ҚМЖ "Мамандықтар әлемі" 5 сынып

#1 слайд
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Орындаған: Кенжебек ЕлжанҚЫСҚА МЕРЗІМДІ
САБАҚ ЖОСПАРЫ Орындаған:
Кенжебек Елжан
1 слайд
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Орындаған: Кенжебек ЕлжанҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ Орындаған: Кенжебек Елжан
#2 слайд
Бөлім : 2
Сабақ тақырыбы : «Мамандықтар әлемі»
Мұғалімнің аты-жөні: Кенжебек Елжан
Сынып: 5-сынып
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
5.1.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты
ақпаратты анықтау.
5.1.Т6 Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға
жауап беру.
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар орындай алады:
мәтіндегі мазмұнды болжай алады,
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтінді бойынша өз
түсініктерін айтып бере алады,
Кейбір оқушылар орындай алады:
мәтіннің мазмұнын айтып және оған өз ойларын толықтырып қоса
алады.
2 слайд
Бөлім : 2 Сабақ тақырыбы : «Мамандықтар әлемі» Мұғалімнің аты-жөні: Кенжебек Елжан Сынып: 5-сынып Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 5.1.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. 5.1.Т6 Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру. Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар орындай алады: мәтіндегі мазмұнды болжай алады, Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтінді бойынша өз түсініктерін айтып бере алады, Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіннің мазмұнын айтып және оған өз ойларын толықтырып қоса алады.
#3 слайд
Тілдік мақсат:
Ойлау деңгейлері:
Тыңдау, түсіну,талдау,жинақтау
Құндылықтарға баулу:
Болашақ ұрпақтың бойларына мамандықтарға деген қызығушылығын
арттыру.
Әдіс-тәсілдер:
Сұрақ-жауап Оқушылар орындай алады: оқушылар сабақ
барысында өз ойын түйіндеп болашақ мамандығы
жайлы әңгімелейді
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Мамандық атаулары
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған
пайдалы тіркестер : мамандықтар әлемі, болашақ
мамандығым, менің мамандығым
3 слайд
Тілдік мақсат: Ойлау деңгейлері: Тыңдау, түсіну,талдау,жинақтау Құндылықтарға баулу: Болашақ ұрпақтың бойларына мамандықтарға деген қызығушылығын арттыру. Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап Оқушылар орындай алады: оқушылар сабақ барысында өз ойын түйіндеп болашақ мамандығы жайлы әңгімелейді Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мамандық атаулары Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер : мамандықтар әлемі, болашақ мамандығым, менің мамандығым
#4 слайд
Бағалау критерийі:
Оқылған мәтіннің мазмұнын болжап, мәтін мазмұны бойынша өз
түсініктеріне ойларын қосып толықтрып айта біледі.
Болашақ мамандықтары туралы өз ойларын еркін жеткізе біледі.
Дескриптор:
Оқылған мәтіннің мазмұнын болжап, мәтін мазмұны бойынша өз
түсініктерін айтады,
Сұрақтарға жауап беріп, кейіпкерлер әрекетін талдайды,
Болашақ мамандықтары бойынша өз ойларын еркін жеткізіп
әңгімелейді .
4 слайд
Бағалау критерийі: Оқылған мәтіннің мазмұнын болжап, мәтін мазмұны бойынша өз түсініктеріне ойларын қосып толықтрып айта біледі. Болашақ мамандықтары туралы өз ойларын еркін жеткізе біледі. Дескриптор: Оқылған мәтіннің мазмұнын болжап, мәтін мазмұны бойынша өз түсініктерін айтады, Сұрақтарға жауап беріп, кейіпкерлер әрекетін талдайды, Болашақ мамандықтары бойынша өз ойларын еркін жеткізіп әңгімелейді .
#5 слайд
Сабақ
басы
7 минут Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Ой сергек. «Кубизм» әдісі
Кубиктің көмегімен жаңа сабақтың тақырыбы
ашылады:
1. Дәрігер мамандығы
2. Құрылысшы мамандығы
3. Мұғалім мамандығы
4. Аспазшы мамандығы
5. Ғарышкер мамандығы
6. Тігінші мамандығы
Оқушылар мамандықтар жайлы білетіндерін айтады . Кубик
5 слайд
Сабақ басы 7 минут Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар Ой сергек. «Кубизм» әдісі Кубиктің көмегімен жаңа сабақтың тақырыбы ашылады: 1. Дәрігер мамандығы 2. Құрылысшы мамандығы 3. Мұғалім мамандығы 4. Аспазшы мамандығы 5. Ғарышкер мамандығы 6. Тігінші мамандығы Оқушылар мамандықтар жайлы білетіндерін айтады . Кубик
#6 слайд
Сабақ
ортасы
5 минут
8 минут Жоспарланған жаттығу түрлері
Қызығушылықтарын арттыру.
Көрсетілген бейнежазба бойынша сабақтың тақырыбына болжау жасаңдар.
Қалыптастыру кезеңі.
Оқушыларға мұғалім екі түрлі мәтінді оқиды.
1. Самат өзінің болашақ мамандығы жайлы көп ойланды. Бала кезінен ғарышкер болуды
армандаған еді. Бірақ Самат ғарышкер бола алмаймын деп тартқыншақтады. Себебі ол:
«ғарышкер болу өте қиын, ол менің қолымнан келмейді» - деп ойлады. Оған сыныптасы Аяжан
көмектескісі келді. Самат пен Аяжан екеуі мұғалімдерден ғарышкер болу үшін не істеу керек
деп сұрауды бастады. Оларға қазақ тілі пәнінің мұғалімі Ерлан Болатұлы ғарышкерлер туралы
қызықты мәліметтерді шығарып берді. Саматтық қызығушылығы одан ары артып болашақта
ғарышкер болуға нық шешім қабылдады.
