Қазақтың ұлттық ойындары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Алматы облысы Жамбыл ауданы
Ұзынағаш ауылы
Т.Рысқұлов атындағы орта
мектебінің
дене шынықтыру пәнінің мұғалімі
Нұрлан Талдау
1 слайд
Алматы облысы Жамбыл ауданы Ұзынағаш ауылы Т.Рысқұлов атындағы орта мектебінің дене шынықтыру пәнінің мұғалімі Нұрлан Талдау
2 слайд
Сабақ тақырыбы:
Қазақтың ұлттық ойындары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
3.3.5.1 Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік
ету ережелерін көрсету және
салыстыра білу
2 слайд
Сабақ тақырыбы: Қазақтың ұлттық ойындары Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 3.3.5.1 Жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін көрсету және салыстыра білу
3 слайд
Сабақ мақсаттары Барлық
оқушылар орындай алады:
Қазақтың ұлттық ойыны техникасын толықтай
біледі
Оқушылар көпшілігі орындай алады:
Қазақтың ұлттық ойыны ережесін көрсете
алады
Кейбір оқушылар орындай алады:
Бағалау критерийлері
Қазақтың ұлттық ойыны асық ойнауда шеберлік
қабілеттерін көрсетеді
Асық ату, бес тас ойындарының ережесін, ойнау
тәсілін көрсетеді
3 слайд
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады: Қазақтың ұлттық ойыны техникасын толықтай біледі Оқушылар көпшілігі орындай алады: Қазақтың ұлттық ойыны ережесін көрсете алады Кейбір оқушылар орындай алады: Бағалау критерийлері Қазақтың ұлттық ойыны асық ойнауда шеберлік қабілеттерін көрсетеді Асық ату, бес тас ойындарының ережесін, ойнау тәсілін көрсетеді
4 слайд
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
қазақтың ұлттық ойныдарындағы өздерінің қозғалыс
дағдыларын және стратегиялық ойлауын талқылай,
салыстыра және талдай алады.
Мыналарды қамтиды :
ұлтты қ-национальный, зияткерлік -интелектуалный
стратегия, тактика, жүріс «Тоғызқұмалақ» (құмалақ,
тұздық, отау, атсырау), «шахматтар»,
рөлдер: ойыншы, төреші
команда, қарсылас, шабуылдау, қорғаныс
ережелер, бағалау, адал ойын
«Белбеусоқ»
«Соқыртеке»
4 слайд
Тілдік мақсаттар Оқушылар: қазақтың ұлттық ойныдарындағы өздерінің қозғалыс дағдыларын және стратегиялық ойлауын талқылай, салыстыра және талдай алады. Мыналарды қамтиды : ұлтты қ-национальный, зияткерлік -интелектуалный стратегия, тактика, жүріс «Тоғызқұмалақ» (құмалақ, тұздық, отау, атсырау), «шахматтар», рөлдер: ойыншы, төреші команда, қарсылас, шабуылдау, қорғаныс ережелер, бағалау, адал ойын «Белбеусоқ» «Соқыртеке»
5 слайд
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды патриотизмге ,ұлттық
құндылқтарымызды дәріптеуге
болашақта үлкен жетістікке жететің
азамат қылып тәрбиелеу.
Пәнаралық ба й ланыстар
Ойын кезінде физикалық есептеуілерді
қолдану , қазақ тілі, математика
5 слайд
Құндылықтарды дарыту Оқушыларды патриотизмге ,ұлттық құндылқтарымызды дәріптеуге болашақта үлкен жетістікке жететің азамат қылып тәрбиелеу. Пәнаралық ба й ланыстар Ойын кезінде физикалық есептеуілерді қолдану , қазақ тілі, математика
6 слайд
Сабақ барысы Сабақтың басы
Сәлемдесу,оқушылардың сабаққа
дайындықтарын тексеру, жағымды
психалогиялық ортаны қалыптастыру.
Сабақтың мақсатын түсіндіру
6 слайд
Сабақ барысы Сабақтың басы Сәлемдесу,оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру, жағымды психалогиялық ортаны қалыптастыру. Сабақтың мақсатын түсіндіру
7 слайд
Сабақтың ортасы
•
« Жаңа сабағымда белсенді және тиімді оқытудың әдіс-тәсілдерән пайдаланамын
•
Миға шабуыл,өзара оқыту, сәйкестікті тап, жарыс әдісті
•
«Асық ату» және «Бес тас» ойынының ережесін түсіндіріңіз және білім
алушыларды топқа бөлу арқылы ойындарды ережесімен ойнатыңыз.
•
Асық ойыны — қазақ халқының дәстүрлі ойыны. Асық ойыны күндіз де, түнде де
ойналады.
•
Күндізгісі – мергендікке, түнгісі – ептілікке баулиды.
•
Дескриптор
•
«Асық ату» және «Бес тас», «тоғызқұмалақ» ойынының ережесін көрсетеді,
техникасын біледі.
•
Иіргенде түскен қалпына қарай асық – алшы,
•
тәйке,
•
бүк,
•
шік деп,
•
ал атуға арнап арнайы қорғасын құйылып
•
жасалғаны – сақа,
•
жақсылары – оңқы аталады.
