Сабақты зерттеу (LS) тәсілінде проблеманы анықтаудың тиімді әдістері
Сабақты зерттеу (LS) тәсілінде проблеманы анықтаудың тиімді әдістері

#1 слайд
Сабақты зерттеу кезеңдері
Сабақты зерттеу ( LS ) топтарын құру
Зерттеу проблемасын айқындау
Теориялық мәселелерді шешу: ресурстарды анықтау,
әдебиет оқу, танысу
Коучинг өткізу
Сабақты жоспарлау
Бақылау және интервью құралдарын таңдау
Сабақ: оқушыларды бақылау және олардан интервью алу
Сабақты талдау, сабақ жоспарын жақсарту, проблеманы нақтылау
немесе оның басқа қырларын ашу (анықтау)
1 слайд
Сабақты зерттеу кезеңдері Сабақты зерттеу ( LS ) топтарын құру Зерттеу проблемасын айқындау Теориялық мәселелерді шешу: ресурстарды анықтау, әдебиет оқу, танысу Коучинг өткізу Сабақты жоспарлау Бақылау және интервью құралдарын таңдау Сабақ: оқушыларды бақылау және олардан интервью алу Сабақты талдау, сабақ жоспарын жақсарту, проблеманы нақтылау немесе оның басқа қырларын ашу (анықтау)
#2 слайд
Сабақты зерттеу ( LS ) тәсілінде
проблеманы анықтаудың
тиімді әдістері
Коучинг - сессия«Балқаш қаласы Абай атындағы
№ 2 мектеп – лицейі» КММ
Карибжанов Е.Т. – педагог – зерттеуші
Рахимова Ж.Т. – педагог - сарапшы
2 слайд
Сабақты зерттеу ( LS ) тәсілінде проблеманы анықтаудың тиімді әдістері Коучинг - сессия«Балқаш қаласы Абай атындағы № 2 мектеп – лицейі» КММ Карибжанов Е.Т. – педагог – зерттеуші Рахимова Ж.Т. – педагог - сарапшы
#3 слайд
«Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста,
Сонда толық боларсың елден бөлек»
Абай
Мақсаты: Коучинг сессия қатысушыларына сабақты
зерттеу ( LS ) тәсілінде проблеманы
анықтаудың тиімді әдістерін көрсету.
Күтілетін нәтиже: Қатысушылардың проблеманы анықтау
дағдылары қалыптасады;
Мониторинг нәтижесінен проблеманы
анықтаудың әдістерін үйрене отырып,
зерттеу сұрағын нақты анықтай алады.
Түйінді идеялар
LS проблемасын айқындау
1. Оқушылардың білім көрсеткіштерін мониторингілеу негізінде құралғаны дұрыс. Проблеманы айқындау үшін алдымен
нысаналы сынып немесе оқушы туралы мәлімет деректерді жинау қажет (социограмма, анкета, үлгерім, білім сапасы,
кіріс сауалнамасы, т.б.)
2. Зерттеу тақырыбы танымдық, эмоционалдық және қарым – қатынас ауқымында болуы керек.
3. Сыныпта сабақ беретін пән мұғалімдері, сынып жетекші, психолог, тәрбие орынбасарымен әңгімелесіп, сұхбат
жүргізіп, басқа да проблемаларды айқындау керек (мысалы, қиын, назардан тыс қалған, пәнге қызығушылығы жоқ
немесе төмен оқушыларды анықтау)
4. Сынып немесе оқушыны LS сабағынан тыс уақытта сырттай, тікелей бақылауға болады. Сол арқылы объект немесе
оқушының жеке қабілетін, қызығушылығын, даму деңгейін анықтау, зерттеу.
5. Проблема SMART тұрғысынан құрылуы керек.
6. Проблема шешімін, нәтижесін алдын – ала айқындап алу керек.
7. Зерттеу тақырыбы оқушы білімін жақсартуға бағытталуы керек.
