Қазақстандық майдангер жазушылар. ашық сабақ. Презентация




1 слайд
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖББМ КММ
Қазақстандық
майдангер
жазушылар
Ж.Шыныбекова
1 слайд
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖББМ КММ Қазақстандық майдангер жазушылар Ж.Шыныбекова

2 слайд
Сабақтың мақсаты:
1. Қалам мен қаруды қатар ұстаған майдангер
жазушылардың өмірі мен ерлік істерін баяндайтын
шығармалары арқылы өскелең ұрпақты
ұлтжандылыққа, адамгершілікке, отансүйгіштікке
баулу. Оқушылар өз тарихын терең ұғынуға, бейбіт
күнді бағалай білуге, рухани құндылықтарымызды
қастерлеуге дәріптеу.
2. «Жау тылындағы бала» шығармасын талқылау
арқылы оқушылардың сыни ойлау қабылетін
дамыту.
3. Ұлы Отан Соғысы тақырыбында жазылған
көркем шығармалар арқылы тарихи сананы
қалыптастыру.
Құндылықтар:
Отансүйгіштік пен ұлтжандылыққа, бейбіт күнді
бағалай білуге, рухани құндылығымызды
қастерлеуге дәріптеу.
2 слайд
Сабақтың мақсаты: 1. Қалам мен қаруды қатар ұстаған майдангер жазушылардың өмірі мен ерлік істерін баяндайтын шығармалары арқылы өскелең ұрпақты ұлтжандылыққа, адамгершілікке, отансүйгіштікке баулу. Оқушылар өз тарихын терең ұғынуға, бейбіт күнді бағалай білуге, рухани құндылықтарымызды қастерлеуге дәріптеу. 2. «Жау тылындағы бала» шығармасын талқылау арқылы оқушылардың сыни ойлау қабылетін дамыту. 3. Ұлы Отан Соғысы тақырыбында жазылған көркем шығармалар арқылы тарихи сананы қалыптастыру. Құндылықтар: Отансүйгіштік пен ұлтжандылыққа, бейбіт күнді бағалай білуге, рухани құндылығымызды қастерлеуге дәріптеу.

3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Шаттық шеңбері. Тілек айту.
Топтастыру: «Темір жол кассасы» әдісі арқылы
билеттер алып вагондарға бөлініп отырады.
1 вагон - «Жауынгерлер»; 2 вагон - «Партизандар».
3 слайд
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері. Тілек айту. Топтастыру: «Темір жол кассасы» әдісі арқылы билеттер алып вагондарға бөлініп отырады. 1 вагон - «Жауынгерлер»; 2 вагон - «Партизандар».

4 слайд
«Болжау әдісі». Берілген сөздердің синонимдерін
табу арқылы жаңа тақырыпты ашу.
«_________» - майдан, ұрыс.
«_________» - жарылыс, атыс.
«_________» - әскер, ер, батыр.
«_________» - соғыс майданынан алыс аулақ жер.
«_________» - туған елің, жерің.
«_________» - жау басып алған жерлерде жасырын,
құпия халық күрескерлері.
4 слайд
«Болжау әдісі». Берілген сөздердің синонимдерін табу арқылы жаңа тақырыпты ашу. «_________» - майдан, ұрыс. «_________» - жарылыс, атыс. «_________» - әскер, ер, батыр. «_________» - соғыс майданынан алыс аулақ жер. «_________» - туған елің, жерің. «_________» - жау басып алған жерлерде жасырын, құпия халық күрескерлері.

5 слайд
«Болжау әдісі». Берілген сөздердің синонимдерін
табу арқылы жаңа тақырыпты ашу.
«Соғыс» - майдан, ұрыс.
«Майдан» - жарылыс, атыс.
«Жауынгер» - әскер, ер, батыр.
«Тыл» - соғыс майданынан алыс аулақ жер.
«Отан» - туған елің, жерің.
«Партизан» - жау басып алған жерлерде жасырын,
құпия халық күрескерлері.
5 слайд
«Болжау әдісі». Берілген сөздердің синонимдерін табу арқылы жаңа тақырыпты ашу. «Соғыс» - майдан, ұрыс. «Майдан» - жарылыс, атыс. «Жауынгер» - әскер, ер, батыр. «Тыл» - соғыс майданынан алыс аулақ жер. «Отан» - туған елің, жерің. «Партизан» - жау басып алған жерлерде жасырын, құпия халық күрескерлері.

