиелеуді жоспарлаймын .
#6 слайд
Жоспарлау тәжірибесін дамыту жаспарланады
6 слайд
Жоспарлау тәжірибесін дамыту жаспарланады
шағым қалдыра аласыз













