Сабақ түрлері және оның құрылымы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Әдістемелік көмекші құрал
Сабақ түрлері және оның
құрылымы
Құрастырған: Г.Құрманбекқызы
Қаратау – 2019 жыл.
1 слайд
Әдістемелік көмекші құрал Сабақ түрлері және оның құрылымы Құрастырған: Г.Құрманбекқызы Қаратау – 2019 жыл.
2 слайд
Мамандығы: Тарих және география пәні мұғалімі
Бітірген оқу орны: Тараз пед. институты
Педагогикалық өтілі: 19 жыл
Санаты: І
Жетістігі,
марапаттары: Талас ауданы білім бөлімінің
“ Құрмет грамотасы”
Қаратау қаласы әкімінің алғыс хаты
2 слайд
Мамандығы: Тарих және география пәні мұғалімі Бітірген оқу орны: Тараз пед. институты Педагогикалық өтілі: 19 жыл Санаты: І Жетістігі, марапаттары: Талас ауданы білім бөлімінің “ Құрмет грамотасы” Қаратау қаласы әкімінің алғыс хаты
3 слайд
Мазмұны:
1.Түсіндіру сабақтары
2. Пысықтау сабақтары
3. Сынау сабақтары
4. Сабақ жоспарын жасаудағы талаптар
5. Дидактикалық принциптер
6. Сабақ беру кезеңіндегі талаптар
7. Сабақтың құрылымы
8. Сабақтың тәрбиелік мақсаты
9. Сабаққа қойылатын дидактикалық талаптар
10.Сабаққа қойылатын психологиялық талаптар
11. Сабаққа қойылатын гигиеналық талаптар
3 слайд
Мазмұны: 1.Түсіндіру сабақтары 2. Пысықтау сабақтары 3. Сынау сабақтары 4. Сабақ жоспарын жасаудағы талаптар 5. Дидактикалық принциптер 6. Сабақ беру кезеңіндегі талаптар 7. Сабақтың құрылымы 8. Сабақтың тәрбиелік мақсаты 9. Сабаққа қойылатын дидактикалық талаптар 10.Сабаққа қойылатын психологиялық талаптар 11. Сабаққа қойылатын гигиеналық талаптар
4 слайд
Түсіндіру сабақтары
Жаңа біріккен панорамалық зерттеу
4 слайд
Түсіндіру сабақтары Жаңа біріккен панорамалық зерттеу
5 слайд
Пысықтау сабақтары
Бекіту саяхат семинар қайталау
жарыс конференция талқылау
5 слайд
Пысықтау сабақтары Бекіту саяхат семинар қайталау жарыс конференция талқылау
6 слайд
Сынау сабақтары
сынақ диспут ойын
сахналау жұмбақ тест
6 слайд
Сынау сабақтары сынақ диспут ойын сахналау жұмбақ тест
7 слайд
Жаңа сабақ – жаңа білім беру
мақсатында.
Біріккен сабақ – жаңа білім мен өткенді
және пәндер арасындағы байланысты
көру мақсатында
Зерттеу сабақ – іздендіру мақсатында
Панорамалық сабақ – сабақ
элементтерінің көрінісін іске асыру
мақсатында
Бекіту сабағы – білімді меңгеру деңгейін
байқау.
7 слайд
Жаңа сабақ – жаңа білім беру мақсатында. Біріккен сабақ – жаңа білім мен өткенді және пәндер арасындағы байланысты көру мақсатында Зерттеу сабақ – іздендіру мақсатында Панорамалық сабақ – сабақ элементтерінің көрінісін іске асыру мақсатында Бекіту сабағы – білімді меңгеру деңгейін байқау.