6 слайд
Бейнеролик. Слайд.
Осы сұрапыл соғысқа Отанын
жаудан азат ету үшін азат ету үшін
мыңдаған Қазақстандықтар
қатысты. Менің атам Өскенов
Әкімбек. Жерлестеріміз Пегова
Анна, Қалауов Әріпхан. Және т.б.
ЖЕҢІС!!!
6 слайд
Бейнеролик. Слайд. Осы сұрапыл соғысқа Отанын жаудан азат ету үшін азат ету үшін мыңдаған Қазақстандықтар қатысты. Менің атам Өскенов Әкімбек. Жерлестеріміз Пегова Анна, Қалауов Әріпхан. Және т.б. ЖЕҢІС!!!

7 слайд
7 слайд

8 слайд
Топтық жұмыс. «Тұлғаны таны» әдісі.
Соғысқа қатысқан майдангер жазушылар мен тылдағы
қаламгерлерді ажыратып, топтастырып постер қорғайды.
1 - «Жауынгерлер» тобы соғысқа қатысқан жазушыларды
топтастырып постер қорғайды.
2 - «Партизандар» тобы соғысқа қатыспаған жазушыларды
топтастырып постер қорғайды.
Күн, жұлдыз, бұлтсыз ашық аспанда жарқырап нұрын
төгетінін білесіңдер. Балалар, еліміз аман, жұртымыз
тыныш, аспанымыз ашық, күн нұрын төгіп, жұлдызымыз
жарқырай берсін.
8 слайд
Топтық жұмыс. «Тұлғаны таны» әдісі. Соғысқа қатысқан майдангер жазушылар мен тылдағы қаламгерлерді ажыратып, топтастырып постер қорғайды. 1 - «Жауынгерлер» тобы соғысқа қатысқан жазушыларды топтастырып постер қорғайды. 2 - «Партизандар» тобы соғысқа қатыспаған жазушыларды топтастырып постер қорғайды. Күн, жұлдыз, бұлтсыз ашық аспанда жарқырап нұрын төгетінін білесіңдер. Балалар, еліміз аман, жұртымыз тыныш, аспанымыз ашық, күн нұрын төгіп, жұлдызымыз жарқырай берсін.

9 слайд
Топтық жұмыс. «Тұлғаны таны» әдісі.
1 - «Жауынгерлер» тобы
соғысқа қатысқан жазушылар:
Р.Қошқарбаев. Б.Момышұлы.
Ә.Нұршайықов. Қ.Қайсенов.
М.Ғабдуллин. С.Мауленов.
Б.Бұлқышев. И.Есенберлин.
Ж.Молдағалиев. Т.Ақтанов.
2 - «Партизандар» тобы соғысқа
қатыспаған жазушылар:
Ж.Жабаев С.Мұқанов.
М.Әуезов. Ғ.Мүсірепов.
Ғ.Мустафин. Ғ.Орманов.
Ә.Тәжібаев. А.Тоқмағанбетов.
К.Әзірбаев. М.Хакимжанова.
Күн, жұлдыз, бұлтсыз ашық аспанда жарқырап нұрын төгетінін білесіңдер.
Балалар, еліміз аман, жұртымыз тыныш, аспанымыз ашық, күн нұрын төгіп,
жұлдызымыз жарқырай берсін.
9 слайд
Топтық жұмыс. «Тұлғаны таны» әдісі. 1 - «Жауынгерлер» тобы соғысқа қатысқан жазушылар: Р.Қошқарбаев. Б.Момышұлы. Ә.Нұршайықов. Қ.Қайсенов. М.Ғабдуллин. С.Мауленов. Б.Бұлқышев. И.Есенберлин. Ж.Молдағалиев. Т.Ақтанов. 2 - «Партизандар» тобы соғысқа қатыспаған жазушылар: Ж.Жабаев С.Мұқанов. М.Әуезов. Ғ.Мүсірепов. Ғ.Мустафин. Ғ.Орманов. Ә.Тәжібаев. А.Тоқмағанбетов. К.Әзірбаев. М.Хакимжанова. Күн, жұлдыз, бұлтсыз ашық аспанда жарқырап нұрын төгетінін білесіңдер. Балалар, еліміз аман, жұртымыз тыныш, аспанымыз ашық, күн нұрын төгіп, жұлдызымыз жарқырай берсін.