Іс – әрекет «ССС» ауқымында жасалуы керек
3 слайд
«Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста, Сонда толық боларсың елден бөлек» Абай Мақсаты: Коучинг сессия қатысушыларына сабақты зерттеу ( LS ) тәсілінде проблеманы анықтаудың тиімді әдістерін көрсету. Күтілетін нәтиже: Қатысушылардың проблеманы анықтау дағдылары қалыптасады; Мониторинг нәтижесінен проблеманы анықтаудың әдістерін үйрене отырып, зерттеу сұрағын нақты анықтай алады. Түйінді идеялар LS проблемасын айқындау 1. Оқушылардың білім көрсеткіштерін мониторингілеу негізінде құралғаны дұрыс. Проблеманы айқындау үшін алдымен нысаналы сынып немесе оқушы туралы мәлімет деректерді жинау қажет (социограмма, анкета, үлгерім, білім сапасы, кіріс сауалнамасы, т.б.) 2. Зерттеу тақырыбы танымдық, эмоционалдық және қарым – қатынас ауқымында болуы керек. 3. Сыныпта сабақ беретін пән мұғалімдері, сынып жетекші, психолог, тәрбие орынбасарымен әңгімелесіп, сұхбат жүргізіп, басқа да проблемаларды айқындау керек (мысалы, қиын, назардан тыс қалған, пәнге қызығушылығы жоқ немесе төмен оқушыларды анықтау) 4. Сынып немесе оқушыны LS сабағынан тыс уақытта сырттай, тікелей бақылауға болады. Сол арқылы объект немесе оқушының жеке қабілетін, қызығушылығын, даму деңгейін анықтау, зерттеу. 5. Проблема SMART тұрғысынан құрылуы керек. 6. Проблема шешімін, нәтижесін алдын – ала айқындап алу керек. 7. Зерттеу тақырыбы оқушы білімін жақсартуға бағытталуы керек. Іс – әрекет «ССС» ауқымында жасалуы керек
#4 слайд
ЗЕРТТЕУ СҰРАҒЫН ТАҢДАУ
FINER критерийлері бойынша
F - жүзеге асатын. Мұғалімде жеткілікті ресурстар
бар ма?
I - қызықты. Бұл сұрақ тағы да кімге қызықты?
N - зерделенген. Зерттеу сұрағы бұрын зерделенген
бе?
E - д ə лелдемелер. Зерттеу сұрағына қандай
д ə лелдемелер жауап береді?
R – этикалық. Зерттеу біреуге зиян келтіруі мүмкін
бе?
қарым-қатынас. Зерттеу н ə тижелері нақты кімге
ықпал етеді?
4 слайд
ЗЕРТТЕУ СҰРАҒЫН ТАҢДАУ FINER критерийлері бойынша F - жүзеге асатын. Мұғалімде жеткілікті ресурстар бар ма? I - қызықты. Бұл сұрақ тағы да кімге қызықты? N - зерделенген. Зерттеу сұрағы бұрын зерделенген бе? E - д ə лелдемелер. Зерттеу сұрағына қандай д ə лелдемелер жауап береді? R – этикалық. Зерттеу біреуге зиян келтіруі мүмкін бе? қарым-қатынас. Зерттеу н ə тижелері нақты кімге ықпал етеді?
#5 слайд
PICOT зерттеу сұрағын қою моделі
P population - аудитория. Сіздің сұрағыңыз нақты
аудиторияға немесе білім беру үдерісінің қатысушылар
тобына бағытталған ба?
I intervention - араласу. Сіз нақты қалай ж ə не қандай
ə дістер, техникалар, т ə сілдер арқылы өзіңіздің
зерттеуіңізді жүзеге асырасыз?
C comparison - салыстыру. Сіз тағы да қандай ə дістер,
техникалар ж ə не т ə сілдер қолдана аласыз?
O outcomes - күтілетін н ə тижелер. Осы зерттеудің соңында
сіз нақты қандай н ə тиже аламын деп болжап отырсыз?
T time – уақытпен шектелген.
5 слайд
PICOT зерттеу сұрағын қою моделі P population - аудитория. Сіздің сұрағыңыз нақты аудиторияға немесе білім беру үдерісінің қатысушылар тобына бағытталған ба? I intervention - араласу. Сіз нақты қалай ж ə не қандай ə дістер, техникалар, т ə сілдер арқылы өзіңіздің зерттеуіңізді жүзеге асырасыз? C comparison - салыстыру. Сіз тағы да қандай ə дістер, техникалар ж ə не т ə сілдер қолдана аласыз? O outcomes - күтілетін н ə тижелер. Осы зерттеудің соңында сіз нақты қандай н ə тиже аламын деп болжап отырсыз? T time – уақытпен шектелген.
#6 слайд
1. Сіздің білім алуыңызға оқулық
қаншалықты көмектеседі?
2. Сіз сабақ барысында мәтінмен жұмыс
жасайсыз ба?
3. Мәтінде берілген ақпаратты ой елегінен
өткізесіз ба?
4. Сіз сабақты қандай тәсілмен бергенде
жақсы түсінесіз?
5. Өз бетіңізбен сабаққа дайындаласыз ба?
6. Оқулықтағы мәтіндерді түсініп оқи аласыз
ба? Тапсырмалар кодификаторы
1. Мәтіннің құрылымы . Экспозициясын анықтау (баз алық ) – 1 б
2. Мәтіннің құрылымы . Байланысты анықтау (базалық) – 1 б
3. Мәтіндегі анық айқын ақпаратты анықтау ( базалық ) – 1 б
4. Негізгі ойды анықтау ( жетілдірілген ) - 2 б
5. Мета пән : өмірлік тәжірибенің болуы ( жетілдірілген ) – 2 б
6. маңыздыны анықтау : жоспар құру ( жоғары ) – 3 б
барлығы: 10 ұпай
0-9 ұпай – жоғары деңгей
8-6 ұпай – орташа деңгей
5-0 ұпай – төмен деңгей Жоғары деңгей Орташа деңгей Төмен деңгей
0 6 16
Оқушылардың кітап оқуға
қызығушылықтары төмен, мәтінді түсіну, ой
елегінен өткізу қиындық тудырады.