8 слайд
Саяхат сабақ – танымдық қабілетін
дамыту
Семинар сабақ – оқушының білімін
тереңдету
Қайталау сабақ – пәндерден алған
білімді толық қалыптастыру
Жарыс сабақ – оқушылар ойларының
жетістігін байқау
Конференция сабақ – іскерлігі мен
танымдық белсенділігін қалыптастыру
8 слайд
Саяхат сабақ – танымдық қабілетін дамыту Семинар сабақ – оқушының білімін тереңдету Қайталау сабақ – пәндерден алған білімді толық қалыптастыру Жарыс сабақ – оқушылар ойларының жетістігін байқау Конференция сабақ – іскерлігі мен танымдық белсенділігін қалыптастыру
9 слайд
Сынақ сабақ – білімі мен дағдысын бір
жүйеге келтіру
Диспут сабақ – білімі мен дағдысын
қалыптастыру
Ойын, жұмбақ сабақ – оқушылар зейінін
қалыптастыру
Сахналау сабақ – оқушылар
шығармашылығын дамыту
Талқылау сабағы – ауызекі тілдегі,
жұмыстағы жіберген қателерін арнайы
талдау
9 слайд
Сынақ сабақ – білімі мен дағдысын бір жүйеге келтіру Диспут сабақ – білімі мен дағдысын қалыптастыру Ойын, жұмбақ сабақ – оқушылар зейінін қалыптастыру Сахналау сабақ – оқушылар шығармашылығын дамыту Талқылау сабағы – ауызекі тілдегі, жұмыстағы жіберген қателерін арнайы талдау
10 слайд
Сабақ жоспарын жасаудағы талаптар
1. Тақырыбы.
2. Мақсаты:
а)дамытушылық
ә)тәрбиелік
б)жалпы білімділік
3. Күнделікті жоспарды жасаудағы күрделендіру:
а)Ұйымдастыру кезеңі
ә)үй тапсырмасын тексеру
б)жаңа тақырыпты енгізу, сол бойынша жұмыс
в)бекіту
г)үйге тапсырма (үй тапсырмасы өтілген сабақтың
30 пайызынан көп не аз болмауы керек)
д)балалардың жұмысын бағалау
10 слайд
Сабақ жоспарын жасаудағы талаптар 1. Тақырыбы. 2. Мақсаты: а)дамытушылық ә)тәрбиелік б)жалпы білімділік 3. Күнделікті жоспарды жасаудағы күрделендіру: а)Ұйымдастыру кезеңі ә)үй тапсырмасын тексеру б)жаңа тақырыпты енгізу, сол бойынша жұмыс в)бекіту г)үйге тапсырма (үй тапсырмасы өтілген сабақтың 30 пайызынан көп не аз болмауы керек) д)балалардың жұмысын бағалау
11 слайд
Дидактикалық принциптер:
1.Жай және күрделі
2.Жүйелілігі
3.Белсенділігі
4.Білімділігі
5.Көрнекілігі
6.Коммуникативті бағдары
7.Даралап оқыту
8.Жеке дара оқыту
11 слайд
Дидактикалық принциптер: 1.Жай және күрделі 2.Жүйелілігі 3.Белсенділігі 4.Білімділігі 5.Көрнекілігі 6.Коммуникативті бағдары 7.Даралап оқыту 8.Жеке дара оқыту
12 слайд
Сабақ беру кезеңіндегі талаптар
1. Тақырыпты жоспарлау
2.Сабақ жоспары
3.Өз білімін көтеру жоспары
4.Жаңа бағдарламаның мазмұнын меңгеру жоспары
5.Сабақтың мақсатын айқындай білуі
6.Сабақ мақсатына қарай мазмұндай білу мақсаты
7.Түрлі әдіс қолдана білу қабілеті
8.Бағдарлама бойынша тәжірибе жұмыстарының өтілу барысы
9.Сабаққа қызығушылығын тудыру қабілеті
10.Пән аралық байланыс
11. Сабақ кезіндегі тәртібі
12.Мақсатына қарай бағалай білуі
13. Үлгермеушілік себебін анықтай білу қасиеті
14. Кабинет жабдықтарына қосқан үлесі
15.Көрнекілікті пайдалана білу дәрежесі
12 слайд
Сабақ беру кезеңіндегі талаптар 1. Тақырыпты жоспарлау 2.Сабақ жоспары 3.Өз білімін көтеру жоспары 4.Жаңа бағдарламаның мазмұнын меңгеру жоспары 5.Сабақтың мақсатын айқындай білуі 6.Сабақ мақсатына қарай мазмұндай білу мақсаты 7.Түрлі әдіс қолдана білу қабілеті 8.Бағдарлама бойынша тәжірибе жұмыстарының өтілу барысы 9.Сабаққа қызығушылығын тудыру қабілеті 10.Пән аралық байланыс 11. Сабақ кезіндегі тәртібі 12.Мақсатына қарай бағалай білуі 13. Үлгермеушілік себебін анықтай білу қасиеті 14. Кабинет жабдықтарына қосқан үлесі 15.Көрнекілікті пайдалана білу дәрежесі
13 слайд
Сабақтың құрылымы
1. Ұйымдастыру кезеңі – 2-3 минут
2. Үй тапсырмасын сұрау – 10-15 минут
Әдістері: сұрақ – жауап, жазба жұмысы, әңгімелесу,
жаттау, оқу, талдау, тест.
