Ш.Құдайбердіұлы "Еңлік-Кебек" поэмасы

#1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік - Кебек»
дастаны
Оқу мақсаты:Т/Ж1. Әдеби шығарманың
жанрына байланысты сюжеттік
желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік - Кебек» дастаны Оқу мақсаты:Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.
#2 слайд
Миға шабуыл : «Меморандум» әдісі
Сынып оқушылары шеңбер жасап тұрады.
Әрбір екінші тұрған оқушы «2 – 4 – 6 – 8» сандарын айтып бір қадам алға шығады,
барлығы айтып болғаннан кейін ішкі және сыртқы шеңбер жасап топқа бірігеді.
Бір топта 4 оқушы болуы керек.
Әр топқа «Еңлік- Кебек» дастанының нұсқасы жазылған үлестірме қағаздар
таратылады.
Интерактивті тақтадан қазақ халқының басынан өткерген «1723-1725 жылдар
Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама» тарихи қасіретті кезең туралы бейнежазба
мен ( Youtube 20.10.14 Халық әні Елім - ай Kazakh folks) пен «Шәкәрім
Құдайбердіұлының «Еңлік Кебек» поэмасының көркемдік ерекшелігі» тақырыбындағы
мақала нұсқасы көрсетіледі.
Топ мүшелері көргендері мен оқығандары жайлы пікір алмасады.
Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып
оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды.
Сабақ барысында тапсырмалар бойынша мақсатты нәтижеге жету үшін бағалау
критерийін жасайды.
2 слайд
Миға шабуыл : «Меморандум» әдісі Сынып оқушылары шеңбер жасап тұрады. Әрбір екінші тұрған оқушы «2 – 4 – 6 – 8» сандарын айтып бір қадам алға шығады, барлығы айтып болғаннан кейін ішкі және сыртқы шеңбер жасап топқа бірігеді. Бір топта 4 оқушы болуы керек. Әр топқа «Еңлік- Кебек» дастанының нұсқасы жазылған үлестірме қағаздар таратылады. Интерактивті тақтадан қазақ халқының басынан өткерген «1723-1725 жылдар Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама» тарихи қасіретті кезең туралы бейнежазба мен ( Youtube 20.10.14 Халық әні Елім - ай Kazakh folks) пен «Шәкәрім Құдайбердіұлының «Еңлік Кебек» поэмасының көркемдік ерекшелігі» тақырыбындағы мақала нұсқасы көрсетіледі. Топ мүшелері көргендері мен оқығандары жайлы пікір алмасады. Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында тапсырмалар бойынша мақсатты нәтижеге жету үшін бағалау критерийін жасайды.
#3 слайд
Бағалау критерийі:
Бағалау критерийі Дескриптор
Әдеби шығарманың жанрына
байланысты сюжеттік
желісін, эпилог, прологтарды
анықтайды. 1.шығарманың жанрлық
ерекшелігін таниды.
2. Шығармаға сатылай кешенді
талдау жасайды.
3. сюжеттік желісін анықтайды.
4. Өзіндік көзқарас тұрғысынан
дастанның прологы мен эпилогын
жазады.
3 слайд
Бағалау критерийі: Бағалау критерийі Дескриптор Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желісін, эпилог, прологтарды анықтайды. 1.шығарманың жанрлық ерекшелігін таниды. 2. Шығармаға сатылай кешенді талдау жасайды. 3. сюжеттік желісін анықтайды. 4. Өзіндік көзқарас тұрғысынан дастанның прологы мен эпилогын жазады.
#4 слайд
1 - тапсырма:«Дойбы» тәсілі
Әр үстелге дойбы тақтасы қойылады.
Оқушылар үш-үштен екі топқа бөлінеді.
Оқушылар дойбы тастарын қозғалту арқылы
дастанға сатылай кешенді талдау жасайды.
Бір оқушы сұрақты айтып дойбы тасын
қозғалтады, екінші оқушы тасты жауап бере
отырып жылжытады.
Бір оқушы жүріс кезінде жауаптан тосылып қалса,
екінші оқушы екі жүріс жасай алады.
Үшінші оқушы олардың жауаптарын бағалау парағы
бойынша тексеріп отырады.
4 слайд
1 - тапсырма:«Дойбы» тәсілі Әр үстелге дойбы тақтасы қойылады. Оқушылар үш-үштен екі топқа бөлінеді. Оқушылар дойбы тастарын қозғалту арқылы дастанға сатылай кешенді талдау жасайды. Бір оқушы сұрақты айтып дойбы тасын қозғалтады, екінші оқушы тасты жауап бере отырып жылжытады. Бір оқушы жүріс кезінде жауаптан тосылып қалса, екінші оқушы екі жүріс жасай алады. Үшінші оқушы олардың жауаптарын бағалау парағы бойынша тексеріп отырады.
#5 слайд
Сатылай кешенді талдау
1.Авторы:
2.Тақырыбы :
3.Жанр түрі :
4. Идеясы:
5.Шумақ:
6.Тармақ :
7.Бунақ :
8.Буын саны :
9.Ұйқас түрі :
5 слайд
Сатылай кешенді талдау 1.Авторы: 2.Тақырыбы : 3.Жанр түрі : 4. Идеясы: 5.Шумақ: 6.Тармақ : 7.Бунақ : 8.Буын саны : 9.Ұйқас түрі :
#6 слайд
5. Салыстыру
5-тапсырма «Иә және жоқ» әдісі
«Еңлік Кебек» дастаны - Шыңғыстауда болған оқиға.
Олардың артында бесікте жылап жас сәби қалды.
«Еңлік-Кебек» дастанын Абай жазған.
«Еңлік-Кебек» дастаны Шәкәрім Құдайбердіұлының
туындысы.
Кебек – батыр, намысшыл ер.
6.Еңлік- бас бостандығын аңсаған қазақ қызы.
7.Кебек – халқының тәуелсіздігін аңсаған батыр.
8. Еңлік –Кебекке кесене орнатылған.
9. «Еңлік –Кебек» - батырлар жыры.
6 слайд
5. Салыстыру 5-тапсырма «Иә және жоқ» әдісі «Еңлік Кебек» дастаны - Шыңғыстауда болған оқиға. Олардың артында бесікте жылап жас сәби қалды. «Еңлік-Кебек» дастанын Абай жазған. «Еңлік-Кебек» дастаны Шәкәрім Құдайбердіұлының туындысы. Кебек – батыр, намысшыл ер. 6.Еңлік- бас бостандығын аңсаған қазақ қызы. 7.Кебек – халқының тәуелсіздігін аңсаған батыр. 8. Еңлік –Кебекке кесене орнатылған. 9. «Еңлік –Кебек» - батырлар жыры.
#7 слайд
Кері байланыс: «Егер болса...» кестесі
Егер біз
бүгінгі
тақырыпты
өтпесек... Егер бізге бүгінгі
сабақта
үйренгенімізді білуге
мүмкіндік туғызбаса... Егер менің барлық
айтқаным шындық
болмаса.....
7 слайд
Кері байланыс: «Егер болса...» кестесі Егер біз бүгінгі тақырыпты өтпесек... Егер бізге бүгінгі сабақта үйренгенімізді білуге мүмкіндік туғызбаса... Егер менің барлық айтқаным шындық болмаса.....
шағым қалдыра аласыз