10 слайд
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар майдангер жазушылардың
суреттері мен өмірі жазылған парақшаларды сәйкестендіреді.
10 слайд
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылар майдангер жазушылардың суреттері мен өмірі жазылған парақшаларды сәйкестендіреді.

11 слайд
«Анимация құрастыру» әдісі арқылы Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы бала»
шығармасы желісі бойынша берілген комикстерді ретімен қою.
11 слайд
«Анимация құрастыру» әдісі арқылы Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы бала» шығармасы желісі бойынша берілген комикстерді ретімен қою.

12 слайд
Топтық жұмыс.
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы
бала» шығармасы бойынша жұмыс.
1 - «Жауынгерлер» тобы
шығармадағы жер-су атауларын
тауып жазу.
2 - «Партизандар»
тобы шығармадағы
кейіпкерлердің
аты-жөнін жазу.
12 слайд
Топтық жұмыс. Қ.Қайсеновтің «Жау тылындығы бала» шығармасы бойынша жұмыс. 1 - «Жауынгерлер» тобы шығармадағы жер-су атауларын тауып жазу. 2 - «Партизандар» тобы шығармадағы кейіпкерлердің аты-жөнін жазу.

13 слайд
Бекіту.
1. ҰОС қай жылдары болды?
2. Р.Қошқарбаев қандай ерлік жасаған?
3. Жазушыларды қандай топтарға бөлеміз?
4. Біздің мектебіміз қайсы батырдың
атымен аталған?
5. «Жау тылындығы бала»
шығармасындағы Серіктің ата-анасы
туралы не білесіңдер?
6. «Жау тылындығы бала»
шығармасындағы Серік жалғыз қалғанда
оған кім қамқор болды?
13 слайд
Бекіту. 1. ҰОС қай жылдары болды? 2. Р.Қошқарбаев қандай ерлік жасаған? 3. Жазушыларды қандай топтарға бөлеміз? 4. Біздің мектебіміз қайсы батырдың атымен аталған? 5. «Жау тылындығы бала» шығармасындағы Серіктің ата-анасы туралы не білесіңдер? 6. «Жау тылындығы бала» шығармасындағы Серік жалғыз қалғанда оған кім қамқор болды?

14 слайд
Кері байланыс.
«Қызық, Қиын, Қажет» әдісі
бойынша кері байланыс жасайды.
Бүгін маған Қызық болды ...
Бүгін маған Қиын болды ...
Бүгін маған Қажет болды ...
14 слайд
Кері байланыс. «Қызық, Қиын, Қажет» әдісі бойынша кері байланыс жасайды. Бүгін маған Қызық болды ... Бүгін маған Қиын болды ... Бүгін маған Қажет болды ...

15 слайд
Кері байланыс.
«Қызық, Қиын, Қажет» әдісі бойынша
кері байланыс жасайды.
Бүгін маған Қызық болды ...
Бүгін маған Қиын болды ...
Бүгін маған Қажет болды ...
15 слайд
Кері байланыс. «Қызық, Қиын, Қажет» әдісі бойынша кері байланыс жасайды. Бүгін маған Қызық болды ... Бүгін маған Қиын болды ... Бүгін маған Қажет болды ...

16 слайд
16 слайд