3. Үй тапсырмасын пысықтау, қорыту – 1-2 минут
4. Жаңа сабаққа кіріспе – 1-2 минут
5. Жаңа сабақ – 15-20 минут
Әдістері: әңгіме, баяндау, көрнекі, техникалық
құралдар, т.б.
6. Жаңа сабақты пысықтау, қорыту – 1-2 минут
7. Үйге тапсырма беру – 2-3 минут
Әдістері: сыныптағы жұмысқа ұқсас, нормаға сай 1/3
бөлік, түсіндіру, жас, жеке ерекшелікті ескеру.
8. Бағалау .
13 слайд
Сабақтың құрылымы 1. Ұйымдастыру кезеңі – 2-3 минут 2. Үй тапсырмасын сұрау – 10-15 минут Әдістері: сұрақ – жауап, жазба жұмысы, әңгімелесу, жаттау, оқу, талдау, тест. 3. Үй тапсырмасын пысықтау, қорыту – 1-2 минут 4. Жаңа сабаққа кіріспе – 1-2 минут 5. Жаңа сабақ – 15-20 минут Әдістері: әңгіме, баяндау, көрнекі, техникалық құралдар, т.б. 6. Жаңа сабақты пысықтау, қорыту – 1-2 минут 7. Үйге тапсырма беру – 2-3 минут Әдістері: сыныптағы жұмысқа ұқсас, нормаға сай 1/3 бөлік, түсіндіру, жас, жеке ерекшелікті ескеру. 8. Бағалау .
14 слайд
Сабақтың тәрбиелік мақсаты төмендегі тәрбие
түрлерінің біреуін немесе бірнешеуін қамтуы тиіс:
1. Ақыл-ой тәрбиесі
2. Адамгершілік тәрбиесі:
а)ұлтжандылық;
ә)ұлтаралық қатынас сыйластығы;
б)мейірімділік, ізгілік, имандылық.
3. Саяси-идеялық тәрбие
4. Еңбек тәрбиесі
5. Әсемдік тәрбиесі
6. Дене тәрбиесі
7. Құқық тәрбиесі
8. Экологиялық тәрбие
9. Экономикалық тәрбие
10.Отбасы тәрбиесі
14 слайд
Сабақтың тәрбиелік мақсаты төмендегі тәрбие түрлерінің біреуін немесе бірнешеуін қамтуы тиіс: 1. Ақыл-ой тәрбиесі 2. Адамгершілік тәрбиесі: а)ұлтжандылық; ә)ұлтаралық қатынас сыйластығы; б)мейірімділік, ізгілік, имандылық. 3. Саяси-идеялық тәрбие 4. Еңбек тәрбиесі 5. Әсемдік тәрбиесі 6. Дене тәрбиесі 7. Құқық тәрбиесі 8. Экологиялық тәрбие 9. Экономикалық тәрбие 10.Отбасы тәрбиесі
15 слайд
Сабаққа қойылатын дидактикалық талаптар:
Сабақ мерзімі;
Тақырыбы;
Мақсаттары;
Көрнекілік;
Әдіс-тәсілдері.
Сабаққа қойылатын психологиялық талаптар:
Мұғалімнің өзін-өзі ұстауы;
Дұрыс көңіл-күйі;
Балалармен ұстаздық этикаға сай қатынаста болуы.
15 слайд
Сабаққа қойылатын дидактикалық талаптар: Сабақ мерзімі; Тақырыбы; Мақсаттары; Көрнекілік; Әдіс-тәсілдері. Сабаққа қойылатын психологиялық талаптар: Мұғалімнің өзін-өзі ұстауы; Дұрыс көңіл-күйі; Балалармен ұстаздық этикаға сай қатынаста болуы.
16 слайд
Сабаққа қойылатын
гигиеналық талаптар:
Үйірме кабинеттерінің, ойын алаңдарының талапқа
сай болуы;
Оқушының артық шаршамауы;
Сергіту сәті;
Ойын элементтерін дұрыс қолдану.
16 слайд
Сабаққа қойылатын гигиеналық талаптар: Үйірме кабинеттерінің, ойын алаңдарының талапқа сай болуы; Оқушының артық шаршамауы; Сергіту сәті; Ойын элементтерін дұрыс қолдану.