2. Сыныптастар әңгімелесіп отырып өздерінің болашақта кім болғылары келетіні жайлы
сөз қозғады. Ең бірінші болып Гүлнар өзінің әнді жақсы айтатынын айтып, болашақ әнші
боламын деп бастады. Оны жалғастырып Ерлан өзінің сурет салуға қатты қызығатынын,
бенелеу өнері сабағын жақсы оқитынын айтып, болашақта үздік дизайнер болғысы келетінін
айтты. Ал Олжас тарихты қатты жақсы көретінін, ескі заттар қызықтыратынын айтып,
архиолог боламын деді. Осылайша бәрі кезек-кезек болашақта болғысы келетін
мамандықтарын әңгіме қылды.
6 слайд
Сабақ ортасы 5 минут 8 минут Жоспарланған жаттығу түрлері Қызығушылықтарын арттыру. Көрсетілген бейнежазба бойынша сабақтың тақырыбына болжау жасаңдар. Қалыптастыру кезеңі. Оқушыларға мұғалім екі түрлі мәтінді оқиды. 1. Самат өзінің болашақ мамандығы жайлы көп ойланды. Бала кезінен ғарышкер болуды армандаған еді. Бірақ Самат ғарышкер бола алмаймын деп тартқыншақтады. Себебі ол: «ғарышкер болу өте қиын, ол менің қолымнан келмейді» - деп ойлады. Оған сыныптасы Аяжан көмектескісі келді. Самат пен Аяжан екеуі мұғалімдерден ғарышкер болу үшін не істеу керек деп сұрауды бастады. Оларға қазақ тілі пәнінің мұғалімі Ерлан Болатұлы ғарышкерлер туралы қызықты мәліметтерді шығарып берді. Саматтық қызығушылығы одан ары артып болашақта ғарышкер болуға нық шешім қабылдады. 2. Сыныптастар әңгімелесіп отырып өздерінің болашақта кім болғылары келетіні жайлы сөз қозғады. Ең бірінші болып Гүлнар өзінің әнді жақсы айтатынын айтып, болашақ әнші боламын деп бастады. Оны жалғастырып Ерлан өзінің сурет салуға қатты қызығатынын, бенелеу өнері сабағын жақсы оқитынын айтып, болашақта үздік дизайнер болғысы келетінін айтты. Ал Олжас тарихты қатты жақсы көретінін, ескі заттар қызықтыратынын айтып, архиолог боламын деді. Осылайша бәрі кезек-кезек болашақта болғысы келетін мамандықтарын әңгіме қылды.
#7 слайд
10 минут Жоспарланған жаттығу түрлері
Сұрақ-жауап.
Мәтін бойынша оқушылар төменде көрсетілген сұрақтарға
жауап беру мақсатында өз түсініктерін айтатын болады.
I - мәтіннен
1. Мәтін кім және не жайлы жазылған?
2. Самат кім болғысы келді?
3. Саматқа кімдер, қалай көмектесті?
4. Самат дұрыс шешім қабылдады ма қалай ойлайсыз,
не себепті?
5. Әңгімеден қандай ой түйдіңіз?
II – мәтіннен
1. Мәтінде қандай әңгіме қозғалды?
2. Кім қандай мамандықты таңдады?
3. Гүлнар, Ерлан, Олжас өз мамандықтарын неге
сүйеніп таңдады?
4. Әңгімеден қандай ойды түйдіңіз?
7 слайд
10 минут Жоспарланған жаттығу түрлері Сұрақ-жауап. Мәтін бойынша оқушылар төменде көрсетілген сұрақтарға жауап беру мақсатында өз түсініктерін айтатын болады. I - мәтіннен 1. Мәтін кім және не жайлы жазылған? 2. Самат кім болғысы келді? 3. Саматқа кімдер, қалай көмектесті? 4. Самат дұрыс шешім қабылдады ма қалай ойлайсыз, не себепті? 5. Әңгімеден қандай ой түйдіңіз? II – мәтіннен 1. Мәтінде қандай әңгіме қозғалды? 2. Кім қандай мамандықты таңдады? 3. Гүлнар, Ерлан, Олжас өз мамандықтарын неге сүйеніп таңдады? 4. Әңгімеден қандай ойды түйдіңіз?
#8 слайд
Сабақтың соңы:
Сабақты бекіту: (7 минут)
Болашақта қандай маман иесі болғыңыз келеді және не себепті?
Оқушылар кезектесе бір екі сөйлеммен өз ойларын жеткізеді. Бұл
оқушылардың сөйлеу дағдысын, орфоэпиялық қателерді
түзетулеріне, өз ойларын еркін жеткізулеріне көмектеседі.
8 слайд
Сабақтың соңы: Сабақты бекіту: (7 минут) Болашақта қандай маман иесі болғыңыз келеді және не себепті? Оқушылар кезектесе бір екі сөйлеммен өз ойларын жеткізеді. Бұл оқушылардың сөйлеу дағдысын, орфоэпиялық қателерді түзетулеріне, өз ойларын еркін жеткізулеріне көмектеседі.
#9 слайд
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен оқушылар
таратылған стикерлерді толтырып тақтаға
жабыстырады Маған бүгінгі
сабақта...
ұнады Мен білдім...
Тілек...
Үй тапсырмасы
«Менің болашақ
мамандығым»
тақырыбына шағын әңгіме
жазып келу.
9 слайд
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен оқушылар таратылған стикерлерді толтырып тақтаға жабыстырады Маған бүгінгі сабақта... ұнады Мен білдім... Тілек... Үй тапсырмасы «Менің болашақ мамандығым» тақырыбына шағын әңгіме жазып келу.
шағым қалдыра аласыз