Мәтіндегі негізгі ойды, идеяны анықтауда
кедергілері ба; оқиғалар байланысын
анықтауда, мәтіннен оқығанын мазмұндап
айту, жоспар құруда қиналады.
6 слайд
1. Сіздің білім алуыңызға оқулық қаншалықты көмектеседі? 2. Сіз сабақ барысында мәтінмен жұмыс жасайсыз ба? 3. Мәтінде берілген ақпаратты ой елегінен өткізесіз ба? 4. Сіз сабақты қандай тәсілмен бергенде жақсы түсінесіз? 5. Өз бетіңізбен сабаққа дайындаласыз ба? 6. Оқулықтағы мәтіндерді түсініп оқи аласыз ба? Тапсырмалар кодификаторы 1. Мәтіннің құрылымы . Экспозициясын анықтау (баз алық ) – 1 б 2. Мәтіннің құрылымы . Байланысты анықтау (базалық) – 1 б 3. Мәтіндегі анық айқын ақпаратты анықтау ( базалық ) – 1 б 4. Негізгі ойды анықтау ( жетілдірілген ) - 2 б 5. Мета пән : өмірлік тәжірибенің болуы ( жетілдірілген ) – 2 б 6. маңыздыны анықтау : жоспар құру ( жоғары ) – 3 б барлығы: 10 ұпай 0-9 ұпай – жоғары деңгей 8-6 ұпай – орташа деңгей 5-0 ұпай – төмен деңгей Жоғары деңгей Орташа деңгей Төмен деңгей 0 6 16 Оқушылардың кітап оқуға қызығушылықтары төмен, мәтінді түсіну, ой елегінен өткізу қиындық тудырады. Мәтіндегі негізгі ойды, идеяны анықтауда кедергілері ба; оқиғалар байланысын анықтауда, мәтіннен оқығанын мазмұндап айту, жоспар құруда қиналады.
#7 слайд
Терри Ласковски
«Зерттеу сұрағына шығу»
Факт - социограмма, анкета, үлгерімі, білім сапасы, кіріс сауалнамасы т.б.
Проблема – оқушылардың мәтінмен жұмыс барысындағы ақыл – ой
белсенділігі төмендігі
Санаты – жас ерекшеліктеріне байланысты (бастауыш, орта буын, жоғарғы
сынып)
Тақырып / сұрақ – зерттеу сұрағы
Зерттеу сұрағы
Оқушылардың мәтінмен жұмыс
барысындағы ақыл – ой белсенділігін
арттыру
7 слайд
Терри Ласковски «Зерттеу сұрағына шығу» Факт - социограмма, анкета, үлгерімі, білім сапасы, кіріс сауалнамасы т.б. Проблема – оқушылардың мәтінмен жұмыс барысындағы ақыл – ой белсенділігі төмендігі Санаты – жас ерекшеліктеріне байланысты (бастауыш, орта буын, жоғарғы сынып) Тақырып / сұрақ – зерттеу сұрағы Зерттеу сұрағы Оқушылардың мәтінмен жұмыс барысындағы ақыл – ой белсенділігін арттыру
#8 слайд
Проблемаға бағытталған
зерттеу сұрағы
Бір проблема ғана анықталуы керек
Ортақ мақсатқа біріктіретін
Нақты
Қол жетімді
Шынайы іске асатын
8 слайд
Проблемаға бағытталған зерттеу сұрағы Бір проблема ғана анықталуы керек Ортақ мақсатқа біріктіретін Нақты Қол жетімді Шынайы іске асатын
#9 слайд
Мектептің объективті жағдайларын анықтауға
арналған сауалнама
Кюар код
Зерттеу сұрағын анықтау https://onlinetestpad.com/bvsqkxdp4uhi2
9 слайд
Мектептің объективті жағдайларын анықтауға арналған сауалнама Кюар код Зерттеу сұрағын анықтау https://onlinetestpad.com/bvsqkxdp4uhi2
#10 слайд
диаграмма
10 слайд
диаграмма
#11 слайд
Шульман ілімі
Мұғалімнің «үш көмекшісі»
•
Проблеманы анықтау барысында нақты неге назар салу керек?
•
Мониторинг нәтижесінен проблеманы анықтау әдісі зерттеу
сұрағын қоюда тиімді тәсіл болатынына қаншалықты көзіңіз
жетті?
11 слайд
Шульман ілімі Мұғалімнің «үш көмекшісі» • Проблеманы анықтау барысында нақты неге назар салу керек? • Мониторинг нәтижесінен проблеманы анықтау әдісі зерттеу сұрағын қоюда тиімді тәсіл болатынына қаншалықты көзіңіз жетті?
шағым қалдыра аласыз