•
Қалыптастырушы бағалау: «Сенің қолыңнан бәрі келеді»
7 слайд
Сабақтың ортасы • « Жаңа сабағымда белсенді және тиімді оқытудың әдіс-тәсілдерән пайдаланамын • Миға шабуыл,өзара оқыту, сәйкестікті тап, жарыс әдісті • «Асық ату» және «Бес тас» ойынының ережесін түсіндіріңіз және білім алушыларды топқа бөлу арқылы ойындарды ережесімен ойнатыңыз. • Асық ойыны — қазақ халқының дәстүрлі ойыны. Асық ойыны күндіз де, түнде де ойналады. • Күндізгісі – мергендікке, түнгісі – ептілікке баулиды. • Дескриптор • «Асық ату» және «Бес тас», «тоғызқұмалақ» ойынының ережесін көрсетеді, техникасын біледі. • Иіргенде түскен қалпына қарай асық – алшы, • тәйке, • бүк, • шік деп, • ал атуға арнап арнайы қорғасын құйылып • жасалғаны – сақа, • жақсылары – оңқы аталады. • Қалыптастырушы бағалау: «Сенің қолыңнан бәрі келеді»
8 слайд
•
Сабақ барысында оқушылардың көбі
ұлттық ойындарға байланысты
жаттығуларды дұрыс орындай біледі,бірақ
оның ішінде баяу
қабылдайтын,жаттығуларды орындағанда
қате жіберетін оқушыларға мен ерекше
көңіл бөліп,қолдау көрсетіп
•
Уәждеу арқылы сабаққа ұлттық ойындарға
деген ынталарын арттырамын. Жеке
деңгейлік тапсырмалар беремін
8 слайд
• Сабақ барысында оқушылардың көбі ұлттық ойындарға байланысты жаттығуларды дұрыс орындай біледі,бірақ оның ішінде баяу қабылдайтын,жаттығуларды орындағанда қате жіберетін оқушыларға мен ерекше көңіл бөліп,қолдау көрсетіп • Уәждеу арқылы сабаққа ұлттық ойындарға деген ынталарын арттырамын. Жеке деңгейлік тапсырмалар беремін
9 слайд
Сабақтың соңы
«Сұраққа жетіп алу» әдісі
•
1.Ұлттық ойындардың жалпы ережесін
түсіндіңіздерме?
•
2.Асық ойынының тәсілін үйрендіңдерме?
•
3.Бүгінгі ұлттық ойын сабағы ұнады ма?
•
Құрал-жабдықтарды тиісті орындарына қою. Бүгінгі
өтілген сабаққа рефлексия жазу. Көкіректі кере демді
реттеу .
•
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының
жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай
алады
Бас бармақ әдісі арқылы бағалауды жүргіземіз
9 слайд
Сабақтың соңы «Сұраққа жетіп алу» әдісі • 1.Ұлттық ойындардың жалпы ережесін түсіндіңіздерме? • 2.Асық ойынының тәсілін үйрендіңдерме? • 3.Бүгінгі ұлттық ойын сабағы ұнады ма? • Құрал-жабдықтарды тиісті орындарына қою. Бүгінгі өтілген сабаққа рефлексия жазу. Көкіректі кере демді реттеу . • Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады Бас бармақ әдісі арқылы бағалауды жүргіземіз
10 слайд
Саралау
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен
ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін
есепке ала отырып іріктеу түрінде болуы
мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды
есепке ала отырып, сабақтың кез келген
кезеңінде қолданыла алады
10 слайд
Саралау Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады
11 слайд
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз ?
Критериалдық бағалау - бұл білімнің мақсаты мен мазмұнына сәйкес келетін,
оқушылардың оқу-танымдық біліктілігін қалыптастыруға себепші болатын, айқын
анықталған, ұжыммен шығарылған, білім процесінің барлық қатысушыларына
алдын ала белгілі критериялармен оқушылардың оқу жетістіктерін салыстыруға
негізделген проц есс.
Критериалды бағалау қалыптастырушы бағалау арқылы
Қалыптастырушы бағалау: «Сенің қолыңнан бәрі келеді (өзін-өзі бағалау)
Бас бармақ әдісі бағалау
Керібайланыс «Сұраққа жетіп алу» әдіс
11 слайд
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз ? Критериалдық бағалау - бұл білімнің мақсаты мен мазмұнына сәйкес келетін, оқушылардың оқу-танымдық біліктілігін қалыптастыруға себепші болатын, айқын анықталған, ұжыммен шығарылған, білім процесінің барлық қатысушыларына алдын ала белгілі критериялармен оқушылардың оқу жетістіктерін салыстыруға негізделген проц есс. Критериалды бағалау қалыптастырушы бағалау арқылы Қалыптастырушы бағалау: «Сенің қолыңнан бәрі келеді (өзін-өзі бағалау) Бас бармақ әдісі бағалау Керібайланыс «Сұраққа жетіп алу» әдіс
12 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!
12 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!!!